Skip to content

ROK #145 - Ján Bahýľ Traditional Cache

Hidden : 5/25/2022
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

ROK#145
25. máj 2022 (Streda)
Ján Bahýľ
Čo je rok
Rok je časové obdobie 365 (alebo 366 dní).
Iná definícia: Rok je časová jednotka, ktorej trvanie určuje jeden obeh planéty okolo centrálnej hviezdy alebo hviezdnej sústavy.
Čo je ROK
Táto voľná séria kešiek (nazvime ju Rozšír Obzor Kešera, alebo Rádové Obyčajné Krabice) vzniká ako nástroj na dopĺňanie kalendárov, terénov, obtiažností, atribútov, FTFiek, či počtu odlovených kešiek do štatistiky (nevhodné škrtnite). Nepôjde o žiadny powertrail, krabičky sú rozmiestňované v širšom okolí Bratislavy tak, aby boli od seba dostatočne vzdialené. Niektoré sú snáď zaujímavé, miestom, témou, či umiestnením. Niektoré miesta a témy sa budeme snažiť oživiť, bolo nám ľúto, že niektoré krabice išli do archívu aj keď robili kešerom radosť. Veríme, že krabičky ulahodia kešerskému oku, alebo duši. Ale netajíme sa tým, že niektoré krabičky budú aj do počtu. Na tejto sérii platí celodenné (FTF), teda logovaním v tento deň máte možnosť logovať FTF. Zároveň si dovoľujeme aplikovať pravidlo TRIKRÁT A DOSŤ, teda po treťom zmiznutí pôjde krabica do archívu. Ak máte záujem o uvoľnenie miesta, napíšte nám správu.
PON UTO STR ŠTV PIA SOB NED
1
Sviatok práce
2
Blue Switch Day
3
GPS Stash #1
4
Hasiči
5
Ján Fischer
6
Sigmund Freud
7
Bluetooth
8
Matky
9
Tank
10
Pohyb
11
Salvator Dali
12
Florence Night-
ingale
13
Mária Terézia
14
Mickey Mouse
15
Alexander Trizuljak
16
Jozef Karol Hell
17
Teleko-
munikácie
18
Múzeá
19
Gary Arlen Kildall
20
Ján Jamnický
21
Svetový deň kultúr-
neho rozvoja
22
Bio-
Diverzita
23
Korytnačky
24
Parky
25
Ján Bahýľ
26
Dedeček
27
Ladislav Chudík
28
Ham-
burger
29
JFK
30
zemiaky
31
BONUS
⬅️
Apríl
➡️
Jún
Dnes majú meniny Urban, Vivien
Urban
Význam mužského mena Urban je "mestský, mešťan" a má latinský pôvod. Urban je muž plný rozporov a málokto sa dokáže v ňom orientovať. Rád hrá divadlo a pôsobí ako tvrdý chlapík, no stačí dlhšia snaha a zistíme, že je to citlivý romantik. Snaží sa učiť z chýb iných a tak je ťažké nájsť v ňom toho pravého a skutočného muža, je skrytý pod maskou a nerád dáva možnosť iným, aby ho zranili. V láske je opatrný a stály, keď už sa rozhodne, tak to platí na dlhý čas. Takisto to platí aj o jeho vzťahoch k priateľom, správa sa akoby otvorene a veselo, no pritom len skúma reakcie ľudí okolo seba a postupne si vyberá z nich tých, ktorí mu vyhovujú. Zdravie Urbanov je priemerné. Majú dobrú životaschopnosť, ale mali by pravidelne športovať a jesť jedlá doplnené o vitamín C.
 
Vivien
Vivien (Viviána) je meno, ktoré sa bežne používa a je odvodené z latinského slova Vivus, čo znamená „živý“. Vivien bola jazerná pani a tiež kúzelníka Merlina. Vivien je charakteristická svojou rozvážnosťou. Sú pozorné, vnímavé, prísne avšak spravodlivé matky. Viviany potláčajú svoje pocity v láske a pochybujú o jej vyznaní. Sú uzavretými osobnosťami a zdôverujú sa veľmi ťažko. Viviany nemajú najlepšie podmienky pre úspech. Alternatíva mena Vivien je Bibiána.
 
Pranostika na dnes
Ak je na Urbana pekne, bude veľa vína, ak oblačno, bude ho málo.
Ak na Urbana do obeda zaseješ - uzrie, ak zaseješ poobede - neuzrie.
Dážď na Urbana veští veľa vína.
Jasné slnko na Urbana, hojnosť dobrého vína znamená.
Po svätom Urbanu mráz neškodí džbánu.
BYOP

V logbooku prosím šetrite miesto, časom bude údržba komplikovaná, tak aby to okrem vás bavilo aj nás a aby nám séria čo najdlhšie vydržala. V krabičkách (ak to prevedenie dovolí) by mali byť aj ceruzky, ale jeden nikdy nevie. BYOP - prineste si vlastné pero. A vlastne načo to píšem? Správny kešer má pero pri sebe vždy. :)


BONUS
Áno, BONUS bude. A možno ich bude viac. Budem sa snažiť.
Väčšinou sú to malé krabičky, bonus by mal byť spravidla väčší. A úplne na koniec by mohlo byť prekvapenie.
ROK#145 - Ján Bahýľ

25. mája 1856 sa v Zvolenskej Slatine narodil Ján Bahýľ, slovenský konštruktér a vynálezca.

