Skip to content

ROK #281 - Kameňolom Prepadlé EarthCache

Hidden : 10/8/2022
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

ROK#281
8. október 2022 (Sobota)
Earthcache - Kameňolom Prepadlé
Čo je rok
Rok je časové obdobie 365 (alebo 366 dní).
Iná definícia: Rok je časová jednotka, ktorej trvanie určuje jeden obeh planéty okolo centrálnej hviezdy alebo hviezdnej sústavy.
Čo je ROK
Táto voľná séria kešiek (nazvime ju Rozšír Obzor Kešera, alebo Rádové Obyčajné Krabice) vzniká ako nástroj na dopĺňanie kalendárov, terénov, obtiažností, atribútov, FTFiek, či počtu odlovených kešiek do štatistiky (nevhodné škrtnite). Nepôjde o žiadny powertrail, krabičky sú rozmiestňované v širšom okolí Bratislavy tak, aby boli od seba dostatočne vzdialené. Niektoré sú snáď zaujímavé, miestom, témou, či umiestnením. Niektoré miesta a témy sa budeme snažiť oživiť, bolo nám ľúto, že niektoré krabice išli do archívu aj keď robili kešerom radosť. Veríme, že krabičky ulahodia kešerskému oku, alebo duši. Ale netajíme sa tým, že niektoré krabičky budú aj do počtu. Na tejto sérii platí celodenné (FTF), teda logovaním v tento deň máte možnosť logovať FTF. Zároveň si dovoľujeme aplikovať pravidlo TRIKRÁT A DOSŤ, teda po treťom zmiznutí pôjde krabica do archívu. Ak máte záujem o uvoľnenie miesta, napíšte nám správu.
PON UTO STR ŠTV PIA SOB NED
1
Deň kávy
2
Božena Slan-
číková Tim-
rava
3
Deň komiksov
4
Deň zvierat
5
Pamätník letcom
6
Ľudovít Kuko-
relli
7
Milan Michal Harminc
8
Earthcache - Kameňolom Prepadlé
9
Svetový deň pošty
10
Giu-
seppe Verdi
11
Deň dievčat
12
Luciano Pavarotti
13
Marga-
ret Thatcher
14
Bohumil Vančo
15
Fridrich Nietzche
16
Oscar Wilde
17
Rudolf Hru-
šinský st.
18
Jozef Gregor Tajovský
19
Vincent Šikula
20
Chris-
topher Wren
21
Alfred Nobel
22
Franz Liszt
23
Václav Medek
24
Netopiere
25
Pablo Picasso
26
Stano Dančiak
27
James Cook
28
Marián Labuda
29
Andrej Bagar
30
Christo-
pher Columbus
31
BONUS
⬅️
September
➡️
November
Dnes má meniny Brigita
Ženské meno Brigita má keltský pôvod a v preklade znamená "mocná, silná". Má nadanie a veľa talentu, vie sa presadiť a bojovať za vlastné názory. Nikto ju nemôže presvedčiť bez dôkazov a logického uvažovania. Veľmi ťažko dokáže uveriť vo vyššie sily. Má rada vo všetkom poriadok a prehľad. Je odvážna a bojovná, málokto odolá jej argumentom. No pretože je úprimná, používa vždy otvorený boj. To nevyhovuje každému v jej okolí, teda sa často stáva obeťou intríg a klebiet. Najlepšie sa jej spolupracuje s mužmi, s nimi vie jednať na rovinu a bez za ania sa dokáže dostať na vyššie posty. Je vynikajúca matka. Nezatvára oči pred problémami a vie pochopiť skoro všetky ľudské hriechy.
 
Pranostika na dnes
O svätej Brigite býva hmla na úsvite. Po svätej Brigite babie leto pokračuje.
BYOP

V logbooku prosím šetrite miesto, časom bude údržba komplikovaná, tak aby to okrem vás bavilo aj nás a aby nám séria čo najdlhšie vydržala. V krabičkách (ak to prevedenie dovolí) by mali byť aj ceruzky, ale jeden nikdy nevie. BYOP - prineste si vlastné pero. A vlastne načo to píšem? Správny kešer má pero pri sebe vždy. :)


BONUS
Áno, BONUS bude. A možno ich bude viac. Budem sa snažiť.
Väčšinou sú to malé krabičky, bonus by mal byť spravidla väčší. A úplne na koniec by mohlo byť prekvapenie.
ROK#281 - Earthcache - Kameňolom Prepadlé

