Skip to content

ROK #276 - Deň komiksov Mystery Cache

Hidden : 10/3/2022
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

ROK#276
3. október 2022 (Pondelok)
Deň komiksov
Čo je rok
Rok je časové obdobie 365 (alebo 366 dní).
Iná definícia: Rok je časová jednotka, ktorej trvanie určuje jeden obeh planéty okolo centrálnej hviezdy alebo hviezdnej sústavy.
Čo je ROK
Táto voľná séria kešiek (nazvime ju Rozšír Obzor Kešera, alebo Rádové Obyčajné Krabice) vzniká ako nástroj na dopĺňanie kalendárov, terénov, obtiažností, atribútov, FTFiek, či počtu odlovených kešiek do štatistiky (nevhodné škrtnite). Nepôjde o žiadny powertrail, krabičky sú rozmiestňované v širšom okolí Bratislavy tak, aby boli od seba dostatočne vzdialené. Niektoré sú snáď zaujímavé, miestom, témou, či umiestnením. Niektoré miesta a témy sa budeme snažiť oživiť, bolo nám ľúto, že niektoré krabice išli do archívu aj keď robili kešerom radosť. Veríme, že krabičky ulahodia kešerskému oku, alebo duši. Ale netajíme sa tým, že niektoré krabičky budú aj do počtu. Na tejto sérii platí celodenné (FTF), teda logovaním v tento deň máte možnosť logovať FTF. Zároveň si dovoľujeme aplikovať pravidlo TRIKRÁT A DOSŤ, teda po treťom zmiznutí pôjde krabica do archívu. Ak máte záujem o uvoľnenie miesta, napíšte nám správu.
PON UTO STR ŠTV PIA SOB NED
1
Deň kávy
2
Božena Slan-
číková Tim-
rava
3
Deň komiksov
4
Deň zvierat
5
Pamätník letcom
6
Ľudovít Kuko-
relli
7
Milan Michal Harminc
8
Earthcache - Kameňolom Prepadlé
9
Svetový deň pošty
10
Giu-
seppe Verdi
11
Deň dievčat
12
Luciano Pavarotti
13
Marga-
ret Thatcher
14
Bohumil Vančo
15
Fridrich Nietzche
16
Oscar Wilde
17
Rudolf Hru-
šinský st.
18
Jozef Gregor Tajovský
19
Vincent Šikula
20
Chris-
topher Wren
21
Alfred Nobel
22
Franz Liszt
23
Václav Medek
24
Netopiere
25
Pablo Picasso
26
Stano Dančiak
27
James Cook
28
Marián Labuda
29
Andrej Bagar
30
Christo-
pher Columbus
31
BONUS
⬅️
September
➡️
November
Dnes má meniny Stela
Ženské meno Stela je na Slovensku menej časté, má latinský pôvod a v preklade znamená "hviezda". Je citlivá, až náruživá osobnosť. Bez premýšľania a dlhého ania sa vrhá do všetkého. Často sa zamiluje do nesprávnych mužov. Ťažko hľadá východiská zo svojich problémov. Má bohatý vnútorný svet, veľa vášní a fantázie. Nevie sa riadiť rozumom, vždy upredností city a sny. Veľa si vytrpí, nikdy nevie ovládnuť svoje pocity. Pri výbere idolu postupuje proti svojim zásadám. Rada šokuje iných, mení svoj imidž a je nevyspytateľná. Dlho trvá, kým začne konať cielene. Je vhodnou partnerkou, priateľkou, manželkou, matkou až v staršom veku, keď už má jasný prehľad o svojom poslaní.
 
Pranostika na dnes
Október na jednom konci ešte hrejem ale na druhom už mrazí. Keď zelenú uvidí október oziminu, nepríde žiadny gazda na mizinu. Tretieho októbra búrky a mláka, tridiateho sneh a cencúle.
BYOP

V logbooku prosím šetrite miesto, časom bude údržba komplikovaná, tak aby to okrem vás bavilo aj nás a aby nám séria čo najdlhšie vydržala. V krabičkách (ak to prevedenie dovolí) by mali byť aj ceruzky, ale jeden nikdy nevie. BYOP - prineste si vlastné pero. A vlastne načo to píšem? Správny kešer má pero pri sebe vždy. :)


