Skip to content

ROK #146 - Vladimír Dedeček Multi-Cache

Hidden : 5/26/2022
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

ROK#146
26. máj 2022 (Štvrtok)
Vladimír Dedeček
Čo je rok
Rok je časové obdobie 365 (alebo 366 dní).
Iná definícia: Rok je časová jednotka, ktorej trvanie určuje jeden obeh planéty okolo centrálnej hviezdy alebo hviezdnej sústavy.
Čo je ROK
Táto voľná séria kešiek (nazvime ju Rozšír Obzor Kešera, alebo Rádové Obyčajné Krabice) vzniká ako nástroj na dopĺňanie kalendárov, terénov, obtiažností, atribútov, FTFiek, či počtu odlovených kešiek do štatistiky (nevhodné škrtnite). Nepôjde o žiadny powertrail, krabičky sú rozmiestňované v širšom okolí Bratislavy tak, aby boli od seba dostatočne vzdialené. Niektoré sú snáď zaujímavé, miestom, témou, či umiestnením. Niektoré miesta a témy sa budeme snažiť oživiť, bolo nám ľúto, že niektoré krabice išli do archívu aj keď robili kešerom radosť. Veríme, že krabičky ulahodia kešerskému oku, alebo duši. Ale netajíme sa tým, že niektoré krabičky budú aj do počtu. Na tejto sérii platí celodenné (FTF), teda logovaním v tento deň máte možnosť logovať FTF. Zároveň si dovoľujeme aplikovať pravidlo TRIKRÁT A DOSŤ, teda po treťom zmiznutí pôjde krabica do archívu. Ak máte záujem o uvoľnenie miesta, napíšte nám správu.
PON UTO STR ŠTV PIA SOB NED
1
Sviatok práce
2
Blue Switch Day
3
GPS Stash #1
4
Hasiči
5
Ján Fischer
6
Sigmund Freud
7
Bluetooth
8
Matky
9
Tank
10
Pohyb
11
Salvator Dali
12
Florence Night-
ingale
13
Mária Terézia
14
Mickey Mouse
15
Alexander Trizuljak
16
Jozef Karol Hell
17
Teleko-
munikácie
18
Múzeá
19
Gary Arlen Kildall
20
Ján Jamnický
21
Svetový deň kultúr-
neho rozvoja
22
Bio-
Diverzita
23
Korytnačky
24
Parky
25
Ján Bahýľ
26
Dedeček
27
Ladislav Chudík
28
Ham-
burger
29
JFK
30
zemiaky
31
BONUS
⬅️
Apríl
➡️
Jún
Dnes má meniny Dušan
Mužské meno Dušan je južnoslovanskou skrátenou podobou mien Duchoslav a Dušislav, a v preklade znamená „slávny duchom". Toto meno je veľmi pozitívne a pre svojho nositeľa výhodné. Človek s týmto menom sa vždy dokáže dohodnúť, nájsť spoločnú reč a komunikovať s inými, žiť podľa vlastných predstáv. Vie byť však dosť sebecký a lakomý. Nerád sa delí o nič, čo dosiahne, ani o úspech, ani o peniaze. Ale ak sa zamiluje do správnej ženy, dokáže sa zmeniť a štedro obdarúva svoju rodinu a blízkych. Aj napriek osobnému číslu tohoto mena, ktorým je 7 čiže „tajomnosť“, má takýto človek len málo tajomstiev. S prehľadom a bez veľkých sa pretĺka životom a ráta aj s menšími stratami. Necháva si vždy zadné dvierka pre prípad, že by mu nevyšli nejaké veci, ktoré si naplánoval. Dušanovia sa vedia dosť rýchlo unaviť. To im bráni v ich dobrom zdraví. Keďže sa radi dobre najedia, potrebovali by k svojej vitalite pravidelný pohyb a stravou by si mali dopĺňať najmä vitamíny C, E a vápnik.
 
