Skip to content

ROK #250 - Buddy Holly Traditional Geocache

Hidden : 9/7/2022
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

ROK#250
7. september 2022 (Streda)
Buddy Holly
Čo je rok
Rok je časové obdobie 365 (alebo 366 dní).
Iná definícia: Rok je časová jednotka, ktorej trvanie určuje jeden obeh planéty okolo centrálnej hviezdy alebo hviezdnej sústavy.
Čo je ROK
Táto voľná séria kešiek (nazvime ju Rozšír Obzor Kešera, alebo Rádové Obyčajné Krabice) vzniká ako nástroj na dopĺňanie kalendárov, terénov, obtiažností, atribútov, FTFiek, či počtu odlovených kešiek do štatistiky (nevhodné škrtnite). Nepôjde o žiadny powertrail, krabičky sú rozmiestňované v širšom okolí Bratislavy tak, aby boli od seba dostatočne vzdialené. Niektoré sú snáď zaujímavé, miestom, témou, či umiestnením. Niektoré miesta a témy sa budeme snažiť oživiť, bolo nám ľúto, že niektoré krabice išli do archívu aj keď robili kešerom radosť. Veríme, že krabičky ulahodia kešerskému oku, alebo duši. Ale netajíme sa tým, že niektoré krabičky budú aj do počtu. Na tejto sérii platí celodenné (FTF), teda logovaním v tento deň máte možnosť logovať FTF. Zároveň si dovoľujeme aplikovať pravidlo TRIKRÁT A DOSŤ, teda po treťom zmiznutí pôjde krabica do archívu. Ak máte záujem o uvoľnenie miesta, napíšte nám správu.
PON UTO STR ŠTV PIA SOB NED
1
Edgar Rice Burr-
oughs
2
Ján Fadrusz
3
Ferdinand Porsche
4
Alexander Moyzes
5
Farrokh Bulsara
6
John Dalton
7
Buddy Holly
8
Antonín Dvořák
9
Luigi Galvani
10
Veľký hadró-
nový urých-
ľovač
11
Carl Zeiss
12
Irène Joliot Curie
13
Roald Dahl
14
Dante Alighieri
15
Marco Polo
16
BB King
17
Jozef Bednárik
18
Leon Foucault
19
Emil Zátopek
20
Móric Beny-
ovszký
21
Medzi-
národný deň mieru
22
Michael Faraday
23
Jesen-
ná rovno-
dennosť
24
Moše Schreiber
25
Svetový deň lekárnikov
26
Ferdi-
nand Miluč-
27
Deň želez-
ničiarov
28
Marcello Mastroiani
29
Mária Ďuríčková
30
BONUS
⬅️
August
➡️
Október
Dnes má meniny Marianna
Ženské meno Marianna pochádza z latinského mena Marianus a v preklade znamená "patriaca rímskemu rodu Mariovcov". Je veľmi cieľavedomá a aktívna, ale len ak má v poriadku citový život. Často sa sústredí na svoje vnútro a city. Potrebuje istotu a pocit, že je milovaná a obletovaná. Dokáže sa presadiť a uplatniť v akomkoľvek povolaní. Rodinné zázemie je teda pre ňu tým najdôležitejším.
 
Pranostika na dnes
Septembrový dážď poliam potrava, vinohradom otrava. Silné dažde v septembri sú na hliny mor, na piesky dar.
BYOP

V logbooku prosím šetrite miesto, časom bude údržba komplikovaná, tak aby to okrem vás bavilo aj nás a aby nám séria čo najdlhšie vydržala. V krabičkách (ak to prevedenie dovolí) by mali byť aj ceruzky, ale jeden nikdy nevie. BYOP - prineste si vlastné pero. A vlastne načo to píšem? Správny kešer má pero pri sebe vždy. :)


BONUS
Áno, BONUS bude. A možno ich bude viac. Budem sa snažiť.
Väčšinou sú to malé krabičky, bonus by mal byť spravidla väčší. A úplne na koniec by mohlo byť prekvapenie.
ROK#250 - Buddy Holly

Životopis

Buddy Holly (vlastným menom Charles Hardin Holley) bol americký spevák a hudobník. Je pokladaný za ústrednú postavu a priekopníka žánru rock and roll v polovici 50.-tych rokov 20. storočia. Narodil sa 7. septembra 1936 v meste Lubbock v Teaxse ako štvrté dieťa v poradí rodičom Lawrence Odell „L.O.“ Holleymu a Ella Pauline Drakeovej. Už od malička sa zaujímal o hudbu, keďže drvivá väčšina jeho rodiny vedela hrať na nejakom hudobnom nástroji a spievať. Teda okrem starého „L.O.“. Ako 11-ročný sa Buddy (takto ho od detstva prezývali) začal učiť hrať na klavíri, no vydržalo mu to iba deväť mesiacov. Oveľa viac ho bavila gitara, po ktorej túžil. Na gitaru ho naučil hrať jeho brat Travis.