Portrét

Detstvo

Narodil sa v nemajetnej rodine roľníka Martina Bahýľa a matky Zuzany, rod. Chovancovej.
Po skončení základnej školy pokračoval v štúdiu na strednej škole v Banskej Štiavnici. Už tam ho zaujímala najmä technika. Zmaturoval v roku 1869 a získal diplom kresliča.

V uniforme

Vojenská kariéra

Na vojenskú službu nastúpil do Lučenca; ďalší rok slúžil v Komárne. Už počas vojenskej služby vytvoril viacero technických návrhov a vylepšení pre uhorskú armádu. Všimli si ho aj jeho velitelia. Zaradili ho do technického štábu a tam dostával náročné technické úlohy. Neskôr mu umožnili študovať na Vojenskej akadémii vo Viedni (podľa iných prameňov študoval na vojenskej technickej škole ženijno-stavebného smeru so špecializáciou na vojenské opevnenia). Potom slúžil ako vojenský staviteľ vo Ľvove a v Krakove, neskôr pracoval v Charkove, Petrohrade a v Kyjeve na projektoch vojenských objektov a opevnení. Tam vznikli aj jeho prvé technické riešenia na úrovni vynálezov. K najzaujímavejším patril tank na parný pohon, ktorý zostrojil z vlastných finančných prostriedkov. Ruská armáda jeho vynález odkúpila, čím získal prostriedky na ďalšie experimenty z oblasti vzduchoplavebnej techniky.
V rokoch 1890 až 1891 pôsobil v Dubrovníku, kde projektoval vojenské objekty a viedol aj ich výstavbu.

Schéma vrtuľníku

Vrtuľník

Od roku 1892 do roku 1895 pôsobil v Trebeníku, kde skonštruoval a úspešne vyskúšal balóny so vzdušnou turbínou. Vtedy vznikla aj zvláštna konštrukcia tzv. bicyklového vrtuľníka, keď uvažoval o pohone vrtuľníka ľudskou silou. Pravdepodobne dosť rýchlo prišiel na to, že ľudská sila nestačí na to, aby vrtuľník mohol vzlietnuť. Svoj najväčší sen - vrtuľník s motorovým pohonom - začal realizovať až po presťahovaní sa celej rodiny do Bratislavy. Pri realizovaní jeho nápadov mu významne pomohla spolupráca s Antonom Marschalom, ktorý vlastnil továreň na koče a vozy (sídlila na rohu dnešných bratislavských ulíc Grösslingová a Tobrucká). Cisár František Jozef I. mu 13. augusta 1895 udelil na vrtuľník patent č. 3392. Vylepšený vrtuľník skonštruoval v roku 1901 a vzniesol sa do výšky asi pol metra; v roku 1903 to už bolo 1,5 metra. Dňa 5. mája 1905 sa Ján Bahýľ vzniesol do výšky asi štyroch metrov a preletel približne 1 500 metrov. Tento jeho najvýznamnejší let zaprotokolovala aj Medzinárodná vzduchoplavebná spoločnosť. Bratislavské noviny Pressburger Zeitung uverejnili v nápadnej úprave článok o Bahýľových úspechoch s vrtuľníkom.
Z veľmi skromných dostupných technických údajov môžeme (dosť neisto) spomenúť, že kostra Bahýľovho 6,5 metra dlhého vrtuľníka bola z kovových rúrok, možno aj preto mal prekvapujúco malú hmotnosť 50 kg. Rotorové listy nad sebou umiestnených protichodných vrtúľ pripomínali veľké vejáre a ich drôtená kostra bola obtiahnutá plátnom. Vrtuľník poháňal benzínový motor Antoinette.

Vrtuľník

Cena Jána Bahýľa

S cieľom podporiť vedecko-technickú tvorivosť a priemyselnoprávnu ochranu na Slovensku udeľuje predseda Ústavu priemyselného vlastníctva SR (ÚPV SR) od roku 1999 Cenu Jána Bahýľa za mimoriadne hodnotné priemyselnoprávne chránené slovenské riešenia.
O význame Bahýľovho diela bol v roku 1978 nakrútený dokumentárny film Premožiteľ Edisona. V roku 1995, v rámci série Osobnosti, vyšla príležitostná poštová známka Ján Bahýľ.

Plaketa
Zdroje
Peter Jurčovič: Slovenské PRANOSTIKY NA CELÝ ROK, vydavateľstvo PRÍRODA

 

Additional Hints (Decrypt)

Mbmnqh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)