Skip to content

ROK #272 - Mária Ďuríčková Traditional Geocache

Hidden : 9/29/2022
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

ROK#272
29. september 2022 (Štvrtok)
Mária Ďuríčková
Čo je rok
Rok je časové obdobie 365 (alebo 366 dní).
Iná definícia: Rok je časová jednotka, ktorej trvanie určuje jeden obeh planéty okolo centrálnej hviezdy alebo hviezdnej sústavy.
Čo je ROK
Táto voľná séria kešiek (nazvime ju Rozšír Obzor Kešera, alebo Rádové Obyčajné Krabice) vzniká ako nástroj na dopĺňanie kalendárov, terénov, obtiažností, atribútov, FTFiek, či počtu odlovených kešiek do štatistiky (nevhodné škrtnite). Nepôjde o žiadny powertrail, krabičky sú rozmiestňované v širšom okolí Bratislavy tak, aby boli od seba dostatočne vzdialené. Niektoré sú snáď zaujímavé, miestom, témou, či umiestnením. Niektoré miesta a témy sa budeme snažiť oživiť, bolo nám ľúto, že niektoré krabice išli do archívu aj keď robili kešerom radosť. Veríme, že krabičky ulahodia kešerskému oku, alebo duši. Ale netajíme sa tým, že niektoré krabičky budú aj do počtu. Na tejto sérii platí celodenné (FTF), teda logovaním v tento deň máte možnosť logovať FTF. Zároveň si dovoľujeme aplikovať pravidlo TRIKRÁT A DOSŤ, teda po treťom zmiznutí pôjde krabica do archívu. Ak máte záujem o uvoľnenie miesta, napíšte nám správu.
PON UTO STR ŠTV PIA SOB NED
1
Edgar Rice Burr-
oughs
2
Ján Fadrusz
3
Ferdinand Porsche
4
Alexander Moyzes
5
Farrokh Bulsara
6
John Dalton
7
Buddy Holly
8
Antonín Dvořák
9
Luigi Galvani
10
Veľký hadró-
nový urých-
ľovač
11
Carl Zeiss
12
Irène Joliot Curie
13
Roald Dahl
14
Dante Alighieri
15
Marco Polo
16
BB King
17
Jozef Bednárik
18
Leon Foucault
19
Emil Zátopek
20
Móric Beny-
ovszký
21
Medzi-
národný deň mieru
22
Michael Faraday
23
Jesen-
ná rovno-
dennosť
24
Moše Schreiber
25
Svetový deň lekárnikov
26
Ferdi-
nand Miluč-
27
Deň želez-
ničiarov
28
Marcello Mastroiani
29
Mária Ďuríčková
30
BONUS
⬅️
August
➡️
Október
Dnes majú meniny Michal, Michaela
Michal
Mužské meno Michal má hebrejský pôvod a v preklade znamená "ako Boh", Bohu podobný". Michal je jednoducho vyjadrené – dobrý chlapec. Michal je muž plný rozporov a takmer nikto sa v ňom nedokáže orientovať. Hrá rád divadlo a pôsobí ako tvrdý chlapík. Stačí dlhšia snaha a zistíme, že je to citlivý romantik. Snaží sa učiť z chýb iných a tak je ťažké nájsť v ňom toho pravého a skutočného muža. Je skrytý pod maskou a nerád dáva možnosť iným, aby ho zranili. V láske je opatrný a stály, keď už sa rozhodne, tak to platí na dlhý čas. Platí to aj o jeho vzťahoch k priateľom, správa sa akoby otvorene a veselo, no pritom len skúma reakcie ľudí okolo seba a postupne si vyberá z nich tých, ktorí mu vyhovujú. Radšej sa baví so zopár vernými, ako by bol centrom pozornosti. V hĺbke samoty dokáže vytvoriť logické postupy, ktoré ho privedú k vysnenému cieľu. Prevladá u neho pioniersky duch, duch objaviteľa neznámeho a nepoznaného. V dospelosti je znamenitý obchodník, lekár aj vojak.
 
Michaela
Ženské meno Michaela má hebrejský pôvod a v preklade znamená "ako Boh", "Bohu podobná". Michaela je zvláštnou osobnosťou. Býva šarmantná, príjemná a úprimná. Často je jej úprimnosť až urážkou a nikdy nevie, kedy je potrebné skončiť. Kritizuje iných a zabúda na vlastné chyby, či nedostatky. Preto zriedkavo má okolo seba priateľov, či priateľky, pretože nevie zaobchádzať jemne s citmi iných. Býva opustená a nevie pochopiť, prečo každý od nej bočí. Chýba jej takt a ohľaduplnosť, jej poznámky sú síce pravdivé, ale nie vždy žiadané a prijateľné. Vždy vie presne trafiť slabé miesto, vie byť až neúprosná a potom, keď je naraz sama, nevie pochopiť, kde a prečo urobila chybu. Pritom, keď niekto iný na ňu útočí, trápi sa a plače, no nevie sa poučiť.
 
