Skip to content

ROK #357 - Jean-Francois Champollion Traditional Cache

Hidden : 12/23/2022
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

ROK#357
23. december 2022 (Piatok)
Jean-Francois Champollion
Čo je rok
Rok je časové obdobie 365 (alebo 366 dní).
Iná definícia: Rok je časová jednotka, ktorej trvanie určuje jeden obeh planéty okolo centrálnej hviezdy alebo hviezdnej sústavy.
Čo je ROK
Táto voľná séria kešiek (nazvime ju Rozšír Obzor Kešera, alebo Rádové Obyčajné Krabice) vzniká ako nástroj na dopĺňanie kalendárov, terénov, obtiažností, atribútov, FTFiek, či počtu odlovených kešiek do štatistiky (nevhodné škrtnite). Nepôjde o žiadny powertrail, krabičky sú rozmiestňované v širšom okolí Bratislavy tak, aby boli od seba dostatočne vzdialené. Niektoré sú snáď zaujímavé, miestom, témou, či umiestnením. Niektoré miesta a témy sa budeme snažiť oživiť, bolo nám ľúto, že niektoré krabice išli do archívu aj keď robili kešerom radosť. Veríme, že krabičky ulahodia kešerskému oku, alebo duši. Ale netajíme sa tým, že niektoré krabičky budú aj do počtu. Na tejto sérii platí celodenné (FTF), teda logovaním v tento deň máte možnosť logovať FTF. Zároveň si dovoľujeme aplikovať pravidlo TRIKRÁT A DOSŤ, teda po treťom zmiznutí pôjde krabica do archívu. Ak máte záujem o uvoľnenie miesta, napíšte nám správu.
PON UTO STR ŠTV PIA SOB NED
1
Jozef Ignác Bajza
2
Najkratšia multi Rača
3
John Wallis
4
Tȟašúŋke Witkó
5
Werner Heisen-
berg
6
Mikuláš
7
Deň civilnej letec-
kej prepravy
8
Ladislav Gandl
9
Ladislav Smoljak
10
Ada Lovelace
11
Pavol Bielik
12
Edvard Munch
13
Werner von Sie-
mens
14
Tycho Brahe
15
Gustav Eiffel
16
Ludwig van Bee-
thoven
17
Joseph Henry
18
Jan Evan-
gelista Purkyne
19
Édith Piaf
20
Viliam Pauliny
21
Basketball
22
Edward Hibberd Johnson
23
Jean-Francois Cham-
pollion
24
Tichá noc
25
Isaac Newton
26
Štefan Marko Daxner
27
Johannes Kepler
28
Stan Lee
29
Začiatky rádia
30
Most Fran-
tiška Jozefa
31
BONUS
⬅️
November
Dnes má meniny Nadežda
Meno Nadežda má ruský pôvod a jeho význam je "nádej". Ľahko sa vyrovnáva s vnútornými rozpormi, ktoré väčšinou ženy postihujú. Rada pomáha a podporuje ľudí, ktorých pokladá za dobrých. Túži po láske a často sa v ľuďoch sklame. Dokáže sa o seba postarať aj v tých najťažších chvíľach, ktoré jej osud pripraví. Nemala by sa priveľmi spoliehať na iných. Na svet sa díva veľmi idealisticky. Málokto z jej okolia je pre ňu skutočnou oporou a väčšinou len ona sama drží pokope rodinu, pracovný kolektív, alebo partiu kamarátov.
 
Pranostika na dnes
Svatá Viktorie obrázky na okna ryje.
BYOP

V logbooku prosím šetrite miesto, časom bude údržba komplikovaná, tak aby to okrem vás bavilo aj nás a aby nám séria čo najdlhšie vydržala. V krabičkách (ak to prevedenie dovolí) by mali byť aj ceruzky, ale jeden nikdy nevie. BYOP - prineste si vlastné pero. A vlastne načo to píšem? Správny kešer má pero pri sebe vždy. :)


BONUS
Áno, BONUS bude. A možno ich bude viac. Budem sa snažiť.
Väčšinou sú to malé krabičky, bonus by mal byť spravidla väčší. A úplne na koniec by mohlo byť prekvapenie.
ROK#357 - Jean-Francois Champollion

23. decembra 1790 sa vo Figeac, Francúzsko narodil Jean-François Champollion, francúzsky archeológ, zakladateľ egyptológie. V roku 1822 ako prvý rozlúštil egyptské hieroglyfy pomocou Rosettskej dosky, ktorej obsah je vytesaný v staroegyptčine hieroglyfickým a démotickým písmom, a v koiné gréckou abecedou.

