Skip to content

ROK #253 - Veľký hadrónový urýchľovač Traditional Geocache

Hidden : 9/10/2022
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

ROK#253
10. september 2022 (Sobota)
Veľký hadrónový urýchľovač
Čo je rok
Rok je časové obdobie 365 (alebo 366 dní).
Iná definícia: Rok je časová jednotka, ktorej trvanie určuje jeden obeh planéty okolo centrálnej hviezdy alebo hviezdnej sústavy.
Čo je ROK
Táto voľná séria kešiek (nazvime ju Rozšír Obzor Kešera, alebo Rádové Obyčajné Krabice) vzniká ako nástroj na dopĺňanie kalendárov, terénov, obtiažností, atribútov, FTFiek, či počtu odlovených kešiek do štatistiky (nevhodné škrtnite). Nepôjde o žiadny powertrail, krabičky sú rozmiestňované v širšom okolí Bratislavy tak, aby boli od seba dostatočne vzdialené. Niektoré sú snáď zaujímavé, miestom, témou, či umiestnením. Niektoré miesta a témy sa budeme snažiť oživiť, bolo nám ľúto, že niektoré krabice išli do archívu aj keď robili kešerom radosť. Veríme, že krabičky ulahodia kešerskému oku, alebo duši. Ale netajíme sa tým, že niektoré krabičky budú aj do počtu. Na tejto sérii platí celodenné (FTF), teda logovaním v tento deň máte možnosť logovať FTF. Zároveň si dovoľujeme aplikovať pravidlo TRIKRÁT A DOSŤ, teda po treťom zmiznutí pôjde krabica do archívu. Ak máte záujem o uvoľnenie miesta, napíšte nám správu.
PON UTO STR ŠTV PIA SOB NED
1
Edgar Rice Burr-
oughs
2
Ján Fadrusz
3
Ferdinand Porsche
4
Alexander Moyzes
5
Farrokh Bulsara
6
John Dalton
7
Buddy Holly
8
Antonín Dvořák
9
Luigi Galvani
10
Veľký hadró-
nový urých-
ľovač
11
Carl Zeiss
12
Irène Joliot Curie
13
Roald Dahl
14
Dante Alighieri
15
Marco Polo
16
BB King
17
Jozef Bednárik
18
Leon Foucault
19
Emil Zátopek
20
Móric Beny-
ovszký
21
Medzi-
národný deň mieru
22
Michael Faraday
23
Jesen-
ná rovno-
dennosť
24
Moše Schreiber
25
Svetový deň lekárnikov
26
Ferdi-
nand Miluč-
27
Deň želez-
ničiarov
28
Marcello Mastroiani
29
Mária Ďuríčková
30
BONUS
⬅️
August
➡️
Október
Dnes má meniny Oleg
Mužské meno Oleg má škandinávsky pôvod a v preklade znamená "zdravý, šťastný". Aj keď je to zriedkavé meno, má vynikajúci vplyv na svojho nositeľa. Takýto muž v živote ľahko dosiahne svoje ciele. Vie sa dobre orientovať v každej situácii a aj bez pomoci sa presadí. Je veľmi spoločenský. Nikto nemá lepší prístup k deťom, ani k ženám a spoločnosti všeobecne. Ak sa vyhne alkoholu, potom sa určite stane dokonalým mužom. V láske je však veľmi nestály a dlho potrvá, kým sa upokojí a svoje zálety zanechá. Striedanie partneriek však v jeho prípade nie je ukončené zlými vzťahmi a on sa môže na svoje bývalé lásky obrátiť po celý život.
 
