Skip to content

ROK #315 - Poklad Inkov Mystery Cache

Hidden : 11/11/2022
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
4 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

ROK#315
11. november 2022 (Piatok)
Poklad Inkov
Čo je rok
Rok je časové obdobie 365 (alebo 366 dní).
Iná definícia: Rok je časová jednotka, ktorej trvanie určuje jeden obeh planéty okolo centrálnej hviezdy alebo hviezdnej sústavy.
Čo je ROK
Táto voľná séria kešiek (nazvime ju Rozšír Obzor Kešera, alebo Rádové Obyčajné Krabice) vzniká ako nástroj na dopĺňanie kalendárov, terénov, obtiažností, atribútov, FTFiek, či počtu odlovených kešiek do štatistiky (nevhodné škrtnite). Nepôjde o žiadny powertrail, krabičky sú rozmiestňované v širšom okolí Bratislavy tak, aby boli od seba dostatočne vzdialené. Niektoré sú snáď zaujímavé, miestom, témou, či umiestnením. Niektoré miesta a témy sa budeme snažiť oživiť, bolo nám ľúto, že niektoré krabice išli do archívu aj keď robili kešerom radosť. Veríme, že krabičky ulahodia kešerskému oku, alebo duši. Ale netajíme sa tým, že niektoré krabičky budú aj do počtu. Na tejto sérii platí celodenné (FTF), teda logovaním v tento deň máte možnosť logovať FTF. Zároveň si dovoľujeme aplikovať pravidlo TRIKRÁT A DOSŤ, teda po treťom zmiznutí pôjde krabica do archívu. Ak máte záujem o uvoľnenie miesta, napíšte nám správu.
PON UTO STR ŠTV PIA SOB NED
1
Movember
2
Pamiatka zosnulých
3
Manga Day
4
Martin Hattala
5
Svetový deň behu
6
Antoine - Joseph Sax
7
Vuk Stefa-
nović Kara-
džić
8
Abraham Stoker
9
Svetový deň slobody
10
Ennio Morricone
11
Poklad Inkov
12
John William Strutt
13
Robert Louis Steven-
son
14
Claude Monet
15
Klement Šilinger
16
Deň tolerancie
17
August Ferdi-
nand Möbius
18
George Wald
19
Svetový deň toaliet
20
Svetový deň absurdít
21
Andrej Kvas
22
Svätá Cecília
23
Štefan Banič
24
Najkratšia multi Vrakuňa
25
Medziná-
rodný deň nenaku-
povania
26
Charles Monroe Schulz
27
Jimi Hendrix
28
William Blake
29
Clive Staples Lewis
30
BONUS
⬅️
Október
➡️
December
Dnes majú meniny Martin, Maroš
Martin
Mužské meno Martin má latinský pôvod „Martinus“ a v preklade znamená "zasvätený bohovi Marsovi", v prenesenom význame "bojovný". Oslovujeme ich ako Maťo, Maťko, Martinko. Martinovia sú mimoriadne veselou kopou, s ktorou sa nikdy nebudete nudiť. Všade pchajú nos a všetko ich zaujíma ako klebetnicu na trhu. Majú mnoho priateľov. Napriek tomu, že radí rozprávajú dokážu udržať tajomstvo, preto si ich okolie váži. Nájdu si aj v tom najneprehľadnejšom svete svoju cestičku na vrchol a uspejú aj v tých najťažších podmienkach. Nevidia v ničom závažný problém. Dokážu sa postarať o seba a svojich blízkych. Sú nepokojní, inteligentní, citliví a miestami napätí. Nositeľov týchto mien lákajú prevažne povolania spájajúce intelektuálnu a manuálnu činnosť. Spoločensky sú nestáli, niekedy sa potešia návšteve, inokedy by sa najradšej zatvorili do svojej izby. Mali by dostatočne odpočívať. Prospeje im vyvážená životospráva a potrebujú mať nejakého "koníčka". Konajú rýchlo, s bystrým úsudkom a prehľadom o tom, čo je momentálne najdôležitejšie. Maťovia sú rodenými fatalistami. Díva sa na svet s odstupom a v ničom nevidí neprekonateľnú prekážku. Nič si priveľmi nepripúšťajú a majú veľkú sebadôveru. Už v detstve mali jasné ciele a snažia sa ich dosiahnuť. No ak sa to nedá a oni vyčerpajú všetky možnosti, potom sa svojich snov pokojne vzdajú a pustia sa do nových plánov. Platí to pre súkromie, aj pre prácu.
 
Maroš
Mužské meno, odvodené od mena Martin, rovnakého pôvodu, aj totožného významu.
 
