Skip to content

ROK #233 - Vpád vojsk Varšavskej zmluvy do ČSSR Traditional Cache

Hidden : 8/21/2022
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

ROK#233
21. august 2022 (Nedeľa)
Vpád vojsk Varšavskej zmluvy do ČSSR
Čo je rok
Rok je časové obdobie 365 (alebo 366 dní).
Iná definícia: Rok je časová jednotka, ktorej trvanie určuje jeden obeh planéty okolo centrálnej hviezdy alebo hviezdnej sústavy.
Čo je ROK
Táto voľná séria kešiek (nazvime ju Rozšír Obzor Kešera, alebo Rádové Obyčajné Krabice) vzniká ako nástroj na dopĺňanie kalendárov, terénov, obtiažností, atribútov, FTFiek, či počtu odlovených kešiek do štatistiky (nevhodné škrtnite). Nepôjde o žiadny powertrail, krabičky sú rozmiestňované v širšom okolí Bratislavy tak, aby boli od seba dostatočne vzdialené. Niektoré sú snáď zaujímavé, miestom, témou, či umiestnením. Niektoré miesta a témy sa budeme snažiť oživiť, bolo nám ľúto, že niektoré krabice išli do archívu aj keď robili kešerom radosť. Veríme, že krabičky ulahodia kešerskému oku, alebo duši. Ale netajíme sa tým, že niektoré krabičky budú aj do počtu. Na tejto sérii platí celodenné (FTF), teda logovaním v tento deň máte možnosť logovať FTF. Zároveň si dovoľujeme aplikovať pravidlo TRIKRÁT A DOSŤ, teda po treťom zmiznutí pôjde krabica do archívu. Ak máte záujem o uvoľnenie miesta, napíšte nám správu.
PON UTO STR ŠTV PIA SOB NED
1
W. R. Grove
2
Ján Langoš
3
Elisha Otis
4
Matica
5
Pivo
6
Hiroshima
7
Elisa-
beth Báthory
8
Mačky
9
Vavro Šrobár
10
Záhaľ-
čivý deň
11
Ignác Lamár
12
Schrö-
dinger
13
Alfred Hitchcock
14
Hans Ørsted
15
Bona-
parte
16
Don Bosco
17
Francis Gary Powers
18
Antonio Salieri
19
Deň foto-
grafie
20
Svetový GC deň
21
Vpád vojsk
22
Miloš Kopecký
23
Alois Jirásek
24
Milo Urban
25
Galileov teleskop
26
Matka Tereza
27
Najkrat-
šia Multi Devín
28
Arkadij Strugac-
kij
29
Július Štetka
30
Jozef Nižnánsky
31
BONUS
⬅️
Júl
➡️
September
Dnes má meniny Jana
Význam krstného mena Jana, ktoré je bežne zaužívané a má hebrejský pôvod, je zhodný s významom jeho starozákonnej mužskej podoby a znamená "Boh je milostivý". Nositeľky tohto mena sú veľmi citlivé a pôvabné ženy. Jany potrebujú mať v živote jasno, preto často rozmýšľajú a kladú si veľa otázok. Vždy musia niečo hľadať, objavovať a zisťovať, aby mali v hlave jasno. Veľa ľudí si o nich myslí, že sú klebetné a veľmi zvedavé. Ony však iba hľadajú pravdu a odpovede. Jany sú dosť inteligentné ženy, ktoré to aj vedia zneužívať. Aby sa nesklamali, alebo nemuseli trpieť, radšej hladia na druhých, kde a ako robia chyby, aby sa mohli poučiť. Dá sa na ne spoľahnúť, vaše tajomstvá nikdy nevyzradia. Majú dobré presvedčenie, ktoré ich nikdy nezradí. Až keď si splnia svoje osobné povinnosti, až potom sa zameriavajú na svoju kariéru, sú usilovné a pracovité. Jany sa zamestnávajú väčšinou ako ošetrovateľky, umelkyne alebo redaktorky. Aj keď majú dobrú životaschopnosť, mali by si strážiť svoje zdravie.
 
Pranostika na dnes
V psích dňoch slnko ani v auguste nezaháľa.
BYOP

V logbooku prosím šetrite miesto, časom bude údržba komplikovaná, tak aby to okrem vás bavilo aj nás a aby nám séria čo najdlhšie vydržala. V krabičkách (ak to prevedenie dovolí) by mali byť aj ceruzky, ale jeden nikdy nevie. BYOP - prineste si vlastné pero. A vlastne načo to píšem? Správny kešer má pero pri sebe vždy. :)


BONUS
Áno, BONUS bude. A možno ich bude viac. Budem sa snažiť.
Väčšinou sú to malé krabičky, bonus by mal byť spravidla väčší. A úplne na koniec by mohlo byť prekvapenie.
ROK#233 - Vpád vojsk Varšavskej zmluvy do ČSSR

21. augusta 1968 o 02:00 pristála na Ruzyňskom letisku v Prahe prvá výsadková jednotka operácie Dunaj. Operácie sa zúčastnilo asi pol milióna vojakov a okolo 6 000 tankov. Operácii velil sovietsky armádny generál I. G. Pavlovskij.