Pranostika na dnes
Ak neprší na Mikulášam bude suchá jeseň. Najlepšie siať na Mojžiša.
BYOP

V logbooku prosím šetrite miesto, časom bude údržba komplikovaná, tak aby to okrem vás bavilo aj nás a aby nám séria čo najdlhšie vydržala. V krabičkách (ak to prevedenie dovolí) by mali byť aj ceruzky, ale jeden nikdy nevie. BYOP - prineste si vlastné pero. A vlastne načo to píšem? Správny kešer má pero pri sebe vždy. :)


BONUS
Áno, BONUS bude. A možno ich bude viac. Budem sa snažiť.
Väčšinou sú to malé krabičky, bonus by mal byť spravidla väčší. A úplne na koniec by mohlo byť prekvapenie.
ROK#253 - Veľký hadrónový urýchľovač

10. septembra 2008 bol v CERNe uvedený do prevádzky Veľký hadrónový urýchľovač alebo Large Hadron Collider (LHC).

LHC

Výstavba

Tunel s urýchľovačom bol postavený v roku 1980 a bol v ňom najprv "Veľký elektrónovo-pozitrónový urýchľovač" (Large Electron-Positron Collider, LEP). Ten bol prevádzkovaný od 1989 až 2000. Potom v ňom bol vybudovaný LHC.

Zaujímavosťou je, že tunel nie je umiestnený vodorovne, ale má mierny sklon, pretože vtedajšie technológie neboli schopné zaistiť hĺbenie tunelu cez niektoré horniny. Tunel prechádza medzi hranicami Francúzska a Švajčiarska v štyroch miestach, ale jeho väčšia časť leží vo Francúzsku. Napriek tomu, že je tunel pod zemou, na povrchu sa nachádzajú niektoré budovy umožňujúce jeho funkčnosť (napr. kompresory, ventilácia, chladiace zariadenia a ovládacia stanica).

Obavy verejnosti

Vedci aj laici, ktorí nie sú súčasťou komunity okolo LHC, vyjadrili znepokojenie, že LHC môže spustiž niektoré teoretické katastrofy, ako napríklad vytvorenie stabilnej čiernej diery.

Tu je nutné poznamenať, že na Zem dopadajú kozmické lúče s omnoho väčšou energiou, ako je schopný vygenerovať LHC. Mikroskopické čierne diery sa tiež vyparujú tak rýchlo, že nestihnú pohltiť okolitú hmotu.
Roky bezproblémovej prevádzky LHC tiež dokázali, že takéto senzačné katastrofické scenáre sa nenaplnia.

Experimenty a detektory

ALICE
Pre experiment ALICE sa budú v LHC zrážať ióny olova, aby sa tak vytvorili podmienky zhodné s tými po veľkom tresku. Získané dáta umožnia fyzikom študovať stav hmoty nazývaný kvark-gluónová plazma, ktorá pravdepodobne existovala po veľkom tresku. Protóny a neutróny sú tvorené kvarkami (protón: 2 kvarky up a 1 kvark down, neutrón: 2 kvarky down a 1 kvark up), ktoré držia pohromade vďaka iným časticiam, ktoré nazývame gluóny. Gluóny pôsobia na kvarky tak veľkou silou, že samostatný kvark ešte nebol objavený. Kolízia v LHC spôsobí teploty vyššie než 100 tisíc násobok teploty v jadre Slnka. Fyzici dúfajú, že pri týchto podmienkach sa protóny a neutróny roztavia a uvoľnia tak kvarky.

ATLAS
ATLAS je jedným z viacúčelových detektorov v LHC. Ide o veľký a komplexný súbor detektorov v tvare valca s priemerom 25 m a dĺžkou 45 m. Je umiestnený v podzemnej hale približne 100 m pod povrchom zeme. Skúma fyzikálne procesy vo väčšom rozsahu než napríklad ALICE. Výskumný program ATLASu je orientovaný na časticovú fyziku, vrátane pátrania po Higgsovom bozóne. Ďalej je výskum orientovaný na na pátranie po extra dimenziách a časticiach, ktoré by mohli tvoriť temnú hmotu.

