Skip to content

ROK #143 - Svetový deň korytnačiek Traditional Cache

Hidden : 5/23/2022
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

ROK#143
23. máj 2022 (Pondelok)
Svetový deň korytnačiek
Čo je rok
Rok je časové obdobie 365 (alebo 366 dní).
Iná definícia: Rok je časová jednotka, ktorej trvanie určuje jeden obeh planéty okolo centrálnej hviezdy alebo hviezdnej sústavy.
Čo je ROK
Táto voľná séria kešiek (nazvime ju Rozšír Obzor Kešera, alebo Rádové Obyčajné Krabice) vzniká ako nástroj na dopĺňanie kalendárov, terénov, obtiažností, atribútov, FTFiek, či počtu odlovených kešiek do štatistiky (nevhodné škrtnite). Nepôjde o žiadny powertrail, krabičky sú rozmiestňované v širšom okolí Bratislavy tak, aby boli od seba dostatočne vzdialené. Niektoré sú snáď zaujímavé, miestom, témou, či umiestnením. Niektoré miesta a témy sa budeme snažiť oživiť, bolo nám ľúto, že niektoré krabice išli do archívu aj keď robili kešerom radosť. Veríme, že krabičky ulahodia kešerskému oku, alebo duši. Ale netajíme sa tým, že niektoré krabičky budú aj do počtu. Na tejto sérii platí celodenné (FTF), teda logovaním v tento deň máte možnosť logovať FTF. Zároveň si dovoľujeme aplikovať pravidlo TRIKRÁT A DOSŤ, teda po treťom zmiznutí pôjde krabica do archívu. Ak máte záujem o uvoľnenie miesta, napíšte nám správu.
PON UTO STR ŠTV PIA SOB NED
1
Sviatok práce
2
Blue Switch Day
3
GPS Stash #1
4
Hasiči
5
Ján Fischer
6
Sigmund Freud
7
Bluetooth
8
Matky
9
Tank
10
Pohyb
11
Salvator Dali
12
Florence Night-
ingale
13
Mária Terézia
14
Mickey Mouse
15
Alexander Trizuljak
16
Jozef Karol Hell
17
Teleko-
munikácie
18
Múzeá
19
Gary Arlen Kildall
20
Ján Jamnický
21
Svetový deň kultúr-
neho rozvoja
22
Bio-
Diverzita
23
Korytnačky
24
Parky
25
Ján Bahýľ
26
Dedeček
27
Ladislav Chudík
28
Ham-
burger
29
JFK
30
zemiaky
31
BONUS
⬅️
Apríl
➡️
Jún
Dnes má meniny Želmíra
Ženské meno Želmíra má južnoslovanský pôvod a význam mena je "tá, ktorá si želá mier". Želmíry majú v sebe veľa energie a sú vzdorovité. Vedia vždy povedať čo si myslia, a ak s niečim nezhodujú, dajú to tvrdo najavo. Správajú sa nevyspytateľne. Snažia sa vždy ľudí oklamať a meniť svoje správanie. Úprimnosť sa ukazuje u nich málokedy a to iba k svojim blízkym. K nim sa vždy správajú s úctou a podporujú ich. Želmíry nie sú závistlivé, vždy ostatným pomôžu a podporia ich. Pri väčších neúspechoch sú zúfale, ale nedokážu ich v svojej činnosti zastaviť. Ak sa ich správanie bude meniť k horšiemu, je treba im pomôcť, aby sme sa na ne mohli niekedy spoľahnúť. Zdravie majú nezlomné a svoju životaschopnosť výbornú. K tomu im dopomôže strava, ktorá obsahuje veľa draslíku.
 
Pranostika na dnes
Keď sa na Želmíru včely začnú rojiť, dobrá ovca sa už múže dojiť.
Májový roj stojí za fúru sena, júnový roj cenu nemá.
Roj, ktorý sa vmáji rojí, za plný voz sena stojí.
Ale roj o svätom Jáne nestojí ani za vodu v džbáne.
BYOP

V logbooku prosím šetrite miesto, časom bude údržba komplikovaná, tak aby to okrem vás bavilo aj nás a aby nám séria čo najdlhšie vydržala. V krabičkách (ak to prevedenie dovolí) by mali byť aj ceruzky, ale jeden nikdy nevie. BYOP - prineste si vlastné pero. A vlastne načo to píšem? Správny kešer má pero pri sebe vždy. :)


