Skip to content

ROK #345 - Pavol Bielik Multi-Cache

Hidden : 12/11/2022
Difficulty:
4 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

ROK#345
11. december 2022 (Nedeľa)
Pavol Bielik
Čo je rok
Rok je časové obdobie 365 (alebo 366 dní).
Iná definícia: Rok je časová jednotka, ktorej trvanie určuje jeden obeh planéty okolo centrálnej hviezdy alebo hviezdnej sústavy.
Čo je ROK
Táto voľná séria kešiek (nazvime ju Rozšír Obzor Kešera, alebo Rádové Obyčajné Krabice) vzniká ako nástroj na dopĺňanie kalendárov, terénov, obtiažností, atribútov, FTFiek, či počtu odlovených kešiek do štatistiky (nevhodné škrtnite). Nepôjde o žiadny powertrail, krabičky sú rozmiestňované v širšom okolí Bratislavy tak, aby boli od seba dostatočne vzdialené. Niektoré sú snáď zaujímavé, miestom, témou, či umiestnením. Niektoré miesta a témy sa budeme snažiť oživiť, bolo nám ľúto, že niektoré krabice išli do archívu aj keď robili kešerom radosť. Veríme, že krabičky ulahodia kešerskému oku, alebo duši. Ale netajíme sa tým, že niektoré krabičky budú aj do počtu. Na tejto sérii platí celodenné (FTF), teda logovaním v tento deň máte možnosť logovať FTF. Zároveň si dovoľujeme aplikovať pravidlo TRIKRÁT A DOSŤ, teda po treťom zmiznutí pôjde krabica do archívu. Ak máte záujem o uvoľnenie miesta, napíšte nám správu.
PON UTO STR ŠTV PIA SOB NED
1
Jozef Ignác Bajza
2
Najkratšia multi Rača
3
John Wallis
4
Tȟašúŋke Witkó
5
Werner Heisen-
berg
6
Mikuláš
7
Deň civilnej letec-
kej prepravy
8
Ladislav Gandl
9
Ladislav Smoljak
10
Ada Lovelace
11
Pavol Bielik
12
Edvard Munch
13
Werner von Sie-
mens
14
Tycho Brahe
15
Gustav Eiffel
16
Ludwig van Bee-
thoven
17
Joseph Henry
18
Jan Evan-
gelista Purkyne
19
Édith Piaf
20
Viliam Pauliny
21
Basketball
22
Edward Hibberd Johnson
23
Jean-Francois Cham-
pollion
24
Tichá noc
25
Isaac Newton
26
Štefan Marko Daxner
27
Johannes Kepler
28
Stan Lee
29
Začiatky rádia
30
Most Fran-
tiška Jozefa
31
BONUS
⬅️
November
Dnes má meniny Hilda
Ženské meno Hilda má nemecký pôvod a v preklade znamená "bojovníčka". Získa si priateľov a podporu aj u ľudí, ktorí nemajú iných radi. Je často považovaná za diplomatku, ktorá si vie získať každého a využívať iných pre svoje ciele. Jej ciele nikdy nie sú len sebecké, alebo vypočítavé. Snaží sa pomáhať aj iným, nielen sebe, takže jej obľuba bude vždy rásť. Má v sebe veľa energie, ktorou pomáha iným. Je šarmantná, duchaplná a aj v láske sa jej darí. Nemala by používať iné formy svojho mena, lebo si tým kazí dobrý vplyv, ktorý toto meno na nich má.
 
Pranostika na dnes
Kým sa Lucka priklucká, potôček sa napucká.
BYOP

V logbooku prosím šetrite miesto, časom bude údržba komplikovaná, tak aby to okrem vás bavilo aj nás a aby nám séria čo najdlhšie vydržala. V krabičkách (ak to prevedenie dovolí) by mali byť aj ceruzky, ale jeden nikdy nevie. BYOP - prineste si vlastné pero. A vlastne načo to píšem? Správny kešer má pero pri sebe vždy. :)


BONUS
Áno, BONUS bude. A možno ich bude viac. Budem sa snažiť.
Väčšinou sú to malé krabičky, bonus by mal byť spravidla väčší. A úplne na koniec by mohlo byť prekvapenie.
ROK#345 - Pavol Bielik

Paľo Bielik bol slovenský herec, režisér a scenárista a patrí medzi zakladateľov slovenskej kinematografie. Tvoril aj pod pseudonymom Ján Bukva. Narodil sa 11. decembra v Senici.

