Skip to content

ROK #227 - Napoleon Bonaparte Multi-Cache

Hidden : 8/15/2022
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

ROK#227
15. august 2022 (Pondelok)
Napoleon Bonaparte
Čo je rok
Rok je časové obdobie 365 (alebo 366 dní).
Iná definícia: Rok je časová jednotka, ktorej trvanie určuje jeden obeh planéty okolo centrálnej hviezdy alebo hviezdnej sústavy.
Čo je ROK
Táto voľná séria kešiek (nazvime ju Rozšír Obzor Kešera, alebo Rádové Obyčajné Krabice) vzniká ako nástroj na dopĺňanie kalendárov, terénov, obtiažností, atribútov, FTFiek, či počtu odlovených kešiek do štatistiky (nevhodné škrtnite). Nepôjde o žiadny powertrail, krabičky sú rozmiestňované v širšom okolí Bratislavy tak, aby boli od seba dostatočne vzdialené. Niektoré sú snáď zaujímavé, miestom, témou, či umiestnením. Niektoré miesta a témy sa budeme snažiť oživiť, bolo nám ľúto, že niektoré krabice išli do archívu aj keď robili kešerom radosť. Veríme, že krabičky ulahodia kešerskému oku, alebo duši. Ale netajíme sa tým, že niektoré krabičky budú aj do počtu. Na tejto sérii platí celodenné (FTF), teda logovaním v tento deň máte možnosť logovať FTF. Zároveň si dovoľujeme aplikovať pravidlo TRIKRÁT A DOSŤ, teda po treťom zmiznutí pôjde krabica do archívu. Ak máte záujem o uvoľnenie miesta, napíšte nám správu.
PON UTO STR ŠTV PIA SOB NED
1
W. R. Grove
2
Ján Langoš
3
Elisha Otis
4
Matica
5
Pivo
6
Hiroshima
7
Elisa-
beth Báthory
8
Mačky
9
Vavro Šrobár
10
Záhaľ-
čivý deň
11
Ignác Lamár
12
Schrö-
dinger
13
Alfred Hitchcock
14
Hans Ørsted
15
Bona-
parte
16
Don Bosco
17
Francis Gary Powers
18
Antonio Salieri
19
Deň foto-
grafie
20
Svetový GC deň
21
Vpád vojsk
22
Miloš Kopecký
23
Alois Jirásek
24
Milo Urban
25
Galileov teleskop
26
Matka Tereza
27
Najkrat-
šia Multi Devín
28
Arkadij Strugac-
kij
29
Július Štetka
30
Jozef Nižnánsky
31
BONUS
⬅️
Júl
➡️
September
Dnes má meniny Marcela
Ženské meno Marcela má latinský pôvod a znamená "malá bojovníčka". Vie dosiahnuť mnohé zo svojich cieľov, ale nikdy jej to nejde ľahko. Vždy sa musí o niekoho starať, plánovať nielen svoj život, ale aj životy iných. Keď má pocit, že je naplno využitá a vie sa realizovať nielen doma, ale aj v práci, potom sa cíti šťastná. Vo všetkom sa dá na ňu spoľahnúť. Dokáže sa vcítiť nielen do pocitov svojich blízkych, ale aj cudzích ľudí, takže sa občas stáva, že ju využívajú. V jej prítomnosti sa ľudia cítia príjemne. Má veľa priateľov a dokáže dodávať silu a aj chuť do života všetkým okolo seba. Niekedy je však až panovačná, dokáže narobiť viac škody, ako osohu. V láske je obetavá a plná nežnosti. Dlho zatvára oči aj pred neverou svojho partnera, pretože rodina je jej všetkým a je ochotná znášať všetko len preto, aby si ju udržala.
 
