Skip to content

ROK #335 - Jozef Ignác Bajza Traditional Cache

Hidden : 12/1/2022
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

ROK#335
1. december 2022 (Štvrtok)
Jozef Ignác Bajza
Čo je rok
Rok je časové obdobie 365 (alebo 366 dní).
Iná definícia: Rok je časová jednotka, ktorej trvanie určuje jeden obeh planéty okolo centrálnej hviezdy alebo hviezdnej sústavy.
Čo je ROK
Táto voľná séria kešiek (nazvime ju Rozšír Obzor Kešera, alebo Rádové Obyčajné Krabice) vzniká ako nástroj na dopĺňanie kalendárov, terénov, obtiažností, atribútov, FTFiek, či počtu odlovených kešiek do štatistiky (nevhodné škrtnite). Nepôjde o žiadny powertrail, krabičky sú rozmiestňované v širšom okolí Bratislavy tak, aby boli od seba dostatočne vzdialené. Niektoré sú snáď zaujímavé, miestom, témou, či umiestnením. Niektoré miesta a témy sa budeme snažiť oživiť, bolo nám ľúto, že niektoré krabice išli do archívu aj keď robili kešerom radosť. Veríme, že krabičky ulahodia kešerskému oku, alebo duši. Ale netajíme sa tým, že niektoré krabičky budú aj do počtu. Na tejto sérii platí celodenné (FTF), teda logovaním v tento deň máte možnosť logovať FTF. Zároveň si dovoľujeme aplikovať pravidlo TRIKRÁT A DOSŤ, teda po treťom zmiznutí pôjde krabica do archívu. Ak máte záujem o uvoľnenie miesta, napíšte nám správu.
PON UTO STR ŠTV PIA SOB NED
1
Jozef Ignác Bajza
2
Najkratšia multi Rača
3
John Wallis
4
Tȟašúŋke Witkó
5
Werner Heisen-
berg
6
Mikuláš
7
Deň civilnej letec-
kej prepravy
8
Ladislav Gandl
9
Ladislav Smoljak
10
Ada Lovelace
11
Pavol Bielik
12
Edvard Munch
13
Werner von Sie-
mens
14
Tycho Brahe
15
Gustav Eiffel
16
Ludwig van Bee-
thoven
17
Joseph Henry
18
Jan Evan-
gelista Purkyne
19
Édith Piaf
20
Viliam Pauliny
21
Basketball
22
Edward Hibberd Johnson
23
Jean-Francois Cham-
pollion
24
Tichá noc
25
Isaac Newton
26
Štefan Marko Daxner
27
Johannes Kepler
28
Stan Lee
29
Začiatky rádia
30
Most Fran-
tiška Jozefa
31
BONUS
⬅️
November
Dnes má meniny Edmund
Mužské meno Edmund má anglický pôvod a v preklade znamená "mocný ochranca". Je v živote veľmi úspešný. Vynikne v právnej sfére, ako vyšetrovateľ, či daňový úradník. Svoje klady ukáže, ak má zodpovedné miesto, ktoré je dobre ocenené. V láske je povrchný a svoj záujem mení z hodiny na hodinu. Nemá výčitky kvôli nevere. Má svoje pravidlá a podľa nich žije. V súkromí je život po jeho boku dosť ťažký, najmä ak jeho partnerke ide o stály vzťah. Ku svojim deťom je výnimočne starostlivý a snaží sa im byť vo všetkých smeroch vzorom. Kvôli nim je ochotný zmierniť svoje správanie v oblasti lásky a sexu.
 
Pranostika na dnes
Keď je prvý december mokrý, veští ľavnú zimu.
Keď je na svätého Eligia zima, štyri mesiace bude najsilnejšia.
BYOP

V logbooku prosím šetrite miesto, časom bude údržba komplikovaná, tak aby to okrem vás bavilo aj nás a aby nám séria čo najdlhšie vydržala. V krabičkách (ak to prevedenie dovolí) by mali byť aj ceruzky, ale jeden nikdy nevie. BYOP - prineste si vlastné pero. A vlastne načo to píšem? Správny kešer má pero pri sebe vždy. :)


BONUS
Áno, BONUS bude. A možno ich bude viac. Budem sa snažiť.
Väčšinou sú to malé krabičky, bonus by mal byť spravidla väčší. A úplne na koniec by mohlo byť prekvapenie.
ROK#335 - Jozef Ignác Bajza

5. marca 1755 v Predmieri sa narodil Jozef Ignác Bajza, katolícky farár, spisovateľ, autor satír a epigramov a autor prvého románu v slovenčine.