BONUS
Áno, BONUS bude. A možno ich bude viac. Budem sa snažiť.
Väčšinou sú to malé krabičky, bonus by mal byť spravidla väčší. A úplne na koniec by mohlo byť prekvapenie.
ROK#276 - Deň komiksov

Komiksy sú populárnou umeleckou formou, ktorá prostredníctvom sekvenčne usporiadaných obrázkov rozpráva nejaký príbeh, alebo opisuje dej. Obrázky sú doplnené o kratšie texty, ktoré sú vizuálne umiestnené v tzv. rečových bublinách (ak sú na obrázku zobrazené postavy, ktoré rozprávajú), alebo majú podobu titulkov uvádzajúcich čitateľa do deja. Sekvenčné usporiadanie obrázkov vyjadrujúcich dejovú kontinuitu nie je nič nové. Môžeme povedať, že je staré ako ľudstvo samo – maľby v jaskyniach, obrázky na starovekých gréckych vázach alebo egyptské maľby – tu všade badať spôsob, ako jednoduchým a primárne vizuálnym spôsobom odkomunikovať príbeh, či posolstvo ďalším recipientom. Obrázky sú zároveň pre človeka lepšie pochopiteľné a stráviteľné, ako dlhé texty.

Komiks v takej podobe, v akej ho chápeme teraz, je však pomerne mladé médium. Datuje sa do konca 19. storočia. V roku 1897 vyšla prvá komiksová knižka The Yellow Kid in McFadden’s Flats. Je to v podstate zbierka už predtým publikovaných komiksových stripov (kratšie príbehy vyjadrené na malom počte komiksových panelov – u nás je napr. populárny kocúr Garfield alebo komiks Peanuts v novinách) o chlapcovi v žltej nočnej košeli. Tá zároveň slúžila ako priestor pre text. Tento komiks má humorný charakter a je určený skôr deťom. Komiksy sa však úzko spájali s politikou a propagandou. Ďalšími významnými komiksami zo začiatku 20. storočia sú napr. Little Nemo in Slumberland (prvý komiks s príbehom na pokračovanie), Mutt and Jeff, (prvý úspešný denný komiksový strip) alebo Krazy Kat. Významným míľnikom je aj rok 1933, v ktorom vyšla zbierka komiksov Funnies on Parade. Tá ustanovila štandardizovaný rozmer pre moderné komiksové knižky. Éra od r. 1897 do roku 1938 sa nazýva aj platinová éra komiksov.

Yellow Kid

Zlatá éra

Zlatá éra komiksov sa začala v roku 1938 a trvala do roku 1956. V roku 1938 vznikol prvý superhrdina. Nehovoríme o nikom inom, než o Supermanovi. Jeho autormi sú spisovateľ Jerry Siegel a ilustrátor Joe Shuster. Superman sa objavil v zbierke Action Comics #1. O necelý rok neskôr, v marci 1939, vznikol Batman (vtedy ešte štylizovaný ako The Bat-Man), ktorý na rozdiel od Supermana, nemal superschopnosti, ale bojoval proti zločinu fyzickou silou, technologickými vynálezmi a inteligenciou. Počas druhej svetovej vojny popularita komiksov raketovo narástla. Zároveň boli aj spôsobom, ako prezentovať propagandu a politickú agendu. V USA slúžili aj ako náborový nástroj do armády pre mladých mužov. Objavil sa napríklad Captain America, ktorý na obálke udiera päsťou Hitlera. Po konci vojny však popularita komiksov prudko klesla a mnohé z nich prestali vychádzať.

