Skip to content

ROK #333 - Clive Staples Lewis Traditional Geocache

Hidden : 11/29/2022
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

ROK#333
29. november 2022 (Utorok)
Clive Staples Lewis
Čo je rok
Rok je časové obdobie 365 (alebo 366 dní).
Iná definícia: Rok je časová jednotka, ktorej trvanie určuje jeden obeh planéty okolo centrálnej hviezdy alebo hviezdnej sústavy.
Čo je ROK
Táto voľná séria kešiek (nazvime ju Rozšír Obzor Kešera, alebo Rádové Obyčajné Krabice) vzniká ako nástroj na dopĺňanie kalendárov, terénov, obtiažností, atribútov, FTFiek, či počtu odlovených kešiek do štatistiky (nevhodné škrtnite). Nepôjde o žiadny powertrail, krabičky sú rozmiestňované v širšom okolí Bratislavy tak, aby boli od seba dostatočne vzdialené. Niektoré sú snáď zaujímavé, miestom, témou, či umiestnením. Niektoré miesta a témy sa budeme snažiť oživiť, bolo nám ľúto, že niektoré krabice išli do archívu aj keď robili kešerom radosť. Veríme, že krabičky ulahodia kešerskému oku, alebo duši. Ale netajíme sa tým, že niektoré krabičky budú aj do počtu. Na tejto sérii platí celodenné (FTF), teda logovaním v tento deň máte možnosť logovať FTF. Zároveň si dovoľujeme aplikovať pravidlo TRIKRÁT A DOSŤ, teda po treťom zmiznutí pôjde krabica do archívu. Ak máte záujem o uvoľnenie miesta, napíšte nám správu.
PON UTO STR ŠTV PIA SOB NED
1
Movember
2
Pamiatka zosnulých
3
Manga Day
4
Martin Hattala
5
Svetový deň behu
6
Antoine - Joseph Sax
7
Vuk Stefa-
nović Kara-
džić
8
Abraham Stoker
9
Svetový deň slobody
10
Ennio Morricone
11
Poklad Inkov
12
John William Strutt
13
Robert Louis Steven-
son
14
Claude Monet
15
Klement Šilinger
16
Deň tolerancie
17
August Ferdi-
nand Möbius
18
George Wald
19
Svetový deň toaliet
20
Svetový deň absurdít
21
Andrej Kvas
22
Svätá Cecília
23
Štefan Banič
24
Najkratšia multi Vrakuňa
25
Medziná-
rodný deň nenaku-
povania
26
Charles Monroe Schulz
27
Jimi Hendrix
28
William Blake
29
Clive Staples Lewis
30
BONUS
⬅️
Október
➡️
December
Dnes má meniny Vratko
Mužské meno Vratko je slovenské a je pôvodnou domácou podobou slovanského mena Vratislav. V preklade znamená "vráti slávu". Jeho budúcnosť je plná prekvapení a šancí, ktoré by ho mohli vyniesť až do tých najvyšších sfér. Je nerozhodný a pomalý. Ak by sa viac snažil a nebál sa rizika, mohol by uskutočniť svoje plány oveľa skôr. On by rád postupoval krok za krokom a nechápe sám seba, svoje možnosti. Veľmi sa podceňuje a sám si škodí svojimi komplexmi. Preto by si vždy mal nájsť priateľov, v ktorých by našiel pomoc a podporu a pochopenie. Pokiaľ ide o ženy, tu by mal byť veľmi opatrný a snažiť sa čím menej zaväzovať v mladosti.
 
Pranostika na dnes
Na Satrunina skučí meluzína.
BYOP

V logbooku prosím šetrite miesto, časom bude údržba komplikovaná, tak aby to okrem vás bavilo aj nás a aby nám séria čo najdlhšie vydržala. V krabičkách (ak to prevedenie dovolí) by mali byť aj ceruzky, ale jeden nikdy nevie. BYOP - prineste si vlastné pero. A vlastne načo to píšem? Správny kešer má pero pri sebe vždy. :)


BONUS
Áno, BONUS bude. A možno ich bude viac. Budem sa snažiť.
Väčšinou sú to malé krabičky, bonus by mal byť spravidla väčší. A úplne na koniec by mohlo byť prekvapenie.
ROK#333 - Clive Staples Lewis

Clive Staples Lewis, známy aj ako C. S. Lewis bol írsky spisovateľ, akademik, literárny kritik, esejista, laický teológ a významný kresťanský apologéta. Je jedným z najúspešnejších spisovateľov žánru fantasy a preslávil sa ságou Kroniky Narnie, ktorá sa skladá zo siedmich častí. Písal literatúru pre deti a mládež a aj kresťanskú literatúru. Narodil sa 29. novembra 1898 v Belfaste, v Írsku. Jeho otec, Albert James Lewis, bol advokát a jeho mama, Florence Augusta Lewis (rod. Hamiltonová), pochádzala z rodiny kňaza írskej cirkvi. Zaujímavosťou o jeho mame je fakt, že vyštudovala Royal University of Ireland (dnes známa ako Queen’s University Belfast) v dobe, kedy nebolo bežné, aby ženy získavali vysokoškolské tituly. Clive mal aj staršieho brata, Warrena. Keď mal Clive štyri roky, jeho psíka Jacksieho zrazilo auto. Na jeho pamiatku si Clive osvojil meno Jacksie, ktoré neskôr zmenil na Jack. Táto prezývka mu ostala do konca života.

