Skip to content

ROK #340 - Mikuláš Traditional Cache

Hidden : 12/6/2022
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

ROK#340
6. december 2022 (Utorok)
Mikuláš
Čo je rok
Rok je časové obdobie 365 (alebo 366 dní).
Iná definícia: Rok je časová jednotka, ktorej trvanie určuje jeden obeh planéty okolo centrálnej hviezdy alebo hviezdnej sústavy.
Čo je ROK
Táto voľná séria kešiek (nazvime ju Rozšír Obzor Kešera, alebo Rádové Obyčajné Krabice) vzniká ako nástroj na dopĺňanie kalendárov, terénov, obtiažností, atribútov, FTFiek, či počtu odlovených kešiek do štatistiky (nevhodné škrtnite). Nepôjde o žiadny powertrail, krabičky sú rozmiestňované v širšom okolí Bratislavy tak, aby boli od seba dostatočne vzdialené. Niektoré sú snáď zaujímavé, miestom, témou, či umiestnením. Niektoré miesta a témy sa budeme snažiť oživiť, bolo nám ľúto, že niektoré krabice išli do archívu aj keď robili kešerom radosť. Veríme, že krabičky ulahodia kešerskému oku, alebo duši. Ale netajíme sa tým, že niektoré krabičky budú aj do počtu. Na tejto sérii platí celodenné (FTF), teda logovaním v tento deň máte možnosť logovať FTF. Zároveň si dovoľujeme aplikovať pravidlo TRIKRÁT A DOSŤ, teda po treťom zmiznutí pôjde krabica do archívu. Ak máte záujem o uvoľnenie miesta, napíšte nám správu.
PON UTO STR ŠTV PIA SOB NED
1
Jozef Ignác Bajza
2
Najkratšia multi Rača
3
John Wallis
4
Tȟašúŋke Witkó
5
Werner Heisen-
berg
6
Mikuláš
7
Deň civilnej letec-
kej prepravy
8
Ladislav Gandl
9
Ladislav Smoljak
10
Ada Lovelace
11
Pavol Bielik
12
Edvard Munch
13
Werner von Sie-
mens
14
Tycho Brahe
15
Gustav Eiffel
16
Ludwig van Bee-
thoven
17
Joseph Henry
18
Jan Evan-
gelista Purkyne
19
Édith Piaf
20
Viliam Pauliny
21
Basketball
22
Edward Hibberd Johnson
23
Jean-Francois Cham-
pollion
24
Tichá noc
25
Isaac Newton
26
Štefan Marko Daxner
27
Johannes Kepler
28
Stan Lee
29
Začiatky rádia
30
Most Fran-
tiška Jozefa
31
BONUS
⬅️
November
Dnes má meniny Mikuláš
Mužské meno Mikuláš pochádza z gréčtiny a v preklade znamená "víťaz". Často sa stáva obeťou iných. Nevie si sám poradiť so svojimi nápadmi a originálnymi myšlienkami a tak sa obracia o pomoc k iným. Pretože sa málo vyzná v ľuďoch, stáva sa, že ho oklamú, zneužijú a jeho nápady si prisvoja. Jemu je niečo takéto cudzie. Nevie si predstaviť klamstvo a podvod, nikdy by sa k tomu neuchýlil. Kým precitne a začne svoj život brať aj s tienistými stránkami, prejde dlhý čas. Tomu, kto ho klamal nič neodpúšťa a ak sa sklame raz, už nikdy mu nebude dôverovať. Platí to pre prácu, obchodnú sféru, lásku aj city. Má rád priamu hru a ľudí, ktorí ju dokážu hrať. Neznáša "premenlivých" ľudí. Najradšej by bol, ak by všetci konali správne.
 
