Skip to content

ROK #138 - Medzinárodný deň múzeí Mystery Cache

Hidden : 5/18/2022
Difficulty:
4 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

ROK#138
18. máj 2022 (Streda)
Medzinárodný deň múzeí
Čo je rok
Rok je časové obdobie 365 (alebo 366 dní).
Iná definícia: Rok je časová jednotka, ktorej trvanie určuje jeden obeh planéty okolo centrálnej hviezdy alebo hviezdnej sústavy.
Čo je ROK
Táto voľná séria kešiek (nazvime ju Rozšír Obzor Kešera, alebo Rádové Obyčajné Krabice) vzniká ako nástroj na dopĺňanie kalendárov, terénov, obtiažností, atribútov, FTFiek, či počtu odlovených kešiek do štatistiky (nevhodné škrtnite). Nepôjde o žiadny powertrail, krabičky sú rozmiestňované v širšom okolí Bratislavy tak, aby boli od seba dostatočne vzdialené. Niektoré sú snáď zaujímavé, miestom, témou, či umiestnením. Niektoré miesta a témy sa budeme snažiť oživiť, bolo nám ľúto, že niektoré krabice išli do archívu aj keď robili kešerom radosť. Veríme, že krabičky ulahodia kešerskému oku, alebo duši. Ale netajíme sa tým, že niektoré krabičky budú aj do počtu. Na tejto sérii platí celodenné (FTF), teda logovaním v tento deň máte možnosť logovať FTF. Zároveň si dovoľujeme aplikovať pravidlo TRIKRÁT A DOSŤ, teda po treťom zmiznutí pôjde krabica do archívu. Ak máte záujem o uvoľnenie miesta, napíšte nám správu.
PON UTO STR ŠTV PIA SOB NED
1
Sviatok práce
2
Blue Switch Day
3
GPS Stash #1
4
Hasiči
5
Ján Fischer
6
Sigmund Freud
7
Bluetooth
8
Matky
9
Tank
10
Pohyb
11
Salvator Dali
12
Florence Night-
ingale
13
Mária Terézia
14
Mickey Mouse
15
Alexander Trizuljak
16
Jozef Karol Hell
17
Teleko-
munikácie
18
Múzeá
19
Gary Arlen Kildall
20
Ján Jamnický
21
Svetový deň kultúr-
neho rozvoja
22
Bio-
Diverzita
23
Korytnačky
24
Parky
25
Ján Bahýľ
26
Dedeček
27
Ladislav Chudík
28
Ham-
burger
29
JFK
30
zemiaky
31
BONUS
⬅️
Apríl
➡️
Jún
Dnes má meniny Viola
Ženské meno Viola má latinský pôvod a význam mena je "fialka". Tieto ženy sú pokojné a prispôsobivé ženy. Sú to milé ženy, ktoré rady pomôžu a nie sú sebecké. Rady žijú v spoločnosti obklopené ľuďmi. Ich zlou stránkou je, že sa nechajú ovplyvniť. Ak chcú niečo nové skúmať, majú občas z toho strach. Neznesú, ak ich niekto kritizuje. Svoje presvedčenie nemajú pevné, záleží to od situácií a od toho, akí ľudia s nimi žijú. Mali by sa držať svojich priateľov a ľudí, na ktorých je spoľahnutie. Violy majú veľkú príležitosť na úspech. Vždy vedia, ako postupovať, aby dosahovali výborne výsledky a dosiahli primerané peňažné ohodnotenie. Preto by sa mali ostatní nich držať. Nikdy nezostanú samé, ale iba je tu možnosť, že budú využívané od ostatných. Violy majú oblasť zdravia celkom v poriadku. Môžu ich občas trápiť zdravotné problémy so zvýšenou teplotou. Ich slabým miestom sú pľúca. Mali by si stravu dopĺňať s vitamínmi A a E.
 
Pranostika na dnes
Na svätého Félixa každý orgován je rozkvitnutý.
BYOP

V logbooku prosím šetrite miesto, časom bude údržba komplikovaná, tak aby to okrem vás bavilo aj nás a aby nám séria čo najdlhšie vydržala. V krabičkách (ak to prevedenie dovolí) by mali byť aj ceruzky, ale jeden nikdy nevie. BYOP - prineste si vlastné pero. A vlastne načo to píšem? Správny kešer má pero pri sebe vždy. :)


BONUS
Áno, BONUS bude. A možno ich bude viac. Budem sa snažiť.
Väčšinou sú to malé krabičky, bonus by mal byť spravidla väčší. A úplne na koniec by mohlo byť prekvapenie.
ROK#138 - Medzinárodný deň múzeí

Múzeá sú inštitúcie, ktoré sú veľmi významné z hľadiska zachovávania kultúrneho dedičstva a minulosti. Vďaka nim sa dozvedáme o živote na Zemi, či už v ďalekej minulosti, alebo si vďaka nim dopĺňame vedomosti o svete okolo nás – skúmame prírodu, obdivujeme technologické pokroky ľudstva, zisťujeme čriepky o historických osobnostiach a rozširujeme obzory v ďalších oblastiach. V roku 1977 sa preto na generálnej konferencii Medzinárodnej rady múzeí ICOM v Moskve a Leningrade (dnešnom Petrohrade) ustanovil 18. máj ako Medzinárodný deň múzeí, aby sa na významnú úlohu týchto inštitúcií, ale aj ľudí, ktorí v múzeách pracujú, nezabúdalo.