Portrét

Kariéra

Spočiatku bol Buddy ovplyvnený gospelovými a country hudobníkmi ako Hank Williams, Jimmie Rodgers, Moon Mullican, Bill Monroe a ďalšími. Počúval hudobné programy v rádiu ako napr. Grand Ole Opry, či Louisiana Hayride. Na strednej škole hrával s hudobníkmi Sonny Curtisom, či Jerry Allisonom. Neskôr ho ovplyvnili nočné rozhlasové stanice, ktoré vysielali piesne v žánroch blues a rhythm and blues (známy aj pod skratkou R&B). Po ukončení strednej školy sa rozhodol naplno venovať hudbe. Vo februári 1955 bol predskokanom Elvisa Presleyho. Fascinovaný vystupovaním a repertoárom Elvisa, zmenil hudobnú tvorbu od country hudby viac k rock and rollu. Kariéra sa začala pomaličky rozbiehať po tom, ako ohúril lovca talentov Eddieho Crandalla. Ten využil kontakty a dopomohol Buddymu k zmluve s Decca Records v roku 1956. V zmluve spravili preklep v mene a z Holleyho bol Holly – toto umelecké meno mu už ostalo. Obdobie v Decca Records však nebolo pre mladého Holl(e)yho bohvieako priaznivé. Nemal veľkú kreatívnu kontrolu nad nahrávaním svojich piesní, a preto sa v roku 1957 spolupráca s Decca Records skončila, teda „skončila“ – Decca Records povedala Hollymu, že mu zmluvu nepredĺži a navyše piesne, ktoré pre nich nahral, nemôže najbližších päť rokov nahrať pod svojím menom pre niekoho iného. Buddy sa dal dohromady s Jerry Allisonom, basgitaristom Joe B. Mauldinom a gitaristom Niki Sullivanom. Oslovili producenta Normana Pettyho, u ktorého nahrali demoverziu piesne That’ll Be the Day. Keďže Buddy túto pieseň nemohol vydať pod svojím menom, Allison navrhol, aby sa ako skupina nazvali Crickets. Buddy mal konečne voľnú ruku and kreatívnou kontrolou. Pieseň That’ll Be the Day vyšla 27. mája 1957 a postupne sa prebojovala až na prvé miesto v rebríčku Best Sellers in Stores v USA a neskôr aj vo Veľkej Británii. The Crickets čakala síce krátka, no intenzívna kariéra. Stihli nahrať album The “Chirping” Crickets a odohrať množstvo koncertov. Nezhody s producentom a manažérom Normanom Pettym ohľadom financií a logistické problémy (Buddy Holly sa chcel usadiť s manželkou v New Yorku a zvyšok kapely odmietol opustiť domovský štát) viedli k rozpadu. Buddy sa venoval sólo tvorbe a nahrával piesne pri každej možnej príležitosti. Finančná tieseň donútila Buddyho vyraziť opäť na turné, ktoré sa však stalo pre Buddyho osudným.

Turné

Turné

Turné s názvom Winter Dance Party malo mať 24 zastávok po stredozápadných mestách v USA. Malo trvať 24 dní a malo sa ísť bez prestávky. Pre toto turné dal Buddy dohromady novú skupinu, v ktorej boli Waylona Jennings (elektrická basgitara), Tommy Allsup (gitara) a Carl Bunch (bicie). Najväčším problémom turné, ktoré začalo 23. januára 1959, bola logistika. Nedomyslela sa veľmi vzdialenosť medzi jednotlivými mestami a aj možnosti dopravy boli nevyhovujúce. Dva nevykúrené autobusy taktiež neboli bohviečo. Po koncerte v Clear Lake v štáte Iowa sa Buddy rozhodol poletieť. Vybavil lietadlo do mesta Fargo v Severnej Dakote, ktoré bolo kúsok od mesta Moorhead, kde mal hrať. Poveternostné podmienky 3. februára neboli priaznivé, no i napriek tomu sa pilot Roger Peterson rozhodol poletieť. Problémom bol aj nedostatok skúseností s technikou, ktorá sa v lietadle, ktoré Peterosn pilotoval, nachádzala. Táto súhra nepriaznivých faktorov viedla k nehode, ktorá zapríčinila tragickú smrť celej posádky lietadla – pilota, Buddyho Hollyho a ďalších hudobníkov – J. P. Richardsona a Ritchieho Valensa. Hoci bola kariéra Buddyho Hollyho krátka, stihol nahrať množstvo piesní a zároveň ovplyvnil ďalších hudobníkov ako napr. Boba Dylana, Eltona Johna, Micka Jaggera, či Johna Lennona a Paula Mc Cartneyho, ktorí sa inšpirovali „hmyzím“ názvom Hollyho skupiny The Crickets pri zakladaní tej ich vlastnej, The Beatles. Možno poznáte pieseň American Pie od Don McLeana, ktorá svojím textom priamo odkazuje na tragickú haváriu a označuje ju ako „deň, keď zomrela hudba“. Túto pieseň prespievala aj Madonna a možno budete poznať práve jej verziu.

Zdroje
Peter Jurčovič: Slovenské PRANOSTIKY NA CELÝ ROK, vydavateľstvo PRÍRODA

 

Additional Hints (Decrypt)

cbq xnzrabz

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)