Portrét

Ako malý chlapec bol fascinovaný antropomorfnými zvieratami a páčili sa mu príbehy Beatrix Potterovej. Sám písal a ilustroval príbehy o zvieratách. Vzdelanie nadobúdal zo začiatku doma, učili ho súkromní učitelia, no keď mal deväť rokov, zomrela mu mama a otec ho poslal študovať do Anglicka do Watfordu v Hertfordshire. Tu navštevoval Wynyard School, neskôr prešiel do Campbell College v Belfaste a potom študoval v mestečku Malvern vo Worcestershire. Ako tínedžera ho fascinovali starobylé škandinávske piesne a legendy. Miloval prírodu a jeho tvorba sa presunula od písania príbehov o zvieratách k iným žánrom, ako napr. epická poézia a opera. Študoval súkromne s učiteľom jeho otca, Williamom T. Kirkpatrickom, a ten ho priviedol ku gréckej literatúre a mytológii. Našiel si cestu aj k írskej mytológii a literatúre a najviac ho oslovil spisovateľ W. B. Yeats, s ktorým sa dokonca aj osobne dvakrát stretol.

Počas prvej svetovej vojny bojoval vo Francúzsku, konkrétne v bitke pri Somme. Na vlastnej koži okúsil tak zákopovú vojnu a jej hrôzy. Počas útoku na dedinu Riez du Vinage bol zranený a po jeho zotavení bol povolaný do služby v Andoveri, v Anglicku. Hrôzy vojny, strata matky a pocity nešťastia spôsobili odklon od viery a inklinovanie k pesimizmu a ateizmu. Po vojne pokračoval v štúdiu na Oxfordskej univerzite, kde absolvoval štúdium gréckej a latinskej literatúry, filozofie a starovekej histórie a angličtiny. Zlomovým bodom v živote C. S. Lewisa bol návrat ku kresťanstvu. K tomu ho doviedla tvorba škótskeho spisovateľa Georga MacDonalda a priateľstvo s J. R. R. Tolkienom (autor trilógie Pán Prsteňov). Lewis konvertoval na kresťanskú vieru v roku 1931 a pridal sa k Anglikánskej cirkvi. Tento krok sklamal Tolkiena, ktorý dúfal, že sa pridá ku katolíckej cirkvi.

Počas druhej svetovej vojny sa staral o evakuované deti z Londýna a snažil sa opäť slúžiť v armáde. Chcel byť inštruktorom kadetov, no to mu nepovolili. Poskytli mu miesto korešpondenta pre Ministerstvo informácií, no túto ponuku rázne odmietol. Neskôr slúžil v miestnej domobrane v Oxforde a vystupoval v náboženských programoch na BBC.

Knihy Narnie

Okrem jeho akademickej kariéry na Oxford University, či Magdalen College, bol C. S. Lewis predovšetkým spisovateľom. Prvou knihou, ktorú napísal po tom, čo sa stal kresťanom bola kniha Pútnikov návrat (1933), ktorá zobrazuje jeho skúsenosti s kresťanstvom v štýle knihy Pútnikov pokrok od Johna Bunyana. Kniha sa nestretla s priaznivým ohlasom. Po tejto knihe napísal vesmírnu trilógiu - Návštevníci z mlčiacej planéty, Perelandra, Tá obludná sila. V tejto knihe rozoberá dehumanizujúce trendy v sci-fi literatúre a venuje sa aj kresťanským témam. Najznámejšou knižnou sériou, ktorú Lewis napísal, je nepochybne heptalógia Kroniky Narnie (Čarodejníkov synovec; Lev, šatník a čarodejnica; Kôň a jeho chlapec; Princ Kaspián; Dobrodružstvá lode ranný pútnik; Strieborná stolička; Posledný boj). Knihy napísal v období od 1949 do 1954. V knihe je mnoho kresťanských myšlienok, ale aj odkazy na antickú mytológiu a tradičné anglické a írske ľudové príbehy a rozprávky. Posledným Lewisovým románom je Kým nemáme tvár. Okrem toho písal aj rôzne krátke príbehy, poviedky a filozofické úvahy. Zomrel týždeň pred jeho narodeninami, 22. novembra 1963 vo veku 64 rokov.

Zdroje
Peter Jurčovič: Slovenské PRANOSTIKY NA CELÝ ROK, vydavateľstvo PRÍRODA

 

Additional Hints (Decrypt)

zntarg

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)