Skip to content

ROK #307 - Deň komiksov manga – Osamu Tezuka Traditional Cache

Hidden : 11/3/2022
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

ROK#307
3. november 2022 (Štvrtok)
Manga Day
Čo je rok
Rok je časové obdobie 365 (alebo 366 dní).
Iná definícia: Rok je časová jednotka, ktorej trvanie určuje jeden obeh planéty okolo centrálnej hviezdy alebo hviezdnej sústavy.
Čo je ROK
Táto voľná séria kešiek (nazvime ju Rozšír Obzor Kešera, alebo Rádové Obyčajné Krabice) vzniká ako nástroj na dopĺňanie kalendárov, terénov, obtiažností, atribútov, FTFiek, či počtu odlovených kešiek do štatistiky (nevhodné škrtnite). Nepôjde o žiadny powertrail, krabičky sú rozmiestňované v širšom okolí Bratislavy tak, aby boli od seba dostatočne vzdialené. Niektoré sú snáď zaujímavé, miestom, témou, či umiestnením. Niektoré miesta a témy sa budeme snažiť oživiť, bolo nám ľúto, že niektoré krabice išli do archívu aj keď robili kešerom radosť. Veríme, že krabičky ulahodia kešerskému oku, alebo duši. Ale netajíme sa tým, že niektoré krabičky budú aj do počtu. Na tejto sérii platí celodenné (FTF), teda logovaním v tento deň máte možnosť logovať FTF. Zároveň si dovoľujeme aplikovať pravidlo TRIKRÁT A DOSŤ, teda po treťom zmiznutí pôjde krabica do archívu. Ak máte záujem o uvoľnenie miesta, napíšte nám správu.
PON UTO STR ŠTV PIA SOB NED
1
Movember
2
Pamiatka zosnulých
3
Manga Day
4
Martin Hattala
5
Svetový deň behu
6
Antoine - Joseph Sax
7
Vuk Stefa-
nović Kara-
džić
8
Abraham Stoker
9
Svetový deň slobody
10
Ennio Morricone
11
Poklad Inkov
12
John William Strutt
13
Robert Louis Steven-
son
14
Claude Monet
15
Klement Šilinger
16
Deň tolerancie
17
August Ferdi-
nand Möbius
18
George Wald
19
Svetový deň toaliet
20
Svetový deň absurdít
21
Andrej Kvas
22
Svätá Cecília
23
Štefan Banič
24
Najkratšia multi Vrakuňa
25
Medziná-
rodný deň nenaku-
povania
26
Charles Monroe Schulz
27
Jimi Hendrix
28
William Blake
29
Clive Staples Lewis
30
BONUS
⬅️
Október
➡️
December
Dnes má meniny Hubert
Mužské meno Hubert má nemecký pôvod a v preklade znamená "duchaplný". Je talentovaný a ak nepodľahne alkoholu, dopracuje sa k úspechu vo veľmi krátkom čase. Vie, kde a ako sa dá dosiahnuť úspech, zisk, alebo osobná prestíž. Koná premyslene a rázne. V práci aj v láske sa drží jedného smeru a neodpočíva, kým nemá to, po čom túži. Na jeho náklonnosť sa môžete spoľahnúť a obrátiť sa na neho v akejkoľvek situácii. Neuteká pred zodpovednosťou, ani kritikou, je teda skoro ideálny. Má len jednu slabosť, a to sklon k alkoholizmu. Ak sa dá na pitie, nikdy sa mu nič nepodarí.
 
