Skip to content

ROK #159 - Francis Crick Mystery Cache

Hidden : 6/8/2022
Difficulty:
4 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

ROK#159
8. jún 2022 (Streda)
Francis Crick
Čo je rok
Rok je časové obdobie 365 (alebo 366 dní).
Iná definícia: Rok je časová jednotka, ktorej trvanie určuje jeden obeh planéty okolo centrálnej hviezdy alebo hviezdnej sústavy.
Čo je ROK
Táto voľná séria kešiek (nazvime ju Rozšír Obzor Kešera, alebo Rádové Obyčajné Krabice) vzniká ako nástroj na dopĺňanie kalendárov, terénov, obtiažností, atribútov, FTFiek, či počtu odlovených kešiek do štatistiky (nevhodné škrtnite). Nepôjde o žiadny powertrail, krabičky sú rozmiestňované v širšom okolí Bratislavy tak, aby boli od seba dostatočne vzdialené. Niektoré sú snáď zaujímavé, miestom, témou, či umiestnením. Niektoré miesta a témy sa budeme snažiť oživiť, bolo nám ľúto, že niektoré krabice išli do archívu aj keď robili kešerom radosť. Veríme, že krabičky ulahodia kešerskému oku, alebo duši. Ale netajíme sa tým, že niektoré krabičky budú aj do počtu. Na tejto sérii platí celodenné (FTF), teda logovaním v tento deň máte možnosť logovať FTF. Zároveň si dovoľujeme aplikovať pravidlo TRIKRÁT A DOSŤ, teda po treťom zmiznutí pôjde krabica do archívu. Ak máte záujem o uvoľnenie miesta, napíšte nám správu.
PON UTO STR ŠTV PIA SOB NED
1
Deň detí
2
de Sade
3
Deň bi-
cyklov
4
Trianon
5
Moonshine
6
Pavol Socháň
7
Memo-
randum
8
Francis Crick
9
Nero
10
A. M. Ampère
11
Carl von Linde
12
Iľja Skoček
13
James Clerk Maxwell
14
Deň darcov krvi
15
Najkratšia multi DNV
16
LightYear
17
Boj proti suchu
18
Deň pikni-
kov
19
Deň otcov
20
Josef Kemr
21
Slnovrat
22
Jaroslav Filip
23
Alan Turing
24
Obete komu-
nizmu
25
Mimoni
26
Lord Kelvin
27
Deň rybár-
stva
28
Mária Rázu-
sová Martá-
ková
29
Antoine Saint Exupéry
30
BONUS
⬅️
Máj
➡️
Júl
Dnes má meniny Medard
Mužské meno Medard má germánsky pôvod a jeho význam je "mocný", "udatný". Medardovia vedia čo chcú od života. Sú pracovití a vždy si nájdu prácu, kde by si mohli zarobiť. Málokedy pracujú osamote, najradšej sú, keď im niekto pomáha. Dokážu ľudí ohodnotiť aj pomôcť docieliť im úspech. Títo muži sú pre mnohých príťažlivými. Ich pracovné úsilie na nich dobre nevplýva, mali by v zamestnaní trošku spomaliť. Často ponukám odolávajú lebo sú málo ovplyvniteľní. Medardovia sú silnými osobnosťami a často obdarovaní múdrosťou. Budú od vás vždy žiadať veľa, no aj veľa od nich dostanete. Ich zdravie je obyčajne výborne, lebo raz a navždy sa rozhodli, že ak majú naozaj niečo urobiť, niet času byť chorým.
 
Pranostika na dnes
Medardova kvapka, štyridsať dní kvapká.
Ak plače Medard, aj jačmeň zaplače.
Ak prší na Medarda, bude daždivá žatva.
Ján lúky kosí, Medard vodu nosí.
Na Medarda končí sejba.
Nikodéma a Medarda jasný deň býva od všech pochválen.
BYOP

V logbooku prosím šetrite miesto, časom bude údržba komplikovaná, tak aby to okrem vás bavilo aj nás a aby nám séria čo najdlhšie vydržala. V krabičkách (ak to prevedenie dovolí) by mali byť aj ceruzky, ale jeden nikdy nevie. BYOP - prineste si vlastné pero. A vlastne načo to píšem? Správny kešer má pero pri sebe vždy. :)


BONUS
Áno, BONUS bude. A možno ich bude viac. Budem sa snažiť.
Väčšinou sú to malé krabičky, bonus by mal byť spravidla väčší. A úplne na koniec by mohlo byť prekvapenie.
ROK#159 - Francis Crick

8. júna 1916 sa narodil Francis Harry Compton Crick, anglický molekulárny biológ a biochemik. Spolu s Jamesom Watsonom a Rosalindou Franklin hral zásadnú rolu v dekódovaní štruktúry DNA.