Pranostika na dnes
Ak hus o Martine už po ľade chodí, zas okolo Vianoc v kaluži sa brodí.
Ak udrží ľad na Martina vúz, udrží na Vianoce sotva hus.
Ak je na Martina hmlisto, bude mierna zima isto.
Dážď martinskýznamená mráz a suchotu.
Svieti-li na Martina slnce jasné, to tuhú zimu znamená.
BYOP

V logbooku prosím šetrite miesto, časom bude údržba komplikovaná, tak aby to okrem vás bavilo aj nás a aby nám séria čo najdlhšie vydržala. V krabičkách (ak to prevedenie dovolí) by mali byť aj ceruzky, ale jeden nikdy nevie. BYOP - prineste si vlastné pero. A vlastne načo to píšem? Správny kešer má pero pri sebe vždy. :)


BONUS
Áno, BONUS bude. A možno ich bude viac. Budem sa snažiť.
Väčšinou sú to malé krabičky, bonus by mal byť spravidla väčší. A úplne na koniec by mohlo byť prekvapenie.
ROK#315 - Poklad Inkov

Dnešná téma sa výnimočne neviaže priamo k dátumu narodenia nejakej osobnosti, aj keď by sme s trochou drzosti mohli tvrdiť, že 11. novembra 1390 sa narodil Pachacuti, prvý Inka alebo vládca Inkov.

Pachacuti - portrét

Ríša Inkov (12. - 16. storočie)

Rozkladala sa v Južnej Amerike, na území dnešných štátov Peru, Ekvádor, Bolívia, Chile a Argentína. Jej obyvateľov nazývame Inkovia. Bola to najlepšie organizovaná ríša v Latinskej Amerike. O jej zánik sa zaslúžili Španieli, vedení Franciscom Pizzarom.

Podľa tradície vznikla ríša Inkov asi okolo roku 1200 a založil ju legendárny prvý vládca Manco Capac, zakladateľ mesta Cuzco - hlavné mesto ríše. Za vlády Pachacutiho (1438 -1471) došlo k značnému rozšíreniu územia, bol zavedený kult boha slnka (Inti), vznikli veľkorysé stavby a došlo k hospodárskemu rozmachu. Najväčšiu rozlohu ríša dosiahla ríša za vlády inku Huyana Capaca (1493 - 1527), ktorý dal vybudovať druhé hlavné mesto Tomebamba. Po jeho smrti (1527) vypukla občianska vojna, v ktorej bojovali o moc jeho synovia: na juhu vládnuci Huascar (centrum - Cuzco) a na severe vládnuci Atahualpa (centrum - Tomebamba). Nakoniec sa vlády zmocnil Atahualpa (1532).

Práve v čase občianskej vojny, v roku 1531, prišli do ríše Španieli pod vedením Francesca Pizarra (1476 -1541) avyužili vnútorné nezhody. Pizzaro zajal inku Atahualpu a za jeho slobodu požadoval miestnosť naplnenú zlatom. Hoci Inkovia požiadavku splnili, Pizzaro svoj sľub nedodržal, Atahualpu zabil (1533) aríšu veľmi rýchlo dobyl (1535). Hlavné mesto Cuzco bolo vyplienené a v roku 1535sa novým hlavným mestom stalo Lima. Pre pokoj v krajine boli dosadení noví inkovia, ktorí sa však proti Španielom stále búrili a vláda Inkov skončila popravou posledného inku Tupac Amara I. v roku 1572. Ku skaze Inkov prispeli aj choroby, ktoré priniesli Španieli a Inkovia ich nevedeli liečiť a neboli voči nim imúnni (napr. ovčie kiahne).

Uzlíkové písmo

Štátne a spoločenské zriadenie

Na čele ríše stál najvyšší inka - sapay inca (uctievaný ako ,,syn boha Slnka“). Symboly jeho moci boli ťažké zlaté kotúče, ktoré nosil on a jeho rodina na ušiach. Patrila mu všetka pôda, iba časť z nej venoval kňažstvu a ľudu, hlavnú časť si ponechával pre seba a pre svoju šľachtu (aristokraciu). Jeho sídlom a náboženským centrom bolo mesto Cuzco. V jednotlivých oblastiach ríše vládli z poverenia panovníka aristokratickí úradníci - starali sa o chod miest, dozerali na remeselnú a poľnohospodársku výrobu. Dôležitú pozíciu v štáte mala vrstva kňazov a armáda, ktorá okrem získavania území a potláčania vzbúr organizovala aj násilné presídľovanie obyvateľstva. Základnou spoločenskou jednotkou Inkov bolo pôdne spoločenstvo ailju - spoločenstvo viacerých rodín, spoločne obhospodarujúcich vymedzenú oblasť a spoločne užívajúcich pôdu, dobytok a úrodu. Každý mal právo na obrábateľnú pôdu veľkú asi 100-krát 50 m, v čase neúrody živili obyvateľov štátne sýpky. Každý mal prácu, ale nikto za ňu nebol platený. Dobytok mal iba kráľ, neexistovali dane a clo, ale ľud bol povinný obrábať kráľovské pozemky, opatrovať obilie v sýpkach, pásť stáda, stavať vodovody, mosty a cesty, obstarávať poštu a zúčastňovať sa na vojenských výpravách. Rovnako remeselníci pracovali pre celý národ.

