Skip to content

ROK #050 - Mikuláš Kopernik Mystery Cache

This cache has been archived.

LIGHTYEAR: R.I.P. 050

More
Hidden : 2/19/2022
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

ROK#050
19. február 2022 (Sobota)
Mikuláš Kopernik
Čo je rok
Rok je časové obdobie 365 (alebo 366 dní).
Iná definícia: Rok je časová jednotka, ktorej trvanie určuje jeden obeh planéty okolo centrálnej hviezdy alebo hviezdnej sústavy.
Čo je ROK
Táto voľná séria kešiek (nazvime ju Rozšír Obzor Kešera, alebo Rádové Obyčajné Krabice) vzniká ako nástroj na dopĺňanie kalendárov, terénov, obtiažností, atribútov, FTFiek, či počtu odlovených kešiek do štatistiky (nevhodné škrtnite). Nepôjde o žiadny powertrail, krabičky sú rozmiestňované v širšom okolí Bratislavy tak, aby boli od seba dostatočne vzdialené. Niektoré sú snáď zaujímavé, miestom, témou, či umiestnením. Niektoré miesta a témy sa budeme snažiť oživiť, bolo nám ľúto, že niektoré krabice išli do archívu aj keď robili kešerom radosť. Veríme, že krabičky ulahodia kešerskému oku, alebo duši. Ale netajíme sa tým, že niektoré krabičky budú aj do počtu. Na tejto sérii platí celodenné (FTF), teda logovaním v tento deň máte možnosť logovať FTF. Zároveň si dovoľujeme aplikovať pravidlo TRIKRÁT A DOSŤ, teda po treťom zmiznutí pôjde krabica do archívu. Ak máte záujem o uvoľnenie miesta, napíšte nám správu.
PON UTO STR ŠTV PIA SOB NED
1
Milan Hodža
2
Mokrade
3
Milan Lasica
4
Proti
rakovine
5
Fart Day
6
Bob Marley
7
e-Day
8
Jules Verne
9
Edmond Halley
10
Ján Seberini
11
T. A. Edison
12
Darwinov deň
13
Lumiére
14
Valentín
15
S. A. D.
16
Multi Karlovka
17
J. Murgaš
18
A. Volta
19
Mikuláš Kopernik
20
Ivan Bella
21
Sprievodca
22
Palindrom
23
Jiří Menzel
24
Steve Jobs
25
Samuel Colt
26
Victor Hugo
27
Pokemon
28
BONUS
⬅️
Január
➡️
Marec
Dnes má meniny Vlasta
Ženské české meno Vlasta má slovanský pôvod a význam tohto mena je "vlasť". Ide o typ ženy, ktorej nevyhovuje materská a domácka povinnosť. Vlasty sa dokážu rýchlo rozčúliť. Tieto ženy sú extravagantné a priame. Vlasty sa snažia vždy uplatniť, panovať a ukazovať cestu druhým. Pôsobia príťažlivo, ich rýchle odozvy majú vplyv pre pomoc, podporu druhým a lásku k svojim blízkym. Málokto v okolí Vlasty bude chápať jej zvláštnosť, jej zámery a rozumové pochody. Skôr im ľudia závidia a nedoprajú im, ale Vlasty aj tak nakoniec docielia, čo si predsavzali. V láske sú Vlasty silné a bojovné, potrebujú muža na vyššej úrovni, ktorý by ich zvládol a vládol im. Vlasty zbožňujú všetky povolania súvisiace s módou či kozmetickými salónmi. Mali by chodiť často peši a nejesť jedlá, ktoré škodia pečeni a obličkám. Dokážu využiť aj svoj nádherný šarm a uplatnia sa aj v politike, či diplomatických službách.
 
