Skip to content

ROK #223 - Ignác Lamár Multi-cache

Hidden : 8/11/2022
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

ROK#223
11. august 2022 (Štvrtok)
Ignác Lamár
Čo je rok
Rok je časové obdobie 365 (alebo 366 dní).
Iná definícia: Rok je časová jednotka, ktorej trvanie určuje jeden obeh planéty okolo centrálnej hviezdy alebo hviezdnej sústavy.
Čo je ROK
Táto voľná séria kešiek (nazvime ju Rozšír Obzor Kešera, alebo Rádové Obyčajné Krabice) vzniká ako nástroj na dopĺňanie kalendárov, terénov, obtiažností, atribútov, FTFiek, či počtu odlovených kešiek do štatistiky (nevhodné škrtnite). Nepôjde o žiadny powertrail, krabičky sú rozmiestňované v širšom okolí Bratislavy tak, aby boli od seba dostatočne vzdialené. Niektoré sú snáď zaujímavé, miestom, témou, či umiestnením. Niektoré miesta a témy sa budeme snažiť oživiť, bolo nám ľúto, že niektoré krabice išli do archívu aj keď robili kešerom radosť. Veríme, že krabičky ulahodia kešerskému oku, alebo duši. Ale netajíme sa tým, že niektoré krabičky budú aj do počtu. Na tejto sérii platí celodenné (FTF), teda logovaním v tento deň máte možnosť logovať FTF. Zároveň si dovoľujeme aplikovať pravidlo TRIKRÁT A DOSŤ, teda po treťom zmiznutí pôjde krabica do archívu. Ak máte záujem o uvoľnenie miesta, napíšte nám správu.
PON UTO STR ŠTV PIA SOB NED
1
W. R. Grove
2
Ján Langoš
3
Elisha Otis
4
Matica
5
Pivo
6
Hiroshima
7
Elisa-
beth Báthory
8
Mačky
9
Vavro Šrobár
10
Záhaľ-
čivý deň
11
Ignác Lamár
12
Schrö-
dinger
13
Alfred Hitchcock
14
Hans Ørsted
15
Bona-
parte
16
Don Bosco
17
Francis Gary Powers
18
Antonio Salieri
19
Deň foto-
grafie
20
Svetový GC deň
21
Vpád vojsk
22
Miloš Kopecký
23
Alois Jirásek
24
Milo Urban
25
Galileov teleskop
26
Matka Tereza
27
Najkrat-
šia Multi Devín
28
Arkadij Strugac-
kij
29
Július Štetka
30
Jozef Nižnánsky
31
BONUS
⬅️
Júl
➡️
September
Dnes má meniny Zuzana
Má hebrejský pôvod a v preklade znamená "ľalia", "lotos". Priťahuje k sebe veľa katastrof a situácií, kedy sa musí prejaviť ako silná a hrdinská žena. Nevyhovuje jej byť hrdinkou, je to pre ňu záťaž. Radšej by bola v ústraní, starala sa o seba a rodinu. Vie, že má v sebe silu, ale radšej všetko závažné necháva na iných. Až v poslednej chvíli sa rozhodne konať, no vtedy sa mení z pokojnej osobnosti na tigricu. Bojuje vášnivo a bez obmedzenia, alebo myšlienok na zadné vrátka. Každý, kto sa jej postaví do cesty, keď za niečo bojuje, stane sa obeťou, pretože ona necúvne ani pred sebazničením. Je zbytočné s ňou bojovať, pretože málokto je ochotný nechať sa zničiť. Je maximalistka, chce mať vždy všetko - lásku, vernosť, dôveru, šťastie, aj peniaze - je veľmi náročná. No ak jej to muž poskytne, nikdy ho nezradí a bude ho obhajovať za každých okolností.
 
