Skip to content

ROK #275 - Božena Slančíková Timrava Traditional Cache

Hidden : 10/2/2022
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

ROK#275
2. október 2022 (Nedeľa)
Božena Slančíková Timrava
Čo je rok
Rok je časové obdobie 365 (alebo 366 dní).
Iná definícia: Rok je časová jednotka, ktorej trvanie určuje jeden obeh planéty okolo centrálnej hviezdy alebo hviezdnej sústavy.
Čo je ROK
Táto voľná séria kešiek (nazvime ju Rozšír Obzor Kešera, alebo Rádové Obyčajné Krabice) vzniká ako nástroj na dopĺňanie kalendárov, terénov, obtiažností, atribútov, FTFiek, či počtu odlovených kešiek do štatistiky (nevhodné škrtnite). Nepôjde o žiadny powertrail, krabičky sú rozmiestňované v širšom okolí Bratislavy tak, aby boli od seba dostatočne vzdialené. Niektoré sú snáď zaujímavé, miestom, témou, či umiestnením. Niektoré miesta a témy sa budeme snažiť oživiť, bolo nám ľúto, že niektoré krabice išli do archívu aj keď robili kešerom radosť. Veríme, že krabičky ulahodia kešerskému oku, alebo duši. Ale netajíme sa tým, že niektoré krabičky budú aj do počtu. Na tejto sérii platí celodenné (FTF), teda logovaním v tento deň máte možnosť logovať FTF. Zároveň si dovoľujeme aplikovať pravidlo TRIKRÁT A DOSŤ, teda po treťom zmiznutí pôjde krabica do archívu. Ak máte záujem o uvoľnenie miesta, napíšte nám správu.
PON UTO STR ŠTV PIA SOB NED
1
Deň kávy
2
Božena Slan-
číková Tim-
rava
3
Deň komiksov
4
Deň zvierat
5
Pamätník letcom
6
Ľudovít Kuko-
relli
7
Milan Michal Harminc
8
Earthcache - Kameňolom Prepadlé
9
Svetový deň pošty
10
Giu-
seppe Verdi
11
Deň dievčat
12
Luciano Pavarotti
13
Marga-
ret Thatcher
14
Bohumil Vančo
15
Fridrich Nietzche
16
Oscar Wilde
17
Rudolf Hru-
šinský st.
18
Jozef Gregor Tajovský
19
Vincent Šikula
20
Chris-
topher Wren
21
Alfred Nobel
22
Franz Liszt
23
Václav Medek
24
Netopiere
25
Pablo Picasso
26
Stano Dančiak
27
James Cook
28
Marián Labuda
29
Andrej Bagar
30
Christo-
pher Columbus
31
BONUS
⬅️
September
➡️
November
Dnes má meniny Levoslav
Levoslav je novšie slovanské meno a jeho význam je "leva oslavuj", "silný ako lev". Levoslav je materialista a pôžitkár. Úspešne študuje klasické aj technické predmety. Stáva sa úradníkom, učiteľom, spisovateľom alebo obchodníkom. Je väčšinou "macher" vo svojom odbore. Rád sa drží hesla: Každý sám pre seba, iba slnko pre všetkých. Jeho životaschopnosť je vynikajúca, je plný životnej sily.
 
Pranostika na dnes
Ak fúka na deň Márie Orodovnice vietor od východzu, bude tuhá zima. Ak anjeli v teplom slnku chodia, tak potom v zime mrazy sa držia.
BYOP

V logbooku prosím šetrite miesto, časom bude údržba komplikovaná, tak aby to okrem vás bavilo aj nás a aby nám séria čo najdlhšie vydržala. V krabičkách (ak to prevedenie dovolí) by mali byť aj ceruzky, ale jeden nikdy nevie. BYOP - prineste si vlastné pero. A vlastne načo to píšem? Správny kešer má pero pri sebe vždy. :)


BONUS
Áno, BONUS bude. A možno ich bude viac. Budem sa snažiť.
Väčšinou sú to malé krabičky, bonus by mal byť spravidla väčší. A úplne na koniec by mohlo byť prekvapenie.
ROK#275 - Božena Slančíková Timrava

Božena Slančíková – Timrava bola slovenskou spisovateľkou, ktorá sa venovala primárne próze, no písala aj poéziu a napísala zopár divadelných hier. Vytvorila typ psychologickej a analytickej poviedky. Jej umelecká metóda vyplývala z polemiky s vtedajšou literárnou tradíciou. Písala bez sentimentality, pseudoromanticky, realisticky vecne, štylisticky stroho, ostro a s primeranou dávkou irónie. Narodila sa 2. októbra 1867, spolu s bratom – dvojčaťom Bohušom, v rodine evanjelického farára Pavla Slančíka v dedine horného Novohradu v Polichne. Pochádzala z mnohodetnej rodiny – Slančíkovci mali jedenásť detí. Z nich sa 6 dožilo dospelého veku a viacerí z nich boli neskôr aj literárne činní. Vzdelanie získala najprv v rodisku, potom ju učil aj otec (uplatňoval pritom zásadu „nech bude každé dieťa podľa svojho spôsobu šťastlivé) a jeden rok navštevovala dievčenský ústav v Banskej Bystrici. Mala uzavretú povahu a skôr pozorovala iných ľudí a počúvala, než by sa aktívne zapájala do rozhovorov.

