Skip to content

ROK #311 - Vuk Stefanović Karadžić Traditional Cache

Hidden : 11/7/2022
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

ROK#311
7. november 2022 (Pondelok)
Vuk Stefanović Karadžić
Čo je rok
Rok je časové obdobie 365 (alebo 366 dní).
Iná definícia: Rok je časová jednotka, ktorej trvanie určuje jeden obeh planéty okolo centrálnej hviezdy alebo hviezdnej sústavy.
Čo je ROK
Táto voľná séria kešiek (nazvime ju Rozšír Obzor Kešera, alebo Rádové Obyčajné Krabice) vzniká ako nástroj na dopĺňanie kalendárov, terénov, obtiažností, atribútov, FTFiek, či počtu odlovených kešiek do štatistiky (nevhodné škrtnite). Nepôjde o žiadny powertrail, krabičky sú rozmiestňované v širšom okolí Bratislavy tak, aby boli od seba dostatočne vzdialené. Niektoré sú snáď zaujímavé, miestom, témou, či umiestnením. Niektoré miesta a témy sa budeme snažiť oživiť, bolo nám ľúto, že niektoré krabice išli do archívu aj keď robili kešerom radosť. Veríme, že krabičky ulahodia kešerskému oku, alebo duši. Ale netajíme sa tým, že niektoré krabičky budú aj do počtu. Na tejto sérii platí celodenné (FTF), teda logovaním v tento deň máte možnosť logovať FTF. Zároveň si dovoľujeme aplikovať pravidlo TRIKRÁT A DOSŤ, teda po treťom zmiznutí pôjde krabica do archívu. Ak máte záujem o uvoľnenie miesta, napíšte nám správu.
PON UTO STR ŠTV PIA SOB NED
1
Movember
2
Pamiatka zosnulých
3
Manga Day
4
Martin Hattala
5
Svetový deň behu
6
Antoine - Joseph Sax
7
Vuk Stefa-
nović Kara-
džić
8
Abraham Stoker
9
Svetový deň slobody
10
Ennio Morricone
11
Poklad Inkov
12
John William Strutt
13
Robert Louis Steven-
son
14
Claude Monet
15
Klement Šilinger
16
Deň tolerancie
17
August Ferdi-
nand Möbius
18
George Wald
19
Svetový deň toaliet
20
Svetový deň absurdít
21
Andrej Kvas
22
Svätá Cecília
23
Štefan Banič
24
Najkratšia multi Vrakuňa
25
Medziná-
rodný deň nenaku-
povania
26
Charles Monroe Schulz
27
Jimi Hendrix
28
William Blake
29
Clive Staples Lewis
30
BONUS
⬅️
Október
➡️
December
Dnes má meniny René
Mužské meno René má latinský pôvod a v preklade znamená "znovuzrodený". Pôsobí neodolateľne, aj keď väčšinou ide iba o pozlátko. Postupom času sa z neho stane vypočítavec, ktorý svojím šarmom a úsmevmi dokáže využívať doslova každého. Každý je rád v jeho spoločnosti. A aj keď je povrchný a vypočítavý, predsa má svoju úroveň a známosť s ním je prestížnou záležitosťou. Je mužom, ktorý málo dáva, ale veľa berie. Berie s takým šarmom a jemnosťou, že všetci sa radi nechajú obrať aj o to posledné a bez nároku na vrátenie. Je neodolateľný a vždy uspeje.
 
Pranostika na dnes
Studený november, zelený január.
BYOP

V logbooku prosím šetrite miesto, časom bude údržba komplikovaná, tak aby to okrem vás bavilo aj nás a aby nám séria čo najdlhšie vydržala. V krabičkách (ak to prevedenie dovolí) by mali byť aj ceruzky, ale jeden nikdy nevie. BYOP - prineste si vlastné pero. A vlastne načo to píšem? Správny kešer má pero pri sebe vždy. :)


BONUS
Áno, BONUS bude. A možno ich bude viac. Budem sa snažiť.
Väčšinou sú to malé krabičky, bonus by mal byť spravidla väčší. A úplne na koniec by mohlo byť prekvapenie.
ROK#311 - Vuk Stefanović Karadžić

7. novembra 1787 sa v Tršići, Srbsku narodil Vuk Stefanović Karadžić, významný srbský vzdelanec, lingvista, jazykovedec, historik, prvý srbský literárny kritik a zberateľ ústnej ľudovej tvorby.

Portrét

Začiatky

Vuk Karadžić sa narodil do Srbskej rodiny v Tršići, ktorý v tom čase ležal na území Otomanskej ríše. V rodine často umierali deti, a rodičia mu dali menu Vuk (vlk), aby mu neublížili čarodejnice a zlí duchovia.

Karadžić bol príbuzný Jevta Savić Čotrića, ktorý bol jediný vzdelaný človek v oblasti v tom čase a ktorý ho naučil čítať a písať. Vo vzdelaní pokračoval v kláštore Tronoša v Loznici. Ako chlapec sa tam vzdelával v kaligrafii. V regióne nebolo rozvinuté školstvo a zo začiatku mu otec nechcel dovoliť odísť do Rakúska. Keďže v kláštore namiesto učenia často pásol dobytok, otec ho stadiaľ vzal naspäť domov.
Medzitým vypuklo v roku 1804 prvé srbské povstanie za zvrhnutie Otomanov. Po neúspešnom pokuse o prihlásenie na gymnázium, pre ktoré bol 19 ročný Karadžić príliš starý, odišiel do Petrinje, kde sa učil latinčinu a nemčinu. Neskôr si našiel prácu ako pisár a colný úradník počas vojny o nezávislosť.
Po založení Belehradskej univerzity sa stal jej študentom.

