Skip to content

ROK #247 - Alexander Moyzes Traditional Geocache

Hidden : 9/4/2022
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

ROK#247
4. september 2022 (Nedeľa)
Alexander Moyzes
Čo je rok
Rok je časové obdobie 365 (alebo 366 dní).
Iná definícia: Rok je časová jednotka, ktorej trvanie určuje jeden obeh planéty okolo centrálnej hviezdy alebo hviezdnej sústavy.
Čo je ROK
Táto voľná séria kešiek (nazvime ju Rozšír Obzor Kešera, alebo Rádové Obyčajné Krabice) vzniká ako nástroj na dopĺňanie kalendárov, terénov, obtiažností, atribútov, FTFiek, či počtu odlovených kešiek do štatistiky (nevhodné škrtnite). Nepôjde o žiadny powertrail, krabičky sú rozmiestňované v širšom okolí Bratislavy tak, aby boli od seba dostatočne vzdialené. Niektoré sú snáď zaujímavé, miestom, témou, či umiestnením. Niektoré miesta a témy sa budeme snažiť oživiť, bolo nám ľúto, že niektoré krabice išli do archívu aj keď robili kešerom radosť. Veríme, že krabičky ulahodia kešerskému oku, alebo duši. Ale netajíme sa tým, že niektoré krabičky budú aj do počtu. Na tejto sérii platí celodenné (FTF), teda logovaním v tento deň máte možnosť logovať FTF. Zároveň si dovoľujeme aplikovať pravidlo TRIKRÁT A DOSŤ, teda po treťom zmiznutí pôjde krabica do archívu. Ak máte záujem o uvoľnenie miesta, napíšte nám správu.
PON UTO STR ŠTV PIA SOB NED
1
Edgar Rice Burr-
oughs
2
Ján Fadrusz
3
Ferdinand Porsche
4
Alexander Moyzes
5
Farrokh Bulsara
6
John Dalton
7
Buddy Holly
8
Antonín Dvořák
9
Luigi Galvani
10
Veľký hadró-
nový urých-
ľovač
11
Carl Zeiss
12
Irène Joliot Curie
13
Roald Dahl
14
Dante Alighieri
15
Marco Polo
16
BB King
17
Jozef Bednárik
18
Leon Foucault
19
Emil Zátopek
20
Móric Beny-
ovszký
21
Medzi-
národný deň mieru
22
Michael Faraday
23
Jesen-
ná rovno-
dennosť
24
Moše Schreiber
25
Svetový deň lekárnikov
26
Ferdi-
nand Miluč-
27
Deň želez-
ničiarov
28
Marcello Mastroiani
29
Mária Ďuríčková
30
BONUS
⬅️
August
➡️
Október
Dnes má meniny Rozália
Ženské meno Rozália má latinský pôvod a v preklade znamená "ružová", "sviatok ruží". Rozália nám pripraví nejedno prekvapenie. Nikdy nevydrží na jednom mieste. Je bezstarostná, dokonale zakrýva svoje rozpaky a vie zapôsobiť na okolie. Štúdium jej nerobí žiadne problémy, aj keď často sa u nej prejavuje nerozhodnosť v profesionálnom zameraní. Najlepšie sa realizuje väčšinou v domácnosti. Ako gazdinka a hostiteľka je dokonalá. Je spoločenská, vie prijímať návštevy, a má výnimočnú schopnosť prispôsobiť sa, cíti sa dobre takmer všade.
 
