Skip to content

ROK #316 - John William Strutt Traditional Cache

Hidden : 11/12/2022
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

ROK#316
12. november 2022 (Sobota)
John William Strutt
Čo je rok
Rok je časové obdobie 365 (alebo 366 dní).
Iná definícia: Rok je časová jednotka, ktorej trvanie určuje jeden obeh planéty okolo centrálnej hviezdy alebo hviezdnej sústavy.
Čo je ROK
Táto voľná séria kešiek (nazvime ju Rozšír Obzor Kešera, alebo Rádové Obyčajné Krabice) vzniká ako nástroj na dopĺňanie kalendárov, terénov, obtiažností, atribútov, FTFiek, či počtu odlovených kešiek do štatistiky (nevhodné škrtnite). Nepôjde o žiadny powertrail, krabičky sú rozmiestňované v širšom okolí Bratislavy tak, aby boli od seba dostatočne vzdialené. Niektoré sú snáď zaujímavé, miestom, témou, či umiestnením. Niektoré miesta a témy sa budeme snažiť oživiť, bolo nám ľúto, že niektoré krabice išli do archívu aj keď robili kešerom radosť. Veríme, že krabičky ulahodia kešerskému oku, alebo duši. Ale netajíme sa tým, že niektoré krabičky budú aj do počtu. Na tejto sérii platí celodenné (FTF), teda logovaním v tento deň máte možnosť logovať FTF. Zároveň si dovoľujeme aplikovať pravidlo TRIKRÁT A DOSŤ, teda po treťom zmiznutí pôjde krabica do archívu. Ak máte záujem o uvoľnenie miesta, napíšte nám správu.
PON UTO STR ŠTV PIA SOB NED
1
Movember
2
Pamiatka zosnulých
3
Manga Day
4
Martin Hattala
5
Svetový deň behu
6
Antoine - Joseph Sax
7
Vuk Stefa-
nović Kara-
džić
8
Abraham Stoker
9
Svetový deň slobody
10
Ennio Morricone
11
Poklad Inkov
12
John William Strutt
13
Robert Louis Steven-
son
14
Claude Monet
15
Klement Šilinger
16
Deň tolerancie
17
August Ferdi-
nand Möbius
18
George Wald
19
Svetový deň toaliet
20
Svetový deň absurdít
21
Andrej Kvas
22
Svätá Cecília
23
Štefan Banič
24
Najkratšia multi Vrakuňa
25
Medziná-
rodný deň nenaku-
povania
26
Charles Monroe Schulz
27
Jimi Hendrix
28
William Blake
29
Clive Staples Lewis
30
BONUS
⬅️
Október
➡️
December
Dnes má meniny Svätopluk
Mužské meno Svätopluk má slovanský pôvod a jeho význam je "silný v plukoch", "veľký medzi bojovníkmi". Je symbolom silného a pôsobivého muža, o ktorého sa môže jeho okolie oprieť. Je nielen silný, ale aj prefíkaný. Boj má veľmi rád, potrebuje stálu aktivitu, rýchlosť a zmenu. Nielen v kariére, ale aj v súkromí, lebo inak sa začne nudiť a hľadať zábavu inde. Jeho snahy sú vždy korunované úspechom. Je teda veľmi výhodné s ním žiť v zhode a neodporovať mu. Jedinou jeho slabou stránkou je totiž neznášanlivosť voči akejkoľvek kritike.
 
Pranostika na dnes
Na svätého Josafata je lepší kožuch než vata.
Po svätom Martine už zima nežartuje.
BYOP

V logbooku prosím šetrite miesto, časom bude údržba komplikovaná, tak aby to okrem vás bavilo aj nás a aby nám séria čo najdlhšie vydržala. V krabičkách (ak to prevedenie dovolí) by mali byť aj ceruzky, ale jeden nikdy nevie. BYOP - prineste si vlastné pero. A vlastne načo to píšem? Správny kešer má pero pri sebe vždy. :)


BONUS
Áno, BONUS bude. A možno ich bude viac. Budem sa snažiť.
Väčšinou sú to malé krabičky, bonus by mal byť spravidla väčší. A úplne na koniec by mohlo byť prekvapenie.
ROK#316 - John William Strutt

12. novembra 1842 sa v Maldone, Spojenom kráľovstve narodil John William Strutt, známy aj ako Lord Rayleigh, britský fyzik, ktorý spolu s Williamom Ramsayom objavil chemický prvok argón, za čo v roku 1904 dostal Nobelovu cenu za fyziku.

Portrét

Univerzita

Mladý Strutt nastúpil v roku 1861 na univerzitu do Cambridge Trinity College. V tej dobe sa tu tiež začal zaujímať o prejavy mediumity, dnes nazvanej telekinézia a ako matematik sa nemohol vyhnúť ani otázkam o štvrtej dimenzii. Jeho záujem o metapsychické javy vzrástol potom, ako sa v roku 1871 oženil s Evelyn Balfour, s ktorej bratom Arthurom sa spoznal pri štúdiu. Po ženbe sa stretol so švagrom svojej ženy,Henrym Sidwickom, ktorý bol zakladajúcim členom a prvým prezidentom Spoločnosti pre psychický výskum. Jej prezidentom sa stal aj John Strutt, v apríli 1919.

