Skip to content

ROK #148 - Hamburger Traditional Cache

Hidden : 5/28/2022
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

ROK#148
28. máj 2022 (Sobota)
Medzinárodný deň hamburgerov
Čo je rok
Rok je časové obdobie 365 (alebo 366 dní).
Iná definícia: Rok je časová jednotka, ktorej trvanie určuje jeden obeh planéty okolo centrálnej hviezdy alebo hviezdnej sústavy.
Čo je ROK
Táto voľná séria kešiek (nazvime ju Rozšír Obzor Kešera, alebo Rádové Obyčajné Krabice) vzniká ako nástroj na dopĺňanie kalendárov, terénov, obtiažností, atribútov, FTFiek, či počtu odlovených kešiek do štatistiky (nevhodné škrtnite). Nepôjde o žiadny powertrail, krabičky sú rozmiestňované v širšom okolí Bratislavy tak, aby boli od seba dostatočne vzdialené. Niektoré sú snáď zaujímavé, miestom, témou, či umiestnením. Niektoré miesta a témy sa budeme snažiť oživiť, bolo nám ľúto, že niektoré krabice išli do archívu aj keď robili kešerom radosť. Veríme, že krabičky ulahodia kešerskému oku, alebo duši. Ale netajíme sa tým, že niektoré krabičky budú aj do počtu. Na tejto sérii platí celodenné (FTF), teda logovaním v tento deň máte možnosť logovať FTF. Zároveň si dovoľujeme aplikovať pravidlo TRIKRÁT A DOSŤ, teda po treťom zmiznutí pôjde krabica do archívu. Ak máte záujem o uvoľnenie miesta, napíšte nám správu.
PON UTO STR ŠTV PIA SOB NED
1
Sviatok práce
2
Blue Switch Day
3
GPS Stash #1
4
Hasiči
5
Ján Fischer
6
Sigmund Freud
7
Bluetooth
8
Matky
9
Tank
10
Pohyb
11
Salvator Dali
12
Florence Night-
ingale
13
Mária Terézia
14
Mickey Mouse
15
Alexander Trizuljak
16
Jozef Karol Hell
17
Teleko-
munikácie
18
Múzeá
19
Gary Arlen Kildall
20
Ján Jamnický
21
Svetový deň kultúr-
neho rozvoja
22
Bio-
Diverzita
23
Korytnačky
24
Parky
25
Ján Bahýľ
26
Dedeček
27
Ladislav Chudík
28
Ham-
burger
29
JFK
30
zemiaky
31
BONUS
⬅️
Apríl
➡️
Jún
Dnes má meniny Viliam
Mužské meno Viliam má nemecký pôvod a jeho význam je „ muž s pevnou vôľou". Viliamom vyjde všetko, čo si zaumienia aj keď je to niekedy na poslednú chvíľu. Tkvie v ňom akési čaro osobnosti a schopnosť plniť všetky úlohy, ktoré ho čo len trošku tešia. Vyžaruje neodolateľnou príťažlivosťou Jeho nápady sú ľahko uskutočniteľné a výnosné a keď nájde podporu vo svojej rodine, čoskoro zbohatne. Mal by sa učiť čím viac rečí, snažiť sa o udržiavanie svojej fyzickej kondičky a byť vždy pripravený na rýchle zmeny. Len ak bude ku každému príjemný, dosiahne vysoké postavenie aj bohatstvo, preto by mal tiež udržiavať kontakty aj so staršími mužmi či ženami. Nesmie sa správať odmietavo ani ku obyčajným ľuďom. V láske je prelietavý a kým sa rozhodne usadiť sa, môže stratiť zopár šancí na spolužitie s tou pravou.
 
Pranostika na dnes
Chladný máj a jún vlažný je pre sýpky, sudy zdarný.
Chladný máj je pre ovocie raj.
BYOP

V logbooku prosím šetrite miesto, časom bude údržba komplikovaná, tak aby to okrem vás bavilo aj nás a aby nám séria čo najdlhšie vydržala. V krabičkách (ak to prevedenie dovolí) by mali byť aj ceruzky, ale jeden nikdy nevie. BYOP - prineste si vlastné pero. A vlastne načo to píšem? Správny kešer má pero pri sebe vždy. :)


BONUS
Áno, BONUS bude. A možno ich bude viac. Budem sa snažiť.
Väčšinou sú to malé krabičky, bonus by mal byť spravidla väčší. A úplne na koniec by mohlo byť prekvapenie.
ROK#148 - Medzinárodný deň hamburgerov

28. máj je Medzinárodným dňom hamburgerov.

