Skip to content

ROK #161 - André-Marie Ampère Mystery Cache

Hidden : 6/10/2022
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

ROK#161
10. jún 2022 (Piatok)
André Marie Ampere
Čo je rok
Rok je časové obdobie 365 (alebo 366 dní).
Iná definícia: Rok je časová jednotka, ktorej trvanie určuje jeden obeh planéty okolo centrálnej hviezdy alebo hviezdnej sústavy.
Čo je ROK
Táto voľná séria kešiek (nazvime ju Rozšír Obzor Kešera, alebo Rádové Obyčajné Krabice) vzniká ako nástroj na dopĺňanie kalendárov, terénov, obtiažností, atribútov, FTFiek, či počtu odlovených kešiek do štatistiky (nevhodné škrtnite). Nepôjde o žiadny powertrail, krabičky sú rozmiestňované v širšom okolí Bratislavy tak, aby boli od seba dostatočne vzdialené. Niektoré sú snáď zaujímavé, miestom, témou, či umiestnením. Niektoré miesta a témy sa budeme snažiť oživiť, bolo nám ľúto, že niektoré krabice išli do archívu aj keď robili kešerom radosť. Veríme, že krabičky ulahodia kešerskému oku, alebo duši. Ale netajíme sa tým, že niektoré krabičky budú aj do počtu. Na tejto sérii platí celodenné (FTF), teda logovaním v tento deň máte možnosť logovať FTF. Zároveň si dovoľujeme aplikovať pravidlo TRIKRÁT A DOSŤ, teda po treťom zmiznutí pôjde krabica do archívu. Ak máte záujem o uvoľnenie miesta, napíšte nám správu.
PON UTO STR ŠTV PIA SOB NED
1
Deň detí
2
de Sade
3
Deň bi-
cyklov
4
Trianon
5
Moonshine
6
Pavol Socháň
7
Memo-
randum
8
Francis Crick
9
Nero
10
A. M. Ampère
11
Carl von Linde
12
Iľja Skoček
13
James Clerk Maxwell
14
Deň darcov krvi
15
Najkratšia multi DNV
16
LightYear
17
Boj proti suchu
18
Deň pikni-
kov
19
Deň otcov
20
Josef Kemr
21
Slnovrat
22
Jaroslav Filip
23
Alan Turing
24
Obete komu-
nizmu
25
Mimoni
26
Lord Kelvin
27
Deň rybár-
stva
28
Mária Rázu-
sová Martá-
ková
29
Antoine Saint Exupéry
30
BONUS
⬅️
Máj
➡️
Júl
Dnes majú meniny Margaréta, Gréta
Margaréta
Ženské meno Margaréta má orientálny pôvod a jeho význam je "perla". Tieto ženy sú nerozvážne a často strácajú odvahu. Ak keď majú dostatok schopností na dosiahnutie úspechu, nie sú veľmi nakoniec pedantné. Nie sú lakomé a preto ich aj veľa ľudí dokáže využívať. V ľuďoch sa často dokážu sklamať. Ale Margaréty sú silné osobnosti, nepotrebujú, aby ich niekto ľutoval, majú triezvy pohľad na svet. Toto meno je šťastné a svojej majiteľke prinesie postup vpred, úspech a aj uznanie v akomkoľvek smere, ktorý si zvolí. Ich životaschopnosť je dobrá, zdravie ale premenlivé. Prospeje im, ak budú piť menej kávy a stravou si doplnia železo.
 
Gréta
Ženské meno, v súčastnosti používané ako Gréta, bolo v minulosti skrátenou podobou mena Margareta.
 
Pranostika na dnes
Po Medarde ostrá zima už nechodí, ani mráz vinici viacej neuškodí.
BYOP

V logbooku prosím šetrite miesto, časom bude údržba komplikovaná, tak aby to okrem vás bavilo aj nás a aby nám séria čo najdlhšie vydržala. V krabičkách (ak to prevedenie dovolí) by mali byť aj ceruzky, ale jeden nikdy nevie. BYOP - prineste si vlastné pero. A vlastne načo to píšem? Správny kešer má pero pri sebe vždy. :)


BONUS
Áno, BONUS bude. A možno ich bude viac. Budem sa snažiť.
Väčšinou sú to malé krabičky, bonus by mal byť spravidla väčší. A úplne na koniec by mohlo byť prekvapenie.
ROK#161 - André Marie Ampere

10. júna 1836 zomrel André-Marie Ampère, francúzsky fyzik a matematik. Narodil sa 22. januára 1775 Polémieux pri Lyone.