Pranostika na dnes
Ak prší na deň Nanebovzatia Panny Márie, kazí sa víno aj zemiaky.
Jasný deň Nanebovzatia Panny Márie sľubuje peknú jeseň.
Matka Boží - hlávky množí.
Matka Božia varí, svätý Michal dovára.
BYOP

V logbooku prosím šetrite miesto, časom bude údržba komplikovaná, tak aby to okrem vás bavilo aj nás a aby nám séria čo najdlhšie vydržala. V krabičkách (ak to prevedenie dovolí) by mali byť aj ceruzky, ale jeden nikdy nevie. BYOP - prineste si vlastné pero. A vlastne načo to píšem? Správny kešer má pero pri sebe vždy. :)


BONUS
Áno, BONUS bude. A možno ich bude viac. Budem sa snažiť.
Väčšinou sú to malé krabičky, bonus by mal byť spravidla väčší. A úplne na koniec by mohlo byť prekvapenie.
ROK#227 - Napoleon Bonaparte

15. augusta 1769 sa v Ajaccio na Korzike narodil Napoleon Bonaparte, francúzsky generál a politický vodca.

Portrét

Význam

Jeho význam začal stúpať v neskorých štádiách Francúzskej revolúcie. Ako cisár Napoleon I. stál na čele Francúzska v rokoch 1804 až 1815. Jeho reforma občianskeho práva, Code civil des Français, značne ovplyvnila kontinentálne právne systémy. Najznámejšia je však úloha, ktorú zohral vo vojnách vedených proti európskym mocnostiam, označovaných ako napoleonské vojny. Ovládol väčšinu kontinentálnej Európy, šíriac ideály Francúzskej revolúcie, ale zároveň konsolidoval imperiálnu monarchiu, ktorá niesla znaky prekonaného sociálneho a politického systému ancien régime. Vďaka úspechom v týchto vojnách, často proti početne silnejším protivníkom, je všeobecne považovaný za jedného z najväčších vojenských veliteľov všetkých čias a jeho vojenské ťaženia sú súčasťou štúdia na vojenských akadémiách celého sveta.

Bitka pri Slavkove

Cisár

Napoleon sa narodil v meste Ajaccio na ostrove Korzika rodičom zo starej šľachtickej rodiny pôvodom z Janova. V pevninskom Francúzsku získal vzdelanie a hodnosť dôstojníka delostrelectva. Jeho meno sa dostalo do popredia počas 1. Francúzskej republiky, keď viedol úspešné vojenské kampane proti prvej a druhej protifrancúzskej koalícii. V roku 1799 zinscenoval tzv. Prevrat 18. brumaira a vyhlásil sa za Prvého konzula; o 5 rokov neskôr ho francúzsky senát vyhlásil za cisára. V prvej dekáde 19. storočia bolo Prvé Francúzske cisárstvo pod jeho vládou zatiahnuté do viacerých vojenských konfliktov, známych ako napoleonské vojny, do ktorých sa väčšou či menšou mierou zapojila každá hlavná európska mocnosť.

Po sérii víťazstiev si Francúzsko zabezpečilo dominantné postavenie v centrálnej Európe. Napoleon udržiaval jeho sféru vplyvu prostredníctvom vytvárania početných spojenectiev a dosadzovaním svojich priateľov a rodinných príslušníkov do čela svojich európskych satelitov. Napriek tomu, že ich vládnutia neprežili jeho pád, jeho synovec Napoleon III. neskôr vládol vo Francúzsku v 19. storočí.

Obrat

Španielska vojna za nezávislosť a Napoleonovo ruské ťaženie v roku 1812 sa stali bodom obratu kariéry Napoleona Bonaparte. Jeho Grande Armée utrpela počas kampane ťažké straty a už nikdy sa z toho úplne nespamätala. V roku 1813 ho šiesta koalícia porazila v bitke národov pri Lipsku; nasledujúci rok koalícia vpadla do Francúzska, donútila Napoleona abdikovať a poslala ho do exilu na ostrov Elba. O necelý rok neskôr však z ostrova utiekol a vrátil sa k moci. V júni 1815 bol definitívne porazený v bitke pri Waterloo. Posledných 6 rokov svojho života strávil vo vyhnanstve na ostrove Svätá Helena. Po jeho smrti v roku 1821 pitva stanovila ako príčinu smrti rakovinu žalúdka. Tento záver vyvolal dlhotrvajúce diskusie, pretože niektorí vedci sa domnievajú, že sa v skutočnosti stal obeťou otravy arzénom.

