Skip to content

ROK #267 - Moše Schreiber Multi-cache

Hidden : 9/24/2022
Difficulty:
4.5 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

ROK#267
24. september 2022 (Sobota)
Moše Schreiber
Čo je rok
Rok je časové obdobie 365 (alebo 366 dní).
Iná definícia: Rok je časová jednotka, ktorej trvanie určuje jeden obeh planéty okolo centrálnej hviezdy alebo hviezdnej sústavy.
Čo je ROK
Táto voľná séria kešiek (nazvime ju Rozšír Obzor Kešera, alebo Rádové Obyčajné Krabice) vzniká ako nástroj na dopĺňanie kalendárov, terénov, obtiažností, atribútov, FTFiek, či počtu odlovených kešiek do štatistiky (nevhodné škrtnite). Nepôjde o žiadny powertrail, krabičky sú rozmiestňované v širšom okolí Bratislavy tak, aby boli od seba dostatočne vzdialené. Niektoré sú snáď zaujímavé, miestom, témou, či umiestnením. Niektoré miesta a témy sa budeme snažiť oživiť, bolo nám ľúto, že niektoré krabice išli do archívu aj keď robili kešerom radosť. Veríme, že krabičky ulahodia kešerskému oku, alebo duši. Ale netajíme sa tým, že niektoré krabičky budú aj do počtu. Na tejto sérii platí celodenné (FTF), teda logovaním v tento deň máte možnosť logovať FTF. Zároveň si dovoľujeme aplikovať pravidlo TRIKRÁT A DOSŤ, teda po treťom zmiznutí pôjde krabica do archívu. Ak máte záujem o uvoľnenie miesta, napíšte nám správu.
PON UTO STR ŠTV PIA SOB NED
1
Edgar Rice Burr-
oughs
2
Ján Fadrusz
3
Ferdinand Porsche
4
Alexander Moyzes
5
Farrokh Bulsara
6
John Dalton
7
Buddy Holly
8
Antonín Dvořák
9
Luigi Galvani
10
Veľký hadró-
nový urých-
ľovač
11
Carl Zeiss
12
Irène Joliot Curie
13
Roald Dahl
14
Dante Alighieri
15
Marco Polo
16
BB King
17
Jozef Bednárik
18
Leon Foucault
19
Emil Zátopek
20
Móric Beny-
ovszký
21
Medzi-
národný deň mieru
22
Michael Faraday
23
Jesen-
ná rovno-
dennosť
24
Moše Schreiber
25
Svetový deň lekárnikov
26
Ferdi-
nand Miluč-
27
Deň želez-
ničiarov
28
Marcello Mastroiani
29
Mária Ďuríčková
30
BONUS
⬅️
August
➡️
Október
Dnes majú meniny Ľuboš, Ľubor
Ľuboš
Mužské meno Ľuboš má český pôvod. Ľuboš vo voľnom preklade znie ako "ľúbený, milý". Muž s menom Ľuboš je vítaným a obdivovaným spoločníkom. Má v sebe veľkú príťažlivosť a vitalitu. Nikdy nemá problém presadiť sa, alebo sa stať uznávaným. Jeho priania a túžby sú reálne, dokáže ich splniť a aj keď narazí na prekážku, nevzdáva sa ihneď. Má v sebe niečo neodolateľné, aj keď to nie je badateľné na prvý pohľad. V citoch je stabilný a verný, nikdy sa nezníži k pokrytectvu, alebo pretvárke. Jeho partnerka si teda vždy bude môcť byť istá jeho pravdovravnosťou a vernosťou.
 
Ľubor
Mužské meno Ľubor má český pôvod. Ľubor vo voľnom preklade znie ako "mierumilovný". Ľuborova povaha mu neumožňuje sa presadzovať za každú cenu a tak je väčšinou na "chvoste". Nevie sa uplatniť v žiadnom povolaní, ktoré si vyžaduje boj, alebo postup, zaplatený slzami a nešťastím iných. Najradšej by bol učiteľom, alebo pracoval v zdravotníctve, kde by mohol využiť svoju dobrotu a snahu pomáhať iným. Ak si však vezme panovačnú ženu, potom môže pod jej vplyvom získať dobrú pozíciu a zarábať pre svoju rodinu. No len vtedy, ak je motivovaný stále a stále pod dozorom niekoho, kto zaňho vyrieši dilemy jeho povahy.
 