BONUS
Áno, BONUS bude. A možno ich bude viac. Budem sa snažiť.
Väčšinou sú to malé krabičky, bonus by mal byť spravidla väčší. A úplne na koniec by mohlo byť prekvapenie.
ROK#143 - Svetový deň korytnačiek

23. máj si pripomíname ako Svetový deň korytnačiek (The World Turtle Day) od roku 2000, kedy bol po prvýkrát iniciovaný organizáciou American Tortoise Rescue, venujúcou sa záchrane a ochrane korytnačiek. Bola založená v roku 1990 v meste Malibu v americkom štáte California. Skupina sa venuje aktivitám, ktorými podnecuje zvyšovanie záujmu o záchranu ohrozených korytnačiek vo svete a upozorňuje na spôsoby, ktorými každý z nás može prispieť k záchrane týchto milých, hoci často démonizovaných ohrozených zvierat. V duchu tohto pamätného dňa mnohé ochranárske združenia organizujú aktivity, ktorými chcú vzdať primeranú úctu týmto pozoruhodným tvorom.

American Tortoise Rescue je nezisková organizácia, ktorej cieľom je záchrana, rehabilitácia, ochrana a adopcia všetkých druhov suchozemských a morských korytnačiek.

V roku 2006 sa korytnačkám po celom svete dostávalo výnimočnej pozornosti, pretože Organizácia spojených národov vyhlásila rok 2006 za Rok korytnačiek - 2006 the Year of the Turtle - s cieľom zburcovať medzinárodnú verejnosť vzhľadom na kritickú situáciu siedmich druhov morských korytnačiek, ktorým hrozí vyhynutie.

Dnes žije na svete asi 300 druhov korytnačiek. Ich jedinými prirodzenými nepriateľmi sú väčšie druhy žralokov no žiaľ aj človek, ktorý ju už neraz takmer vyhubil kvôli mäsu a pancieru. Ľudia jej však škodia aj neúmyselne: znečistením morí a oceánov odpadom, alebo rybolovom, kedy často uviazne v sieti spolu s rybami. Deň podnecuje k zvýšeniu záujmu o záchranu ohrozených druhov korytnačiek vo svete. Sú to plazy, ktoré sú najviac postihnuté obchodom, sú odchytávané tiež pre jedlo a priemysel.

Najstaršia korytnačka sa dožila 176 rokov a volala sa Harriet. Išlo o samicu korytnačky slonej. Za najväčšie korytnačky sa považujú morské korytnačky. Doteraz najväčší nájdený jedinec mal telo dlhšie, ako 3 m a vážil 916 kg. Medzi najmenšie patria Muhlenbergova, ktorá dorastá do 10 cm a taktiež aj korytnačka škvrnitá, tá dorastá do dĺžky 8 cm. Tieto zaujímavé stvorenia žijú na každom svetovom kontinente, okrem Antarktídy. Sú známe práve tým, že migrujú a preplávajú aj tisíce kilometrov, ale stále sa vedia vrátiť na miesto, kde sa vyliahli. To, či sa vyliahne samička alebo samček závisí od teploty, v ktorej sa vajíčka nachádzajú.

Korytnačka močiarna je chráneným pôvodným druhom našej fauny. V súčasnosti je zaradená v Červenom zozname obojživelníkov a plazov Slovenska, kde je evidovaná ako kriticky ohrozená, keďže na našom území žije už len niekoľko stoviek jedincov.

Prečo počet korytnačiek klesá?
Príčin ich úbytku spôsobuje narušovanie prirodzených biotopov, nepriaznivé klimatické faktory, ľudské aktivity či konkurenčné vzťahy s inými druhmi. Významný je negatívny vplyv nepôvodných druhov živočíchov, najmä korytnačky písmenkovej ozdobnej.

Agresivní príšelci
Nepôvodné druhy sladkovodných korytnačiek môžu predstavovať pre korytnačku močiarnu potravnú a stanovištnú konkurenciu. Môžu byť agresívnejšie a dominantnejšie pri získavaní potravy, ako aj obsadzovaní nových stanovíšť.

Ak budete chvíľu pozorovať okolie, možno nejakú korytnačku uvidíte. Ale korytnačka močiarna to nebude.

Zdroje
Peter Jurčovič: Slovenské PRANOSTIKY NA CELÝ ROK, vydavateľstvo PRÍRODA

 

Additional Hints (Decrypt)

cev fgebzr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)