Skip to content

ROK #157 - Pavol Socháň Traditional Cache

Hidden : 6/6/2022
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

ROK#157
6. jún 2022 (Pondelok)
Pavol Socháň
Čo je rok
Rok je časové obdobie 365 (alebo 366 dní).
Iná definícia: Rok je časová jednotka, ktorej trvanie určuje jeden obeh planéty okolo centrálnej hviezdy alebo hviezdnej sústavy.
Čo je ROK
Táto voľná séria kešiek (nazvime ju Rozšír Obzor Kešera, alebo Rádové Obyčajné Krabice) vzniká ako nástroj na dopĺňanie kalendárov, terénov, obtiažností, atribútov, FTFiek, či počtu odlovených kešiek do štatistiky (nevhodné škrtnite). Nepôjde o žiadny powertrail, krabičky sú rozmiestňované v širšom okolí Bratislavy tak, aby boli od seba dostatočne vzdialené. Niektoré sú snáď zaujímavé, miestom, témou, či umiestnením. Niektoré miesta a témy sa budeme snažiť oživiť, bolo nám ľúto, že niektoré krabice išli do archívu aj keď robili kešerom radosť. Veríme, že krabičky ulahodia kešerskému oku, alebo duši. Ale netajíme sa tým, že niektoré krabičky budú aj do počtu. Na tejto sérii platí celodenné (FTF), teda logovaním v tento deň máte možnosť logovať FTF. Zároveň si dovoľujeme aplikovať pravidlo TRIKRÁT A DOSŤ, teda po treťom zmiznutí pôjde krabica do archívu. Ak máte záujem o uvoľnenie miesta, napíšte nám správu.
PON UTO STR ŠTV PIA SOB NED
1
Deň detí
2
de Sade
3
Deň bi-
cyklov
4
Trianon
5
Moonshine
6
Pavol Socháň
7
Memo-
randum
8
Francis Crick
9
Nero
10
A. M. Ampère
11
Carl von Linde
12
Iľja Skoček
13
James Clerk Maxwell
14
Deň darcov krvi
15
Najkratšia multi DNV
16
LightYear
17
Boj proti suchu
18
Deň pikni-
kov
19
Deň otcov
20
Josef Kemr
21
Slnovrat
22
Jaroslav Filip
23
Alan Turing
24
Obete komu-
nizmu
25
Mimoni
26
Lord Kelvin
27
Deň rybár-
stva
28
Mária Rázu-
sová Martá-
ková
29
Antoine Saint Exupéry
30
BONUS
⬅️
Máj
➡️
Júl
Dnes má meniny Norbert
Mužské meno Norbert má nemecký pôvod a jeho význam je "slávny Severan". Títo muži sú pozorní a ohľaduplní. I keď im veľa ľudí nepraje, Norbertovia si z toho nič nerobia a berú to pokojne a nič ich nerozčúli. Zlo a falošné jednanie si nevšímajú a pokladajú to za bezvýznamné a komické. Všeobecne sú pomalší, ale nakoniec dostanú všetko, po čom túžia, čo im zabezpečí uľahčený a dobrý život. Majú dobrú intuíciu, ktorá im umožní odhadnúť okolnosti. Norbertovia nie sú lakomí, dokážu sa podeliť zo všetkým aj pomôcť ostatným, ak to potrebujú, ale nebudú pri tom vynakladať veľkú námahu. Medzi ich plusy patrí šikovnosť a obratnosť. . Zdravie je vcelku uspokojivé, ale mali by sa prepracovávať. Mali by viac stáť za svojimi názormi, prekonávať sklon k ostýchavosti, a naučiť sa sústrediť. V ich strave by nemal chýbať hlavne vápnik a vitamín C.
 
Pranostika na dnes
Na svätého Norberta zima ide do čerta.
BYOP

V logbooku prosím šetrite miesto, časom bude údržba komplikovaná, tak aby to okrem vás bavilo aj nás a aby nám séria čo najdlhšie vydržala. V krabičkách (ak to prevedenie dovolí) by mali byť aj ceruzky, ale jeden nikdy nevie. BYOP - prineste si vlastné pero. A vlastne načo to píšem? Správny kešer má pero pri sebe vždy. :)


BONUS
Áno, BONUS bude. A možno ich bude viac. Budem sa snažiť.
Väčšinou sú to malé krabičky, bonus by mal byť spravidla väčší. A úplne na koniec by mohlo byť prekvapenie.
ROK#157 - Pavol Socháň

6. júna 1862 v Liptovskom Mikuláši sa narodil Pavol Socháň, slovenský etnograf, spisovateľ, publicista, maliar a významný fotograf. Zomrel 26. január 1941, v Bratislava.

