Skip to content

ROK #177 - Lord Kelvin Mystery Cache

Hidden : 6/26/2022
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

ROK#177
26. jún 2022 (Nedeľa)
Lord Kelvin
Čo je rok
Rok je časové obdobie 365 (alebo 366 dní).
Iná definícia: Rok je časová jednotka, ktorej trvanie určuje jeden obeh planéty okolo centrálnej hviezdy alebo hviezdnej sústavy.
Čo je ROK
Táto voľná séria kešiek (nazvime ju Rozšír Obzor Kešera, alebo Rádové Obyčajné Krabice) vzniká ako nástroj na dopĺňanie kalendárov, terénov, obtiažností, atribútov, FTFiek, či počtu odlovených kešiek do štatistiky (nevhodné škrtnite). Nepôjde o žiadny powertrail, krabičky sú rozmiestňované v širšom okolí Bratislavy tak, aby boli od seba dostatočne vzdialené. Niektoré sú snáď zaujímavé, miestom, témou, či umiestnením. Niektoré miesta a témy sa budeme snažiť oživiť, bolo nám ľúto, že niektoré krabice išli do archívu aj keď robili kešerom radosť. Veríme, že krabičky ulahodia kešerskému oku, alebo duši. Ale netajíme sa tým, že niektoré krabičky budú aj do počtu. Na tejto sérii platí celodenné (FTF), teda logovaním v tento deň máte možnosť logovať FTF. Zároveň si dovoľujeme aplikovať pravidlo TRIKRÁT A DOSŤ, teda po treťom zmiznutí pôjde krabica do archívu. Ak máte záujem o uvoľnenie miesta, napíšte nám správu.
PON UTO STR ŠTV PIA SOB NED
1
Deň detí
2
de Sade
3
Deň bi-
cyklov
4
Trianon
5
Moonshine
6
Pavol Socháň
7
Memo-
randum
8
Francis Crick
9
Nero
10
A. M. Ampère
11
Carl von Linde
12
Iľja Skoček
13
James Clerk Maxwell
14
Deň darcov krvi
15
Najkratšia multi DNV
16
LightYear
17
Boj proti suchu
18
Deň pikni-
kov
19
Deň otcov
20
Josef Kemr
21
Slnovrat
22
Jaroslav Filip
23
Alan Turing
24
Obete komu-
nizmu
25
Mimoni
26
Lord Kelvin
27
Deň rybár-
stva
28
Mária Rázu-
sová Martá-
ková
29
Antoine Saint Exupéry
30
BONUS
⬅️
Máj
➡️
Júl
Dnes má meniny Adriána
Ženské meno Adriána má latinský pôvod a jeho význam je "prichádzajúca od mora". Tieto ženy pôsobia veľmi očarujúco a pôvabne. Adriány nie sú zlomyselné, aj keď niekedy je ťažké vedieť im rozumieť. Ich život je veľmi pohotový a energický. Majú svoje pravidlá, podľa ktorých sa riadia vo svojom živote a hlavne veria na spravidlivosť v ich okolí. Ak nastane nejaká nečakaná situácia, rýchlo sa zmenia a dokážu sa správať proti svojim zásadam. Adriány by sa mali vyhýbať hlavne vypočítavosti a pomstychtivosti. Ak budú žiť podľa svojich predstáv, budú veľmi úspešne a vyhnú sa prekážkam a zlým okolnostiam. Na druhej strane, ak ich niekto niekto ovplyvní, nebudú Adriany vo svojej koži a nebudeme môcť predvídať ako zareagujú.
 
Pranostika na dnes
Svätý Jan Burian ochraňuje roľníka pred krupobitím.
Svätý Jan Burian mláti aj bez cepov.
Svätý Jan Burian vládne krúpom.
BYOP

V logbooku prosím šetrite miesto, časom bude údržba komplikovaná, tak aby to okrem vás bavilo aj nás a aby nám séria čo najdlhšie vydržala. V krabičkách (ak to prevedenie dovolí) by mali byť aj ceruzky, ale jeden nikdy nevie. BYOP - prineste si vlastné pero. A vlastne načo to píšem? Správny kešer má pero pri sebe vždy. :)


BONUS
Áno, BONUS bude. A možno ich bude viac. Budem sa snažiť.
Väčšinou sú to malé krabičky, bonus by mal byť spravidla väčší. A úplne na koniec by mohlo byť prekvapenie.
ROK#177 - Lord Kelvin

26. júna 1824 sa narodil William Thomson, britský matematik, fyzik, inžinier a vynálezca. Známy bol skôr pod svojim šľachtickým menom lord Kelvin z Largsu.

