Skip to content

ROK #174 - Alan Turing Mystery Cache

Hidden : 6/23/2022
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

ROK#174
23. jún 2022 (Štvrtok)
Alan Turing
Čo je rok
Rok je časové obdobie 365 (alebo 366 dní).
Iná definícia: Rok je časová jednotka, ktorej trvanie určuje jeden obeh planéty okolo centrálnej hviezdy alebo hviezdnej sústavy.
Čo je ROK
Táto voľná séria kešiek (nazvime ju Rozšír Obzor Kešera, alebo Rádové Obyčajné Krabice) vzniká ako nástroj na dopĺňanie kalendárov, terénov, obtiažností, atribútov, FTFiek, či počtu odlovených kešiek do štatistiky (nevhodné škrtnite). Nepôjde o žiadny powertrail, krabičky sú rozmiestňované v širšom okolí Bratislavy tak, aby boli od seba dostatočne vzdialené. Niektoré sú snáď zaujímavé, miestom, témou, či umiestnením. Niektoré miesta a témy sa budeme snažiť oživiť, bolo nám ľúto, že niektoré krabice išli do archívu aj keď robili kešerom radosť. Veríme, že krabičky ulahodia kešerskému oku, alebo duši. Ale netajíme sa tým, že niektoré krabičky budú aj do počtu. Na tejto sérii platí celodenné (FTF), teda logovaním v tento deň máte možnosť logovať FTF. Zároveň si dovoľujeme aplikovať pravidlo TRIKRÁT A DOSŤ, teda po treťom zmiznutí pôjde krabica do archívu. Ak máte záujem o uvoľnenie miesta, napíšte nám správu.
PON UTO STR ŠTV PIA SOB NED
1
Deň detí
2
de Sade
3
Deň bi-
cyklov
4
Trianon
5
Moonshine
6
Pavol Socháň
7
Memo-
randum
8
Francis Crick
9
Nero
10
A. M. Ampère
11
Carl von Linde
12
Iľja Skoček
13
James Clerk Maxwell
14
Deň darcov krvi
15
Najkratšia multi DNV
16
LightYear
17
Boj proti suchu
18
Deň pikni-
kov
19
Deň otcov
20
Josef Kemr
21
Slnovrat
22
Jaroslav Filip
23
Alan Turing
24
Obete komu-
nizmu
25
Mimoni
26
Lord Kelvin
27
Deň rybár-
stva
28
Mária Rázu-
sová Martá-
ková
29
Antoine Saint Exupéry
30
BONUS
⬅️
Máj
➡️
Júl
Dnes má meniny Sidónia
Ženské meno Sidónia má latinský pôvod a význam mena je "pochádzajúca zo Sidonu", čo je mesto v Libanone. Tieto ženy sú aktívne a dobre vedia využiť svoju intuíciu. Životné situácie dokážu ľahko a s prehľadom vyriešiť, aj keď druhý budú mať s tým problém. Na druhej strane sú Sidónie tajomné a nerady rozprávajú o svojich problémoch. K dôvere ľuďom si nevedia nájsť cestu a tak sa radšej spoliehajú samé na seba. Už od malička sú nerozhodné a potrebujú od niekoho pomoc, aby ich priviedol na správnu cestu v živote. Ich citlivosť a predtucha nedávajú dobrú kombináciu. I keď rýchlo odhadnú ľudí, majú neustále o niečo strach a to jej privolá vždy problémy. Sidónie by mali využívať svoje prednosti a zameriavať sa na pozitívne veci, nie na ťažkosti, inak nebude mať v živote šťastie. Teda sama musí bojovať o svoje ciele a úspechy. Životaschopnosť týchto žien je premenlivá. Rýchlo sa unavia, mali by sa preto vyhýbať preťažovaniu.
 
Pranostika na dnes
Na svätú Agripinu odpočívaj len ve stínu.
BYOP

V logbooku prosím šetrite miesto, časom bude údržba komplikovaná, tak aby to okrem vás bavilo aj nás a aby nám séria čo najdlhšie vydržala. V krabičkách (ak to prevedenie dovolí) by mali byť aj ceruzky, ale jeden nikdy nevie. BYOP - prineste si vlastné pero. A vlastne načo to píšem? Správny kešer má pero pri sebe vždy. :)


BONUS
Áno, BONUS bude. A možno ich bude viac. Budem sa snažiť.
Väčšinou sú to malé krabičky, bonus by mal byť spravidla väčší. A úplne na koniec by mohlo byť prekvapenie.
ROK#174 - Alan Turing

23. júna sa v Londýne narodil Alan Mathison Turing, britský matematik, logik a kryptograf.

Portrét

Začiatky

Profesionálnu kariéru začal na Cambridge University. Tam sa v roku 1935 stretol s Johnom von Neumannom. Počas nasledujúcich desiatich rokov nezávisle od seba vytvorili princípy elektronického počítača.

V roku 1936 vydal článok On Computable Numbers, with an Application to the Entscheidungsproblem, v ktorom definuje abstraktný model číslicového počítača - tzv. Turingov stroj. Tým ponúkol základný teoretický aparát pre vedeckú disciplínu, tzv. teoretickú informatiku.