Pranostika na dnes
Vo februári, keď škovránok spieva, chudobný rok potom býva.
BYOP

V logbooku prosím šetrite miesto, časom bude údržba komplikovaná, tak aby to okrem vás bavilo aj nás a aby nám séria čo najdlhšie vydržala. V krabičkách (ak to prevedenie dovolí) by mali byť aj ceruzky, ale jeden nikdy nevie. BYOP - prineste si vlastné pero. A vlastne načo to píšem? Správny kešer má pero pri sebe vždy. :)


BONUS
Áno, BONUS bude. A možno ich bude viac. Budem sa snažiť.
Väčšinou sú to malé krabičky, bonus by mal byť spravidla väčší. A úplne na koniec by mohlo byť prekvapenie.
ROK#050 - Mikuláš Kopernik

19. februára 1473 sa v Toruni narodil Mikuláš Kopernik.

Heliocentrizmus

Za najdôležitejší a najodvážnejší Kopernikov čin je všeobecne považované zosadenie Zeme z privilegovanej pozície v centre vesmíru a jej odsun medzi „bežné“ planéty. Kopernik tým zasadil prvú ranu ľudskej predstave o vlastnej výnimočnosti.
Podľa súčasných predstáv boli filozofi a teológovia v tej dobe presvedčení o jedinečnom postavení ľudskej rasy, čomu zodpovedalo postavenie Zeme v centre vesmíru. Táto rozšírená predstava má však len málo spoločné so skutočnými názormi ľudí v časoch Kopernika a Galileiho. Grécki filozofi, najmä v stredoveku uznávaný Aristoteles, spoločne s arabskými, židovskými a kresťanskými učencami totiž vôbec nepovažovali stred Vesmíru za privilegované a najlepšie miesto.
Nebo bolo „hore“ nad Zemou. Čím vyššie ste sa dostávali do nebeských sfér, tým tam vládli dokonalejšie zákony a žili dokonalejšie bytosti. Peklo, naopak, bolo umiestnené do samotného centra Zeme, ako najskazenejšie miesto. Koperníkovo učenie preto neurazilo pýchu ľudí 16. storočia, skôr ich pozdvihlo bližšie k Bohu.

Geocentrizmus

Ďalším „faktom“, ktorému sa dnes všeobecne verí, je, že Kopernikov heliocentrický model bol od začiatku podstatne jednoduchší a presnejší než starý Ptolemaiov geocentrizmus. No cirkev nútila vedcov používať geocentrizmus, čím brzdila vývoj vedy. História je v tomto prípade opäť trochu iná. V Koperníkovej dobe bol všeobecne akceptovaný Ptolemaiov geocentrický systém a Aristotelova prírodná filozofia. Tie hovorili, že Zem stojí nehybne v strede Vesmíru, nie že je stredom Vesmíru (to je dosť podstatný rozdiel). Do stredu sa dostala preto, že bola ťažká (nie že by bola privilegovaná).

Stret

Prijatie Koperníkovho heliocentrizmu teda nebolo len výmenou dvoch, viac menej podobných astronomických systémov, no znamenalo súčasne odmietnutie celej dovtedajšej fyziky a astronómie.
Kopernikov systém tak narazil na odpor. V prvom momente však nie zo strany katolíckych teológov, ale zo strany vedcov.
Kopernik, podľa Thomasa Kuhna, v podstate zlyhal vo vysvetľovaní pohybu planét.

Spor s cirkvou

Reakcia katolíckej cirkvi na zverejnenie Kopernikovho heliocentrického modelu mala byť prudká a rýchla, pretože toto učenie odporovalo Biblii. Reálne to však začalo medzi prívržencami heliocentrizmu a cirkvou „škrípať“ pol storočia po Kopernikovej smrti. Kopernik, sám vážený člen katolíckeho kléru, nemal nijaké problémy pre svoje vedecké názory.

Pravdou je, že heliocentrizmus si mnoho obdivovateľov medzi vedcami nezískal ani 28 rokov od svojho publikovania a myšlienka pohybujúcej sa Zeme sa zdala mnohým vtedajším vzdelancom vyslovene smiešna. Kopernik si zároveň určite uvedomoval, že jeho teória sa dostáva do sporu s Bibliou, hoci sa neobjavili proti nej výhrady zo strany katolíckej cirkvi.

