Skip to content

ROK #156 - Moonshine day Mystery Cache

Hidden : 6/5/2022
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

ROK#156
5. jún 2022 (Nedeľa)
Moonshine day
Čo je rok
Rok je časové obdobie 365 (alebo 366 dní).
Iná definícia: Rok je časová jednotka, ktorej trvanie určuje jeden obeh planéty okolo centrálnej hviezdy alebo hviezdnej sústavy.
Čo je ROK
Táto voľná séria kešiek (nazvime ju Rozšír Obzor Kešera, alebo Rádové Obyčajné Krabice) vzniká ako nástroj na dopĺňanie kalendárov, terénov, obtiažností, atribútov, FTFiek, či počtu odlovených kešiek do štatistiky (nevhodné škrtnite). Nepôjde o žiadny powertrail, krabičky sú rozmiestňované v širšom okolí Bratislavy tak, aby boli od seba dostatočne vzdialené. Niektoré sú snáď zaujímavé, miestom, témou, či umiestnením. Niektoré miesta a témy sa budeme snažiť oživiť, bolo nám ľúto, že niektoré krabice išli do archívu aj keď robili kešerom radosť. Veríme, že krabičky ulahodia kešerskému oku, alebo duši. Ale netajíme sa tým, že niektoré krabičky budú aj do počtu. Na tejto sérii platí celodenné (FTF), teda logovaním v tento deň máte možnosť logovať FTF. Zároveň si dovoľujeme aplikovať pravidlo TRIKRÁT A DOSŤ, teda po treťom zmiznutí pôjde krabica do archívu. Ak máte záujem o uvoľnenie miesta, napíšte nám správu.
PON UTO STR ŠTV PIA SOB NED
1
Deň detí
2
de Sade
3
Deň bi-
cyklov
4
Trianon
5
Moonshine
6
Pavol Socháň
7
Memo-
randum
8
Francis Crick
9
Nero
10
A. M. Ampère
11
Carl von Linde
12
Iľja Skoček
13
James Clerk Maxwell
14
Deň darcov krvi
15
Najkratšia multi DNV
16
LightYear
17
Boj proti suchu
18
Deň pikni-
kov
19
Deň otcov
20
Josef Kemr
21
Slnovrat
22
Jaroslav Filip
23
Alan Turing
24
Obete komu-
nizmu
25
Mimoni
26
Lord Kelvin
27
Deň rybár-
stva
28
Mária Rázu-
sová Martá-
ková
29
Antoine Saint Exupéry
30
BONUS
⬅️
Máj
➡️
Júl
Dnes má meniny Laura
Ženské meno Laura je v súčasnosti populárne, má latinský pôvod a význam mena je "vavrínový strom". Krehká, šarmantná a zároveň priesvitným závojom zahalená osobnosť. Tieto ženy majú často problém nájsť samu seba lebo sú nestále. Často sa nedokážu odhodlať k niektorým veciam. Otvorené voči spoločnosti a súbežne nepreniknuteľné. Sú precitlivé ak sa im v niečom nedarí. Nedokážu si definovať svoje sny a túžby, ktoré chcú získať vo svojom živote. Bývajú náladové a nedokážu plne fungovať v harmonickom vzťahu. Rozkošnosťou si však získajú vrstovníkov aj učiteľov na svoju stranu. Ak ich rodičia nepodporujú a nepodopierajú, uspejú len s ťažkosťami, lebo sú plaché a majú nízke sebavedomie. Laury sú často citlivé, urážlivé a neznášajú kritiku. Dokážu sa na niekoho uraziť na dlhý čas. Ak majú jasno vo svojej budúcnosti, rýchlo dosiahnú svoje ciele, pretože vedia logicky uvažovať a vedia sa ľahko orientovať vo svete. Čo sa týka ich zdravia, býva trošku menlivé. Raz sa cítia dobre, na druhý deň nie. V tomto kolísaní hrá veľkú rolu psychika. Vášeň, emócie a city sú ich doménou, v škole na úkor predmetov vyžadujúcich dobrú pamäť. Uplatnia sa v humánnej oblasti, službe a pomoci iným.
 
