Skip to content

ROK #132 - Florence Nightingale Traditional Cache

Hidden : 5/12/2022
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

ROK#132
12. máj 2022 (Štvrtok)
Florence Nightingale
Čo je rok
Rok je časové obdobie 365 (alebo 366 dní).
Iná definícia: Rok je časová jednotka, ktorej trvanie určuje jeden obeh planéty okolo centrálnej hviezdy alebo hviezdnej sústavy.
Čo je ROK
Táto voľná séria kešiek (nazvime ju Rozšír Obzor Kešera, alebo Rádové Obyčajné Krabice) vzniká ako nástroj na dopĺňanie kalendárov, terénov, obtiažností, atribútov, FTFiek, či počtu odlovených kešiek do štatistiky (nevhodné škrtnite). Nepôjde o žiadny powertrail, krabičky sú rozmiestňované v širšom okolí Bratislavy tak, aby boli od seba dostatočne vzdialené. Niektoré sú snáď zaujímavé, miestom, témou, či umiestnením. Niektoré miesta a témy sa budeme snažiť oživiť, bolo nám ľúto, že niektoré krabice išli do archívu aj keď robili kešerom radosť. Veríme, že krabičky ulahodia kešerskému oku, alebo duši. Ale netajíme sa tým, že niektoré krabičky budú aj do počtu. Na tejto sérii platí celodenné (FTF), teda logovaním v tento deň máte možnosť logovať FTF. Zároveň si dovoľujeme aplikovať pravidlo TRIKRÁT A DOSŤ, teda po treťom zmiznutí pôjde krabica do archívu. Ak máte záujem o uvoľnenie miesta, napíšte nám správu.
PON UTO STR ŠTV PIA SOB NED
1
Sviatok práce
2
Blue Switch Day
3
GPS Stash #1
4
Hasiči
5
Ján Fischer
6
Sigmund Freud
7
Bluetooth
8
Matky
9
Tank
10
Pohyb
11
Salvator Dali
12
Florence Night-
ingale
13
Mária Terézia
14
Mickey Mouse
15
Alexander Trizuljak
16
Jozef Karol Hell
17
Teleko-
munikácie
18
Múzeá
19
Gary Arlen Kildall
20
Ján Jamnický
21
Svetový deň kultúr-
neho rozvoja
22
Bio-
Diverzita
23
Korytnačky
24
Parky
25
Ján Bahýľ
26
Dedeček
27
Ladislav Chudík
28
Ham-
burger
29
JFK
30
zemiaky
31
BONUS
⬅️
Apríl
➡️
Jún
Dnes má meniny Pankrác
Mužské meno Pankrác má grécky pôvod a význam mena je "všemocný". Spolu so Servácom, a Bonifácom je v pranostikách charakterizovaný ako zmrznutý svätý. Nositelia tohto mena sú spoločenskí ľudia. Pankrácovia majú extrovertnú povahu. Vždy chcú byť medzi ľuďmi, s ktorými sa môžu porozprávať. Ostatní ich vždy obdivujú, lebo sú pôvabní a plní energie. Vždy vedia ako veci riešiť a vždy sa dopracujú k úspechu a nakoniec sa stanú uznávaným. Prekážky v práci ich nikdy neodradia, vždy budú pevne pracovať, aby si svoj cieľ splnili. Podrobnostiam sa vyhýbajú a problémy ich veľmi nezaujímajú. Pankrácovia sú dosť inteligentní, čo vedia dobre využiť. Stávajú sa z nich dobrí rádiológovia alebo letci. V ich zdraví majú občas problémy s kosťami.
 
Pranostika na dnes
Dážď na Pankráca osožný je poliam, ale škodný viniciam.
BYOP

V logbooku prosím šetrite miesto, časom bude údržba komplikovaná, tak aby to okrem vás bavilo aj nás a aby nám séria čo najdlhšie vydržala. V krabičkách (ak to prevedenie dovolí) by mali byť aj ceruzky, ale jeden nikdy nevie. BYOP - prineste si vlastné pero. A vlastne načo to píšem? Správny kešer má pero pri sebe vždy. :)


BONUS
Áno, BONUS bude. A možno ich bude viac. Budem sa snažiť.
Väčšinou sú to malé krabičky, bonus by mal byť spravidla väčší. A úplne na koniec by mohlo byť prekvapenie.
ROK#132 - Florence Nightingale

12. mája 1820 sa narodila Florence Nightingale, sociálna reformátorka, štatistička a zakladateľka moderného ošetrovateľstva.