Pranostika na dnes
Slnko jasné, keď má meniny Zuzana, kyslosť z hroznov vyháňa.
BYOP

V logbooku prosím šetrite miesto, časom bude údržba komplikovaná, tak aby to okrem vás bavilo aj nás a aby nám séria čo najdlhšie vydržala. V krabičkách (ak to prevedenie dovolí) by mali byť aj ceruzky, ale jeden nikdy nevie. BYOP - prineste si vlastné pero. A vlastne načo to píšem? Správny kešer má pero pri sebe vždy. :)


BONUS
Áno, BONUS bude. A možno ich bude viac. Budem sa snažiť.
Väčšinou sú to malé krabičky, bonus by mal byť spravidla väčší. A úplne na koniec by mohlo byť prekvapenie.
ROK#223 - Ignác Lamár

11. augusta 1897 sa v Petržalke narodil Ignác Lamár, známy pod menom Schöne(r) Náci. Bol neodmysliteľnou súčasťou koloritu bratislavských ulíc a kaviarní takmer 40 rokov.

Portrét

Život

Matka Mária (rod. Pišingová) odišla od rodiny, keď mal malý Ignác sedem rokov. Otec Jakub, povolaním obuvník, krátko nato umrel. O mladšieho brata Karola, ktorý bol ochrnutý, sa postarali úrady umiestnením do charitatívneho ústavu. V tom čase sa Ignác vďaka podnikateľovi Feketemu zamestnal v divadle ako rekvizitár.

Pozdrav

V divadle

V divadle sa Ignác cítil dobre, no napriek tomu túžil po niečom inom. Chcel byť, rovnako ako jeho starý otec, slávnym cirkusovým klaunom. Prial si rozdávať ľuďom radosť a úsmev. Táto myšlienka mu pomáhala aspoň na chvíľu zabudnúť na všetko zlé, čo mu život priniesol. No život sa s ním ani teraz nemaznal. Vypuknutie 1. svetovej vojny ovplyvnilo aj kultúrny život v Bratislave. V duchu príslovia inter arma silent musae došlo k prepúšťaniu zamestnancov v Mestskom divadle. O prácu prišiel aj Ignác. V tom čase sa s ním mala rozísť aj Žaneta, čo bolo pre neho ďalšou ranou osudu.

Na korze

Po otcovi zdedil elegantný frak, cylinder, biele rukavičky, vychádzkovú paličku a čierne lakovky. Takto vyobliekaný začal navštevovať svojich známych, predovšetkým osamelé vdovy, ktoré poznal z Mestského divadla. Vykonával pre ne drobné práce. Pomáhal im s upratovaním, prášil koberce, alebo nosil uhlie z pivníc, za čo ho často pohostili. Niekedy dostal aj finančnú odmenu. Stávalo sa, že o takto zarobené peniaze sa podelil s hladnými deťmi, bezdomovcami či s chudobnými. Tí si o ňom mysleli, keď ho videli pekne vystrojeného, že je boháč. Netušili pritom, že je vlastne jedným z nich.

Ignác si obľúbil každodenné prechádzky po uliciach mesta. Usmieval sa na ľudí a tešilo ho, keď mu úsmev opätovali. Svedčilo to o tom, že si ho všímali a to ho robilo šťastným. Bolo tomu tak aj vďaka staromódnemu oblečeniu, ktorým vzbudzoval pozornosť. Jeho sen sa menil na skutočnosť. Z nenápadného Ignáca sa stal Schöne Náci, neodmysliteľná súčasť Bratislavy. Hoci sa mu občas stávalo, že naňho ľudia na ulici pokrikovali a uťahovali si z neho, on si z toho nič nerobil. Neodpovedal, len sa na nich uprene pozeral a ticho usmieval.

Tak ako plynuli roky, menila sa aj móda. Z ulíc postupne vymizli zastarané fraky, paličky či cylindre. No Ignác sa nemenil. Stále nosil svoj obľúbený frak, rukavičky, paličku a vysoký cylinder, na ktoré bol pyšný. Promenádoval sa po meste a slovensky, nemecky a maďarsky zdravil okoloidúcich. Bratislavčania si na jeho extravagantnosť zvykli. Nestretávali sa s ním iba na uliciach, ale aj v kaviarňach, cukrárňach a v pohostinstvách. Do kontaktu prichádzal s ľuďmi z rôznych sociálnych vrstiev. Zvykol si na nich a vážil si ich. Často navštevoval kiná, divadlá a cirkusové predstavenia, pričom sa snažil odpozorovať mimiku, gestá a pohyby hercov a klaunov.