Portrét


Študoval na odbornej škole v Banskej Bystrici, kde sa vyučil v odbore zámočník. Vystriedal zopár zamestnaní - bol kresličom, montérom, či obchodníkom. K jeho záľubám patrilo aj ochotnícke divadlo. V rámci neho hrával hlavnú úlohu v hre Jánošík, v ktorej si ho všimol fotograf, filmár a etnograf Karol Plicka a odporučil ho režisérovi Martinovi Fričovi. Ten sa chystal nakrútiť film o tejto zbojníckej legende. Paľo Bielik Friča ihneď zaujal a obsadil ho do chystaného filmu. Film bol dokončený v roku 1935.

Divákov a aj odbornú kritiku Bielik oslnil svojím neškoleným drsným surovým herectvom, fyzickými schopnosťami, statnou mužskou postavou, znalosťou slovenských ľudových zvykov a vedel zručne pracovať aj so sekerou. Film sa stal úspešným aj u kritikov a premietali ho aj na filmovom festivale v Benátkach. Jedine Maďarsko ho pokladalo za škandalózny a provokatívny, keďže ako záporné postavy boli použité výlučne iba maďarské mená.

Ďalším úspešným filmom, ktorý režíroval Martin Frič a v ktorom hral Paľo Bielik, je Hordubalové (1937) podľa románu Karla Čapka. Aj tento film bol premietaný v Benátkach. Počas druhej svetovej vojny, po odtrhnutí Slovenska, sa stal členom činohry Slovenského národného divadla v Bratislave. Dva roky po vojne opäť účinkoval vo filme od Martina Friča, Čapkovy povídky. Hereckú kariéru ukončil na konci 40. rokov minulého storočia malou epizódnou úlohou vo svojom filme Vlčie diery (1948). Už počas vojny sa dostal k samostatnej filmovej réžii dokumentárnych a osvetových filmov - Umelé vlákna, Pod holým nebom, O zdravie robotníka, Za slobodu, Ostrov kormoránov, Hlavátky a i.

Režisérske rady a skúsenosti nabral u priateľa Martina Friča. Bol jeho asistentom pri réžii historicky prvého dlhometrážneho snímku Varúj...! (1946). Prvým filmom, ktorý už samostatne režíroval bol Vlčie diery. Potom pokračoval s drámami Priehrada (1950) a Lazy sa pohli (1951), komédiami V piatok trinásteho (1953) a Nie je Adam ako Adam (1956) a vojnovými filmami Štyridsaťštyri (1957) a Kapitán Dabač (1959). Vrátil sa aj k legende o Jánošíkovi dvojdielnym veľkolepým spracovaním Jánošík I. a II. (1962-1963). V druhej polovici 60. rokov ukončil režijnú kariéru historickými drámami Majster kat (1966) a Traja svedkovia (1968).

Počas normalizácie v 70. rokoch sa kinematograficky odmlčali a prispel iba dvomi námetmi a scenármi (Stretnutie a Nie!). Krátko používal pseudonym Ján Bukva. Jeho manželkou bola Marta Černická-Bieliková. Za svoje umelecké diela bol aj patrične ocenený. Získal ocenenia z filmových festivalov, za réžiu filmu Vlčie diery získal Národnú cenu (1949), ďalšiu Národnú cenu získal za film Priehrada, Štátnu cenu Klementa Gottwalda (1958) za námet, scenár a réžiu vojnovej drámy Štyridsaťštyri (1957), od československej vlády získal titul Zaslúžilého umelca (1955), Rad práce (1965), titul Národný umelec (1968), Zlatý odznak (1973), Čestné uznanie in memoriam a mnohé ďalšie. Zomrel 23. apríla 1983.

Jánošík


Úvodné súradnice vás privedú k soche znázorňujúcu Paľa Bielika v životnej veľkosti. Vašou úlohou bude nájsť na tejto soche nevýrazné signovanie.

Prvé slovo na tomto podstavci má A písmen, hodnotu tohto slova (ciferný súčet) si poznačte ako B. Posledné slovo má C písmen, hodnotu tohto slova (ciferný súčet) si poznačte ako D. Jediné číslo, ktoré tu nájdete si poznačte ako E.

Od úvodných súradníc sa posunte (2*D-C/2) metrov Použite azimut (A+B+C+D+E-27.37) stupňov.

Ku keške sa buď odvezte autom naokolo niekoľko kilometrov, alebo obíďte areál zo severnej strany pešo. Parkujte prosím na vyznačenom parkovisku, keška sa v areáli nenachádza.
Zdroje
Peter Jurčovič: Slovenské PRANOSTIKY NA CELÝ ROK, vydavateľstvo PRÍRODA

 

Additional Hints (Decrypt)

cra

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)