Skip to content

ROK #137 - Svetový deň telekomunikácií Mystery Cache

Hidden : 5/17/2022
Difficulty:
5 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

ROK#137
17. máj 2022 (Utorok)
Svetový deň telekomunikácií
Čo je rok
Rok je časové obdobie 365 (alebo 366 dní).
Iná definícia: Rok je časová jednotka, ktorej trvanie určuje jeden obeh planéty okolo centrálnej hviezdy alebo hviezdnej sústavy.
Čo je ROK
Táto voľná séria kešiek (nazvime ju Rozšír Obzor Kešera, alebo Rádové Obyčajné Krabice) vzniká ako nástroj na dopĺňanie kalendárov, terénov, obtiažností, atribútov, FTFiek, či počtu odlovených kešiek do štatistiky (nevhodné škrtnite). Nepôjde o žiadny powertrail, krabičky sú rozmiestňované v širšom okolí Bratislavy tak, aby boli od seba dostatočne vzdialené. Niektoré sú snáď zaujímavé, miestom, témou, či umiestnením. Niektoré miesta a témy sa budeme snažiť oživiť, bolo nám ľúto, že niektoré krabice išli do archívu aj keď robili kešerom radosť. Veríme, že krabičky ulahodia kešerskému oku, alebo duši. Ale netajíme sa tým, že niektoré krabičky budú aj do počtu. Na tejto sérii platí celodenné (FTF), teda logovaním v tento deň máte možnosť logovať FTF. Zároveň si dovoľujeme aplikovať pravidlo TRIKRÁT A DOSŤ, teda po treťom zmiznutí pôjde krabica do archívu. Ak máte záujem o uvoľnenie miesta, napíšte nám správu.
PON UTO STR ŠTV PIA SOB NED
1
Sviatok práce
2
Blue Switch Day
3
GPS Stash #1
4
Hasiči
5
Ján Fischer
6
Sigmund Freud
7
Bluetooth
8
Matky
9
Tank
10
Pohyb
11
Salvator Dalí
12
Florence Night-
ingale
13
Mária Terézia
14
Mickey Mouse
15
Alexander Trizuljak
16
Jozef Karol Hell
17
Teleko-
munikácie
18
Múzeá
19
Gary Arlen Kildall
20
Ján Jamnický
21
Svetový deň kultúr-
neho rozvoja
22
Bio-
Diverzita
23
Korytnačky
24
Parky
25
Ján Bahýľ
26
Dedeček
27
Ladislav Chudík
28
Ham-
burger
29
JFK
30
zemiaky
31
BONUS
⬅️
Apríl
Dnes majú meniny Gizela, Aneta
Gizela
Ženské meno Gizela má nemecký pôvod a význam mena je "šíp", "strela". Tieto ženy sú veľmi citlivé na to, keď ich niekto kritizuje. Gizely majú vrodený zmysel pre krásu. Sú to príjemné a svedomité ženy, ktoré nakoniec dostanú vďaku od druhých za ich pomoc. Stanú sa z nich úspešne ženy. Vždy konajú ako sa patrí a nikomu nič nevyčítajú. Aj keď intrigujú, nemyslia to v zlom, chcú len ľuďom pomôcť. Gizely majú vždy niekoho pri sebe, kto im pomôže a postará sa o ne. Niekedy bývajú trošku lenivé. Najčastejšie sa spoliehajú samé na seba. Aj keď sa im nedarí, mali by to prijímať. Na svoju vitalitu by si mali dávať pozor. Prospeje im, ak sa budú venovať plávaniu, jesť veľa mliečnych výrobkov, a stravu bohatú na vitamín C.
 
Aneta
Ženské meno francúzskeho pôvodu, podoba mena Anette.
 
Pranostika na dnes
Ak hrmí na deň svätého Paskala bez krupobitia, nie je to zlé.
BYOP

V logbooku prosím šetrite miesto, časom bude údržba komplikovaná, tak aby to okrem vás bavilo aj nás a aby nám séria čo najdlhšie vydržala. V krabičkách (ak to prevedenie dovolí) by mali byť aj ceruzky, ale jeden nikdy nevie. BYOP - prineste si vlastné pero. A vlastne načo to píšem? Správny kešer má pero pri sebe vždy. :)


BONUS
Áno, BONUS bude. A možno ich bude viac. Budem sa snažiť.
Väčšinou sú to malé krabičky, bonus by mal byť spravidla väčší. A úplne na koniec by mohlo byť prekvapenie.
ROK#137 - Svetový deň telekomunikácií