Portrét

Prvé obdobie

Slančíkovci si vydávali vlastný časopis Ratolesť, do ktorého prispievala aj Božena. Zachovalo sa len jedno číslo, v ktorom sa nachádza poviedka Na vrchoch. Spočiatku písala verše, konkrétne to boli rukopisné verše Pesničky, no podľa jej názoru, poézia obmedzovala jej tvorivé schopnosti, a preto sa začala venovať próze. Už v tomto časopise písala pod pseudonymom Timrava, ktorý si zvolila podľa studničky v polichnianskom chotári. Božena Slančíková – Timrava takmer celý svoj život prežila v dvoch novohradských dedinách v Polichne a v Ábelovej (tam pracovala desať rokov ako učiteľka v materskej škole). Odchádzala z nich zriedkavo a dlhší čas prežila iba v Dolnom Kubíne. Literárne vzdelanie si dopĺňala usilovným čítaním domácej i zahraničnej literatúry (napríklad Dostojevského). Prostredie svojej mladosti i literárne začiatky neskôr opísala v autobiografickej novele Všetko za národ, zážitky zo slovenského malomestského prostredia opísala v roku 1902 v novele Skúsenosť.

V jej tvorbe sa odrážali vlastné vnútorné krízy, sklamania, dezilúzie a láska v odromantizovanej podobe. Ľúbostné motívy sa objavovali aj v jej prvých prózach. Prózy uverejňovala v Slovenských novinách, boli sujetovo nenáročné, no už v nich sa prejavili charakteristické črty autorkinho umeleckého štýlu. Prvá publikovaná próza Za koho ísť mala podtitul Z denníka dievčaťa. O láske v nej píše bez sentimentality, text sprevádza irónia. Keďže Slančíkovej život bol úzko spojený so životom ľudí na novohradskej dedine, toto prostredie sa odrážalo aj v jej diele – v psychologickom prieniku a v hĺbke poznania. Umelecká metóda Timravy - vecná, ironická sa už nezmenila, len zdokonaľovala a prehlbovala. Medzi najvýraznejšie prózy z prvého obdobia (1886 – 1897), keď autorka písala „monografické“ poviedky o jednom človeku alebo s typickým príbehom z dedinského prostredia patrí poviedka Ondro Karman – ostrá satira o dedinskom človeku, ktorý sa chce „popánštiť“.

Vidiek

Druhé obdobie

V druhom období tvorby zachytáva Timrava celú atmosféru života vidieckej spoločnosti aj s pocitmi zbytočnosti, rozčarovania, chudobného myšlienkového sveta. Najčastejšie tieto pocity prežívajú jej dievčenské hrdinky, napr. v novele Bez hrdosti. Dievčenské postavy z jej poviedok žijú zväčša dvojakým životom – navonok takým, aký sa od nich v spoločnosti očakáva, vnútorne ich trápi prázdnota a egoistická morálka. Medzi vrcholné práce Timravy patrí novela Veľké šťastie, vytvorila v nej niekoľko výrazných ženských postáv (napríklad „bezočivé“ dievča Józa Jakubovičová). Základné konflikty poviedok majú najčastejšie sociálne pozadie, hoci autorka ho posúva do citovo - psychologickej a mravnej roviny. V období, keď sa oficiálne zdôrazňoval a vyzdvihoval konzervativizmus slovenskej dediny, napísala Timrava jednu z najkritickejších poviedok slovenskej literatúry, v ktorej pranierovala zaostalosť a zápecníctvo – Ťapákovci. V niekoľkých poviedkach zareagovala spisovateľka na prvú svetovú vojnu, poviedkou V čas vojny a novelou Hrdinovia.

Timrava písala aj divadelné hry, tie však nedosiahli úroveň jej prozaických prác. Z neskoršieho obdobia (po roku 1918) jej najúspešnejšími dielami boli Skon Paľa Ročku, Dve doby a Záplava. Hoci jej dielo znamená vrchol slovenského realizmu, svojím dôrazom na psychológiu postáv, životným pocitom, je však už blízke tvorbe slovenskej moderny. Posledné roky života prežila v Lučenci, kde 27. novembra 1951 zomrela a je tam aj pochovaná.

Zdroje
Peter Jurčovič: Slovenské PRANOSTIKY NA CELÝ ROK, vydavateľstvo PRÍRODA

 

Additional Hints (No hints available.)