Argónová trubica

Objav argónu

V roku 1892 sa John Strutt snažil dokázať Proutovu hypotézu, podľa ktorej atómové hmotnosti všetkých plynov sú násobkom atómovej hmotnosti vodíka a tak sa zaoberal presným meraním hustoty bežných plynov s ktorými fyzici najčastejšie pracovali (vodík, kyslík, dusík). Pri určovaní hustoty dusíka zistil určité nezrovnalosti. Sám bol prekvapený, že hustota dusíka získaného zo vzduchu po odstránení O2, CO2 a H2O bola vždy asi o 0,5% väčšia ako hustota dusíka pripraveného chemickou reakciou z amoniaku. Výsledky svojho výskumu zverejnil v časopise Nature ešte v septembri toho istého roku. V článku sa obracal na vedcov s prosbou pomôcť objasniť tento rozdiel. Svojimi pokusmi inšpiroval Williama Ramsaya a spolu sa im podarilo dokázať, že v atmosfére musí existovať nejaký neznámy plyn. Obidvaja sa zaoberali týmto problémom, podrobne skúmali vzduch, každý vo svojom laboratóriu a výsledky svojej práce spolu rozoberali takmer denne. Na základe rozdielnej hmotnosti litra dusíka izolovaného zo skvapalneného vzduchu, ktorý vážil 1,2572 g a litra dusíka získaného rozkladom dusičnanu amónneho, ktorého hmotnosť bola 1,2505 g vznikol rozdiel šiestich tisícin gramu, ktorý im postačil na dôkaz cudzieho plynu vo vzdušnom dusíku. Rayleigh predpokladal, že rozdielna hustota je dôsledkom toho, že dusík získaný zo zlúčenín pribral neznámu ľahšiu substanciu, Ramsay zaujal opačné stanovisko, domnieval sa, že vzdušný dusík je kontaminovaný ťažším plynom. Nezávisle od seba sa pokúsili pôsobiť na izolovanú zložku vzduchu najsilnejšími činidlami, no vôbec s ničím nereagovala. Ramsay po čase zistil, že môže „vzdušný dusík” rozdeliť na dusík a ďalší plyn, ktorý je oveľa menej reaktívny.

Nechal teda 22 litrov “atmosferického dusíka” s hustotou 14 reagovať za tepla s horčíkom a zistil, že po reakcii zostalo iba 1,5 litra nezreagovaného jednoatómového plynu s hustotou 16,1. Počas reakcie teda došlo k výraznému zmenšeniu objemu plynu, ale vzrástla jeho hustota, dokonca pri konečnom meraní získal len 290 cm3 tohto plynu s hustotou 19,075. W. Ramsay napísal 4 augusta roku 1894 Rayleighovi: "Podarilo sa mi izolovať plyn, jeho hustota je 19,1 a nereaguje s horčíkom...". Túto nereaktívnu plynnú látku spolu s Rayleighom spektroskopicky identifikovali a už v auguste toho istého roku na zjazde Britskej Asociácie oznámili objav nového prvku. Dali mu názov argón (z gréckeho slova „argos“ - lenivý, neaktívny, inertný). Angličania tento objav nazývajú “triumfom tretieho desatinného miesta.” Vlastné pokusy s argónom boli neskôr opísané lordom Rayleighom na jednej z jeho neformálnych, ale fascinujúcich večerných prednášok.

Rayleighov rozptyl

Rayleighov rozptyl (nazvaný podľa lorda Rayleigha) je rozptyl svetla alebo iného elektromagnetického žiarenia, časticami oveľa menšími ako je vlnová dĺžka svetla. Vyskytuje sa, keď svetlo prechádza cez priehľadné tuhé látky a kvapaliny, ale najzreteľnejší je v plynoch. Rayleighov rozptyl slnečného svetla v atmosfére je hlavnou príčinou, že svetlo z oblohy je modré. Ak veľkosť častíc je väčšia ako vlnová dĺžka svetla, potom svetlo nie je separované a všetky vlnové dĺžky sú rozptýlené ako v mraku, ktorý sa javí biely. Počas východu a západu slnka musí slnečné svetlo prejsť cez väčšiu hrúbku atmosféry aby dosiahlo pozorovateľa na zemi. Táto extra vzdialenosť spôsobuje viacnásobný rozptyl modrého svetla, ale relatívne malý rozptyl červeného svetla - to spôsobuje červenú farby oblohy v smere proti slnku.

Rayleighov rozptyl
Zdroje
Peter Jurčovič: Slovenské PRANOSTIKY NA CELÝ ROK, vydavateľstvo PRÍRODA

 

Additional Hints (Decrypt)

zbfgíx

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)