Cieľom Medzinárodného dňa múzeí je prilákať do múzeí čo najviac ľudí, preto je tento deň spätý zväčša s dňom otvorených dverí a množstvom osobitých aktivít a podujatí, ktoré neprebiehajú len práve v tento deň. Múzeá nimi pripomínajú svoje nezastupiteľné a nezameniteľné postavenie pri ochrane súčasti kultúrneho dedičstva - hmotných dokladov, zbierkových predmetov - muzeálií, ktoré cieľavedome zhromažďujú a po odbornom i vedeckom zhodnotení prezentujú verejnosti.

Aktivity spojené s Medzinárodným dňom múzeí sú orientované na prezentáciu takých činností múzea, ktoré zostávajú pred návštevníkom inokedy skryté - napr. postupy pri konzervovaní, reštaurovaní a ošetrovaní múzejných zbierkových predmetov. Múzejníci, kurátori zbierok, ponúkajú bezplatne svoje odborné rady pri určovaní a ohodnocovaní umeleckých diel, starožitností, nerastov a minerálov, liečivých rastlín a pod.

Medzi najstaršie múzeá na svete patria Múzeum umenia v Bazileji vo Švajčiarsku (Kunstmuseum Basel) a Ashmoleanské múzeum umenia a archeológie v Oxforde. V múzeu umenia v Bazileji sa nachádza najstaršia zbierka umenia na svete a pokladá sa za najvýznamnejšie múzeum umenia v Švajčiarsku. Je vyhlásené za miesto národného významu. Bolo založené v roku 1661 a nachádzajú sa v ňom významné diela počnúc 17. storočím až po súčasné umenie. Ashmoleanské múzeum bolo založené v roku 1683 a je to prvé britské múzeum. Prvá budova bola postavená v rokoch 1678 – 1683, aby sa do nej uložila zbierka rozmanitých predmetov, ktoré Oxfordskej univerzite venoval zberateľ Elias Ashmole v roku 1677. Zbierka obsahuje mince, knihy, rytiny, geologické a zoologické exponáty. Jedným z kurióznych exponátov bol aj vypchatý vták dodo, posledný exemplár, ktorý sa nachádzal v Európe. Tento exemplár však vydržal iba do roku 1755, kedy bol poškodený moľami. Ostala iba hlava a pazúr.

O prvých muzeálnych zbierkach na Slovensku môžeme hovoriť v súvislosti so založením Matice Slovenskej (1863). Tá získavala prvé zbierkové predmety darom a boli uložené v prvej budove Matice Slovenskej, neskôr v Národnom dome. Keďže predmetov pribúdalo, premýšľalo sa nad vytvorením spoločnosti, ktorá by jednak zastrešovala zberateľskú a vedeckú činnosť a zároveň by zabezpečila vybudovanie múzea. V roku 1893 vznikla na podnet polyhistora Andreja Kmeťa, Muzeálna slovenská spoločnosť. 8. augusta 1906 bol slávnostne poklepaný základný kameň budovy prvého múzea na Slovensku, konkrétne v Martine. Prvé expozície boli sprístupnené verejnosti v roku 1908. Tejto slávnostnej udalosti sa však Andrej Kmeť už nedožil.

Okrem múzeí zameraným na tie klasickejšie vedy ako história, biológia, fyzika a pod. existujú aj rôzne netradičné, či kuriózne múzeá. K takým patria napríklad Múzeum vodovodných potrubí v Pekingu, Múzeum zlého umenia v Massachusetts, v USA, Múzeum chleba v Nemecku, Múzeum soľničiek a koreničiek v Tennessee, v USA, Múzeum erotických pomôcok v Prahe, alebo Múzeum instantných ramen polievok v Japonsku.

Máte radi múzeá? Aké najzaujímavejšie expozície, či múzeá ste videli a navštívili?

Na úvodných súradniciach sa nachádza Historické múzeum SNM.

Zadanie:
Keď už máme dnes ten deň múzeí, zacestujeme si po najstarších múzeách aspoň prstom po mape.

Súradnice:
Následne údaje doplňte do vzorca.
N48 (A-F).(C)(I-C)(J-G)
E017 (B+3).(D+F)(A-H)(J+G) Upozornenie: Chystáte sa prejsť na stránky ktoré obsahujú informácie potrebné pre nájdenie tejto kešky. Ako owner kešky, vás uisťujem, že tieto stránky sú bezpečné. Stránky neboli kontrolované prevádzovateľom hry Geocaching HQ, ani reviewerom.
Zdroje
Peter Jurčovič: Slovenské PRANOSTIKY NA CELÝ ROK, vydavateľstvo PRÍRODA

 

Additional Hints (Decrypt)

zntarg, qah

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)