Pranostika na dnes
Keď je na svätého Mikuláša počasie peknô, v januári pole je bielo.
Zelený Mikuláš - biely január.
BYOP

V logbooku prosím šetrite miesto, časom bude údržba komplikovaná, tak aby to okrem vás bavilo aj nás a aby nám séria čo najdlhšie vydržala. V krabičkách (ak to prevedenie dovolí) by mali byť aj ceruzky, ale jeden nikdy nevie. BYOP - prineste si vlastné pero. A vlastne načo to píšem? Správny kešer má pero pri sebe vždy. :)


BONUS
Áno, BONUS bude. A možno ich bude viac. Budem sa snažiť.
Väčšinou sú to malé krabičky, bonus by mal byť spravidla väčší. A úplne na koniec by mohlo byť prekvapenie.
ROK#340 - Mikuláš

Mikuláš z Myry alebo svätý Mikuláš (ἅγιος Νικόλαος) sa narodil asi 15. marec 270. Zomrel 6. decembra medzi rokmi 345 a 352, biskup a svätec.

Portrét

Životopis

Mikuláš sa narodil do bohatej kresťanskej gréckej rodiny manželom Epifaniovi a Ioanne v meste Patara. V mladosti sa podujal na cestu do Jeruzalema, kde si pozrel zvyšky Kristovho kríža a Kristov hrob. Podľa legendy Mikuláš študoval v Alexandrii, pričom cestou z Alexandrie do Myry (grécke mesto v Mikulášovej rodnej Lýkii) údajne zachránil muža, ktorý padol cez palubu. Keď potom loď dorazila do Myry, v meste vyberali nového biskupa, nakoľko predošlý zomrel. Chceli vybrať "muža, ktorý víťazí" (po grécky νίκη, Niki=víťazstvo). Keď sa to dopočul človek, ktorého Mikuláš zachránil, navrhol, aby bol za biskupa vybraný obetavý Nikolaos, ktorý nosí aj meno víťaza (νίκη, niki=víťazstvo, λαός, laos=ľud). Ako biskup pomáhal kresťanom, ktorí boli prenasledovaní počas vlády Diokleciána. Zachránil mnoho odsúdených kresťanov, ktorých vykúpil vďaka svojmu bohatstvu. Na svoje náklady dal postaviť aj nemocnicu. Mikuláš sa stal pre svoje činy obľúbeným biskupom, no ani on neunikol prenasledovaniu, bol zatknutý a na trest čakal vo väzení. Avšak v roku 313 vydal cisár Konštantín Veľký Milánsky edikt, ktorý povoľoval beztrestné vyznávanie kresťanstva a tak bol Mikuláš oslobodený. Po oslobodení sa z neho stal arcibiskup.

Sarkofág

Legendy

Legenda o troch pannách
O živote Svätého Mikuláša koluje veľa legiend. Najznámejšou a najrozšírenejšou je legenda o troch pannách. Práve táto legenda z neho spravila svätého patróna detí známeho po celom svete. Jeden občan z Patary mal tri dcéry. Keďže prišiel o všetky svoje peniaze, nemali veno a preto im nemohol nájsť ženíchov. Rozhodol sa, že z nich urobí neviestky. Keď sa to dozvedel Mikuláš, vzal mešec zlata a počas troch nocí, pod rúškom tmy, ich tajne vložil do okna domu. Zmenil tak osud dievčat, ktoré sa mohli napokon šťastne vydať.

Záchranca pútnikov na rozbúrenom mori
Ďalšou povesťou je príbeh o troch námorníkoch, ktorí sa plavili po rozbúrenom mori a takmer prišli o život. Úpenlivo prosili Svätého Mikuláša o pomoc, až sa im zjavil silný muž, ktorý vzal kormidlo pevne do rúk, premohol víchricu a zasa zmizol. Neskôr v kostole v Myre spoznali námorníci svojho záchrancu na obraze Svätého Mikuláša.