Pranostika na dnes
Ak sa dotkne Rozália kvetov, Lucia nimi vyzdobí okná natrvalo. Keď Rozália kvety páli, Lucia kvetmi pomaľuje obloky.
BYOP

V logbooku prosím šetrite miesto, časom bude údržba komplikovaná, tak aby to okrem vás bavilo aj nás a aby nám séria čo najdlhšie vydržala. V krabičkách (ak to prevedenie dovolí) by mali byť aj ceruzky, ale jeden nikdy nevie. BYOP - prineste si vlastné pero. A vlastne načo to píšem? Správny kešer má pero pri sebe vždy. :)


BONUS
Áno, BONUS bude. A možno ich bude viac. Budem sa snažiť.
Väčšinou sú to malé krabičky, bonus by mal byť spravidla väčší. A úplne na koniec by mohlo byť prekvapenie.
ROK#247 - Alexander Moyzes

4. septembra 1906 sa v Kláštore pod Znievom narodil Alexander Moyzes, slovenský hudobný skladateľ, pedagóg a organizátor hudobného života.

Portrét

Syn nestora slovenských skladateľov

Alexander Moyzes sa narodil ako syn Mikuláša Moyzesa, nestora slovenských skladateľov. Základné hudobné vzdelanie i cenné rady získal od svojho otca. Po maturite na reálnom gymnáziu v Prešove študoval mladý Moyzes kompozíciu, inštrumentáciu, dirigovanie a hudobné formy na konzervatóriu v českej Prahe. V získavaní vedomostí pokračoval v kompozičnej triede Vítězslava Nováka na Majstrovskej škole pražského konzervatória, ktorú úspešne absolvoval v roku 1930.

CD Tance zo Slovenska

Riaditeľ SĽUKu

Talentovaný hudobník tiež súkromne študoval na Conservatoire vo francúzskom Paríži a na Hochschule für Musik v nemeckom Lipsku. V rokoch 1937-1948 bol Alexander Moyzes šéfom hudobného odboru Československého rozhlasu v Bratislave, od roku 1949 profesorom kompozície na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave a v rokoch 1965-1971 rektorom tejto vysokej školy. Súčasne pôsobil ako umelecký vedúci a riaditeľ folklórneho súboru SĽUK (Slovenský ľudový umelecký kolektív - 1953). Pre tento umelecký súbor zložil prvý hudobný program. Predsedom Zväzu slovenských skladateľov bol A. Moyzes v rokoch 1969 až 1970.

Tvorba významného slovenského skladateľa inšpirovaná zbojníckou a trávnicovou lyrikou je rozsiahla a žánrovo rozmanitá. Okrem orchestrálnych, komorných a vokálnych skladieb je Alexander Moyzes autorom početných inštrumentálnych diel pre rôzne nástrojové obsadenie a množstva zborových piesní a úprav ľudových piesní. Jeho dielo zahŕňa tiež tvorbu pre ľudové súbory ako sú SĽUK či Lúčnica, scénické hudby pre divadlo a taktiež filmovú hudbu.

Modernistické tendencie

Prvé obdobie Moyzesovej tvorby (1929-1933) znamená v dejinách slovenskej hudby výraznú radikalizáciu smerom k modernistickým tendenciám. Symbolickým začiatkom slovenskej hudobnej moderny je jeho I. symfónia opus 4 (1929). Časť jeho tvorby je ovplyvnená európskym avantgardizmom a civilizmom. Druhý smer skladateľovej tvorby reprezentuje tendencia využiť charakteristické elementy slovenskej ľudovej hudby v hudbe umelej. Toto druhé tvorivé obdobie A. Moyzesa (1934-1950) znamená upevnenie národného prvku hudobnej reči s uplatnením programových momentov, historických a vlasteneckých námetov.

Ocenenia

Za svoje hodnotné celoživotné dielo a zásluhy o rozvoj slovenskej hudobnej kultúry získal popredný hudobný umelec mnohé ocenenia a vyznamenania. V roku 1966 mu bol udelený titul Národný umelec. Alexander Moyzes zomrel 20. novembra 1984 v Bratislave.

Piano sonata
Zdroje
Peter Jurčovič: Slovenské PRANOSTIKY NA CELÝ ROK, vydavateľstvo PRÍRODA

 

Additional Hints (Decrypt)

Qhgvan i zegibz fgebzr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)