2. Svetová vojna

Vojnové roky boli pre Schöne Náciho ťažkým obdobím. Kvôli nemeckému pôvodu jeho matky sa v meste našli takí, ktorí navrhovali jeho presťahovanie do Ríše. Vzhľadom na jeho psychické problémy by to pre neho znamenalo takmer istú smrť.

Po skončení 2. svetovej vojny Ignác veril, že sa bude môcť znovu pokojne prechádzať po uliciach Bratislavy. Osud však pre neho pripravil ďalšiu skúšku. Pre svoj nemecký pôvod bol internovaný do tábora v Petržalke, kde sústreďovali ľudí za účelom ich vysťahovania za hranice znovuobnovenej Československej republiky. Ignác, ktorý sa cítil byť starým Prešporákom a mal Bratislavu rád, to vnímal ako krivdu. Nechýbalo veľa a čakal by ho rovnaký osud, aký postihol viac ako dva a pol milióna Nemcov, ktorých odsunuli z územia republiky. V tejto neľahkej situácii mu pomohol interný lekár Blažej Rippa, ktorý bol žiakom akademika a univerzitného profesora Ladislava Dérera. Zaujímavosťou je, že profesor Dérer a Ignác boli vrstovníci. Poznali sa už od detstva a spolu sa hrávali na nábreží Dunaja.

Posledné roky

Posledné obdobie svojho života strávil v Krajskej tuberkulóznej nemocnici v Lehniciach. Zomrel opustený 23. októbra 1967 vo veku 70 rokov. Pochovaný bol na miestnom cintoríne v Lehniciach. Hrob označený krížom zo zvarených lešenárskych trubiek bez mena časom spustol a zabudlo sa naň.

Situácia sa zmenila až v roku 2007. Vďaka Spoločnosti Ferdinanda Martinenga boli pozostatky Ignáca Lamára prevezené a slávnostne pochované na Ondrejskom cintoríne.

Jeho socha v životnej veľkosti, ktorá je dielom akademického sochára Juraja Meliša stojí pri kaviarni Mayer na Hlavnom námestí. Pesničku o Schöne Nácim má vo svojom repertoári skupina Lojzo, ktorá ju aj nahrala na svoj album Ticho po plešine. O Schöne Nácim tiež bola vydaná knižka Volali ho Schöne Náci, ktorá je jeho beletrizovaným životopisom.

Socha

Ku keške

Úvodné súradnice vás privedú k jeho soche v životnej veľkosti na Hlavnom námestí, kde bol častým hosťom. Tu si všimnite koľko prstov má v klobúku z vnútornej strany. K tomuto číslu pripočítajte koľkými končatinami stojí, alebo sa opiera o kamenný podstavec. Výsledné číslo si označte ako A.

Presuňme sa na námestie (stage2), kde si predstavte, ako sa naša osobnosť z listingu zdraví mešťanov. (Dosť často tu stretávať tiež predajcu nemenovaného periodika s nezameniteľným hlasom, v niečom sú si podobní). Spočítajte lupene v strednej časti, vydeľte počet číslom šesť a označte si toto číslo ako B.

Teraz sa presuňte až takmer k Manderle, na miesto, ktoré bolo tiež jeho obľúbeným.(stage3) Na rohu budovy sa teraz nachádza lekáreň. Na tomto mieste bývala podobná socha ako je teraz na úvodných súradniciach (ak to nie je náhodou ona). Zaujíma nás, koľko poschodí má táto budova, označte si toto číslo ako C.

Posledný stage bude Ondrejský cintorín (stage4 - otváracie hodiny marec-september 7:00-20:00, október-február 7:00-17:00), tam na hrobe Ignáca Lamára nájdite tieto údaje:
Počet slov v prvom riadku náhrobného kameňa - označte si toto písmeno ako D.
Jedenásta číslica v druhom riadku - označte si ju ako F.
Počet riadkov, ktoré sú napísané kompletne v maďarčine - označte si toto číslo ako G.

Dosaďte do vzorca:

N 48° 8.ABC E 17° 7.DFG.

Zdroje
Peter Jurčovič: Slovenské PRANOSTIKY NA CELÝ ROK, vydavateľstvo PRÍRODA

 

Additional Hints (Decrypt)

Cbmanavr qbxážr olg fnzb frobh q(p)vrybz.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)