Pranostika na dnes
Deň svätého Filipa prinesie buď požehnanie, alebo lopotenie.
Na svätého Filipa tráva už rozkvitá.
BYOP

V logbooku prosím šetrite miesto, časom bude údržba komplikovaná, tak aby to okrem vás bavilo aj nás a aby nám séria čo najdlhšie vydržala. V krabičkách (ak to prevedenie dovolí) by mali byť aj ceruzky, ale jeden nikdy nevie. BYOP - prineste si vlastné pero. A vlastne načo to píšem? Správny kešer má pero pri sebe vždy. :)


BONUS
Áno, BONUS bude. A možno ich bude viac. Budem sa snažiť.
Väčšinou sú to malé krabičky, bonus by mal byť spravidla väčší. A úplne na koniec by mohlo byť prekvapenie.
ROK#146 - Vladimír Dedeček

Vladimír Dedeček sa narodil 26. mája 1929 v Turčianskom sv. Martine. Pochádza zo skromných rodinných pomerov. To, že vyštudoval architektúru spôsobila náhoda. V roku 1947 mal nastúpiť na lýceum do Francúzska, kde mal študovať sociológiu a politológiu. Na spoločný odchod študentov do Prahy prišiel neskoro, a tak namiesto neho odcestoval náhradník. Je absolventom Fakulty architektúry Slovenskej vysokej školy technickej (SVŠT) v Bratislave (1952). Na škole zažil všetkých uznávaných profesorov, on sám rád spomína na Emila Belluša. Spolužiakmi Vladimíra Dedečka boli aj Ferdinand Konček, Ilja Skoček, či Ľubomír Titl - spolu s ním patria medzi najvýznamnejších slovenských architektov 20. storočia. Po škole začal pracovať v Krajskom projektovom ústave v Bratislave, od roku 1968 pôsobil v bratislavskom Stavoprojekte, kde bol v 70. a 80. rokoch minulého storočia vedúcim ateliéru.

Venoval sa funkcionalizmu a sledoval problémy vo vývoji neskorého moderného trendu. Najprv sa špecializoval na školské budovy, kde v spolupráci s Rudolfom Minovským vytvoril netradičné usporiadanie, napríklad druh pavilónov škôl v Bratislave koncom 50. rokov 20. storočia, ako aj na svetelné inštalácie pre triedy. Navrhol komplex poľnohospodárskej univerzity v Nitre (1960-1966), uznanie mu patrí za pokročilé metódy a priestorový koncept. Pracoval na projekte Vysokej školy lesníckej a drevárskej vo Zvolene a internátov v Mlynskej doline v Bratislave a získal aj dôležité oficiálne objednávky, Krajská politická škola v Modre - Harmónia, 1972.

Výber z projektov a realizácií:
ZŠ Barca, 1955
ZŠ Východná, 1956
Pošta Tatranská Lomnica, 1958
Opakovaný typový projekt pošty od r. 1958
Poľnohospodárska škola, Bernolákovo, 1958
ZŠ sídlisko Februárka, 1958
ZŠ Petržalka, 1961
ZŠ Cádrová ul., 1961
Knihovnícka škola, Krasň any, 1961
Ekonomická škola, Račianska, 1963
areál VŠP Nitra, 1965, cena D. Jurkoviča
Poľnohospodárska škola, Ivanka, 1966
Poľnohospodárska škola, Piešťany, 1966
Administratíva Mostárne Brezno, Bratislava, 1971
Internáty Mlynská Dolina, Bratislava, 1975
Ústav hospodárskej správy lesov, Zvolen, 1976
Prírodovedecká fakulta, Bratislava, 1978
Matematicko-fyzikálna fakulta, Bratislava, 1978
Slovenská Národná Galéria v Bratislave, 1979
Podnik realizácie výpočtovej techniky, Zvolen, 1980
Krajská politická škola v Modre-Harmónii, 1980
Budova zväzu družstev. roľníkov, Trenčianska ul. v Bratislave, 1982
Slovenský národný archív, Bratislava, 1983
Inštitút vzdelávania MV SR v Bratislave, 1984
VŠLD, Zvolen, 1984
Štátna Banka, Považská Bystrica, 1984
Školské zariadenie v Modre-Harmónii, 1986
Budova IGHP, Bratislava, 1987
Administratíva Tanapu, Tatranská Lomnica, 1987
Veterinárna nemocnica v Bratislave, 1988
Palác kultúry a športu VŽKG Ostrava Vítkovice, 1988 - Ostravar Aréna
Administratívna budova Incheba, Bratislava, 1989
Najvyšší súd SR, Bratislava, 1989
Výstavisko Incheba, Bratislava, 1990
Obchodné centrum Devínska Nová Ves, 1994
Hromadné garáže pre 250 áut, Petržalka, Ulica Medveďovej, 1995