Rodný dom

Neskorší život

Krátko na to ochorel a odišiel na liečenie do Pesti a Nového Sadu, ale nebol schopný nájsť zodpovedajúcu liečbu a amputáciu nohy odmietal.
Do Srbska sa vrátil v roku 1810 a ako nevhodný na službu v armáde, robil sekretára pre veliteľov Ćurčija a Hajduk-Veljko.
Otomanská ríša porazila Srbských rebelov v roku 1813 a Karadžić odišiel do Viedne, kde stretol Jerneja Kopitara, skúseného lingvistu so záujmom o sekulárnu slavistiku.

V rokoch 1814 a 1815 publikoval dva diely Srbských ľudových piesní, a táto séria mala napokon 9 dielov.
Kópiu zbierky poslal v roku 1824 Jacobovi Grimmovi, ktorý preložil pieseň Budovanie Skadaru do nemčiny a pieseň bola obdivovaná generáciami poslucháčov. Piesne si všimli aj zakladatelia romantickej školy vo Francúzsku, preložili ich a potom pritiahli pozornosť Alexandra Pushkina, fínskeho básnika Johana Ludwiga Runeberga, čecha Samuela Roznaya, anglického spisovateľa Waltera Scotta a ďalších.

Karadžićova práca bola za jeho života nežiaduca a považovaná vtedajším srbským princom Milošom Obrenovićom za hrozbu. Aj keď bola väčšinou poetická, mala potenciál povzbudiť národné povedomie a vyvolať povstanie proti Turkom. Karadžićova práca bola napriek tomu vysoko hodnotená inde, špeciálne v ruskej ríši. Karadžić tiež dostal od ruského cisára v roku 1826 plnú penziu.

Zomrel vo Viedni a zanechal po sebe dcéru Minu Karadžić, maliarku a spisovateľku a syna Dimitrija, vojenského dôstojníka. Jeho pozostatky boli prenesené do Srbska v roku 1897 a pochované s poctami vedľa hrobu Dositeja Obradovića pred katedrálou sv. Michala v Belehrade.

Reforma jazyka

Karadžić pripravil revíziu srbmi používanej cyriliky, zjednodušil ju podľa fonetických zásad, vypustil z nej niektoré grafémy a iné pridal. Prvé jeho gramatické diela vychádzali od roka 1814. Doma sa však jeho jazyková reforma presadzovala ťažko, v Srbsku ju prijali po jeho smrti až v roku 1867. Karadžić zapisoval a literárne prezentoval srbské piesne. V roku 1849 vyšiel jeho spis, v ktorom prezentoval názor, že srbmi nie sú len pravoslávni, ale aj juhoslovania moslimského a rímsko-katolíckeho vierovyznania. Dopisoval si s Pavlom Jozefom Šafárikom, Jánom Kollárom a Martinom Hamuljakom. Jeho veľkým obdivovateľom sa stal Ľudovít Štúr, s Karadžičovým dielom sa zoznámil počas štúdií v Halle.

Vybrané práce

Mala prostonarodna slaveno-serbska pesnarica, Viedeň, 1814
Pismenica serbskoga jezika, Viedeň, 1814
Narodna srbska pjesnarica II, Viedeň, 1815
Srpski rječnik istolkovan njemačkim i latinskim riječma (Serbian Dictionary, paralleled with German and Latin words), Viedeň, 1818
Narodne srpske pripovjetke, Viedeň, 1821, supplemented edition, 1853
Narodne srpske pjesme I-V, Viedeň and Leipzig, 1823-1864
Luke Milovanova Opit nastavlenja k Srbskoj sličnorečnosti i slogomjerju ili prosodii, Viedeň, 1823
Mala srpska gramatika, Leipzig, 1824
Žizni i podvigi Knjaza Miloša Obrenovića, Saint Petersburg, 1825
Danica I-V, Viedeň, 1826-1834
Žitije Đorđa Arsenijevića, Emanuela, Buda, 1827
Miloš Obrenović, knjaz Srbije ili gradja za srpsku istoriju našega vremena, Buda, 1828
Narodne srpske poslovice i druge različne, kao i one u običaj uzete riječi, Cetinje, 1836
Montenegro und die Montenegriner: ein Beitrag zur Kenntnis der europäischen Türkei und des serbischen Volkes, Stuttgart and Tübingen, 1837[44]
Pisma Platonu Atanackoviću, Viedeň, 1845
Kovčežić za istoriju, jezik i običaje Srba sva tri zakona, Viedeň, 1849
Primeri Srpsko-slovenskog jezika, Viedeň, 1857
Praviteljstvujušči sovjet serbski za vremena Kara-Đorđijeva, Viedeň, 1860
Srpske narodne pjesme iz Hercegovine, Viedeň, 1866
Život i običaji naroda srpskog, Viedeň, 1867
Nemačko srpski rečnik, Viedeň, 1872
Sunce se djevojkom ženi

Pamätník
Zdroje
Peter Jurčovič: Slovenské PRANOSTIKY NA CELÝ ROK, vydavateľstvo PRÍRODA

 

Additional Hints (Decrypt)

zntarg

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)