Superman

Strieborna a bronzova éra

Strieborná éra komiksov začala v roku 1954 publikáciou psychiatra Frederica Werthama, Seduction of the Innocent (voľný preklad Zvádzanie nevinných), v ktorom ostro kritizoval komiksy za to, že kazia mládež. Poukazoval na to, že Superman predstavuje fašistické ideály, Batman a Robin prezentujú homosexuálne vzťahy a Wonder Woman je lesbička s bondage fetišom. Kongres v USA si preto predvolal Werthama, aby svedčil pred podvýborom senátu pre kriminalitu mladistvých. Vydavatelia komiksov v snahe zabrániť negatívnemu ohlasu verejnosti, vytvorili Comics Code Authority (akýsi komiksový kódex), aby mohli regulovať toto odvetvie. V kódexe bolo napríklad stanovené, že zlo musí vždy zvíťaziť nad dobrom, kriminalita musí byť zobrazená ako nemorálna a odpudivá činnosť, alebo bolo zakázané prezentovať upírov, vampirizmus, kanibalizmus, zombie, či vlkodlakov. Mnohé komiksy tak boli na základe kódexu zakázané a hrdinovia zo zlatej éry ako Superman, či Batman, boli trošku prepracovaní, aby spĺňali štandardy nariadené kódexom. To sa odrazilo aj v zmene žánrov, či v zápletkách, ktoré boli často hlúpe a zjednodušené. V polovici 60. rokov nastala mierna zmena. Šéfom kreatívneho tímu sa stal Stan Lee, ktorý vytvoril tzv. Marvel metódu, ktorá umožňovala lepšie prepojenie medzi spisovateľom a ilustrátorom komiksov. V tomto období vznikli známi hrdinovia ako Spider-Man a Fantastic Four. Postavy boli viac ľudské a témy boli trochu komplikovanejšie a temnejšie oproti iným komiksom. Táto éra trvala zhruba do roku 1970.

Bronzová éra začala jednou šokujúcou udalosťou, ktorá sa udiala v komiksoch o Spider-Manovi, v číslach 121 a 122. Keďže sa chceme vyhnúť spoilerom, neuvedieme čo sa presne stalo (vyhľadajte si radšej sami). Môžeme však naznačiť, že išlo o menšiu revolúciu v nazeraní na komiksových hrdinov. V tomto období aj nastalo mierne uvoľnenie v štandardoch stanovených komiksovým kódexom. Áno, Ghoulovia a Vampírovia sa už mohli objavovať v komiksoch. Vrátili sa niektoré žánre, ako napr. horor a populárne boli rôzne spoločenské témy – boj proti rasizmu, znečisťovaniu životného prostredia a spoločenskej nespravodlivosti. Riešila sa aj drogová závislosť, či alkoholizmus niektorých hrdinov.

Spider-Man

Temná éra

Temná éra komiksov začala v roku 1985 vydaním série Crisis on Infinite Earths. V tejto dvanásťdielnej sérii sa snažili vyriešiť všetky nezrovnalosti v zápletkách, ktoré vznikli počas predošlých rokov. Hlavnou myšlienkou bolo spojenie viacerých alternatívnych realít do jednej, v ktorej by sa vyriešilo všetko možné a vytvorila sa tak jedna konzistetná realita. Niektoré postavy preto zomreli, iné sa vrátili, no s novými príbehmi. Séria bola veľmi populárna. Okrem toho začali byť populárni antihrdinovia a oveľa temnejšie zápletky. Vznikli tak napr. Watchmen z pera Alana Moorea, či Pulitzerovou cenou ocenený komiks Maus od Arta Spiegelmana o osudoch židovskej rodiny v Poľsku počas 2. sv. vojny. Temná éra končí zároveň masívnym poklesom tržieb.

V roku 1996 začala moderná éra komiksov, ktorá trvá dodnes. Jej primárnym znakom je najmä vznik mnohých filmov na základe komiksov a ďalší nárast popularity komiksov a komiksových hrdinov. O komiksoch by sa toho dalo popísať ešte viac a napríklad sme nespomenuli japonskú mangu. Možno sa jej budeme venovať v inej keške. A čo vy? Čítate komiksy? Máte obľúbených hrdinov?

Ku keške

Na úvodných súradniciach sa keška nenachádza, možno by ste si tu nejaký komiks vedeli zaobstarať.
Aby ste sa dopracovali k finálnym súradniciam, musíte vyriešiť nasledovnú úlohu:

A
A - ?A?

B
B - ??B

C
C – C??

D
D - ?D?

F
F - ??F

G
G - ?G?

H
H - ??H

I
I - ?I?

J
J – J??



N 48 (4-A)B.C(D+4)(F+1)
E 017 0(G+2).H(I-6)(J-1)


Zdroje
Peter Jurčovič: Slovenské PRANOSTIKY NA CELÝ ROK, vydavateľstvo PRÍRODA

 

Additional Hints (Decrypt)

ovyyobneq

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)