Radi by sme vás priviedli do kameňolomu, kde by sme vám chceli ukázať tzv. mylonitovú zónu, t.j. miesto, kde je možné pozorovať priamy styk (alebo stret) hornín bratislavského masívu (kryštalnikum - veľmi staré, prevažne žulové horniny) a súvrstvia Prepadlého (obalová jednotka - mladšie, prevažne vápence)
Obe tieto jednotky (kryštalnikum + obalová jednotka) tvoria základ pohoria Malé Karpaty. Kameňolom Prepadlé pri Borinke, vznikol v roku 1942 po tom, keď vyťažili starý kameňolom pod hradom Pajštún, ktorý zásoboval stupavskú cementáreň vápencom. Starý kameňolom fungoval zhruba od začiatku fungovania cementárne. Tá sa začala stavať v septembri 1929 a spustili ju 1. mája 1930.

.

Čo je to STRIŽNÁ ZÓNA

Je to geologická štruktúra, kde dochádza k vysokej deformácii hornín vplyvom vonkajších síl - posun dvoch blokov horniny pozdĺž seba (prešmyk), pokles, bočný posun, vrásnenie a pod. Strižná zóna je charakteristická výrazným nepomerom dĺžky k šírke. Kým dĺžka niekedy presahuje aj niekoľko sto metrov, šírka pásu strižnej zóny je len metrová záležitosť. V závislosti od správania sa hornín v strižnej zóne ich delíme na:
- krehké, keď dochádza k drveniu hornín a rozčleneniu horninového masívu. Na zemskom povrchu sa často prejavujú ako zlomy.
- duktílne (alebo plastické), keď sa hornina vplyvom tlakov nerozpadne, ale správa sa plasticky. Typickým predstaviteľom sú napríklad vrásy.
- kombinované (semi-duktílne) - napr. žilné systémy

Čo je to VÁPENEC

Vápenec je sedimentárna hornina, ktorá spolu s dolomitom tvorí štyri pätiny všetkých sedimentov na povrchu Zeme. V prevažnej miere (nad 80 %) sa skladá z uhličitanu vápenatého (CaCO3), či už vo forme kalcitu, alebo aragonitu. Ako prímesi sa vyskytujú dolomit, siderit, kremeň, ílové minerály a úlomky skamenelín. Čisté vápence sú biele. Chemicky čistý organodetrický nespevnený kalový vápenec sa nazýva krieda[1]. Rozličné prímesi ich zafarbujú do siva, červena (oxidy železa), najmä ak sú vystavené zvetrávaniu.

Čo sú to MYLONITY

Mylonity (ako horniny, ktoré môžeme pozorovať na súradniciach kešky (Stage 1) + strižná zóna (ako proces, ktorý vytvoril tieto horniny):
Mylonit je premenená hornina, ktorá vzniká pri tektonických pohyboch horninových blokov. Určitú horninu k mylonitom nepriradíme na základe jej minerálneho zloženia (ako napríklad spoločný výskyt minerálnych zŕn kremeňa, živca a sľudy v určitej hornine ju zaraďuje ako žulu), ale iba na základe textúrnych vlastností. Pre mylonity je charakteristická jemnozrnnosť (minerálne zrná sú na pohmat rozlíšiteľné, ale prakticky nepozorovateľné), foliácia (usporiadanie do vrstvičiek, ktoré sú od seba ľahko oddeliteľné).
Mylonity vznikajú pri platických deformáciách - miest kde vyplvom vonkajších síl dochádza k deformácii horninových blokov, ale nie k ich úplnému rozpadu.

Čo je BRATISLAVSKÝ MASÍV

Bratislavský masív je je žulové teleso, tiahnúce sa od Karlovej Vsi až po Pezinok. Jeho podstatnú časť tvoria granitové horniny - granitoidy typu S karbónskeho veku, ktoré vznikli pretavením starších sedimentov. Premenené horniny sú zastúpené podradne, väčšinou sa jedná o fylity, ruly a svory. Bratislavský masív je známy najpočetnejším výskytom pegmatitov v Západných Karpatoch. Pásmo sa tiahne od Lamača a Karlovej Vsi až po Limbach. Pegmatity tvoria žily s mocnosťou od 0,03 až do 3 m, prípadne šošovkovité telesá hrúbky od 2-12 m. Vznikli v posledných štádiách tuhnutia masívu. Mineralogicky sú tvorené kremeňom, živcami (albit, mikroklín, oligoklas) a sľudami (biotit, muskovit).