Prínos

Štúdia v časopise Nature z roku 1953, ktorú publikoval spolu s Jamesom Watsonom, položila základy na porozumenie štruktúry a funcií DNA. Spolu s Maurice Wilkinsom dostali v roku 1962 Nobelovu cenu za medicínu.

Život

V detstve ho k vede inšpiroval strýko, ktorý ho naučil vyfukovať sklo, robiť chemické experimenty a vyvolávať fotky.
V 14tich rokoch študoval matematiku, fyziku a chémiu na Mill Hill School v Londýne. Ďalej študoval na University College London. Po skončení študoval PhD na univerzite v Cambridge a pracoval tamtiež vo výskumnom biologickom laboratóriu.

Počas druhej svetovej vojny pracoval s ďalšími vedcami na dizajne magnetických a akustických mín.

V roku 1947, vo veku 31 rokov začal štúdium biológie, čo popísal, ako keby sa musel znova narodiť. Zároveň si myslel, že jeho skúsenosti fyzika mu umožňovali nový pohľad na problémy biológie.

DNA

DNA je nositeľkou genetickej informácie bunky, riadi rast, delenie a regeneráciu bunky. Väčšinou je DNA v bunke uložená ako dvojzávitnicová špirála, ktorej vlákna majú navzájom opačnú orientáciu fosfodiesterových väzieb (sú antiparalelné). Dvojzávitnica DNA je veľmi tenká, ale zároveň dosahuje veľkú dĺžku, ktorá mnohonásobne presahuje dĺžku celej bunky. Preto je v bunke veľmi poohýbaná a zvinutá.
Genetická informácia zapísaná v DNA sa realizuje prostredníctvom dvoch základných krokov, a to transkripcie a translácie.
Poradie jednotlivých dusíkových báz je kľúčové v prenose genetickej informácie. Funkčné úseky DNA, ktoré dokážu určité enzýmy prepísať do RNA, sa nazývajú gény.

História

Nukleové kyseliny objavil v roku 1869 švajčiarsky lekár Friedrich Miescher. Phoebus Levene začiatkom 20. storočia zistil, že DNA sa skladá z cukrov, fosfátov a báz.
Jej funkcia v prenose genetickej informácie však dlho nebola známa. Jedna teória totiž hovorila, že genetická informácia sa prenáša vo forme špecializovaných bielkovín a nie DNA. Až v roku 1943 priniesol slávny Averyho-MacLeodov-McCartyho experiment prvý dôkaz o úlohe DNA v dedičnosti.
Odhalenie trojrozmernej štruktúry DNA bolo v jej výskume veľmi významným míľnikom. Objav dvojzávitnicovej štruktúry sa spája s menami Jamesa Watsona a Francisa Cricka. Pred vypracovaním Watsonovho-Crickovho modelu už bolo známe, že DNA je tvorená monomérmi - nukleotidmi, ktoré sa líšia svojimi dusíkatými bázami.
Na začiatku 60. rokov Har Gobind Khorana, Robert W. Holley a Marshall Warren Nirenberg rozlúštili genetický kód. V roku 1980 dostali Walter Gilbert a Frederick Sanger Nobelovu cenu za objav metódy, ktorou možno určiť poradie báz v DNA.

Na úvodných súradniciach sa keška nenachádza, nachádza sa tu Biomedicínske centrum SAV.

Úloha

Dáme si malý tematicý kvíz.

Komplementárny reťazec ku 5"-CGCATGTAGCGA-3" je:
5"-AGCGATGTACGC-3": A = 7
5"-GCGTACATCGCT-3": A = 3
3"-GCGTACATCGCT-5": A = 5

Rozbitie ktorého páru väzieb si vyžaduje najviac energie?
Všetky si vyžadujú rovnaké množstvo energie: B = 4
A/T: B = 6
G/C: B = 8

Proces, pomocou ktorého sa z DNA vytvára RNA sa volá:
translácia: C = 1
transkripcia: C = 0
replikácia: C = 2

Dve strany "rebríka" DNA drží pohromade:
vodíkové väzby: D = 3
molekulárne lepidlo: D = 4
polyméry: D = 5

Proces, ktorým sa kopíruje DNA sa volá:
transkripcia: F = 7
replikácia: F = 1
translácia: F = 8

Čo z nasledovného prenáša genetickú informáciu z jadra do cytoplazmy?
mRNA G = 2
tRNA: G = 6
ribonukleotidy: G = 4

Finál

Kešku nájdete tu:

N 48 1C.A(F+G)B
E 017 0D.(A+G)(D+F)(B+F)

Zdroje
Peter Jurčovič: Slovenské PRANOSTIKY NA CELÝ ROK, vydavateľstvo PRÍRODA

 

Additional Hints (Decrypt)

zntarg

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)