Záchrana rímskych vojvodcov pred smrťou
Táto legenda obsahuje dva rôzne zázraky, no obidva sa týkajú záchrany nespravodlivo odsúdených. V prvom prípade to bol rozsudok, ktorý vyniesol podplatený prefekt provincie nad tromi nevinnými. Odsúdení už boli na popravisku a v momente, keď kat dvíhal meč k prvej rane, sa mu zjavil Svätý Mikuláš a presvedčil ho, aby odsúdených prepustil. Druhý zázrak sa týka troch krivo odsúdených vojvodcov v službách cisára Konštantína. Tu sa Sv. Mikuláš objavil naraz vo sne cisára aj prefekta Ablabia a pod hrozbou ich donútil, aby nevinných prepustili. Na základe tejto legendy sa Svätý Mikuláš stal patrónom nespravodlivo odsúdených a väznených.

Legenda o lodiach vezúcich pšenicu
V čase veľkého hladomoru v Lýkii náhodou pristáli v prístave lode z Alexandrie naložené obilím. Svätý Mikuláš sa zjavil lodníkom a poprosil ich, aby dali časť nákladu hladujúcim. Spočiatku sa zdráhali, pretože náklad mali presne odvážený a niesli zaň zodpovednosť. Napokon im však časť predsa len dali. Keď sa doplavili do Konštantínopolu, zistili, že nič z nákladu im nechýba a obilie, ktoré Mikuláš rozdal hladujúcim, vystalo ešte na ďalšie dva roky a aj na zasiatie.

Legenda o vzkriesení študentov
S touto legendou sa spája Mikuláš ako patrón školákov a študentov. Jednej noci chceli traja putujúci študenti prenocovať v jednom hostinci. Hostinský a jeho žena si mysleli, že by mohli mať pri sebe nejaký majetok, a tak ich zavraždili ich a mŕtvoly ukryli v sude. Onedlho však šiel okolo iný pocestný - Svätý Mikuláš - a požiadal o nocľah. Zakrátko na to zločincov odhalili a po jeho modlitbe ožili aj zabití študenti.

Po smrti

Jeho telo bolo uložené do sarkofágu a namočené do myrhy. Pôvodný sarkofág sa v Myre dochoval dodnes a je to typický umelecký štýl rímskych sarkofágov 3. storočia, teda so stĺpovým lemovaním. V roku 1087 ukradli námorníci z juhotalianskeho mesta Bari sarkofág z Myry a priviezli ho do Bari, kde ho uložili v chráme sv. Štefana (Ναός του Αγίου Στεφάνου). Počas jednej bohoslužby sa údajne zo sarkofágu začalo prúdom valiť také množstvo myrhy, že veriaci ju pozbierali do fľašiek a používali ju proti rôznym chorobám. Aj dnes je v sarkofágu stále veľa myrhy. Niektorí vravia o zázraku a o večnej myrhe v hrobe sv. Mikuláša.

Podľa kostrových pozostatkov moderní vedci spravili rekonštrukciu Mikulášovej tváre. Zlomenina nosu je pravdepodobne výsledkom hádky s biskupom Areiom. Svätý Mikuláš mal v čase smrti prešedivené vlasy, hnedé oči pri sebe, výrazné líca a nos a mal tmavšiu pokožku.

Po smrti

Deň úmrtia svätého Mikuláša bol zároveň vyhlásený za sviatok. Keďže Mikuláš je už niekoľko storočí považovaný za patróna detí, je tento cirkevný sviatok výnimočný najmä pre nich. Na Slovensku si deti v predvečer sviatku Svätého Mikuláša vyložia do okna umytú čižmičku, do ktorej im Mikuláš nadelí sladké darčeky či iné drobnosti. Tak čo, máte už vyčistenú tú svoju? :)

Mikulášska čižma/ponožka
Zdroje
Peter Jurčovič: Slovenské PRANOSTIKY NA CELÝ ROK, vydavateľstvo PRÍRODA

 

Additional Hints (Decrypt)

gebwfgebz

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)