Portrét

Detstvo a štúdium

Narodil sa 23. decembra 1790 vo francúzskom mestečku Figeac. Bol obdarený výnimočným jazykovým nadaním a už ako päťročný sa sám naučil čítať a písať. Nepokoje počas francúzskej revolúcie znemožnili jeho pravidelné školské vzdelávanie. Napriek tomu už ako deväťročný vedel grécky a latinsky, ako 11-ročný čítal Bibliu v hebrejčine. Neskôr sa začal učiť arabsky, sýrsky, koptsky, perzštinu, zéndštinu, jazyk farsí, sanskrt a kvôli rozptýleniu aj čínštinu.

V roku 1801 sa presťahoval k svojmu bratovi Jacquesovi-Josephovi do Grenoble, kde ďalej študoval privátne i na tamojšom lýceu. V roku 1802 sa stretol so známym matematikom J. B. J. Fourierom, ktorý sa práve vrátil z výpravy do Egyptu. Fourier ukázal Champollionovi časť svojej egyptskej zbierky a svojou poznámkou, že nikto nevie čítať nápisy na privezených starožitnostiach, v ňom vzbudil celoživotnú túžbu po rozlúštení hieroglyfov.

Od novembra 1804 do augusta 1807 študoval na novootvorenom lýceu a napriek náročnému štúdiu sa ďalej sám zdokonaľoval v znalosti starých jazykov. Zdravotne pritom na tom nebol dobre - od mlada trpel na časté bolesti hlavy, záchvaty kašľa, neskôr k tomu pribudla tuberkulóza, diabetes a poškodenie obličiek i pečene. Napriek tomu však neustále pracoval a prakticky si nedoprial oddychu. Skvelá záverečná práca na lýceu mu vyniesla miesto člena Akadémie mesta Grenoble.

Rosettská doska

Stretnutie s Rosettskou doskou

V rokoch 1807 až 1809 študoval Champollion na prestížnom College de France v Paríži, kde po prvý raz študoval aj tzv. Rosettskú dosku (resp. jej kópiu). Potom - ako osemnásťročný - prijal miesto učiteľa histórie a politiky v Grenoble. Po získaní doktorátu sa v roku 1810 stal profesorom starovekej histórie na novootvorenej univerzite v Grenoble. Získal si priazeň francúzskych kráľov (Ľudovíta XVIII. a Karola X.), ktorí financovali (dnes by sme povedali sponzorovali) jeho cestu do Talianska, kde študoval zbierky v tamojších múzeách.

V roku 1821 sa Champollion vracia do Paríža a naďalej sa intenzívne venuje „lúšteniu“ nápisov na Rosettskej doske. Tu treba spomenúť, že táto doska je pomenovaná podľa egyptského mesta, ktorého arabský názov je ar-Rašíd, ale ktoré sa v literatúre obvykle uvádza ako Rosette. Dosku našiel 15. júla 1799 francúzsky dôstojník Pierre Bouchard pri opevňovacích prácach počas Napoleonovho ťaženia do Egypta. Je na nej vytesaný ďakovný nápis kňaza kráľovi Ptolemaiovi V. Epifanovi, a to v troch jazykoch - v dvoch egyptských (v tzv. démotickom a hieroglyfickom písme) a v gréčtine, ktorá bola v tej dobe (rok 196 pred n. l.) v Egypte úradným jazykom.

Po prehratej bitke pri Abukiru museli Francúzi dosku odovzdať Angličanom. Od roku 1802 je doska z čiernej žuly, ktorá je vysoká 114 cm a široká 71 cm, uložená v Britskom múzeu v Londýne. Aj keď o rozlúštenie hieroglyfického nápisu na doske sa pokúšali mnohí (napríklad Angličan T. Young), Champollion ako prvý pochopil systém hieroglyfického písma a napokon rozlúštil celý nápis. Hieroglyfické písmo totiž pozostáva z troch druhov znakov, pričom niektoré znamenajú celé slová, iné len hlásku či skupinu a ostatné majú len akýsi pomocný, vysvetľujúci význam.

Cesta do Egypta

Výsledky svojho výskumu hieroglyfov predstavil Champollion členom Akadémie nápisov a krásnej literatúry 27. septembra 1822 - tento deň sa považuje za zrod egyptológie. Istou zaujímavosťou je, že Champollion uskutočnil len jedinú cestu do Egypta, a to v rokoch 1828 až 1829, pričom skúmal pamiatky pozdĺž Nílu. Champollion by bol určite ešte vykonal mnoho pri objasňovaní dejín starovekého Egypta, keby ho dňa 4. marca 1832 neskolila mŕtvica - nedožil sa ani 42 rokov.

Písmo
Zdroje
Peter Jurčovič: Slovenské PRANOSTIKY NA CELÝ ROK, vydavateľstvo PRÍRODA

 

Additional Hints (Decrypt)

Ivfí uber, aáfgebw fn míqr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)