Skip to content

ROK #290 - Rudolf Hrušinský Traditional Geocache

Hidden : 10/17/2022
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
4.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

ROK#290
17. október 2022 (Pondelok)
Rudolf Hrušinský st.
Čo je rok
Rok je časové obdobie 365 (alebo 366 dní).
Iná definícia: Rok je časová jednotka, ktorej trvanie určuje jeden obeh planéty okolo centrálnej hviezdy alebo hviezdnej sústavy.
Čo je ROK
Táto voľná séria kešiek (nazvime ju Rozšír Obzor Kešera, alebo Rádové Obyčajné Krabice) vzniká ako nástroj na dopĺňanie kalendárov, terénov, obtiažností, atribútov, FTFiek, či počtu odlovených kešiek do štatistiky (nevhodné škrtnite). Nepôjde o žiadny powertrail, krabičky sú rozmiestňované v širšom okolí Bratislavy tak, aby boli od seba dostatočne vzdialené. Niektoré sú snáď zaujímavé, miestom, témou, či umiestnením. Niektoré miesta a témy sa budeme snažiť oživiť, bolo nám ľúto, že niektoré krabice išli do archívu aj keď robili kešerom radosť. Veríme, že krabičky ulahodia kešerskému oku, alebo duši. Ale netajíme sa tým, že niektoré krabičky budú aj do počtu. Na tejto sérii platí celodenné (FTF), teda logovaním v tento deň máte možnosť logovať FTF. Zároveň si dovoľujeme aplikovať pravidlo TRIKRÁT A DOSŤ, teda po treťom zmiznutí pôjde krabica do archívu. Ak máte záujem o uvoľnenie miesta, napíšte nám správu.
PON UTO STR ŠTV PIA SOB NED
1
Deň kávy
2
Božena Slan-
číková Tim-
rava
3
Deň komiksov
4
Deň zvierat
5
Pamätník letcom
6
Ľudovít Kuko-
relli
7
Milan Michal Harminc
8
Earthcache - Kameňolom Prepadlé
9
Svetový deň pošty
10
Giu-
seppe Verdi
11
Deň dievčat
12
Luciano Pavarotti
13
Marga-
ret Thatcher
14
Bohumil Vančo
15
Fridrich Nietzche
16
Oscar Wilde
17
Rudolf Hru-
šinský st.
18
Jozef Gregor Tajovský
19
Vincent Šikula
20
Chris-
topher Wren
21
Alfred Nobel
22
Franz Liszt
23
Václav Medek
24
Netopiere
25
Pablo Picasso
26
Stano Dančiak
27
James Cook
28
Marián Labuda
29
Andrej Bagar
30
Christo-
pher Columbus
31
BONUS
⬅️
September
➡️
November
Dnes má meniny Hedviga
Ženské meno Hedviga má germánsky pôvod a znamená "víťaziaca v boji" Málokedy má dostatok financií. Teší sa z krásnych vecí a všetky peniaze, ktoré získa, hneď minie. Má vynikajúci vkus, fantáziu a zmysel pre farby. Rada zariaďuje, plánuje, prestavuje a mení svoje okolie. Nevie žiť dlho v jednom prostredí, či na jednom mieste a to nielen v súkromí, ale aj v práci. Vždy jej niečo vadí a tak jej ťažko môže jej okolie vyhovieť. Nemá rada stabilitu, pokoj, vyrovnanosť. Musí žiť v pohybe, zažívať vzrušenie a riskovať. Napriek tomu, že nikdy nemá peniaze v hotovosti, vie ich získať, ak je to nutné. Vie sa nadchnúť pre akúkoľvek činnosť a jej záujem je ozajstný, aj keď nie trvalý. Vyhľadáva neľahké úlohy, len aby si sama dokázala svoju prevahu nad inými.
 
Pranostika na dnes
Svätá Hedviga do repy ešte medu nalieva. Svätá Hedviga kabát si oblieka.
BYOP

V logbooku prosím šetrite miesto, časom bude údržba komplikovaná, tak aby to okrem vás bavilo aj nás a aby nám séria čo najdlhšie vydržala. V krabičkách (ak to prevedenie dovolí) by mali byť aj ceruzky, ale jeden nikdy nevie. BYOP - prineste si vlastné pero. A vlastne načo to píšem? Správny kešer má pero pri sebe vždy. :)


BONUS
Áno, BONUS bude. A možno ich bude viac. Budem sa snažiť.
Väčšinou sú to malé krabičky, bonus by mal byť spravidla väčší. A úplne na koniec by mohlo byť prekvapenie.
ROK#290 - Rudolf Hrušinský st.