Svetový deň telekomunikácií a informačnej spoločnosti - ustanovila ho Medzinárodná telekomunikačná únia (ITU) a pripomína sa od roku 1965. Dátum sa viaže k roku 1865, keď v Paríži podpísali Medzinárodný telegrafný dohovor, ktorým založili Medzinárodnú telegrafnú úniu, pričom 1.1.1934 sa premenovala na Medzinárodnú telekomunikačnú úniu. Účastníci medzinárodného summitu o informačných technológiách, ktorý sa konal v roku 2005 v Tunise, schválili Tuniskú agendu pre informačnú spoločnosť. V agende navrhli, aby sa položili základy Svetového dňa informačnej spoločnosti. Členovia Valného zhromaždenia OSN 26.3.2006 návrh schválili v rezolúcii A/RES/60/252, čím sa zaviedol Svetový deň informačnej spoločnosti na 17. mája. V novembri 2006 na konferencii ITU v Turecku jej účastníci rozhodli, že sa odvtedy bude 17. mája sláviť Svetový deň telekomunikácií a informačnej spoločnosti.

Cieľom Svetového dňa telekomunikácií a informačnej spoločnosti (WTISD) je pomôcť zvýšiť povedomie o možnostiach, ktoré môže priniesť spoločnostiam a ekonomikám využívania internetu a iných informačných a komunikačných technológií (IKT), ako aj spôsoby, ako preklenúť digitálne delenie.

17. máj je výročie podpisu prvého Medzinárodného telegrafického dohovoru a vytvorenia Medzinárodnej telekomunikačnej únie.

Svetový deň telekomunikácií
Svetový deň telekomunikácií sa od roku 1969 oslavuje každoročne 17. mája , čím sa označuje založenie ITU a podpis prvého Medzinárodného telegrafického dohovoru v roku 1865. Bol založený konferenciou vládnych splnomocnencov v Malage-Torremolinos v roku 1973.

Svetový deň informačnej spoločnosti
V novembri 2005 Svetový summit o informačnej spoločnosti vyzval Valné zhromaždenie OSN, aby vyhlásil 17. máj za Svetový deň informačnej spoločnosti, aby sa zameral na dôležitosť IKT a širokú škálu otázok súvisiacich s informačnou spoločnosťou, ktoré vzniesol WSIS. Valné zhromaždenie prijalo v marci 2006 uznesenie ( A / RES / 60/252 ), v ktorom sa stanovuje, že Svetový deň informačnej spoločnosti sa každoročne oslavuje 17. mája.

Svetový deň telekomunikácií a informačnej spoločnosti
V novembri 2006 sa konferencia splnomocnenkyne ITU v Antalyi v Turecku rozhodla 17. máj osláviť obe udalosti ako deň svetového telekomunikácie a informačnej spoločnosti. Aktualizovaná rezolúcia 68 vyzýva členské štáty a členov odvetvia, aby oslávili tento deň každoročne organizovaním vhodných národných programov.

Pod pojmom telekomunikácie si dnes vieme predstaviť veľmi široký záber, pretože sú na každom kroku.

V modernom svete sa stalo používanie internetu či informačných a komunikačných technológií primárnou potrebou ako je jedlo či spánok. Informatizácia si našla cestu ku každej generácii nielen tej produktívnej. Už škôlkari si drobnými prstami zručne vyhľadajú prostredníctvom mobilu rozprávky na you tube, ich starí rodičia ich zas vidia rásť prostredníctvom web kamier. Pred modernou dobou utekáme do hôr a vyberáme sa na ďaleké cesty, no či chytáme signál v mobile, kontrolujeme na Lomnickom štíte aj na Bali. Už dávno nie sme homo sapiens, teda človek rozumný, ale človek dátový.

Komunikačné vymoženosti sú dobrý sluha, no zlý pán. Aj tu platí, tak ako vo všetkom v našom živote, pristupovať k nim s rozumnou mierou. To sa týka najmä tínedžerov, kyberšikany a času stráveného v on-line svete. Pre našu spoločnosť je však informatizácia obrovským krokom vpred, čo sa potvrdilo najmä počas koronakrízy, keď bol mobil a internet často jediným kanálom medzi rozdelenými rodinami. Tiež pomohli študentom a žiakom pri výučbe a zamestnancom umožnili vykonávať prácu z domova.



Na úvodných súradniciach sa nachádza Telekomunikačný úrad SR. No a na dnes sme si pre vás pripravili drobnú úlohu, ktorú dosaďte do vzorca:

A= (GSM)
B= (NMT) - (Mobitex)
C= (Hicap) + (FOMA) + (UMTS)
D= (LTE)
E= (UMTS) + (GSM)
F= (2*LTE)
G= (MTS)
H= (CSD) + (W-CDMA) + (UMTS) - 2

02/ABC DEFGH... Formát vzorca napovie, čo s tým ďalej.

Časom sa možno zíde aj kód: (NMT) (GSM) (UMTS)

Zdroje
Peter Jurčovič: Slovenské PRANOSTIKY NA CELÝ ROK, vydavateľstvo PRÍRODA

 

Additional Hints (Decrypt)

mn bqxincbz

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)