Pranostika na dnes
Ak prinesie Hubert sneh a ľad, zostane celý november biely.
Aký je tretí november, taký marec sa ukáže.
Na svätého Huberta teplo ide do čerta.
BYOP

V logbooku prosím šetrite miesto, časom bude údržba komplikovaná, tak aby to okrem vás bavilo aj nás a aby nám séria čo najdlhšie vydržala. V krabičkách (ak to prevedenie dovolí) by mali byť aj ceruzky, ale jeden nikdy nevie. BYOP - prineste si vlastné pero. A vlastne načo to píšem? Správny kešer má pero pri sebe vždy. :)


BONUS
Áno, BONUS bude. A možno ich bude viac. Budem sa snažiť.
Väčšinou sú to malé krabičky, bonus by mal byť spravidla väčší. A úplne na koniec by mohlo byť prekvapenie.
ROK#307 - Manga Day

3. november je deň komiksov manga. Pozor, so sladkým ovocím mango nemá tento deň nič spoločné (hoci je pravdepodobné, že mango sa možno v nejakom manga komikse aj objavilo). A čo sú to vlastne tie manga komiksy? Zjednodušene povedané – sú to komiksy pochádzajúce z Japonska, ktoré sú charakteristické ojedinelým typom kresby, ale aj osobitým radením jednotlivých komiksových panelov vytvárajúcich príbeh. Postavy vystupujúce v manga komiksoch majú zvyčajne veľké výrazné oči, menšie ústa, špicatejšie tváre. Tieto znaky výrazne odlišujú manga komiksy od iných, „západných“ komiksov. Dá sa povedať, že mangu skrátka spoznáte na prvý pohľad. Každý manga ilustrátor (nazýva sa manga-ka) má svoj vlastný štýl kreslenia a nie každý sa striktne drží vyššie spomenutých znakov. Charakteristické je aj grafické znázornenie emócií pomocou špecifickej ikonografie. Tá sa volá manpu. Typický je napríklad taký krížik vyjadrujúci hnev, kvapka potu pri hlave (úľava, zahanbenie), srdiečka miesto očí (zaľúbenosť), špirály miesto očí (zmätok, bezvedomie) a rôzne iné. A v neposlednom rade je to aj spôsob, akým sa manga číta – opačne, než bežné „západné“ komiksy, čiže sprava doľava a zhora nadol. Ak si niekedy zadovážite tankobon, teda sériu viacerých príbehov v jednom knižnom zväzku zvyčajne v mäkkej väzbe, tak natrafíte aj na ilustrovaný návod, ako mangu správne čítať. Žiadne obavy. :-)

Romance manga

Stručný popis

Žánrovo pokrýva manga snáď všetky žánre a každý si vie nájsť takú sériu, ktorá ho osloví – či už sú to komediálne príbehy zo školského prostredia, romantické drámy, akciou a napätím nabité diela, fantasy, sci-fi, hororové príbehy a existuje manga aj s tematikou športov, či dokonca gastronómie. Výber je naozaj obrovský.

História manga komiksov siaha do 12. a 13. storočia. Z tohto obdobia pochádzajú zvitky choju-giga (čódžu giga) s nakreslenými zvieratami (žaby a zajace). Štýl, akým sú tieto zvieratká zobrazené v pohybe, inšpiroval aj niektorých manga ilustrátorov. Ďalšie korene nachádzame v období Edo, a to konkrétne v knihe kresieb s názvom Toba Ehon. Pojem manga sa začal používať až koncom 18. storočia. Tu sa pojem manga objavuje v knihách Manga hyakujo (1814) a Hokusai manga. Tieto uvedené diela nemajú s modernou mangou veľa spoločného, no dajú sa pokladať ako predchodcov komiksov, keďže sa v nich nachádzali sekvenčne usporiadané obrázky, ktoré rozprávali nejaký príbeh.