Rudolf Hrušínský starší bol významný český herec, ale pôsobil aj ako divadelný a filmový režisér. Je autorom detektívnej divadelnej hry První případ z r. 1944. Začiatkom 90. rokov 20. st. krátko zasadal aj ako poslanec Sněmovny lidu Federálního shromáždění. Narodil sa 17. októbra 1920 v Novém Etynku (dnes Nová Včelnice) doslova za javiskom po predstavení Taneček panny Márinky. Vlastným menom Rudolf Bőhm. Jeho otec, herec Rudolf Bőhm si zmenil meno na Hrušínský. Jeho mama Hermína Červíčková pochádzala z hereckého rodu Červíčkových. Korene tohto rodu siahajú k Josefovi Kajetánovi Tylovi, významnému českému dramatikovi a spisovateľovi. Už odmalička bol Rudolf Hrušínský v divadle ako doma a hrával od detstva. Rodina sa neskôr presťahoval do Prahy, kde študoval na gymnáziu, no na konci tercie školu opustil. Nepodarilo sa mu dostať sa na konzervatórium, a preto v pätnástich rokoch zahájil profesionálnu hereckú kariéru.

Portrét

Životopis

Začal hrať v holešovickom divadle Urania, v detskom divadle Míly Mellanovej a neskôr ho angažoval režisér Emil František Burian do svojho avantgardného divadla D 38. Začal zároveň hrať v Československom rozhlase a učil sa hrať aj vo filme. V divadle D 38 vystupoval pod otcovým pôvodným menom. Tu kultivoval svoj prednes, rozvíjal sa u neho syntetický herecký prejav a cibril spev a tanec. Vedel hrať na husliach, čo neskôr využil aj vo filme. V divadle D 38 hral napríklad študenta Jindra Benetku v dramatizácii knihy Škola, základ života, princa Leonce v rozprávke Leonce a Lena, hrobára v Žobravom Bakusovi a hral v ďalších divadelných predstaveniach. Postupne sa z neho vyvinul charakterný herec, ktorý prechádzal od komediálnych k dramatickým rolám a naopak. Jeho herecký prejav bol pokojný, s nulovou mimikou, s rozvážnymi gestami a melancholickými očami. Duševné rozpoloženie postavy a nové pohnútky vedel pretvoriť iba jednoducho zmenou intonácie svojho pokojného hlasu.

V r. 1940 prešiel do Městských divadel pražských, kde sa jeho talent rozvíjal na veľkej a aj menšej scéne (Vinohrady a Komorní divadlo). Tu hral napr. Jirku Gibsa v hre Naše mestečko, sluhu Trania v Shakespearovej hre Skrotenie zlej ženy, alebo Jana Ratkina v hre Stříbrný vítr, ktorú režíroval František Salzer. V roku 1943 sa s Rudolf Hrušínský dočasne lúči s divadelnými doskami Městských divadel pražských a začína sa naplno venovať filmu. Nielen ako herec, ale aj ako režisér – filmy Jarní píseň (1944) a Pancho se žení (1945). Neskôr sa do MDP vrátil. Prvým filmom, v ktorom hral je melodráma Lízin let do nebe (1937), ktorý mal aj pokračovanie Lízino štěstí (1939). Zozačiatku mal iba menšie úlohy – napr. študent Antonín Vobořil (Prosím pane profesore), márnotratný syn Bohumil Ullik (Turbina), lupič (Těžký život dobrodruha), Jindra (Pro kamaráda), diváka na boxerskom zápase (Velká přehrada) a i.

Jednou z jeho najznámejších hereckých úloh je postava Karla Kopfrkingla, psychopatického zamestnanca krematória, vo filme Spalovač mrtvol (1968) režiséra Juraja Herza. Tu podal vynikajúci herecký výkon, ktorý aj po mnohých rokoch stále vyvoláva zimomriavky. Okrem toho hral v mnohých známych filmoch, ako napr. Strakonický dudák (1955), Dobrý voják Švejk (1956) a Poslušně hlásím (1957), kde stvárnil hlavnú postavu Josefa Švejka, Dařbuján a Pandrhola (1959), Vyšší princip (1960), Rozmarné léto (1967), Skřivánci na niti (1969) a ďalšie.

Spalovac mrtvol

Po roku 1968

Po roku 1968 bol Rudolf Hrušínský politicky perzekuovaný, keďže bol signatárom výzvy Dva tisíce slov. Najprv mu zakázali učiť na DAMU a neskôr mu zabránili hrať vo filme, televízii, či rozhlase. Úlohy, ktoré dostával v Národnom divadle počas normalizácie v 70. rokoch, boli veľmi jednoduché. Postupne sa však opäť objavoval vo filmoch. Hral v paródii Adéla ještě nevečeřela (1977), v komédii Báječní muži s klikou (1978), vo filme Postřižiny (1980), Tajemství hradu v Karpatech (1981), Tři veteráni (1983), Vesničko má, středisková (1985), Žebrácká opera (1991), či Obecná škola (1991). Jeho herecké výkony neostali bez ocenení. Získal titul zaslúžilého umelca (1965), štátnu cenu za postavy v divadelných, televíznych a rozhlasových inscenáciách (1965), titul národného umelca (1988), cenu Senior Prix (1993) a mnohé iné. Zomrel 13. apríla 1994 v Prahe.

Zdroje
Peter Jurčovič: Slovenské PRANOSTIKY NA CELÝ ROK, vydavateľstvo PRÍRODA

 

Additional Hints (Decrypt)

Ivfí an fgebzr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)