CMS
Podobne ako ATLAS aj CMS bude skúmať väčšiu časť časticovej fyziky, vrátane Higgsovho bozónu, extra dimenzií a častíc, ktoré by mohli tvoriť temnú hmotu. Je zrejmé, že CMS skúma rovnaké problémy ako ATLAS, rozdiel je ale v spôsobe akým to robí. Na rozdiel od ATLASu použije CMS iba jeden obrí elektromagnet cylindrického tvaru (solenoid). Solenoid je zložený z cylindrickej cievky supravodivých káblov. Tento gigantický magnet je schopný vytvoriť magnetické pole veľkosti 4 tesla (zhruba 100 tisíckrát väčšie ako magnetické pole Zeme).

LHCb
LHCb sa špecializuje na preskúmanie drobných rozdielov medzi hmotnou a antihmotou študovaním častíc zvaných kvark b (b znamená bottom - spodný). Detektor by mal zodpovedať, prečo sa zdá, že vesmír je zložený takmer výhradne z hmoty a nie z antihmoty.

TOTEM
Experiment TOTEM sa zameria na skúmanie javov, ktoré sa nevošli do škály úloh pre viacúčelové detektory ATLAS a CMS. Bude merať veľkosť častíc a presne monitorovať luminozitu LHC. K tomuto musí byť TOTEM schopný detegovať častice produkované veľmi blízko lúčov obiehajúcich v LHC. To vyžaduje detektory v špeciálne navrhnutých vákuových komorách zvaných rímske hrnce (Roman pots), pripojených k rúrkam s lúčmi.

LHCf
LHCf má za úlohu simulovať kozmické žiarenie v laboratórnych podmienkach pomocou častíc vytvorených v LHC. Je to najmenší experiment, čo do počtu vedcov (22). Kozmické žiarenie je spôsobené nabitými časticami z vesmíru, ktoré neustále bombardujú zemskú atmosféru.

Higgsov bozón

Objav Higgsovho bozónu

Doteraz najvýznamnejší objav LHC je potvrdenie existencie Higgsovho bozónu zo 4. júla 2012.
Objav bol medzníkom v histórii vedy a zaujal pozornosť svetovej verejnosti. Rok nato bola François Englertovi a Peterovi Higgsovi udelená Nobelova cena za fyziku za ich predpoveď, ktorú pred desiatkami rokov urobili spolu so zosnulým Robertom Broutom o novom fundamentálnom poli známom ako Higgsovo pole. Higgsovo pole preniká vesmírom a prejavuje sa existenciou Higgsovho bozónu, pričom dáva hmotnosť elementárnym časticiam.

Len za desať rokov od tohoto objavu fyzici urobili obrovské kroky vpred v našom chápaní vesmíru. Nielenže v krátkom čase potvrdili, že častica objavená v roku 2012 je skutočne Higgsovým bozónom, ale tiež umožnili výskumníkom začať vytvárať obraz o všeprenikajúcej prítomnosti Higgsovho bozónu v našom vesmíre desatinu miliardtiny sekundy po Big Bangu.

ATLAS a CMS namerali hmotnosť Higgsovho bozónu na 125 miliárd elektrónvoltov (GeV) s pôsobivou presnosťou takmer 1 promile. Hmotnosť Higgsovho bozónu je základnou konštantou prírody, ktorej hodnota nie je predpovedaná Štandardným modelom. Navyše, spolu s hmotnosťou top kvarku, najťažšej známej elementárnej častice, a spolu s niektorými ďalšími parametrami, môže hmotnosť Higgsovho bozónu určovať stabilitu vesmírneho vákua.

Nástupca

V týchto chvíľach je už navrhnutý nástupca LHC, takzvaný FCC (Future Circular Collider), ktorý bude väčší a výkonnejší - dĺžka 100km namiesto 27, a bude dosahovať energie 100 TeV namiesto 13,6 TeV. Stavať sa má začať okolo roku 2040 a stavba má trvať asi 10 rokov.

FCC
Zdroje
Peter Jurčovič: Slovenské PRANOSTIKY NA CELÝ ROK, vydavateľstvo PRÍRODA

 

Additional Hints (Decrypt)

cra

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)