Pranostika na dnes
Okolo svätého bonifáce, včela zbiera medovice.
BYOP

V logbooku prosím šetrite miesto, časom bude údržba komplikovaná, tak aby to okrem vás bavilo aj nás a aby nám séria čo najdlhšie vydržala. V krabičkách (ak to prevedenie dovolí) by mali byť aj ceruzky, ale jeden nikdy nevie. BYOP - prineste si vlastné pero. A vlastne načo to píšem? Správny kešer má pero pri sebe vždy. :)


BONUS
Áno, BONUS bude. A možno ich bude viac. Budem sa snažiť.
Väčšinou sú to malé krabičky, bonus by mal byť spravidla väčší. A úplne na koniec by mohlo byť prekvapenie.
ROK#156 - Moonshine day

Dnešný deň sa v Spojených štátoch amerických oslavuje Moonshine deň (Deň mesačného svitu). O tom, čo je moonshine, kedy a ako vznikol sa dozviete v nasledovných odstavcoch.

Moonshine (mesačný svit) sa vo všeobecnosti považuje za čistú, nestarnúcu whisky s kukuričným základom a vysokým obsahom alkoholu, ktorá sa vyrába doma. Počas veľkej časti svojej histórie sa mesačný svit vyrábal tajne, aby sa jeho výrobcoviavyhli vysokým daniam, či zákonom zakazujúcim výrobu, predaj a distribúciu alkoholických nápojov. Termín mesačný svit sa používa prinajmenšom od začiatku 15. storočia. Ale až koncom 18. storočia sa používal (v Anglicku a Spojených štátoch) na opis nezákonného alebo pašovaného alkoholu, pretože sa vyrábal a pašoval v noci.

Z mesačného svitu vznikol pojem moonshineri – ľudia, ktorí vyrábajú alkohol. Bootleggeri sú pašeráci, ktorí to prepravujú a predávajú. Tento výraz sa spopularizoval v 80. rokoch 19. storočia a pochádza z praxe skrývania nelegálneho alkoholu v topánkach pri distribúcii alebo obchodovaní s ním. Bootleggeri v 30-tych, 40-tych a 50-tych rokoch prevážali svoj mesačný svit v noci, aby sa vyhli odhaleniu miestnou políciou, preháňajúc sa po odľahlejších miestach mimo civilizácie. Zároveň rozvíjali svoje mechanické zručnosti a naučili sa drasticky zvýšiť výkon svojich vozidiel tak, aby bez problémov predbehli vozidlá úradov a polície. Začali tiež pretekať proti sebe bok po boku pre zábavu a aby si otestovali svoje vodičské schopnosti. To vytvorilo kultúru milovníkov áut na juhu Spojených štátov, ktorá nakoniec prerástla do populárnej pretekárskej série NASCAR. V skutočnosti víťaz prvých pretekov NASCAR, Red Byron, bol kedysi mesačným bežcom.

Príbuzní s moonshinermi a bootleggermi sú rumrunneri. Rumrunneri sú v podstate pašeráci, ktorí pašujú svoj tovar po mori pomocou rýchlych lodí so skrytými nákladnými priestormi. Tento výraz sa používa aj na pašovanie alkoholu cez hranice.

Z čoho je moonshine (mesačný svit) vyrobený?
Recept na klasický mesačný svit je jednoduchý:

Praskaná kukurica
Voda
Sladový jačmeň
Kvasnice
Zatiaľ čo alkohol možno destilovať z takmer akéhokoľvek druhu obilia – prví americkí moonshineri používali raž alebo jačmeň – väčšina mesačného svitu vyrobeného v Spojených štátoch za posledných 150 rokov sa vyrábala z kukurice.

V čom sa teda moonshine líši od whisky, ktorú nájdete na poličke v obchode s alkoholom? Okrem zjavných rozdielov medzi niečím vyrobeným v dezinfikovanom výrobnom zariadení a niečím vyrobeným v noci v lese je hlavným rozdielom starnutie. Keď whisky vyjde z destilačného prístroja, je taká čistá, že vyzerá ako voda. Moonshineri svoj alkohol fľaškujú a predávajú len tak, bez dostatočnej kontroly a regulácie. Komerčné alkoholy majú jantárovú alebo zlatistú farbu, pretože dozrievajú niekoľko rokov v dubových sudoch, ktoré sú niekedy vypálené. Proces starnutia im dodáva farbu a zjemňuje drsnú chuť.