Svetlý

Hamburger, teda mäsová placka so zeleninou a omáčkou medzi dvomi polovicami žemle, patrí azda k najznámejším moderným jedlám. Hamburger sa v priebehu desaťročí stal zároveň symbolom konzumnej kultúry, globalizácie, rýchleho občerstvenia, životného štýlu nižších a stredných sociálnych vrstiev a je predovšetkým spájaný s gastronómiou Spojených štátov amerických. Hoci je to primárne druh pouličného jedla a niekto ho môže pokladať len za „lacné, rýchlo pripravené a málo kvalitné občerstvenie“, v posledných rokoch možno badať zmenu tejto paradigmy. Je to spôsobené aj vyššími nárokmi na kvalitu potravín a stravovania. Dnes sú teda populárnejšie kvalitnejšie a „poctivejšie“ hamburgery, než tie z reťazcov rýchleho občerstvenia.

Pokrokoví kuchári sa snažia vytvoriť z niečoho celkom obyčajného, niečo naozaj výnimočné, a preto dbajú najmä na prípravu domácich žemlí, správny výber hovädzieho, či iného mäsa a zeleniny od lokálnych chovateľov/pestovateľov a pozorne sledujú kvalitu ďalších ingrediencií, ktoré prispievajú k výslednému gastronomickému zážitku a naplno spĺňajú požiadavky konzumentov. Hamburger je v zásade veľmi jednoduchý pokrm, ale ani v tejto sfére niet núdze o kreativitu. Preto sa môžeme stretnúť napríklad s hamburgermi s čiernymi žemľami (a tie nemusia byť nutne výsledkom zábudlivého pekára), mäsom, ktoré v skutočnosti nie je mäso (tzv. beyond meat), omáčkami rôznych druhov a pre vyššie sociálne vrstvy aj špeciálnymi doplnkami v podobe jedlého zlata a pod.

Tmavý

Podobne ako pri iných jedlách, aj príbehov o vzniku prvého hamburgeru je viacero a nedá sa s určitosťou povedať, ktorý je najpravdivejší. História hamburgeru prekvapivo siaha do obdobia starovekého Ríma. V kuchárskej knihe Apicius, napísanej zhruba v 5. storočí n. l. neznámym autorom, sa nachádza zbierka receptov datujúcich sa dokonca do 1. storočia n. l. V tejto kuchárskej knihe sa nachádza recept na jedlo s názvom isicia omentata. Ide o malé mäsové placky, nemenej podobným tým zo súčasných hamburgerov, vyrobené z mletého mäsa, píniových orieškov, rybacej omáčky a korenia. Prirodzene, toto jedlo sa nedá pokladať za hamburger, skôr si môžeme všimnúť podobnosť s tým, čo robí hamburger hamburgerom, a to plackou z mletého mäsa.

Mnohí by si pomysleli, že hamburger je čisto americký vynález, avšak nie je to tak. História tohto jedla úzko súvisí s nemeckým mestečkom Hamburg, ktoré bolo preslávené chovom hovädzieho dobytka a najmä jeho vysokou kvalitou. Populárnou metódou, ako spracovať mäso, bolo pomlieť ho, ochutiť ho, vytvarovať do malých placiek a tie ugrilovať. V Nemecku boli tieto placky známe ako frikadellen, alebo buletten. Jedlo priniesli do USA nemeckí imigranti a v 70. rokoch 19. storočia sa začalo objavovať na menu v nemeckých reštauráciách v New Yorku. Tu sa ho dalo nájsť pod názvom hamburg steak, prípadne hamburger steak.

Nápad vložiť mäsovú placku medzi dva chleby, či žemle, prišiel okolo roku 1890 a úzko súvisí s industrializáciou. Robotníci, pracujúci ďaleko od domova, potrebovali šikovné jedlo, ktoré by si mohli vziať do rúk a rýchlo ho zjesť. A tak sa rozšírili stánky s rýchlym občerstvením, ktoré tento sendvič ponúkali. Niektoré zdroje uvádzajú, že tento sendvič spopularizovala svetová výstava v Chicagu v roku 1893. Postupne sa hamburger rozšíril ďalej po krajine a modifikoval sa pridaním ďalších ingrediencií, ako syr, či zelenina.

Začiatkom 20. storočia bol hamburger pokladaný za jedlo chudobných ľudí a hľadelo sa na neho s dešpektom aj kvôli presvedčeniu, že na jeho prípravu sa používalo skazené mäso, preto sa radšej pomlelo. V roku 1921 v mestečku Wichita, v Kansase, však otvorili prvú reštauráciu s rýchlym občerstvením, a aj to pomohlo ku globálnemu spopularizovaniu hamburgerov. V nasledujúcich desaťročiach vznikli ďalšie populárne franšízy. Tá najznámejšia, s logom „zlatých brán“, vznikla v roku 1940.

Máte radi hamburgery, alebo sa im radšej vyhýbate? Vyberáte si skôr kvalitnejšie hamburgery, alebo vám postačia aj tie z fastfoodových reťazcov?

Zdroje
Peter Jurčovič: Slovenské PRANOSTIKY NA CELÝ ROK, vydavateľstvo PRÍRODA

 

Additional Hints (Decrypt)

Qbyr cev fgebzr.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)