Napoleon a Bratislava

Napoleon údajne osobne navštívil Bratislavu v roku 1809. Mal tu vystúpiť na Somársky vrch, kde je postavený stĺp s nápisom N. Q. (Napoleon Quiesco). Na Bratislavu sa pozeral aj z Petržalky, kde sa krátko predtým odohrali krvavé boje.

15. novembra 1805 "zaútočili" na jeden z Bratislavských pontónových mostov traja Francúzi, poručík a dvaja husári. Mestský komisár so strážou ho vydali dobrovoľne, lebo si mysleli, že ide o vlastných vojakov. O tri dni ho opustili.

27. novembra sa Francúzi objavili v Bratislave znova, 10 tisíc vojakov obsadilo 25 tisícové mesto, našťastie o 3 dni znova odtiahli na Moravu, kde sa pri Slavkove odohrala 2. decembra 1805 bitka troch cisárov, v kotrej Napoleon porazil rakúske a ruské vojsko. Do Bratislavy sa vrátilo 18 tisíc okupačných vojakov.

Bratislava zažívala ťažké a chudobné časy, musela živiť takmer dvojnásobok ľudí a množstvo hodnostárov. 26. decembra 1805 podpísali v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca Bratislavský mier. Pre Rakúsko znamenal katastrofu. Stratilo veľké územie v Taliansku, asi šestinu obyvateľstva a muselo platiť vysokú vojnovú náhradu.

V roku 1809 Rakúsko zaútočilo na Francúzsko. 13. mája kapitulovala Viedeň a Bratislavu chránil už len Dunaj a predmostie v Petržalke. Francúzi znova zaútočili prvého júna so 14 tisícmi mužov, bez úspechu. Ponad Dunaj ostreľovali mesto a Bratislavčania utekali až do Lamača a Jura. Podhradie vyhorelo úplne, požiare boli až na Námestí SNP. Francúzi 5. a 6. júla na Moravskom poli znova porazili Rakúsko a Bratislava bola okupovaná až do roku 1812. Počet obyvateľov v Bratislave sa znížil takmer o polovicu, o 10 tisíc ľudí.

Ostreľovanie Bratislavy

Ku keške

Je mnoho vecí, kroré ste o Napoleonovi určite nepočuli.

Jednou z prvých asociácií, ktorá sa pri Napoleonovi núka je jeho malá výška. V skutočnosti mal približne 170 centimetrov, čo bol v tej dobe priemer. Táto výška sa určila podľa lekárskej správy, ktorá sa spísala pri jeho smrti.

Napoleonova armáda objavila Rosetta Stone. Na expedícii v Egypte Kapitán Pierre François-Xavier Bouchard objavil vypísanú dosku pri demolácii starovekých múrov mesta Rosetta. Okamžite si uvedomil potenciálny význam a kameň previezol do Káhiry. Je popísaný hieroglyfmi, ľudovou rečou a gréčtinou. Nakoniec sa ukázalo, že kameň je prevodnou tabuľkou, ktorá lúštila staroveké egyptské hieroglyfy.

Niekde na mieste, kde je úvodná ikonka tejto multi cache bol kedysi kameň s označením, že tu bol Napoleon. Môžete ho na uvedených súradniciach hľadať (vraj na mieste ale nie je) a prípadný nález s fotodokumentáciou priložiť do logu. K riešeniu tejto kešky to priamo nesúvisí, ale môže to byť dobrodružné.

Rovnako ste určite nevedeli o Napoleonovom až chorobnom dokumentovaní rastlín a hlavne kvetov. Prevedieme Vás touto mestskou časťou (Somársky vrch a Napoleonov vŕšok) nájdeme spolu kvety, ktoré sú na uvedených súradniciach, vo waypointoch sú uvedené ako KVET-A až KVET-M.

Nájdením úplného ciferného súčtu a dosadením do vzorca:

N AB° 0C.(K-F)FL E 0H(B-1)° 0G.M(J+1)(D-2)

Získate súradnice finálu.

Zdroje
Peter Jurčovič: Slovenské PRANOSTIKY NA CELÝ ROK, vydavateľstvo PRÍRODA

 

Additional Hints (Decrypt)

zntarg

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)