Pranostika na dnes
Gérard občas veští, že s ním príde druhé leto. Koľko mrazov pred svätým Václavom, toľko na budúci rok po Filipovi a Jakubovi. Pred svätým Václavom času dosť, po svätom Václavovi neskro.
BYOP

V logbooku prosím šetrite miesto, časom bude údržba komplikovaná, tak aby to okrem vás bavilo aj nás a aby nám séria čo najdlhšie vydržala. V krabičkách (ak to prevedenie dovolí) by mali byť aj ceruzky, ale jeden nikdy nevie. BYOP - prineste si vlastné pero. A vlastne načo to píšem? Správny kešer má pero pri sebe vždy. :)


BONUS
Áno, BONUS bude. A možno ich bude viac. Budem sa snažiť.
Väčšinou sú to malé krabičky, bonus by mal byť spravidla väčší. A úplne na koniec by mohlo byť prekvapenie.
ROK#267 - Moše Schreiber

24. septembra 1762 sa vo Frankfure nad Mohanom narodil Moše Schreiber, známy ako Chatam Sófer. Bol to najväčší židovský náboženský učenec 19. storočia. Chatam znamená po hebrejsky „pečať“, navyše je to akronym vety Chidušej torat Moše (hebr. חידושי תורת משה) - Oživenia (nové interpretácie) Mojžišovej Tóry.

Portrét

Štúdium

Vďaka dôkladným štúdiám hebrejčiny, Tóry a Talmudu sa z neho stal majster a učiteľ s hlbokou znalosťou exegézy. Pôsobil na rôznych miestach – v Boskoviciach, Prostějove, Nagy Mártone. 13. októbra 1806 nastúpil ako rabín bratislavskej židovskej obce. Čoskoro založil vysoké rabínske učilište - ješiva, ktorá sa stala veľmi rýchlo známou po celej Európe pre svoju vysokú úroveň výučby. Chatam Sofer vychoval stovky rabínov (napr. rabi Šimon Sidon) a stal sa všeobecne uznávaným znalcom Zákona, čo spôsobovalo, že z celej Európy prichádzali do Bratislavy rabíni, aby sa s ním poradili v otázkach náboženských, ale aj svetských.

Pamätník

Pán súdu

Okrem vykonávania náboženských úkonov a vyučovania v rabínskej škole, venoval sa aj sudcovskej činnosti v oblasti náboženskej. Ako ortodoxný rabín bol „pán súdu“ („bál din“). Jeho rozhodnutia mali konečnú platnosť, bez pochybnosti o ich pravdivosti.

Jeho najznámejší výrok znie: „Najťažšie je prijať svoje vlastné utrpenie.“

V roku 1809, keď Bratislavu obliehali napoleonské vojská, sídlil určitý čas v meste Svätý Jur, odkiaľ organizoval charitatívnu činnosť pre vojnou postihnutých spoluobčanov.

Ako najvýznamnejší zástanca ortodoxného judaizmu vystupoval proti reformnému judaizmu, ktorý okomentoval známym výrokom: "Všetko čo je nové, je proti Tóre."

Pamiatky

Moše Schreiber zomrel po ťažkej chorobe. Rakvu mu urobili z dosák jeho prednáškovej katedry. Jeho pohreb, ktorý sa konal hneď na druhý deň po jeho smrti, bol veľkou udalosťou. Zúčastnilo sa na ňom množstvo jeho bývalých žiakov a celá bratislavská židovská náboženská obec.