Pri výrobe alkoholu sú dôležité tieto dva procesy: fermentácia a destilácia. Fermentácia je chemická reakcia, ku ktorej dochádza, keď kvasinky rozkladajú cukor. Jedným z výsledkov tejto reakcie je alkohol. Destilácia je proces odparovania alkoholu (ktorý vrie pri nižšej teplote ako voda) a zachytávanie pary pred jej kondenzáciou späť do kvapalnej formy.

Tu je celý proces, ktorý používajú moonshineri, krok za krokom:

Kukurica sa melie na šrot. Tradičné recepty berú popraskanú, suchú žltú kukuricu (aka poľnú kukuricu) a vytvárajú hrubé mletie. Môžete použiť aj krmivo pre sliepky alebo kone. Kukuričná múčka sa namočí do horúcej vody. Niekedy sa pridáva cukor (alebo sa dokonca používa namiesto obilia), ale tradiční moonshineri pridávali sladový jačmeň, aby premenili škrob v kukuričnom šrote na cukor. Potom sa pridajú kvasnice, ktoré začnú proces fermentácie. Táto zmes, nazývaná kaša, sa dôkladne premieša a zahrieva sa počas stanoveného času v destilátore. Destilačný kotol a všetky použité kovové potrubia sú vyrobené z medi, ktorá dobre vedie teplo a nepreniká do alkoholu. Kamenná pec pod destilačným zariadením sa vyhreje na približne 172 stupňov Fahrenheita (78 °C). Drevo, uhlie a dokonca aj para sa v minulosti používali na vykurovanie destilačných prístrojov, ale väčšina moonshinerov začala používať propán pred desiatkami rokov. Alkohol sa odparí. Keď v destilačnej jednotke narastá tlak, alkoholová para je vytláčaná cez rameno uzáveru, potrubie, ktoré vedie von z hornej časti destilačnej jednotky. Niektorí moonshineri používajú sud, čo je jednoducho vyhrievaný sud, do ktorého je vháňaná para. Destilovaný alkohol kondenzuje na dne suda a je to zvuk pary a alkoholu, ktorý pravidelne vyteká z potrubia, čo dalo sudu jeho meno. Horúca para destiluje alkohol druhýkrát, čo vedie k odolnejšiemu mesačnému svitu. Ak chce moonshiner urobiť svoj alkohol extra silným, môže nabiť sud, ktorý do suda pridáva nedestilovanú kašu alebo niekoľko galónov alkoholu, takže para na svojej ceste do škatuľky s červami naberie ďalšie alkoholové výpary. Para putuje do slimáku, zvinutého potrubia, ktoré sa vinie dolu vnútri slimačej skrinky. Skriňa na červy je debna alebo sud, v ktorom je studená voda, zvyčajne odklonená z neďalekého potoka, tečúca hore a potom späť dnu. To udržuje červa kúpaného v neustále cirkulujúcej studenej vode, ktorá kondenzuje alkoholovú paru na kvapalinu. Výtok, kohútik alebo hadica vedie z konca slimáka do vedra, zvyčajne cez posledný filter. (Znaky XXX, ktoré niekedy vidíte na fľašiach mesačného svitu, znamená, že bol trikrát filtrovaný.) Výsledná číra tekutina je pripravená na plnenie do fliaš a predaj.

Hoci sa všeobecný proces výroby mesačného svitu príliš nelíši od spôsobu, akým sa vyrába v dnešných komerčných liehovaroch, existuje niekoľko dôvodov, prečo môže byť pitie nelegálneho alkoholu hazardom.

Celý zmysel výroby domáceho mesačného svitu je uniknúť zákonom, daniam a nariadeniam. To znamená, že tam nie sú žiadni inšpektori, ktorí by sa zastavovali v lesoch, aby sa uistili, že všetci moonshineri nosia sieťky na vlasy a umývajú si ruky, a nikto tu nie je, aby zabezpečil, že všetky ingrediencie sú bezpečné. Domáce destilérky neboli známe svojou starostlivou údržbou alebo hygienickými podmienkami. Nebolo nezvyčajné, že do rmutu počas kvasenia spadol napríklad hmyz alebo drobné živočíchy.