Portrét

Začiatky

Jej rodičia William Edward a Frances Nightingalovci boli zámožní, vzdelaní a vplyvní. Precestovali veľkú časť Apeninského poloostrova a počas cesty sa im narodili dve dcéry, staršia Parthenope a mladšia Florence.
V detstve bývala Florence často chorá. Napriek tomu, že bola dievča žijúce v 19. storočí, získala od otca výborné vzdelanie - študovala matematiku, štatistiku, históriu, filozofiu, literatúru, etiku a náboženstvo.
Pri európskych cestách s rodičmi stretla feministku Mary Clark. Vďaka nej prijala myšlienky feminizmu. Chcela sa starať o tých, ktorí to potrebujú a stať sa ošetrovateľkou.
Rodičia s jej názormi nesúhlasili, v tej dobe sa mladá žena mala dobre vydať a starať sa o muža a deti. Jej návštevám nemocníc ale nebránili a ona si pri nich robila podrobné poznámky.
Postupne sa rodičia s jej plánmi zmierili a Florence odišla študovať do Nemecka, keď mala 31 rokov. Po štúdiu odišla pracovať do Paríža a v roku 1853 sa vrátila do Anglicka.
V Inštitúte pre starostlivosť o nemocné dámy zaviedla viacero zmien - výťah s jedlom na poschodie, signalizačné zvončeky pre pacientov a rozvody teplej vody na všetkých poschodiach.

Dáma s lampou

Krymská vojna

Najväčším a najvýraznejším prejavom jej angažovania sa pre profesiu bola účasť v Krymskej vojne. Prepukla v marci 1854 medzi Britániou, Francúzskom a Tureckom proti Rusku. Britský minister vojny Sidney Herbert vyslal Nightingale na Krym. Odcestovala tam 21. októbra 1854 s 38 dobrovoľníčkami.
Stav nemocnice v Scutari bol oveľa horší ako bolo dovtedy známe. Štyria z piatich vojakov zomierali v nemocnici, nie na bojisku. Na zemi ležali nahí vojaci bez starostlivosti a základnej hygieny. Nemocnica bola zamorená krysami a blchami. Najčastejšími príčinami úmrtí bol týfus a cholera.
Po svojom príjazde s pomocou menej zranených vojakov nemocnicu vyčistili a začali sa o ranených vojakov starať. Tí dali sestrám prezývku Banda anjelov.
Florence pracovala aj v noci, chodila za pacientmi s lampou a volali ju Dáma s lampou.

Polárny graf

Reformátorka

Florence si bola vedomá toho, že ako žena bude ťažko presadzovať nejaké zmeny. Vybrala si preto osobné stretnutie s kráľovnou Viktóriou a princom Albertom a navrhla vytvorenie komisie pre reformy vojenského zdravotníctva. Kráľovná s tým súhlasila. Florence, ktorá bola vzdelaná v matematike a štatistike zhromaždila dáta z vojenských nemocníc, z ktorých vypracovala 800 stranovú správu pre členov komisie.
Po úspešnej reforme britskej armády sa v roku 1858 stala konzultantkou pre indickú armádu. Na tejto reforme pracovala 5 rokov a spracovala 2000 strán dotazníkov do 23 stranovej správy s tabuľkami a grafmi.
Jej práca tiež poslúžila pri zakladaní ošetrovateľstva v Amerike, v občianskej vojne pri organizovaní nemocníc. Poskytovala svoje znalosti aj pri francúzsko-pruskej vojne, vo vojne v Egypte, Sudáne a Južnej Afrike.

Návrat domov a ocenenia

Jej návrat do Británie 7. augusta 1857 bol triumfálny. Florence Nightingale obetovala celý život podpore ošetrovateľstva. Založila školu pre zdravotné sestry nesúcu jej meno.
Počas života získala viacero vyznamenaní - napríklad nemecký kríž "Za zásluhy", francúzsky kríž "Za zranenie v boji", od kráľovnej "Kráľovský Červený kríž" a ako prvá žena v histórii "Rad za zásluhy pre britské impérium". Medzinárodný červený kríž založil na jej počesť Medailu Florence Nightingale v roku 1912. Deň jej narodenia je Medzinárodným dňom zdravotných sestier. Sestry celého sveta zakončujú štúdium tzv. sľubom Florence Nightingale, ktorým sa zaväzujú dodržiavať zásady ošetrovateľskej práce.
Florence Nightingale zomrela 13. augusta 1910 po dlhej chorobe.

Zdroje
Peter Jurčovič: Slovenské PRANOSTIKY NA CELÝ ROK, vydavateľstvo PRÍRODA

 

Additional Hints (Decrypt)

Qibwcra

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)