Portrét

Životopis

Pochádzal zo zámožnejšej gazdovskej rodiny. Od roku 1777 študoval za katolíckeho kňaza v Pázmáneu vo Viedni. Po vysviacke v roku 1780 sa stal kaplánom v Ostrihome, o tri roky dostal faru v Dolnom Dubovom, kde pôsobil takmer dvadsať rokov. Tam vznikla aj podstatná časť jeho diela. Bajza bol v súkromí praktický a podnikavý človek, zo starostlivo vedeného farského hospodárstva a malej pálenice mal slušný príjem, takže väčšinu diel mohol vydať vlastným nákladom. Pre prudkú, sebavedomú povahu sa však často dostával do konfliktov s cirkevnou aj so svetskou vrchnosťou. Musel sa obhajovať proti žalobe, že pre svetské veci zanedbáva povinnosti duchovného. Hoci sa mu podarilo obhájiť, búrlivé a zároveň najplodnejšie obdobie jeho života sa tým skončilo. Okrem toho začal chorľavieť, trápila ho reuma a chodil sa liečiť do Piešťan. V rokoch 1805 -1815 pôsobil na fare v Prietrži, potom do roku 1828 bol farárom v Zbehoch. Sústredenie na pastoračnú činnosť a písanie náboženských kníh mu napokon prinieslo postup v kňazských hodnostiach a v roku 1828 bol vymenovaný za kanonika kapituly v Bratislave. Ešte ako vyše osemdesiatročný sa však zaujímal o činnosť Spolku milovníkov reči a literatúry slovenskej a finančne ho podporil. To potvrdzuje, že nikdy neprestal mať záujem o národnobuditeľské hnutie. Zomrel 1. decembra 1836 v Bratislave, pochovaný je v kapitulskej krypte dómu sv. Martina v Bratislave. Nad jeho hrobkou je mramorový reliéfny portrét od sochára A. Rigeleho.

O tom, že z vydávania svojich kníh nemohol vyžiť, svedčí fakt, že na ich vytlačenie dal tisíc päťsto zlatých, ale vrátilo sa mu sotva sto pätnásť.

René mláďenec

Spory

Okrem literárnych aktivít ho preslávila aj jeho prchká a výbušná povaha, pre ktorú sa dostal do viacerých konfliktov (známy je napríklad jeho spor s vacovským biskupom barónom Imrichom Perényim, rovnako ako aj spor s bernolákovcami).

Vo svojej tvorbe venoval veľký priestor úvahám o osude „zrozenej reči Slovákuv” a aj všetky svoje diela napísal po slovensky, i keď s jeho typickými pravopisnými a jazykovými zvláštnosťami, predovšetkým s početnými českými prvkami. Svoju predstavu slovenského jazyka však prezentoval len v literárnych textoch bez toho, aby ju teoreticky odôvodnil. Bernolákovci ju odmietali akceptovať a ich vzájomné spory sú známe ako tzv. bernolákovské polemiky.

Rozličných veršuv knižka prvňá

Bajzovým prvým dielom je básnická zbierku Rozličných veršuv knižka prvňá. Zaradil do nej tristo sylabických epigramov na rozličné témy. Časť z nich tvorili preklady Epigramov Johna Owena. Už v názve naznačil, že sa chystal vydať aj druhý zväzok s časomernými epigramami. Zbierka prešla viedenskou cenzúrou a už v roku 1782 sa začalo s jej sádzaním v tlačiarni Jána Michala Landerera. No práve Bajzove pôvodné epigramy zamerané na kritiku súdobej spoločnosti zrejme podnietili bratislavského cenzora, aby na ne upozornil cirkevnú vrchnosť a napokon zakázal vydanie celej zbierky. (Niektoré z nich sa Bajzovi podarilo vydať neskôr v Slovenských dvojnásobných epigramatech.)

René mláďenca príhodi a skúsenosti

Autor dielo uvádzal Predmluvou, v ktorej vysvetľoval, že svojim rozprávaním nechcel iba zabávať, ale aj poúčať. Veľkú časť úvodu venoval jazyku, lebo očakával voči nemu námietky. Vysvetľoval, že svoj jazyk chcel odlíšiť od moravsko- českého zavedením dĺžňa a mäkčeňa, hoci v gramatike sa v podstate pridŕžal češtiny. Dielo bolo komponované v osvietenskom duchu ako výchovný román, hlavná postava, René, poznáva cudzie kraje a pritom nachádza svoju stratenú rodinu, matku i sestru. Napokon nájde aj otca, lebo sa ukáže, že Don Varlet, ktorý si Reného osvojil ako sirotu, je jeho skutočným otcom. Autor vychádzal z dobového záujmu o mohamedánsky svet a zvolil si za prostredie deja Benátky, Tripolis a Egypt. Dej prvého dielu je bohatý na udalostia neočakávané zvraty.

Napínavosť deja autor ešte zvyšuje postupným odhaľovaním príbuzenských vzťahov medzi postavami. Vzťahy a konanie postáv Bajza rozvíja v dvoch líniách súčasne, ako prvý autor v dejinách slovenskej prózy použil retrospektívny kompozičný postup. Zložitá výstavba diela vyplynula z autorovho zámeru ukázať v zmysle racionalistických predstáv víťazstvo rozumu, lásky a porozumenia nad obmedzenosťou, barbarstvom a násilím.

Bajzov satirický pohľad sa v druhej časti románu o Reném vyostril, umelecky je však plytší.Z románu sa stal cestopis, vytratil sa z neho epický príbeh a zmenil sa na mozaiku epizód. Napriek ťažkopádnosti štýlu a nedomysleným prístupom k jazyku je René mláďenca príhodi a skúsenosti priekopníckym literárnym dielom.

Pamätná izba
Zdroje
Peter Jurčovič: Slovenské PRANOSTIKY NA CELÝ ROK, vydavateľstvo PRÍRODA

 

Additional Hints (Decrypt)

U

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)