Čo je SÚVRSTVIE PREPADLÉHO

Súvrstvie Prepadlého je geologická jednotka - súbor hornín druhohorného (presnejšie jurského) veku. Tvoria ho karbonáty, prevažne vápence morského pôvodu. Dobre pozorovateľné je v lome nad Medenými hámrami za Bornikou.

Čo je to VRÁSNENIE

Vrásnenie je proces duktílnej (plastickej) deformácie hornín, pri ktorom dochádza k vzniku vrás. V tektonike je vrásnenie najbežnejším spôsobom skrátenia v zemskej kôre. Spolu s tvorbou príkrovov a rôznych druhov smerných posunov pozdĺž zlomov je typickým sprievodným javom orogenézy.

Vrásnenie je v bežnej reči zamieňané za orogenézu. Za vrásnenie sa označujú aj tektonické fázy vo vývoji Zeme ako napríklad Alpínske vrásnenie

Vrásnenie môže postihnúť vyvreté, sedimentárne aj premenené horniny aj napriek tomu, že sú za bežných podmienok na povrchu pevné a krehké. Spôsobuje to fakt, že aj rigidné horniny menia v dôsledku zvyšujúceho sa tlaku a teploty vo väčších hĺbkach svoje reologické vlastnosti. Najčastejšou príčinou deformácie sú tektonické pohyby zemskej kôry počas orogenézy, ktorých vnútorná energia pochádza prevažne zo zemského plášťa. Jednotlivé mechanizmy vrásnenia sú závislé hlavne od hrúbky vrásnených súborov vrstiev ale tiež od kontrastu pevnosti a viskozity horninových súborov. Čím je vrásnená vrstva hrubšia, tým je vlnová dĺžka výsledných vrás väčšia. Ak nie sú vrásnené vrstvy rovnako mocné, dochádza k disharmonickému vrásneniu. V závislosti od viskózneho kontrastu medzi vrstvami sa uplatňujú rôzne mechanizmy tvorby vrás. Slabší viskózny kontrast má za následok vznik ohybových vrás. Pri vysokom pevnostnom kontraste dochádza k ohýbaniu prípadne až k strižnému vrásneniu.

Čo sa nachádza na stage 1

Na spodnej časti skalného útvaru sa nachádza žula z bratislavského masívu. Na nej je vápenec, ktorý tlakom vrásnenia zmenil štruktúru, popis procesu sme popísali vyššie.

Čo sa nachádza na stage 2

V kameňolome vidíte množstvo veľkých, ale aj menších kameňov, vápencov. Kedysi tu prebiehala ťažba pre neďaleké Medené Hámre.

K earthcache

Úloha 1: Na Stage 1 sa nachádza vápenec. Pozorne si ho prezrite. Ako vyzerá? Akú má štruktúru? Akú má pevnosť? Dá sa zlomiť v ruke? Ak áno, prečo?

Úloha 2: Aj na Stage 2 sa nachádza vápenec. Takisto si ho pozorne prezrite a odpovedajte na otázky: Ako vyzerá? Akú má štruktúru? Akú má pevnosť? Dá sa zlomiť v ruke? Ak áno, prečo?

Úloha 3: Porovnajte navzájom vápence zo Stage 1 a Stage 2. Aký je medzi týmito vápencami rozdiel?

Úloha 4: Odfoťte seba, alebo svoje xWG, či GPS z miesta tejto Earth Cache.

Odpovede posielajte e-mailom v profile (nie správou). Návštevu kľudne logujte, nemusíte čakať na potvrdenie správnosti odpovedí.Ak budú odpovede nesprávne, alebo neúplné, budeme Vás kontaktovať.Pokiaľ vaše odpovede neobdržíme emailom v profile (nie správou) do 3 dní po zalogovaní, Váš log bez upozornenia zmažeme.



Logovaním Earthcache 8.10.2022 alebo 9.10.2022 získate suvenír.

Zdroje
Peter Jurčovič: Slovenské PRANOSTIKY NA CELÝ ROK, vydavateľstvo PRÍRODA

 

Additional Hints (No hints available.)