Možno ste už počuli príbehy o ľuďoch, ktorí pijú mesačný svit a oslepnú, alebo dokonca zomierajú. Nie sú to len mestské legendy – sú pravdivé. Počas prohibície, keď sa mesačný svit vyrábal a predával v predajniach po celých Spojených štátoch, tisíce ľudí zomreli na pitie zlého mesačného svitu.

Na mesačnom svite nie je nič vo svojej podstate nebezpečné – aspoň nie nebezpečnejšie, ako akýkoľvek iný alkoholický nápoj. Keď sa urobí správne, je to jednoducho veľmi silný alkohol s veľmi drsnou chuťou, pretože nebol odležaný. Tento vysoký obsah alkoholu môže byť sám o sebe dosť nebezpečný; ale opäť, najväčší problém je, že neexistujú žiadne predpisy, ktoré by zabezpečili, že je správne vyrobený.

Okrem jedovatých prísad existujú najmenej tri výrobné chyby, ktoré môžu viesť k nebezpečnej dávke mesačného svitu.

Nedostatočná destilácia. Na odstránenie všetkých nečistôt z alkoholu sú zvyčajne potrebné dva alebo tri prechody cez destilačný prístroj. Jeden prechod nemusí stačiť na vytvorenie bezpečnej dávky.

Veľmi vysoká teplota. Ak je destilačný prístroj príliš horúci, môže vyvrieť a nakoniec skondenzovať viac zložiek ako alkohol. Takže hotový výrobok môže obsahovať nebezpečné zložky, ako je metanol (metylalkohol), ktorý je toxický.Otrava olovom.

Použitie akéhokoľvek produktu na báze olova v procese, ako je potrubie alebo radiátor, môže spôsobiť otravu olovom.

Ak je moonshiner neopatrný, ktorýkoľvek z týchto problémov môže vyústiť do výroby jedovatého nápoja.

V roku 2019 nadobudol účinnosť zákon č. 290/2018 Z. z. z 20. septembra 2018. Legalizuje aj domácu výrobu alkoholu, ale pod prísnou kontrolou, aby sa nedala zneužiť. Zákon viac-menej určuje, v akých zariadeniach musí pálenie prebiehať, ak má byť vyrobená pálenka nielen chutná, voňavá, ale aj bez zdraviu škodlivých vedľajších látok, ktorým sa pri tzv. lavórovici alebo primitívnom spôsobe pálenia nedalo vyhnúť.

Ku keške

Na úvodných súradniciach sa keška nenachádza, tam by ste si mohli zakúpiť jedine legálny alkohol.

V našich končinách sa moonshine síce neoslavuje a páli sa z iných surovín, dokonca sezóna je skôr na jeseň, ale jednoduchú úlohu na získanie súradníc si môžeme pozrieť kedykoľvek.

Zákonom č. 290/2018 Z. z. sa mení a dopĺňa nielen zákon č. 467/2002 Z. z. o výrobe a uvádzaní liehu na trh v znení neskorších predpisov, ale aj zákon č. 530/2011 Z. z. o spotrebnej dani z alkoholických nápojov v znení neskorších predpisov. Kým si začneme zriaďovať domácu pálenicu, tento zákon si musíme poriadne preštudovať.

Páliť môže len osoba vo veku od AB rokov, súdne netrestaná; destilát musí obsahovať menej než CD % etanolu, a to v objeme najviac GF l na fyzickú osobu za rok; vyrobiť sa môže v maximálne 100-litrovom destilačnom certifikovanom zariadení, ktoré vlastní registrovaná osoba, a to len v mieste jej trvalého pobytu alebo vo vlastnej záhrade a vždy len z vlastnoručne dopestovaného ovocia či medu.

Po dosadení premenných do vzorca získate súradnice pálenice ukrytej v lese, ehm, kešky:

N 48° 09.(A+F+G)(F+G)B" E 017° 03.B(F+G)(A+B)"

Pite zodpovedne, od 18 rokov, po požití alkohohu nešoférujte.
Zdroje
Peter Jurčovič: Slovenské PRANOSTIKY NA CELÝ ROK, vydavateľstvo PRÍRODA

 

Additional Hints (Decrypt)

cra

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)