Pranostika na dnes
Koľko mrazov pred Michalom, toľko studených dní bude po Ďure. Michalovo hrmenie veľké vetry priháňa. Ak sú na Michala lastovičky tuná ešte, tak sa z tuhej zimy netešte. Keď hrom bije okolo Michala, bude po Vianociach zima nestála.
BYOP

V logbooku prosím šetrite miesto, časom bude údržba komplikovaná, tak aby to okrem vás bavilo aj nás a aby nám séria čo najdlhšie vydržala. V krabičkách (ak to prevedenie dovolí) by mali byť aj ceruzky, ale jeden nikdy nevie. BYOP - prineste si vlastné pero. A vlastne načo to píšem? Správny kešer má pero pri sebe vždy. :)


BONUS
Áno, BONUS bude. A možno ich bude viac. Budem sa snažiť.
Väčšinou sú to malé krabičky, bonus by mal byť spravidla väčší. A úplne na koniec by mohlo byť prekvapenie.
ROK#272 - Mária Ďuríčková

Mária Ďuríčková, vlastným menom Mária Masaryková, rodená Piecková, bola známou slovenskou spisovateľkou, prekladateľkou, scenáristkou a autorkou literatúry prevažne pre deti a mládež. Narodila sa 29. septembra 1919 vo Zvolenskej Slatine. Pochádzala z roľníckej rodiny. Rada trávila čas so starou mamou z otcovej strany, ktorá jej často rozprávala rôzne príbehy a rozprávky. Taktiež ju podporovala v čítaní a neskôr aj inšpirovala k písaniu vlastných poviedok. Do ľudovej a meštianskej školy chodila vo Zvolenskej Slatine a Zvolene. Nakoľko mala talent na písanie, odišla v roku 1934 študovať do Lučenca, kde študovala na Štátnom učiteľskom ústave. Štúdium úspešne ukončila o štyri roky neskôr.

Portrét

Život a práca

Po škole pracovala ako učiteľka v rôznych dedinských školách – v Hornom Tisovníku, v obci Žitná, v obci Šajba a v dedinke Omastiná (pri Bánovciach nad Bebravou). Tu spoznala Vojtecha Masaryka, ktorý bol riaditeľom ľudovej školy. Spoločne sa venovali deťom nielen ako pedagógovia, ale s deťmi nacvičovali aj divadelné predstavenia, či usporadúvali pre ne koncerty. Mária vedela hrať na husliach a Vojtech na harmonike. Neskôr ich vzťah prekvitol v lásku a zosobášili sa v roku 1943. Po roku sa im narodil syn Janko. Vojtech v roku 1944 odišiel do Slovenského národného povstania ešte pred jeho oficiálnym vyhlásením a ostal v horách aj po jeho potlačení. Tam ho však s ďalšími povstalcami našli nemeckí vojaci a zabili.

V roku 1945 odišla do Bratislavy, kde aj zostala. Tu sa zamestnala ako učiteľka a popri práci študovala na pedagogickej fakulte Univerzity Komenského. Tu študovala slovenčinu a ruštinu. Ochorela však na tuberkulózu, a preto už nemohla viac vyučovať a musela zároveň ukončiť štúdium na vysokej škole. Po 2. sv. vojne si zároveň zmenila meno na Ďuríčková, čo bolo meno jej matky za slobodna. Kvôli priezvisku Masaryková ju totižto často vypočúvali štátni príslušníci, ktorí si jej osobu spájali s prvým prezidentom Československého štátu, Tomášom Garique Masarykom, hoci s ním žiadne rodinné väzby nemala.

Prijala prácu v redakcii detských časopisov. Najprv písala do časopisov Zornička a Ohník a v roku 1951 sa stala šéfredaktorkou časopisu Družba, o rok neskôr šéfredaktorkou časopisu Zornička. Od roku 1954 pracovala 15 rokov ako redaktorka vo vydavateľstve Mladé letá a v rokoch 1960-1970 sa stala šéfredaktorkou časopisu Slniečko. Literárne debutovala v roku 1954 dielom Rozprávka o dedovi Mrázovi. Jej dielo je naozaj veľmi bohaté a žánrovo pestré – písala nielen poéziu a prózu, ale napísala aj bábkovú hru, scenár a rozhlasové, či televízne hry. Editovala literárne diela a upravila aj klasické ruské rozprávky a bola prekladateľkou z ruštiny, češtiny a nemčiny. Knihy Márie Ďuríčkovej boli zároveň prekladané a vydávané v zahraničí (boli preložené do cca 21 jazykov). Niektoré sa dočkali aj filmového, či televízneho spracovania. Jej tvorba bola aj oceňovaná a získala cca 30 rôznych ocenení.

8 a pol

Dielo

Aj napriek úskaliam osudu, ktorý ju pripravil o milovaného manžela a vysnívané učiteľské povolanie, nevzdala sa a svoj talent pretavila do mnohých krásnych kníh pre deti a mládež. Zomrela 14. marca 2004 vo veku 84 rokov.

Výber z diela:

Rozprávka o dedovi Mrázovi (1954)
Zajko a líška (1957)
My z ôsmej A (1960)
Danka a Janka (1961)
O Guľkovi Bombuľkovi (1962)
Majka Tárajka (1965)
Janček Palcček (1970)
O katarínke a túlavom vrchu (1970)
Danka a Janka v rozprávke (1970)
Jožko Mrkvička Spáč (1972)
Dunajská kráľovná (1976)
Prešporský zvon (1978)
Kľúče od mesta (1981)
Princezná Ruženka (1982)
Domček, domček, kto v tebe býva? (1983)
Čo si hračky rozprávali (1986)
Zemský kľúč (1986)
Bratislavské povesti (1990)
Slncové dievčatko (1995)
Braček z tekvice a Sestričky z Topánika (2003)

Zdroje
Peter Jurčovič: Slovenské PRANOSTIKY NA CELÝ ROK, vydavateľstvo PRÍRODA

 

Additional Hints (Decrypt)

cnqahgý fgebz

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)