Chouju_sumou

Osamu Tezuka

Druhá svetová vojna otriasla celým svetom a obzvlášť Japonskom. Zhodenie atómových bômb na Hirošimu a Nagasaki a fakt, že Japonsko bolo súčasťou Osi a ocitlo sa na strane porazených, malo výrazný vplyv na kreativitu mnohých autorov. Predtým militaristická a ultranacionalistická krajina sa po vojne sústredila na politickú a ekonomickú reštrukturalizáciu a s ňou sa vyvíjala aj kultúra. Manga začala byť čoraz populárnejšia v rôznych spoločenských vrstvách a oslovovala nielen mladých chlapcov (shonen – šónen manga) a dievčatá (shoujo – šódžo manga), ale aj dospelé publikum. Z obdobia po 2. sv. vojne sú významné dve série – Astro Boy a Sazae-san (Slečna Sazae). Astro Boy pojednáva o robotickom chlapcovi so superschopnosťami, ktorý sa snaží stať sa dobrým človekom a bojuje proti zlu. Slečna Sazae je kontrastom k typickému stereotypu „dobrej ženy v domácnosti“ a rieši reálne problémy, s ktorými sa vie stotožniť bežný čitateľ. Manga si časom našla aj svojich čitateľov mimo Japonska a naďalej ostáva veľmi populárna. Medzi novodobejšie veľmi populárne manga komiksy patria napr. Akira, Ghost in the Shell, Naruto, One Piece, Death Note, Bleach, Berserk a mnohé iné.

3. november je významný ešte pre jednu dôležitú skutočnosť – v roku 1928 sa narodil Osamu Tezuka, japonský ilustrátor, animátor a tvorca komiksov, ktorý je pokladaný za otca, krstného otca, či dokonca boha komiksov manga. Je priekopníkom komiksovej kultúry v Japonsku a mnohí ho pokladajú za takého japonského Walta Disneyho. Ten bol pre samotného Osamua vzorom a inšpiráciou. Osamu Tezuka vytvoril viac ako 700 komiksov manga – v prepočte na stránky je to zhruba 150 000 stránok.

Osamu Tezuka


Narodil sa v meste Toyonaka, v prefektúre Osaka do celkom bohatej (hmotne i vzdelanostne) rodiny. V útlom veku ho očarili filmy Walta Disneyho, a to ho inšpirovalo k tvorbe vlastných komiksových príbehov, ktoré začal tvoriť už na základnej škole. Najviac ho však ovplyvnil čínsky animovaný film Princess Iron Fan (Tie Shan Gongzhu). Po druhej svetovej vojne sa rozhodol tvoriť takú mangu, ktorá by vštepovala ľuďom správne morálne hodnoty a primäla ich k väčšej empatii k svetu. Prvým profesionálnym dielom bol komiks Diary of Ma-chan, ktorý vyšiel v roku 1946. Počas štúdia na lekárskej škole vytvoril ďalšie príbehy – Lost World (1948), Metropolis (1949) a Nextworld (1951). V roku 1951 dokončil školu a vydal dielo Ambassador Atom, v ktorom sa prvýkrát objavila postava Astro Boy (v Japonsku je známy skôr pod menom Mighty Atom). Komiks Ambassador Atom sa stretol iba s miernym úspechom, no samotný Astro/ Atom Boy upútal pozornosť mnohých čitateľov, prevažne chlapcov. A tak v roku 1952 začali príbehy o ňom vychádzať v časopise venovanom manga komiksom. Komiks sa stal fenomenálne úspešný.

Astro Boy

Ďalšie diela

Medzi ďalšie významné diela patria Ribon no Kishi (Princess Knight), Phoenix (ktoré on sám pokladal za jeho životné dielo), Saiyuki (prvé dielo, ktoré sa dočkalo animovanej adaptácie), či Journey to the West. Svoje skúsenosti odovzdával ďalším nádejným ilustrátorom ako Shotaro Ishinomori, alebo Go Nagai. Inšpiroval mnohých ďalších známych ilustrátorov. Za svoje diela bol aj mnohokrát ocenený prestížnymi cenami a je mu venované aj múzeum nachádzajúce sa v meste Takarazuka, v prefektúre Hyogo, kde Osamu Tezuka vyrastal. Zomrel 9. februára 1989.

Poznáte manga komiksy? Čítali ste nejaké? Páčili sa vám? Napíšte do logov. :-)

Zdroje
Peter Jurčovič: Slovenské PRANOSTIKY NA CELÝ ROK, vydavateľstvo PRÍRODA

 

Additional Hints (No hints available.)