Portrét

Detstvo a štúdium

Otec Pavol Socháň bol sedlárskym majstrom, matka sa volala Eva Bazelová. Jeho manželkou bola Božena Anderová, mali spolu sedem detí.
V rokoch 1873 - 1878 študoval na gymnáziu Kežmarku, následne v rokoch 1879 - 1881 na učiteľskom ústave v Lučenci, potom v rokoch 1881 - 1885 na maliarskej akadémii v Prahe. Navštevoval aj prednášky z dejín umenia a národopisu na Filozofickej fakulte Karlovej univerzity. V tomto čase bol funkcionárom slovenského študentského spolku Detvan. V rokoch 1885 - 1886 študoval na Bavorskej maliarskej akadémii v Mníchove, kde sa tiež naučil fotografovať (v ateliéri Thomasa Menzela). V roku 1889 získal v ateliéri J. Eckerta v Prahe výučný list fotografa-živnostníka.

Komu sa nelení, tomu sa belie

 

Starý kostol v Chyžnej na Orave

 

Po jarmoku pri oldomáši v Detve

Život na Slovensku

V rokoch 1886 - 1891 žil v Prahe, potom sa presťahoval na Slovensko, kratšiu dobu žil v Liptovskom Mikuláši, od roku 1893 do roku 1912 žil v Martine, kde si otvoril fotografický ateliér. Práve tu sa venoval etnografickým výskumom, zbieraniu ľudovej slovesnosti a umeleckých diel, vytváral národopisné fotografie. Písal aj dramatické diela a publicistické príspevky do početných periodík. Angažoval sa tiež v kultúrno-spoločenskom živote a organizačnej práci v Slovenskom spevokole a v Muzeálnej slovenskej spoločnosti, ktorú spoluzakladal. Usporiadal tiež početné výstavy slovenského ľudového umenia doma a v zahraničí (napríklad na Národopisnej výstave československej v roku 1895 v Prahe).

Smädný šuhaj v Záriečí

Život v zahraničí

V rokoch 1912 - 1914 žil opäť v Prahe kde sa venoval najmä novinárskej práci. Po vypuknutí prvej svetovej vojny odišiel do USA, v rokoch 1914 - 1917 žil v New Yorku a v rokoch 1917 - 1919 v Pittsburghu. V USA pôsobil ako učiteľ na slovenských krajanských školách, ale aj ako novinár a publicista. V roku 1919 sa vrátil do Československej republiky a pracoval v početných úradníckych funkciách v Prahe a v Bratislave. Od roku 1923 žil a pracoval ako novinár trvalo v Bratislave.

Socháň patril k našim najvýznamnejším fotografom, venoval sa najmä dokumentárnej fotografii. V početných snímkach zachytil dobovú podobu viacerých slovenských miest a dedín, ale najmä ľudového umenia (slovenské kroje, výšivky, pracovné nástroje, vidiecke obydlia).
Bol tiež spoluzakladateľom a redaktorom časopisu Živena. V americkom exile redigoval časopisy Slovenský hlásnik, New Yorský denník a iné. V rokoch 1924 - 1926 bol redaktorom Národného denníka. Prispieval odbornými a populárnymi článkami do početných periodík. Spracoval aj heslá o Slovensku a Slovákoch do Ottovho slovníka naučného. Napísal aj niekoľko divadelných hier, ktoré ale nemajú vysokú umeleckú hodnotu.

Šindliar z Kysúc

Umiestnenie kešky

Na ulici, kde je umiestnená keška boli kedysi staré originálne domčeky s originálnymi šindlami. Bohužiaľ dnes sú väčšina z nich upravené a pôvodný vzhľad tejto starej štvrti je už minulosťou. Keď poriadne pohľadáte, zopár ich tu ešte nájdete.

Keška je umiestnená vo zvodidle, je to tu ale dosť frekventované. Testovaciu krabičku sme sem osadili na prelome roka, doteraz tam vydržala. Otázne je, koľko sa jej podarí vydržať pri nápore kešerov.

Zdroje
Peter Jurčovič: Slovenské PRANOSTIKY NA CELÝ ROK, vydavateľstvo PRÍRODA

 

Additional Hints (Decrypt)

zntarg

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)