Portrét

Pôsobenie

Počas svojho života zostrojil viac vynálezov, napríklad kvadrantový elektromer, prístroje pre meranie elektriny v atmosfére alebo nový typ buzoly. Je po ňom pomenovaná jednotka termodynamickej teploty Kelvin a Joulov-Thomsonov jav.

Galvanometer

Vzdelanie

Keď mal William osem rokov, otca vymenovali za vedúceho katedry matematiky na univerzite v škótskom Glasgowe. William sa od otca podučil matematike a už ako veľmi mladý sa stal schopným matematikom.

Na univerzite začal William študovať až ako 14-ročný. V rokoch 1838-39 študoval astronómiu a chémiu, nasledujúci rok začal chodiť na prednášky z prírodnej filozofie (teda dnešnej fyziky), ktoré zahŕňali štúdium tepla, elektriny a magnetizmu. Študoval aj Laplaceovu nebeskú mechaniku a navštívil Paríž. V roku 1841 začal Thomson študovať na univerzite v Camrbidgei a v ten istý rok uverejnil svoj prvý vedecký článok.

V roku 1846 sa uvoľnilo miesto profesora prírodnej filozofie na glasgowskej univerzite a Williamov otec uplatnil svoj vplyv na to, aby sa jeho syn stal hlavným kandidátom na toto miesto. William bol napokon jednomyseľne zvolený za nového profesora (mal vtedy len 22 rokov!). V rokoch 1847 až 1849 spolupracoval s G. Stokesom pri štúdiu hydrodynamiky a výsledky štúdia aplikoval v teórii elektriny a atómovej teórii.

Absolútna nula

V roku 1848 publikoval článok, v ktorom - nadväzujúc na Carnotovu-Clapeyronovu teóriu - navrhol absolútnu teplotnú stupnicu, začínajúcu pri absolútnej nule (najnižšia možná teplota látky).

Stupnica bola neskôr spresnená a dostala meno Kelvinova absolútna stupnica resp. termodynamická stupnica. V roku 1852 objavil Thomson efekt (zmena teploty plynu pri jeho expanzii cez zúžené miesto), ktorý sa dnes nazýva Jouleho-Thomsonov efekt

Teplotné škály

Položenie kábla cez Atlantik

Veľké renomé si Thomson získal svojou účasťou na projekte kladenia prvého transatlantického podmorského telegrafického kábla. Ku konečnému úspechu tohto podujatia (po niekoľkých neúspešných pokusoch) prispel Thomson niekoľkými svojimi vynálezmi i radami.

Všestranný fyzik Thomson sa aj mýlil, keď vyhlásil, že rádio nemá budúcnosť a že predmety ťažšie ako vzduch nebudú nikdy lietať.

Člen snemovne lordov

V roku 1866 bol Thomson povýšený do šľachtického stavu. V roku 1892 sa stal ako prvý vedec členom snemovne lordov a bol mu udelený titul Lord Kelvin, Baron of Largs. Kelvin je malá riečka, ktorá preteká areálom glasgowskej univerzity, Largs je dedinka, v ktorej si Thomson vybudoval svoje sídlo.

Olbersov paradox

Thomson tiež prispel k vyriešeniu takzvaného Olbersovho paradoxu. Ten hovorí, že v noci by malo byť svetlo ako vo dne, lebo vo vesmíre je nekonečné množstvo hviezd, hociktorým smerom sa pozrieme.
Thomson poukázal na to, že hviezdy nesvietia večne a vesmír nie je homogénny.
Lord Kelvin zomrel 17. decembra 1907 aj so svojim titulom, keďže nezanechal dedičov.

Na úvodných súradniciach sa keška nenachádza. Nachádza sa tu kúpalisko, kde určite pravidelne merajú aktuálnu teplotu vody.

Úloha

Aj keď vesmír homogénny nie je, napriek tomu má "prázdny" priestor vo vesmíre rovnakú teplotu, ktorá pochádza z reliktného žiarenia z čias big-bangu.
Táto teplota je A.Bxxx Kelvina (-CDF.GHxx stupňov Celzia alebo -IJK.LMxx stupňov Fahrenheita).

Súradnice:
N 48° 1(A-C).(B-J)(M+C-H)(L-K)"
E 017° 0(H).(I+J)(F+J)(D-G)"

Zdroje
Peter Jurčovič: Slovenské PRANOSTIKY NA CELÝ ROK, vydavateľstvo PRÍRODA

 

Additional Hints (Decrypt)

zntarg

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)