Muž pred tankom

Socializmus s ľudskou tvárou

V roku 1968 sa Československo pokúšalo o nastolenie socializmu s ľudskou tvárou, teda o demokratizáciu komunistického systému. V krajine totiž bola silná cenzúra a o slobode cestovania sa ľuďom mohlo len snívať. Snaha o takúto premenu sa výrazne začína od zvolenia Alexandra Dubčeka do funkcie 1. tajomníka ÚV KSČ v januári 1968 a obyvateľstvo ju vítalo. Opačného názoru však boli vodcovia východného bloku, teda Sovietsky zväz. Počas niekoľkých rokovaní štátov Varšavskej zmluvy to dali aj jasne najavo, že sa im nepozdáva takáto zmena správania v Československu a vydali niekoľko varovaní.

Tanky v Bratislave

Tlaky z dvoch strán

Z jednej strany tak na Komunistickú stranu Československa tlačila Moskva, ktorej sa nepáčila demokratizácia spoločnosti, z tej druhej zas obyčajní ľudia, ktorí takéto zmeny vítali. 14. a 15. júla 1968 sa vo Varšave stretávajú predstavitelia ZSSR, Poľskej ľudovej republiky, Maďarskej ľudovej republiky, Nemeckej demokratickej republiky, Bulharska a KSČ odkazujú, aby okamžite zasiahli proti imperialistickým a antisocialistickým silám. Varovania prichádzali aj neskôr a predstavitelia Československa začínali ustupovať niektorým požiadavkám ZSSR. 3. augusta Brežnev v Bratislave vyhlasuje, že ochrana socializmu je spoločnou internacionálnou povinnosťou socialistických krajín a 17. augusta János Kádár, prvý tajomník Maďarskej robotníckej socialistickej strany, varuje počas stretnutia Dubčeka pred dôsledkami kontrarevolúcie.

Pozývací list

Alois Indra, Drahomír Kolder, Oldřich Švestka, Antonín Kapek a Vasil Biľak, teda piati oponenti reformného krídla KSČ, doručujú Brežnevovi v Bratislave list, v ktorom opisujú, ako sa Ústrednému výboru KSČ vymyká situácia a žiadajú ho o pomoc. Všetci ale vieme, aká "pomoc" prišla. Invázia vojsk Varšavskej zmluvy do Československa, známa aj pod názvom Operácia Dunaj, bola vojenským vpádom piatich krajín na čele so Sovietskym zväzom. Medzi krajiny, ktoré sa k útoku nepridali, patrili Albánsko a Rumunsko. Invázia sa začala v noci z 20. na 21. august, prvé útočné vlny prebehli ráno, boli obsadené letiská, na ktorých začali pristávať lietadlá s vojenskými jednotkami. Celkovo sa okupácie zúčastnilo vyše 500 000 vojakov, 6 300 tankov, 2 000 diel a 800 lietadiel. Československá armáda mala od iniciatórov rozkaz pustiť vojská do krajiny, no na odpor sa dali obyčajní ľudia, ktorí sa postavili neozbrojení do cesty sovietskym tankom, aby ich spomalili.

Okupanti odpovedali streľbou do neozbrojeného davu ľudí, čo si vyžiadalo straty na ľudských životoch. Kvôli okupácii Československa zomrelo najmenej 108 ľudí, asi 500 ľudí bolo ťažko ranených a ďalšie stovky ľahko ranení. Podľa rôznych údajov sa podarilo emigrovať v tom čase asi 75 000 obyvateľom, ďalší museli opustiť svoje zamestnania, iní boli prenasledovaní či zaradení do čiernej listiny len preto, že vyjadrili svoj nesúhlas s okupáciou.

RuSSký tank

Normalizácia

Obdobie od augusta 1968 sa následne nazýva ako normalizácia, kedy sa od Československa rátalo, že sa bude správať podľa Moskovských protokolov.

Úrad pre tlač a informácie zakázal používanie slov "okupant" a "okupácia", opäť bola obnovená cenzúra, Dubčekove snahy o udržanie reforiem už zrazu nenachádzajú v strane podporu, čo sa nepozdávalo domácim obyvateľom, ktorí stále vyjadrovali nesúhlas s okupáciou. Vznikali rôzne protesty či demonštrácie, a to aj radikálne, ako v prípade Jana Palacha a Jana Zajíce, ktorí na začiatku roku 1969 spáchali samovraždu upálením na protest proti vpádu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa, čo vyvolalo len ďalšiu vlnu nepokojov z radov obyvateľstva. To využíva Moskva, mení vedenie KSČ, z funkcie prvého tajomníka odhádza Dubček a na jeho miesto je dosadený Gustáv Husák. V komunistickej strane zostali mená ako Biľak či Indra a normalizácia Československa tak prebieha presne podľa predstáv Moskvy.