Nad Soferovým hrobom, ktorý je na pôvodnom mieste bývalého židovského cintorína, je vybudované mauzóleum. V mauzóleu je aj ďalších 23 hrobov a 41 osobitných náhrobných kameňov. Miesto je často navštevované židovskými veriacimi z celého sveta.

Pri príležitosti 250. výročia Soferovho narodenia vydala v júni 2012 Národná banka Slovenska pamätnú striebornú mincu. Minca v hodnote 10€ na lícnej strane zobrazuje vtedajší Pressburg Soferovej doby. Na rubovej strane je učencov portrét doplnený zvitkom Tóry a menorou (sedemramenným svietnikom). Soferovo meno je napísané aj v hebrejčine. Minca bola vyrazená Mincovňou Kremnica v dvoch vyhotoveniach a v 13 700 kusoch.

Vnútri pamätníku

Ku keške

Chceli by sme vás upozorniť, že to nie je jednoduchá multina, ani nám to nevyšlo na prvý, ani druhý raz, Sledujte atribúty a pozorne čítajte listing, D4.5 naozaj nie je zadarmo. Dá sa tu ľahko prepočítať, stage 2 je náročný na postreh. Poďme na to!

Stage 1
Na súradniciach stage 1 sa nachádza vchod ku Pamätníku Chatama Sofera. Všimnite su "kopčeky", slúžiace sko protišmykový povrch od cesty až k pamatníku. Spočítajte ich. Ak ste ich ešte nezačali počítať, najvyššší čas začať. Úplne všetky! Označte si toto číslo ako A.

Po pravej strane pamätníka je niekoľko sklenených tabúľ, ich počet je mocniteľom čísla, ktoré je veľmi symbolické. Niekoľko tabuliek je prasknutých, jedna chýba. Nás zaujíma počet tabúľ, ktoré sa tam aktuálne nachádzajú. Označte si toto číslo ako B.

Objekt obkolesuje čierny kovový plot po južnej a východnej strane. Spočítajte všetky zvislé tyče, ale len na južnej strane (strana od chodníka) východná strana je bez chodníka a príliš blízko električkovej trate, tú z bezpečnostných dôvovov (a aj preto, že sme chceli zanechať T1) už nerátajte, aj keď by to bolo zaujímavejšie :) Označte si toto číslo ako C.

Plot: rátajte od referenčných bodov Plot Štart a Plot Stop.

Stage 2
Vašou úlohou je previezť sa električkou zo strany hradu k tomuto pamätníku (na mieste pre vozíčkara vpravo vpredu v prvom vozni). Nevstupujte do tunela! Je monitorovaný poplašným zariadením a kamerami, neoplatí sa to. Sledujte po pravej strane zelené svietiace tabuľky s dvomi číslami. Číslo vľavo je D1 a vpravo D2 (pri pohľade na tabuľku z okna). Zaujíma vás tá posledná tabuľka pred výjazdom z tunela. D1 a D2 pred výpočtom zaokrúhlite na desiatky. Číslo D bude mať hodnotu D2/D1*B/6+11.

Stage 3
Súradnice Stage 3 získate dosadením do vzorca:
N 48 08.(C-D+B-B/4), E 017 (B/8).(B*2+D-2)

Okolo pamätníku je reťaz zložená z F ohniviek. Rátajte iba tie na reťazi, nie tie pripevnené na stĺpikoch.

Nájdite tabuľu o človeku, ktorý žil krátko v Prahe a je považovaný za priekopníka G. G je hodnota slova v tvare, v akom ho nájdete na tabuli.
Pozor: "priekopníka G" sú posledné dve slová v dlhom slovenskom popise na tabuli.

H je F/12

Finál
Finálne súradnice dostanete dosadením hodnôt do vzorca:
N 48 (B/6).(A-C+D*2-B/3), E 017 H.(H*G - B - B/2 + H)

Zdroje
Peter Jurčovič: Slovenské PRANOSTIKY NA CELÝ ROK, vydavateľstvo PRÍRODA

 

Additional Hints (Decrypt)

zntarg, i fgerqr.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)