Skip to content

ROK #280 - Milan Michal Harminc Multi-cache

Hidden : 10/7/2022
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

ROK#280
7. október 2022 (Piatok)
Milan Michal Harminc
Čo je rok
Rok je časové obdobie 365 (alebo 366 dní).
Iná definícia: Rok je časová jednotka, ktorej trvanie určuje jeden obeh planéty okolo centrálnej hviezdy alebo hviezdnej sústavy.
Čo je ROK
Táto voľná séria kešiek (nazvime ju Rozšír Obzor Kešera, alebo Rádové Obyčajné Krabice) vzniká ako nástroj na dopĺňanie kalendárov, terénov, obtiažností, atribútov, FTFiek, či počtu odlovených kešiek do štatistiky (nevhodné škrtnite). Nepôjde o žiadny powertrail, krabičky sú rozmiestňované v širšom okolí Bratislavy tak, aby boli od seba dostatočne vzdialené. Niektoré sú snáď zaujímavé, miestom, témou, či umiestnením. Niektoré miesta a témy sa budeme snažiť oživiť, bolo nám ľúto, že niektoré krabice išli do archívu aj keď robili kešerom radosť. Veríme, že krabičky ulahodia kešerskému oku, alebo duši. Ale netajíme sa tým, že niektoré krabičky budú aj do počtu. Na tejto sérii platí celodenné (FTF), teda logovaním v tento deň máte možnosť logovať FTF. Zároveň si dovoľujeme aplikovať pravidlo TRIKRÁT A DOSŤ, teda po treťom zmiznutí pôjde krabica do archívu. Ak máte záujem o uvoľnenie miesta, napíšte nám správu.
PON UTO STR ŠTV PIA SOB NED
1
Deň kávy
2
Božena Slan-
číková Tim-
rava
3
Deň komiksov
4
Deň zvierat
5
Pamätník letcom
6
Ľudovít Kuko-
relli
7
Milan Michal Harminc
8
Earthcache - Kameňolom Prepadlé
9
Svetový deň pošty
10
Giu-
seppe Verdi
11
Deň dievčat
12
Luciano Pavarotti
13
Marga-
ret Thatcher
14
Bohumil Vančo
15
Fridrich Nietzche
16
Oscar Wilde
17
Rudolf Hru-
šinský st.
18
Jozef Gregor Tajovský
19
Vincent Šikula
20
Chris-
topher Wren
21
Alfred Nobel
22
Franz Liszt
23
Václav Medek
24
Netopiere
25
Pablo Picasso
26
Stano Dančiak
27
James Cook
28
Marián Labuda
29
Andrej Bagar
30
Christo-
pher Columbus
31
BONUS
⬅️
September
➡️
November
Dnes má meniny Eliška
Ženské meno Eliška má hebrejský pôvod. Je variantom novozákonného biblického mena Alžbeta, čo v preklade znamená "Bohu zasvätená". Je predurčená k úspechu, má šťastnú ruku a vždy dosiahne to, čo potrebuje pre svoju spokojnosť. Je vyvolenou osudu. Nikdy nie je osamelá, stále vie, čo má urobiť a ako postupovať. Okolo nej je vždy veľa príživníkov a pätolízačov. Vždy vie, kto to s ňou myslí úprimne a lichôtkam nevenuje veľa pozornosti. Je panovačná, priama, rýchla, bystrá a veľmi ženská. Využíva všetko, čo sa len dá, aby zdôraznila samú seba. Má o sebe vysokú mienku - je však pravdivá. Nemusí sa podceňovať. Ak bude uvažovať reálne, tak nikdy neskončí vzadu, ani bez ocenenia.
 
Pranostika na dnes
Svätá mať nechá dlhšie spať.
BYOP

V logbooku prosím šetrite miesto, časom bude údržba komplikovaná, tak aby to okrem vás bavilo aj nás a aby nám séria čo najdlhšie vydržala. V krabičkách (ak to prevedenie dovolí) by mali byť aj ceruzky, ale jeden nikdy nevie. BYOP - prineste si vlastné pero. A vlastne načo to píšem? Správny kešer má pero pri sebe vždy. :)


BONUS
Áno, BONUS bude. A možno ich bude viac. Budem sa snažiť.
Väčšinou sú to malé krabičky, bonus by mal byť spravidla väčší. A úplne na koniec by mohlo byť prekvapenie.
ROK#280 - Milan Michal Harminc

7. októbra 1869 sa vo Vojvodine v obci Kulpin narodil Milan Michal Harminc, projektant, staviteľ a jeden z najaktívnejších slovenských architektov.

Portrét

Stručný životopis

Narodil sa v rodine slovenského murára vo Vojvodine v obci Kulpin. Základnú školu navštevoval vo svojom rodisku. Potom študoval v nemeckej škole v Bulkese a na nemeckej obchodnej akadémii v Novom Sade. Staviteľskú skúšku zložil v roku 1908. Ako projektant a kreslič pracoval pre viacerých významných architektov tých čias. Napokon sa stal majiteľom projekčnej a staviteľskej kancelárie v Budapešti, neskôr v Liptovskom Mikuláši. Od roku 1918 pôsobil ako architekt v Bratislave, kde ako 94-ročný 5. júla 1964 zomrel.

Etnografické múzeum SNM, Martin

Slovenské projekty

Tvorivá činnosť Milana Michala Harminca sa začala v Budapešti hlavne v ateliéri profesora Alberta Schikedanza, a to pri spolupráci na dôležitých projektoch pre uhorské miléniové oslavy. Vytvoril pamätníky v Budapešti a v obci Mücsarnok, ktorá je teraz súčasťou maďarskej metropoly.
Na Slovensku sa začína jeho intenzívna činnosť realizáciou víťazného súťažného návrhu budovy Slovenského národného múzea v Martine (1905 - 1908). Tento projekt bol jeho diplomovou prácou na získanie kvalifikácie a titulu staviteľa. Projekt má jasné dispozičné usporiadanie s pracovnými priestormi vrátane knižnice a čitárne na prízemí a muzeálnymi výstavnými priestormi na poschodí.