Na rozpory Kopernikovej teórie a Biblie ako jeden z prvých verejne poukázal už v roku 1539 Luther. Známy je jeho výrok že Jozue nezastavil Zem ale Slnko. Reformácia, zdôrazňujúca Bibliu ako fundamentálny základ kresťanského učenia, bola na tieto otázky zvlášť citlivá. Melanchthon, Kalvín a ďalší potom našli množstvo iných protirečení a aktívne vystupovali proti heliocentrizmu.

Prvá negatívna reakcia na Kopernikovo učenie zo strany katolíckeho kléru prišla v roku 1546. Argumenty dominikána Tolosaniho a cenzora Spinu však rýchlo upadli do zabudnutia.

Giordano Bruno, upálený v roku 1600, je predstavovaný ako prvá obeť boja cirkvi proti heliocentrizmu. Pravdou ale je, že Bruno bol upálený najmä ako čarodejník a heretik.

Brunovo vedecké presvedčenie pri odsúdení nezohrávalo výraznejšiu úlohu, hoci jeho široké rozvinutie heliocentrizmu, z ktorého vyvodzoval závažné teologické dôsledky (spochybnenie božskej podstaty Ježiša Krista, panteizmus,...), mu pred tribunálom určite nepomohlo.

Skutočný odpor cirkvi proti heliocentrizmu sa objavil až s príchodom ďalších argumentov v jeho prospech (najmä v spojitosti s Galileom, čo je už ale iný príbeh) a s reakciou na reformačné hnutie. Našlo sa veľké množstvo protirečení medzi cirkevným učením a heliocentrizmom. Kopernikov De Revolutionibus... sa dostal v roku 1616 na Index a vyčiarknutý z neho bol až v roku 1835.

Na úvodných súradniciach sa keška nenachádza. Nachádza sa tu Kopernikova socha.

Úloha

Malý kvíz o Kopernikovi:

Kde študoval Kopernik slobodné umenia?
University of Paris: A=1
Berlin University: A=5
University of Krakow: A=0
University of Kiev: A=2

Čo študoval v Padue?
Históriu: B=8
Geografiu: B=6
Fyziku: B=7
Medicínu: B=9

Kto bol hlavný astronóm na univerzite v Bologni počas jeho štúdií?
Domenico Maria de Novara: C=5
Johann Muller: C=4
Giovanni Pico della Mirandola: C=3
John Wycliff: C=9

Na ktorej univerzite získal doktorát z kanonického práva?
Milánska: D=0
Ferrara: D=5
Palermo: D=2
Lombardia: D=7

Ktorú knihu napísal? De revolutionibus orbium coelestium: F=7
Petroni Cena Trimalchionis: F=6
Derevm Natvra: F=5
Albii Tibvlli Elegiae: F=0

Ktorú teóriu presadzoval?
Geocentrizmus: G=2
Planetocentrizmus? G=9
Heliocentrizmus? G=0
Teóriu fixných sfér: G=1

Koho teória bola Kopenikom spochybnená?
Percival Lowell: H=1
Aristoteles: H=7
Isaac Newton: H=0
Johannes Kepler: H=8

Kto presvedčil Kopernika na publikovanie jeho knižky? Claudius Ptolemy: I=2
Gregory Mendel: I=9
George Rheticus? I=0
Martin Luther: I=1

Kedy bola jeho kniha zaradená do cirkevného indexu? 1543: J=0
1603: J=5
1616: J=7
1633: J=9

Kedy bola jeho kniha stiahnutá z cirkevného indexu? 1798: K=1
1835: K=3
1858: K=5
1890: K=9

Finál

N 48 AB.CDF, E 017 GH.IJK

Ešte posledný edit pred archívom: bonusové číslo P=30

Zdroje
Peter Jurčovič: Slovenské PRANOSTIKY NA CELÝ ROK, vydavateľstvo PRÍRODA

 

Additional Hints (Decrypt)

Zntarg, iaúgbeaá fgenan cefgrapn.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)