Skip to content

ROK #339 - Werner Heisenberg Traditional Cache

Hidden : 12/5/2022
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

ROK#339
5. december 2022 (Pondelok)
Werner Heisenberg
Čo je rok
Rok je časové obdobie 365 (alebo 366 dní).
Iná definícia: Rok je časová jednotka, ktorej trvanie určuje jeden obeh planéty okolo centrálnej hviezdy alebo hviezdnej sústavy.
Čo je ROK
Táto voľná séria kešiek (nazvime ju Rozšír Obzor Kešera, alebo Rádové Obyčajné Krabice) vzniká ako nástroj na dopĺňanie kalendárov, terénov, obtiažností, atribútov, FTFiek, či počtu odlovených kešiek do štatistiky (nevhodné škrtnite). Nepôjde o žiadny powertrail, krabičky sú rozmiestňované v širšom okolí Bratislavy tak, aby boli od seba dostatočne vzdialené. Niektoré sú snáď zaujímavé, miestom, témou, či umiestnením. Niektoré miesta a témy sa budeme snažiť oživiť, bolo nám ľúto, že niektoré krabice išli do archívu aj keď robili kešerom radosť. Veríme, že krabičky ulahodia kešerskému oku, alebo duši. Ale netajíme sa tým, že niektoré krabičky budú aj do počtu. Na tejto sérii platí celodenné (FTF), teda logovaním v tento deň máte možnosť logovať FTF. Zároveň si dovoľujeme aplikovať pravidlo TRIKRÁT A DOSŤ, teda po treťom zmiznutí pôjde krabica do archívu. Ak máte záujem o uvoľnenie miesta, napíšte nám správu.
PON UTO STR ŠTV PIA SOB NED
1
Jozef Ignác Bajza
2
Najkratšia multi Rača
3
John Wallis
4
Tȟašúŋke Witkó
5
Werner Heisen-
berg
6
Mikuláš
7
Deň civilnej letec-
kej prepravy
8
Ladislav Gandl
9
Ladislav Smoljak
10
Ada Lovelace
11
Pavol Bielik
12
Edvard Munch
13
Werner von Sie-
mens
14
Tycho Brahe
15
Gustav Eiffel
16
Ludwig van Bee-
thoven
17
Joseph Henry
18
Jan Evan-
gelista Purkyne
19
Édith Piaf
20
Viliam Pauliny
21
Basketball
22
Edward Hibberd Johnson
23
Jean-Francois Cham-
pollion
24
Tichá noc
25
Isaac Newton
26
Štefan Marko Daxner
27
Johannes Kepler
28
Stan Lee
29
Začiatky rádia
30
Most Fran-
tiška Jozefa
31
BONUS
⬅️
November
Dnes má meniny Oto
Mužské meno Oto má nemecký pôvod a jeho význam je "ochranca majetku". Je jemný, citlivý, zraniteľný a obáva sa kritiky. Snaží sa prejavovať sa inak - viac mužsky. Jeho okolie je často zmätené jeho konaním. Podľa niektorých je to "ostrý chlapík", podľa iných je zase príliš mäkký. Názory na neho sú prosto rozdielne. On sám sa tiež v sebe nevyzná. V podstate je to dobrý muž, s jasnými predstavami o svojej budúcnosti, o svete a svojom mieste v ňom. Je verný, priamy a stály.
 
Pranostika na dnes
Aká je Barbora, Sába aj Mikuláš, taký celý advent máš.
Po svätej Baruši daj pozor na uši.
BYOP

V logbooku prosím šetrite miesto, časom bude údržba komplikovaná, tak aby to okrem vás bavilo aj nás a aby nám séria čo najdlhšie vydržala. V krabičkách (ak to prevedenie dovolí) by mali byť aj ceruzky, ale jeden nikdy nevie. BYOP - prineste si vlastné pero. A vlastne načo to píšem? Správny kešer má pero pri sebe vždy. :)


BONUS
Áno, BONUS bude. A možno ich bude viac. Budem sa snažiť.
Väčšinou sú to malé krabičky, bonus by mal byť spravidla väčší. A úplne na koniec by mohlo byť prekvapenie.
ROK#339 - Werner Heisenberg

Werner Karl Heisenberg bol nemecký teoretický fyzik a jeden z hlavných priekopníkov teórie kvantovej mechaniky. Jeho prelomové objavy zverejnil v roku 1925 a v sérii ďalších vedeckých prác, spolu s vedcami Maxom Bornom a Pascualom Jordanom, formuloval maticovú mechaniku. Je známy aj pre jeho princíp neurčitosti, ktorý zverejnil v roku 1927. V roku 1932 bol ocenený Nobelovou cenou za fyziku za vytvorenie kvantovej mechaniky.

Portrét

Narodil sa 5. decembra 1901 vo Würzburgu. Jeho rodičia boli Dr. August Heisenberg a Annie Weckleinová. Jeho otec bol profesorom strednej a modernej gréčtiny na Univerzite v Mníchove. Werner Heisenberg študoval v rokoch 1920 až 1923 fyziku a matematiku na Univerzite Ludwiga Maximiliana v Mníchove. Jeho učiteľmi boli Arnold Sommerfeld a Wilhelm Wien, obaja boli významní teoretickí fyzici. Potom študoval na Univerzite Georga Augusta v Göttingene. Doktorát získal v roku 1923 v Mníchove a habilitáciu dokončil habilitačnou prácou o Zeemanovom efekte v roku 1924 v Göttingene. Obdivoval Nielsa Bohra (vďačíme mu za jeho kvantový model atómu), s ktorým sa prvýkrát stretol v roku 1922 a v rokoch 1924 až 1925 s ním spolupracoval na Univerzite v Kodani. Výsledkom bola vedecká práca o kvantovo-teoretickej reinterpretácii kinematických a mechanických vzťahov. V tejto práci položil základy teoretickej kvantovej mechaniky a urobil kvantovo mechanický výpočet stavov hélia, pričom objavil existenciu jeho dvoch rôznych stavov.