Portrét

Život

Veľmi skoro sa u neho prejavilo mimoriadne jazykové nadanie i talent na matematiku. Trinásťročný sa pokúsil vyriešiť problém kvadratúry kruhu. Pozorne preštudoval celú francúzsku Encyklopédiu, poznal základy dvanástich jazykov. Osemnásťročný ovládal všetky poznatky vtedajšej mechaniky. Stal sa profesorom matematiky a fyziky. Vyučoval aj chémiu a astronómiu. Za práce v teórii diferenciálnych rovníc ho vymenovali za člena parížskej Akadémie (1814). Skoro dvadsať rokov pôsobil na Polytechnickej škole v Paríži, potom (od 1824) až do konca svojho života bol profesorom experimentálnej fyziky na Collége de France.

Nemal šťastný ani pokojný život. Otca mu popravili, za štyri roky po svadbe ovdovel, druhé manželstvo nebolo úspešné. Často trpel osamelosťou a vnútorným nepokojom. Bol veľmi krátkozraký a legendárne roztržitý. Napriek tomu sa výsledkami svojich prác o elektrine stal slávnym a uznávaným vedcom už za svojho života. Aj tak si na hrob želal vytesať: Tandem felix - konečne šťastný.

Elektromagnetický experiment

Vedecký prínos

Pri vysvetľovaní fyzikálnych javov sa Ampère usiloval vychádzať z malého počtu základných princípov. Presné merania zosúlaďoval, snažil sa odvodiť komplexný vzťah. My čo zbierame plody práce géniov, ale nedelíme sa s nimi o slávu, mali by sme sa podľa mojej mienky usilovať o to, aby sme zredukovali na minimum počet princípov vysvetľujúcich všetky fyzikálne javy. Zaviedol pojmy solenoid, galvanometer, odlíšil pojmy prúd a napätie, ukázal možnosť prevedenia magnetických javov na javy elektrické. Pomocou elementárnych elektrických prúdov vysvetľoval magnetické javy. Objavil elektrodynamické sily. Výsledky svojich snáh zhrnul v práci Théorie des phénomènes électro-dynamiques (1826).

V Paríži na zasadnutí Medzinárodného elektrotechnického kongresu (1885) pomenovali na jeho počesť jednotku intenzity elektrického prúdu - ampér. (Jeden ampér je stály elektrický prúd, ktorý pri prechode dvoma priamymi rovnobežnými, veľmi dlhými vodičmi, zanedbateľného kruhového prierezu, umiestnenými vo vákuu vo vzdialenosti jedného metra od seba, vyvolá medzi vodičmi stálu silu 2.10^-7 newtona na jeden meter dĺžky vodiča.)
Rozmerovo je jeden ampér vyjadrený ako 1 coulomb za 1 sekundu, 1 A = 1 C/s. Je to prúd, ktorý prierezom vodiča prenesie za 1 sekundu náboj 1 coulomb. Neuzákonenou jednotkou, ktorá sa nepoužíva, je jeden biot, 1 Bi = 10 A.

Pravidlo pravej ruky
Pravidlo pravej ruky

Od Ampéra pochádza tzv. pravidlo pravej ruky. Formuláciu pravidla pravej ruky, ktorú v súčasnosti používame, upravil J. C. Maxwell: naznačíme uchopenie vodiča do pravej ruky tak, aby vystretý palec ukazoval smer prúdu, potom pokrčené prsty ukazujú smer magnetických indukčných čiar.

Ku keške

Na úvodných súradniciach sa nachádza Slovenský metrologický ústav, tam vám vaše zariadenie za príslušný poplatok skalibrujú a prípadne vydajú certifikát.

Už sme tu mali Volta, Ohma aj Watta, s ich malou pomocou si teraz odvodíme jednosmerné elektrické prúdy v praktickom zapojení postaršieho meniča s pomerne biednou účinnosťou.

Zadanie

U1 je napájacie napätie jednosmerných 24 V
Príkon celej sústavy vrátane meniča na primárnej strane je 242,9 W
Účinnosť DC/DC meniča je 64,8 %
Spotrebič S1 má elektrický odpor 10 Ohm
Spotrebič S2 má elektrický odpor 7 Ohm
Elektrický odpor vodičov (prívodného kábla) od meniča k spotrebičom R1 je 1 Ohm aj 1 mOhm (1,001 Ohm)

To, čo nás zaujíma, sú jednosmerné elektrické prúdy v Ampéroch na tri desatinné miesta zaokrúhlené nahor.

Prúd I1 (A) = sever
Prúd I2 (A) = východ

Zdroje
Peter Jurčovič: Slovenské PRANOSTIKY NA CELÝ ROK, vydavateľstvo PRÍRODA

 

Additional Hints (Decrypt)

zntarg

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)