V období pred prvou svetovou vojnou sa stretávame s jeho návrhmi na peňažné ústavy Tatra banky v Martine, v Novom Meste nad Váhom, Vrbovom a v Bratislave. V tom istom období však projektoval aj secesne poňaté vily JUDr. Emila Miroslava Stodolu v Liptovskom Mikuláši a Jána Kohúta v Martine, ako aj romanticky poňaté kostoly - evanjelický v Pribyline, katolícky v Černovej a ďalšie. V roku 1917 vytvoril mimoriadne veľký projekt klimatického sanatória v Novom Smokovci - bývalé Szontághovo sanatórium. Projekt je riešený ako päťposchodová budova s terasovite ustupujúcimi balkónmi a pôsobí moderne a funkčne. Dokončili ho až v roku 1925.
Monumentalitou sú poznačené najvýznamnejšie Harmincove diela tohto obdobia - bratislavské Zemedelské, teraz Slovenské národné múzeum, ktorého budova má 37 výstavných miestností a ktorá je aj v súčasnosti najväčšou múzejnou budovou na Slovensku. Podieľal sa aj na prestavbe a výstavbe hotela Carlton-Savoy v Bratislave.

Európske inšpirácie

V dvadsiatych rokoch sa jeho projekty postupne zjednodušovali. V rokoch 1929 a 1930 to dokumentovala stavba evanjelického kostola v Bratislave, ktorú tvorili proporčne výrazne členené kubické bloky bez historizujúcich článkov alebo detailov. Pri tomto kostole postavili nájomný dom a internát.
Do tohto obdobia (1930) patrí aj realizácia Domova speváckeho zboru slovenských učiteľov v Trenčianskych Tepliciach. V povojnovej tvorbe sa výrazne oslobodil od pseudohistorických a secesných vplyvov a zväčša sa orientoval na európsku architektúru.

Jeho návrh vyhral v súťaži na sídlisko Oravská dedina pre vysťahovalcov z dedín zatopených vodami Oravskej priehrady. Vznikla pri Trnave na Kopánke. V roku 1941 postavili v prvej etape 28 usadlostí.
Poslednou stavbou, ktorú navrhol Milan M. Harminc, bola budova vojenského tuberkulózneho sanatória v Novej Polianke, ktorá nadväzovala na tatranské sanatóriá s priebežnými loggiami.

Iné aktivity

Milan M. Harminc nebol iba staviteľom a architektom, ale ešte počas svojho pôsobenia v Budapešti aktívne spolupracoval na vydávaní slovenských časopisov Slovenský denník a Slovenský týždenník. Zaujímal sa aj o slovenský spevokol a divadelné krúžky a podporoval výstavy mladých slovenských výtvarných umelcov a študentov.
Za svojho života vypracoval projekty na viac ako tristo budov v Európe, z čoho bolo 171 na Slovensku. Postavil 108 kostolov a chrámov.
Svojou húževnatosťou spojenou s talentom a vôľou po vzdelaní sa prepracoval od robotníckych zamestnaní cez remeselnícke a staviteľské skúšky do postavenia uznávaného nestora slovenskej architektúry.

Palác Tatrabanky, Bratislava

Ku keške

Táto multicache nepatrí práve k tým najkratším, pripravte sa na to, že sa prejdete a že finál bude tiež poriadne od ruky. Budovy na všetkých stage projektoval práve architekt Harminc.

Stage 1:
Nachádza sa tu Ministerstvo kultúry, kedysi Bankový palác Tatrabanky. Na rohu Uršulínskej ulice a Námestia SNP sa na modrej tabuľke na stene nachádzajú dve čísla. Zaujíma nás to s vyššou hodnotou, tú si označte ako A.

Stage 2:
Nachádza sa tu bývalý Dom Slovenskej ligy s pasážou. Nás zaujíma, koľko okrúhlych svietidiel sa nachádza na strope tejto pasáže. Označte si toto číslo ako B.

Stage 3:
Nachádza sa tu hotel Carlton. Na fasáde budovy pohľadajte erb s vyobrazením troch postáv zo zvieracej ríše. Pomenujte dve dominantné animálne postavy a spočítajte rozdiel počtu písmen ich názvov, tento rozdiel si označte ako C.
Na erbe sa nachádza určitý počet opakujúcich sa prvkov, ktoré sú vyobrazené aj na zástave na pravom stožiari. Celkový počet týchto prvkov na erbe si označíme ako D.
Aký hudobný nástroj je vyobrazený na ľavej strane stredovej časti erbu? Spočítajte počet písmen názvu nástroja a označte si ho ako F.
V spodnej časti erbu je šerpa s textom. Zaujíma nás slovo v strede tejto šerpy, úplný ciferný súčet hodnoty písmen slova si označíme ako G.

Stage 4:
Nájdite čiernu tabulu, označujúcu, že táto budova je kultúrna pamiatka. Vypočítajte rozdiel rokov, označte si toto číslo ako H.

Finálne súradnice získate dosadením hodnôt do vzorca:
N48 (H+D).C(A-H)(C-H)
E017 (B-F).(A-B)H(F+G)

Zdroje
Peter Jurčovič: Slovenské PRANOSTIKY NA CELÝ ROK, vydavateľstvo PRÍRODA

 

Additional Hints (Decrypt)

zntarg

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)