Stavby navrhnuté Vladimírom Dedečkom sú dlhodobo predmetom diskusií. Odborná verejnosť vyzdvihuje ich kvality,laická verejnosť zase upozorňuje na výrazné formy, ktoré súčasto spájané s prejavmi architektúry predchádzajúceho režimu. Dedečkovi učitelia boli totiž významnými predstaviteľmimodernej architektúry.

Moderná architektúra zjednodušuje formy a vynecháva ornamenty. Forma, ktorá sleduje funkciu, sa vyvinula s dostupnosťou materiálov ako oceľ, betón a sklo a tiež s vynálezomnových stavebných techník počas priemyselnej revolúcie.Nové konštrukcie boli pevnejšie, ľahšie a vyššie. Železobetónumožnil vytvoriť veľké priestory neprerušené stĺpmi a ďalšímipodpornými prvkami a dovolil architektom umiestniť okná podĺžke celej steny.

Vladimír Dedeček nadväzuje na tieto výdobytky a za pridanúhodnotu architektúry považuje jej výtvarné spracovanie. Pretokladie dôraz na rytmus a až sochársku prácu s hmotou.

Ako architekt začína pracovať na projektovom ústave, kde sašpecializuje na školské budovy. Jeho generácia tvorí v Československu po dvoch svetových vojnách, a tak majú práce vyšehlavy. Preto sa na projektových ústavoch navrhujú typologické riešenia (typy stavieb), ktoré sa s malými obmenamimôžu použiť na rôznych miestach. Dedeček napríklad vytváranetradičné usporiadanie pavilónových škôl prepojených sozáhradami a zameral sa na lepšie osvetlenie tried.

Pri návrhu Poľnohospodárskej univerzity v Nitre využíva hru kompozície. Pracuje so svetlom, proporciou a rovnováhou, ale zohľadňuje aj funkciu, teda to, na čo majú jednotlivé časti architektúry slúžiť. V areáli univerzity majú všetky objekty základné geometrické tvary a v jej centre (na priesečníku osí kompozície) je umiestnená ústredná budova - aula šošovkovitého tvaru pre 600 ľudí. Na tak veľký priestor má vďaka tvaru a unikátnej rebrovej klenbe vhodnú akustiku. Viaceré diela sa už za života Vladimíra Dedečka stali ikonami neskorej moderny známymi aj v medzinárodnom kontexte.

Stage 1

Na ľavej strane schodiska hľadajte na múre na zábradlím (vo výške blízkej značky) dvojslovný názov.
Hodnotu prvého slova (Word Value) si označte ako A.
Hodnotu druhého slova (Word Value) si označte ako B.



Stage 2

Pri bráne je schránka. Hodnotu výrazného textu na schránke (Word Value) si označte ako C.
Nad schránkou je zákazová dopravná značka s doplnkovou značkou. Hodnotu slov (Word Value) na doplnkovej značke (3 slová) si označte ako D.

Z pravej strany budovy je možné vidieť F párov výstupkov z fasády.

Finál

Súradnice získate dosadením do vzorca:

N48 09.(A-((B-7)/2))
E017 04.(2*(C+D)-F)
Na tomto mieste sa tiež môžete pokochať architektúrou.

Zdroje
Peter Jurčovič: Slovenské PRANOSTIKY NA CELÝ ROK, vydavateľstvo PRÍRODA

 

Additional Hints (Decrypt)

Oby fbz fgyc. Muben.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)