Code Breaker

Enigma

Od septembra 1938 pracoval na čiastočný úväzok v Britskom vládnom kódovacom a šifrovacom ústave. Sústredil sa na kryptoanalýzu šifrovacieho stroja Enigma spolu s Dilly Knoxom. Krátko po schôdzke vo Varšave v roku 1939, kde Poliaci poskytli podrobnosti o zapojení rotorov a ich metóde dešifrovania správ zo stroja Enigma, vypracovali rozsiahlejšie riešenie. Poľská metóda sa opierala o nezabezpečený indikačný postup, ktorý nakoniec Nemci zmenili v roku 1940. Turingov prístup bol všeobecnejší a využíval dešifrovanie založené na známom texte.

Na konci vojny bolo všetkým zaslané memorandum, v ktorom im bolo pripomenuté, že ich mlčanlivosť trvá aj po skončení vojny. Napriek tomu, že kráľ Juraj VI. udelil Turingovi Rád britského impéria, bola jeho práca utajená ešte dlhé roky.

Odsúdenie a smrť

V roku 1941 požiadal o ruku kolegyňu Joan Clarke, ktorá sa tiež ako on, venovala matematike a kryptoanalýze. Ich zasnúbenie trvalo krátko, Turing sa priznal, že je homosexuál a svadba sa neuskutočnila.

V januári 1952 sa Turing zoznámil s Arnoldom Murrayom a pozval ho k sebe domov. Neskôr ho vykradli a Turing nahlásil zločin na polícii. Behom vyšetrovania sa priznal, že mal s Murrayom sexuálny vzťah. Následne bol obvinený zo sexuálneho deliktu a čelil súdnemu procesu. Bol mu odoprený prístup k utajovaným informáciam a prišiel o možnosť cestovať do USA.

Následne bol odsúdený a volil si medzi väzením a hormonálnou "liečbou". Rozhodol sa pre druhú možnosť, ale "liečba" mala nepríjemné vedľajšie účinky. 7. júna 1954 Turing zomrel na otravu kyanidom draselným. Tým malo byť napustené jablko, z ktorého odjedol a podľa oficiálneho stanoviska spáchal samovraždu.

Očistenie

V roku 2009 sa menom vlády ospravedlnil Turingovi britský premiér Gordon Brown: "Menom britskej vlády a všetkých, ktorí vďaka Alanovej práci žijú slobodne, hovorím: Je nám to ľúto, zaslúžil ste si niečo lepšie. Nie je prehnané povedať, že bez jeho mimoriadneho príspevku mohli byť dejiny druhej svetovej vojny veľmi odlišné. To, za čo mu musíme byť vďační, stavia do ešte hrozivejšieho svetla fakt, že sa s ním jednalo tak neľudsky." V roku 2013 udelila Alanovi Turingovi kráľovskú posmrtnú milosť britská kráľovná Alžbeta II.

Enigma

Turingov test

Turingov test sa pokúša dať odpoveď na otázku ako zistiť, či je nejaký stroj (napr. počítač) inteligentný.

Test spočíva v tom, že necháme jedného človeka v úlohe pýtajúceho sa dávať otázky dvom respondentom, ktorých nemá možnosť vidieť. Jedným z nich je človek a druhým počítač. Komunikácia je výlučne textová, trvá päť minút a rozsah konverzačných tém nie je obmedzený.

Ak pýtajúci sa spolu s hodnotiacou komisiou (hodnotiť odpovede môže viac osôb) nedokáže podľa ich odpovedí rozlíšiť, ktorý z respondentov je človek a ktorý stroj, potom tento stroj možno považovať za inteligentný. Prelomovou hranicou sa považuje 30% úspešnosť, teda minimálne traja z desiatich hodnotiteľov musia byť presvedčení, že komunikácia prebieha s človekom a nie strojom, prípadne nedokážu rozlíšiť človeka od stroja.

Na úvodných súradniciach sa keška nenachádza. Nachádza sa tu vojenská základňa, kde síce Turing nepracoval, ale mohol :-)

Úloha

Na vylúštenie súradníc si spravíme malý kvíz. Otázky boli položené AI systému a človeku. Vašou úlohou bude zistiť, ktorá odpoveď je od človeka.


Pozrite sa na obrázok. Odpovedzte na otázku: kde je šálka s kávou?
Otázka 1
1. na podložke: A=1
2. naľavo od lampy: A=0

Pozrite sa na obrázok. Odpovedzte na otázku: kde je John?
Otázka 2
1. naľavo od stromu: B=2
2. blízko bieleho auta: B=4

Pozrite sa na obrázok. Odpovedzte na otázku: kde je šedé auto?
Otázka 3
1. napravo od steny: C=1
2. pod stromom: C=3

Pozrite sa na obrázok. Odpovedzte na otázku: kde je Mark?
Otázka 4
1. za rozcestníkom: D=2
2. pred radnicou: D=8

Pozrite sa na obrázok. Odpovedzte na otázku: kde je barman?
Otázka 5
1. za barom: F=0
2. pred tabuľami: F=1

Pozrite sa na obrázok. Odpovedzte na otázku: kde je Sharon?
Otázka 6
1. za dodávkou: G=3
2. naľavo od kancelárií: G=7

Pozrite sa na obrázok. Odpovedzte na otázku: kde je veľký nôž?
Otázka 7
1. pred mažiarom: H=7
2. na vrchu zásuviek: H=5

Pozrite sa na obrázok. Odpovedzte na otázku: kde je žltá kniha?
Otázka 8
1. naľavo od lampy: I=5
2. na stole: I=1

Finál

Súradnice: N 48 1A.BCD, E 017 0F.GHI

Zdroje
Peter Jurčovič: Slovenské PRANOSTIKY NA CELÝ ROK, vydavateľstvo PRÍRODA

 

Additional Hints (Decrypt)

zntarg

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)