Potom sa vrátil do Göttingenu, kde s Maxom Bornom a Pascualom Jordanom zhruba pol roka pracovali na formulácii maticovej mechaniky. Výsledkom bola práca s názvom Zur Quantenmechanik, inak známa aj ako Drei Männer Arbeit (práca troch mužov). Na jar 1926 bol Heisenberg pozvaný na tradičný seminár v Berlíne, ktorého sa zúčastnili najvýznamnejší nemeckí fyzici. Tu Heisenberg odprezentoval svoju teóriu a osobne sa stretol s Albertom Einsteinom. Rozhovor s ním mal pre Heisenberga veľký význam. V tomto roku sa Heisenberg zaoberal prácami Erwina Schrödingera, ktorý sa zaoberal atómovou teóriou z iného smeru. Pred Heisenbergom stál nový problém: ako možno v kvantovej mechanike matematicky vyjadriť dráhu elektrónu v hmlovej komore.

Na začiatku roku 1927 si šiel Heisenberg oddýchnuť na lyžovačku do Nórska. Tu mal konečne pokoj a v jeden neskorý večer prišiel na riešenie tohto problému. Spomenul si pritom na jeho rozhovor s Einsteinom, ktorý tvrdil, že predovšetkým teória rozhoduje o tom, čo sa môže pozorovať. Otázku si teda položil inak: Môžeme v kvantovej mechanike popísať situáciu, v ktorej sa elektrón približne, čiže s určitou nepresnosťou, nachádza na danom mieste a pritom má približne, čiže opäť s určitou nepresnosťou, danú rýchlosť a môžeme tieto nepresnosti eliminovať tak, aby sme sa nedostali s experimentom do problémov? Po pár výpočtoch bolo potvrdené, že sa takéto situácie dajú matematicky vyjadriť a pre nepresnosti platia také vzťahy, ktoré boli neskôr v kvantovej mechanike označené ako Heisenbergove princípy neurčitosti. Na základe kvantovej teórie vypracoval teóriu magnetizmu a feormagnetizmu, atómového jadra a fyziky elementárnych častíc, keď v roku 1932 objavil čisto teoreticky, že atómové jadrá sú zložené z protónov a neutrónov.

Počas druhej svetovej vojny zažíval Werner Heisenberg krušné chvíle. Teória relativity a kvantová mechanika boli označené za židovské vedy a boli zakázané. Heisenberg bol spoločne s Arnoldom Sommerfieldom, jeho učiteľom, vyšetrovaný. Heisenberg bol nakoniec zbavený obvinení. Stal sa dokonca vedúcim fyzikálneho Kaiser-Wilhelm inštitútu a členom „uránového projektu“. Keďže bol Berlín počas vojny intenzívne bombardovaný, tím a aj reaktor sa presťahovali do vínnej pivnice pod kostolom v Haigerlochu. Heisenberg síce poznal princíp atómovej bomby, ale neupozornil na možnosť konštrukcie takejto zbrane i napriek tomu, že bol vedúcim inštitútu a bolo jeho povinnosťou takéto veci oznamovať.

Heisenberg

23. apríla 1945 prišiel do Haigerlochu americký batalión a celé jadrové zariadenie demontoval. Heisenberg ušiel na bicykli a dostal sa až do Urfeldu, kde mal letný domček. Tu ho 3. mája 1945 zajali a spolu s ostatnými členmi uránového projektu bol prevezený do Anglicka, neďaleko Cambridge. Tu sa všetci dozvedeli o zhodení atómovej bomby na Hirošimu. Táto správa všetkými otriasla.

Po prepustení zo zajatia sa v roku 1946 stal riaditeľom Kaiser-Wilhelm inštitútu v Göttingene, kde viedol jadrový výskum vo významných ústavoch západnej Európy (napríklad aj v Ženevskom CERNe). Začiatkom 50. rokov 20. storočia pracoval na formulácii jednotnej teórii poľa. Tejto teórii sa venoval najprv sám, neskôr aj s inými kolegami, takmer dvadsať rokov. V roku 1958 sa presťahoval do Mníchova, kde pôsobil v Max-Planckovom inštitúte ako riaditeľ až do svojho dôchodku v roku 1970. Zomrel o šesť rokov neskôr, 1. februára 1976.

Zaujímavá popkultúrna perlička na záver: ak ste si počas čítania listingu vraveli, že vám je toto meno odniekiaľ známe, tak by ste ho mohli poznať zo seriálu Breaking Bad, v ktorom si hlavný hrdina seriálu vybral svoj pseudonym práve podľa tohto fyzika.

You are right
Zdroje
Peter Jurčovič: Slovenské PRANOSTIKY NA CELÝ ROK, vydavateľstvo PRÍRODA

 

Additional Hints (Decrypt)

fgebz qb I

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)