Demonštrácie pokračovali, hlavne s prichádzajúcim prvým výročím okupácie, a preto sa schvaľuje zákonné opatrenie, ktorým sa mal upevniť a zachovať verejný poriadok. Inými slovami povedané, nenápadne chceli zabrániť ďalším demonštráciám a keď by sa aj nejaká vyskytla, nasledoval by tvrdý trest. Ešte predtým, 13. mája 1969, je v Rudom práve vydaný text s názvom Slovo do vlastných radov, ktorý bol predzvesťou ďalších čistiek a jeho autori si v ňom sypali popol na hlavu.

Čistky

V KSČ prebiehajú čistky, stranu museli opustiť desiatky tisíc členov a ten, kto chcel v strane zostať, musel pred komisiou zaujať "správny" postoj k udalostiam z roku 1968, teda schváliť okupáciu a odsúdiť odpor voči nej. Čistky prebiehajú aj v rozhlase, kde bolo prepustených asi 800 pracovníkov. V decembri 1970 KSČ zverejňuje ideový dokument Poučenie z krízového vývoja, v ktorom odsudzuje vývoj v rokoch 1967-1969 a za vinníkov označila predstaviteľov reformného prúdu. O rok neskôr vzniká evidencia ľudí, ktorí boli označení za nositeľov pravicového oportunizmu, organizátorov protistraníckych, protisocialistických a protisovietskych akcií. Môžeme hovoriť o akejsi čiernej listine, keďže ak ste sa v nej ocitli, len ťažko ste si mohli nájsť prácu. Ľudia tak strácajú možnosť a aj chuť sa vyjadrovať ku mnohým veciam a v takejto totalite žili dlhé roky. A preto nezabúdajme. Napríklad aj na to, že ešte len dva roky dozadu ruská štátna televízia odvysielala o vpáde vojsk Varšavskej zmluvy dokument, v ktorom inváziu opisuje ako bratskú pomoc.

Ďalší tank

Odchod vojsk

Odsun niektorých sovietskych vojsk sa začal už niekoľko mesiacov pred Nežnou revolúciou avšak až po nej bolo rozhodnuté o definitívnom a úplnom odsune všetkých cudzích vojsk z nášho územia. Michael Kocáb, poslanec vtedajšieho Federálneho zhromaždenia, presadzoval rýchly odsun vojsk. Aj jeho zásluhou bola už koncom februára 1990 podpísaná ministrami zahraničia zmluva medzi ZSSR a ČSFR, ktorá stanovila, že vojská budú odsunuté do konca júna 1991. Nepresadila sa teda radikálna požiadavka aby „odišli tak rýchlo ako prišli“ ale Václav Havel uspel s formulkou „do roka a do dňa“, čo sľubovalo odchod väčšiny jednotiek už do prvých slobodných volieb, teda do konca mája 1990. Na rokovaní Havla s Gorbačovom na ich stretnutí v Moskve 26. a 27. februára 1990, bola podpísaná deklarácia o vzťahoch medzi Československom a ZSSR a dohoda o odchode sovietskych vojsk z Československa.

Podľa Kocába názov „odsun vojsk“ namiesto „ukončenie okupácie“ si vymohli Sovieti. V tejto súvislosti však Kocáb ako poslanec Federálneho zhromaždenia dosiahol zrušenie samotnej dohody z 18. októbra 1968 o pobyte sovietskych vojsk, čím sa odhlasovalo, že zmluva je od začiatku neplatná. „Tým sme zneplatnili celý pobyt sovietskych vojsk u nás, čo nám, logicky, prinieslo lepšie pozície pri rokovaniach. Zároveň bola vytvorená komisia na dohľad nad odsunom sovietskej armády.“

Trvanie a škody

Od 21. augusta 1968 do odchodu posledného okupačného vojaka prebehlo 8 345 dní, čo je 22,85 roku. Krajina bola teda prakticky okupovaná cudzími vojskami skoro 23 rokov.

Sovietske vojská uvoľnili 355 objektov, z toho 286 v Česku a 69 na Slovensku. Dlhodobý pobyt sovietskych vojsk len na slovenskom území spôsobil veľké škody na životnom prostredí. Na základe nutných sanačných prác boli v rokoch 1990 - 1992 ohodnotené škody do výšky 986 568 825 Kčs.

Tu zabili ruskí okupanti 17 ročné dievča
Zdroje
Peter Jurčovič: Slovenské PRANOSTIKY NA CELÝ ROK, vydavateľstvo PRÍRODA

 

Additional Hints (Decrypt)

Mn orgóabz, cbq orgóabz.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)