Náboženstvo tvorila zmes miestnych náboženstiev a prvkov mágie a hralo dôležitú úlohu v každodennom živote Inkov. Pri obradoch bolo časté obetovanie zvierat (morčiat a lám), zriedkavo ľudí. Pôvodne bol najvyšším bohom Viracocha (Huiracocha), podľa predstáv stvoril svet a vyformoval prvých ľudí z hliny. Viracocha stvoril všetkých ostatných bohov, zároveň aj hlavného boha Slnka Inti. Ďalší významní bohovia boli Illapa - boh hromu a dažďa a bohyňa Mesiaca a manželka Slnka Quilla. Vládca (inka) sa považoval za syna Intiho a jeho žena za stelesnenie Quilly. Medzi ľudom sa obľube tešila Pachamama - matka zeme. Inkovia verili v posmrtný život a verili, že mŕtvi prežijú iba v suchu a zime. Preto ich pochovávali do jaskýň, vysoko položených v horách, niekedy na vrchole hory. Obyčajní ľudia boli pochovaní do piesku alebo otvorenej skaly. Bohatí obyvatelia mali veľkolepé hroby a hrobky. Inkovia pužívali vlastný kalendár - rok delili Inkovia na dvanásť mesiacov, z toho mal každý názov a bol zasvätený určitej slávnosti. Mali aj týždne, ale nevieme koľko mali dní

Jazyk a písmo

Inkovia používali jazyk kečua - pôvodne ním hovorili obyvatelia trávnatej krajiny Kečua, ktorú si Inkovia podmanili. Pôvodný jazyk Inkov nie je známy a kečuánčina sa stala oficiálnym jazykom až v roku 1438. Slovník a gramatiku kečuánčiny zostavili Španieli koncom 16. storočia. Inkovia nepoznali klasické písmo, ale používali systém šnúrok s uzlami - kipu. Nebolo to klasické písmo, ale mnemotechnická pomôcka (pomôcka na podporu pamäti). Zauzlené šnúrky, zostavené podľa desiatkovej sústavy, sa vždy odovzdávali s ústnym posolstvom, bez ktorého by boli nezrozumiteľné. Kipu tvorila hlavná šnúrka a menšie farebné šnúrky, v určitých odstupoch zauzlené. Vzdelanie bolo prístupné len bohatým vrstvám.

Cesty a obchod

Ríša Inkov (Tahuantinsuyu) sa v období najväčšieho rozkvetu (1525) rozkladala v dĺžke asi 3 500 kilometrov a prechádzalo ňou množstvo ciest. Po dobytí nového územia sa najprv vybudovala cesta do hlavného mesta Cuzco. Cesty, široké od 2 do 15 metrov a vydláždené kameňom, slúžili na obchodné a vojenské účely. Vďaka cestám sa vybudovala aj informačná sieť. Na šírenie správ využívali Inkovia štafetových bežcov - poslov časki. V ríši bola sieť kuriérskych staníc (s nepretržitou 24 hodinovou službou), vzdialených od seba asi 2,5 km. Každý posol odbehol čo najrýchlejšie a bez zastávky okolo 5 km po najbližšiu stanicu, odovzdal správu a tam ju prebral ďalší posol, ktorý bežal podobne dlhú vzdialenosť k ďalšej stanici, až kým správu nedoručili na miesto určenia. Denne štafetoví bežci prešli 250 - 400 kilometrov. Tento systém bol veľmi praktický a Španieli ho na dobytom území využívali až do roku 1800.

Mosty (most sa nazýval čaka) boli posvätné a ich poškodenie sa trestalo smrťou. Najväčší most Apurimac-čaka existoval od roku 1350 do roku 1890, bol najslávnejší a prepájal horskú roklinu nad riekou Apurimac. Tvorili ho laná spletené z listov rastliny agáva, hrubé ako telo človeka a dlhé 50 metrov. Cesty, mosty a tunely budovali väčšinou obyvatelia, ktorí nedokázali platiť dane. Obchod Inkov bol kontrolovaný štátom, najčastejšie sa obchodovalo s drahokamami, zlatom, striebrom a vzácnymi kovmi, ale aj z bežnými výrobkami, plodinami a zvietatami. Ľudia nemuseli na trhu platiť, ale mohli vymieňať tovar za tovar.

Veľa Inkov sa usadilo vysoko v horách, obrábali pôdu, obchodovali, cestovali a vymysleli inteligentný zavlažovací systém - akvadukty a kanály privádzali vodu na polia, ktoré hnojili vtáčím trusom. V roku 1911 Hiram Bingham objavil mesto Machu Picchu v Peru - náboženské centrum Inkov hlboko v horách.

Kráľovstvo Cuzco

Na zadaných súradniciach sa keška nenachádza. Pre určenie súradníc vylúštite nasledovnú úlohu:

Sever: . ...-- ...- .... -- ....-
Východ: .-- .--- ...--- .-- --

Nápoveda: súradnice sú čísla.

Zdroje
Peter Jurčovič: Slovenské PRANOSTIKY NA CELÝ ROK, vydavateľstvo PRÍRODA

 

Additional Hints (Decrypt)

Qbyr i ebuh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)