Skip to content

ROK #040 - Edmond Halley Mystery Cache

Hidden : 2/9/2022
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

ROK#040
9. február 2022 (Streda)
Edmond Halley
Čo je rok
Rok je časové obdobie 365 (alebo 366 dní).
Iná definícia: Rok je časová jednotka, ktorej trvanie určuje jeden obeh planéty okolo centrálnej hviezdy alebo hviezdnej sústavy.
Čo je ROK
Táto voľná séria kešiek (nazvime ju Rozšír Obzor Kešera, alebo Rádové Obyčajné Krabice) vzniká ako nástroj na dopĺňanie kalendárov, terénov, obtiažností, atribútov, FTFiek, či počtu odlovených kešiek do štatistiky (nevhodné škrtnite). Nepôjde o žiadny powertrail, krabičky sú rozmiestňované v širšom okolí Bratislavy tak, aby boli od seba dostatočne vzdialené. Niektoré sú snáď zaujímavé, miestom, témou, či umiestnením. Niektoré miesta a témy sa budeme snažiť oživiť, bolo nám ľúto, že niektoré krabice išli do archívu aj keď robili kešerom radosť. Veríme, že krabičky ulahodia kešerskému oku, alebo duši. Ale netajíme sa tým, že niektoré krabičky budú aj do počtu. Na tejto sérii platí celodenné (FTF), teda logovaním v tento deň máte možnosť logovať FTF. Zároveň si dovoľujeme aplikovať pravidlo TRIKRÁT A DOSŤ, teda po treťom zmiznutí pôjde krabica do archívu. Ak máte záujem o uvoľnenie miesta, napíšte nám správu.
PON UTO STR ŠTV PIA SOB NED
1
Milan Hodža
2
Mokrade
3
Milan Lasica
4
Proti
rakovine
5
Fart Day
6
Bob Marley
7
e-Day
8
Jules Verne
9
Edmond Halley
10
Ján Seberini
11
T. A. Edison
12
Darwinov deň
13
Lumiére
14
Valentín
15
S. A. D.
16
Multi Karlovka
17
J. Murgaš
18
A. Volta
19
Mikuláš Kopernik
20
Ivan Bella
21
Sprievodca
22
Palindrom
23
Jiří Menzel
24
Steve Jobs
25
Samuel Colt
26
Victor Hugo
27
Pokemon
28
BONUS
⬅️
Január
➡️
Marec
Dnes má meniny Zdenko
Mužské meno Zdenko má český pôvod a vo voľnom preklade znie ako "tu slávny", "oslavujúci dielo". Zdenkovia sú zodpovední a presní. Veci, do ktorých sa pustia sa snažia spraviť správne, bezchybne a dotiahnuť ich do konca. Keď mu chce niekto pomôcť, neodolá ponuke. Títo muži sa dajú rýchlo ovplyvniť a sú dosť citliví. Ale o svojich citoch a problémoch nepovie iným. Ich nálady sú striedavé, niekedy chcú žiť v samote, a inokedy by chceli byť obklopení blízkymi. Ich myšlienky záležia od okolností. V živote majú dosť príležitostí, ale ich obozretnosťou to dokážu rýchlo stratiť, preto často dokážu byť nestabilní a podliehajú k depresiám. Priateľov si rýchlo získajú, ale najbližšie mu je rodina. Ľuďom vo svojej blízkosti nedôveruje, ale pre rodinu spraví všetko a hlavne zabezpečiť ich finančnú stabilitu. Vyhýba sa ľudom, ktorí dokážu ovplyvniť ostatných. Lásku nedáva najavo ani svoju nežnosť ale milovať dokáže verne a horlivo.
 
Pranostika na dnes
Ak narobí svätá Apoliena ľady, až svätý Matej ich vyseká.
Apolónia daždivá, býva úroda žíznivá.
Na svätú Apolienu maj izbicu vykúrenú.
Svätá Apoliena počíta drevo na polená.
Svätá Apoliena do hmly často zahalená.
Mnoho hmiel vo februári prinesie mokré leto.
BYOP

V logbooku prosím šetrite miesto, časom bude údržba komplikovaná, tak aby to okrem vás bavilo aj nás a aby nám séria čo najdlhšie vydržala. V krabičkách (ak to prevedenie dovolí) by mali byť aj ceruzky, ale jeden nikdy nevie. BYOP - prineste si vlastné pero. A vlastne načo to píšem? Správny kešer má pero pri sebe vždy. :)


BONUS
Áno, BONUS bude. A možno ich bude viac. Budem sa snažiť.
Väčšinou sú to malé krabičky, bonus by mal byť spravidla väčší. A úplne na koniec by mohlo byť prekvapenie.
ROK#040 - Edmond Halley

Edmonda Halleyho pozná každý vďaka známej kométe. Málokto dnes však vie, že Halley (1656 - 1742) bol slávny aj bez objavu známeho nebeského telesa.

Katalóg hviezd južnej hemisféry

Keďže na katalógu pre severnú hemisféru pracovali astronómovia Flamsteed a Hevelius, Halley sa rozhodol spraviť to isté pre južnú oblohu. Dovtedy existujúci „južný“ katalóg bol neúplný a nie veľmi detailný. Zhotovil ho v roku 1603 moreplavec Frederic de Houtman.

V roku 1676 Halley priplával na Ostrov svätej Heleny, aby sa mohol venovať svojmu projektu. Zlé počasie mu však sťažovalo situáciu a spracovať polohu hviezd mu trvalo takmer dva roky. Halley zdokumentoval hviezdy južnej hemisféry pomocou teleskopu.

Pozorovaniami niektorých hviezd (Sírius, Procyon, Arcturus) v roku 1718 Halley ukázal, že nielen planéty, ale aj hviezdy sú schopné vlastného pohybu. Už v mladom veku sa tak stal naozaj hviezdnym astronómom.

Meteorológia

Vedeli ste, že symboly pre prúdenie vetrov, ktoré sa používajú na televíznych obrazovkách, vymyslel práve on? V roku 1686 zostavil a vydal prvú meteorologickú mapu na svete a venoval sa v nej morským prúdom a monzúnom. Takisto sa venoval štúdiu morských prílivov a odlivov, zvlášť v oblasti Lamanšského prielivu.

Bol prvý, kto správne vysvetlil fungovanie morských prúdov, nevyhnutných pre každého moreplavca. Dovtedy prijímané vysvetlenie bolo, že za údajne zdanlivý pohyb oceánov a vzduchu môže zemská rotácia okolo svojej osi. Podľa tejto predstavy pohyb oceánov nestíhal držať krok s pohybom Zeme, a preto moreplavci zažívali to, čo nazývame morské prúdy.

Halleyho hypotézy boli len začiatkom skúmania problematiky (nadviazal na ne George Hadley), ale bol prvý, kto prúdenie vzduchu vysvetlil pomocou teplotných rozdielov v atmosfére.

Potápačský zvon

Halley vyvinul zvon na potápanie okolo roku 1690, čím umožnil začiatky technologického prieskumu pod hladinou. Jeho prvý zvon bol veľmi ťažký, ale postupne sa mu podarilo jeho váhu zmenšiť. Predĺžil aj čas, ktorý mohol potápač stráviť pod hladinou. Kyslík vo zvone vydržal najskôr hodinu a pol, neskôr to boli až štyri hodiny. Prišiel taktiež na spôsob, ako tento vzduch vo zvone dopĺňať zo sudov, ktoré mu zhora posielali pod hladinu. Bol prvým človekom, o ktorom vieme, že pri potápaní utrpel poškodenie ucha (tzv. barotraumu) v dôsledku silnej zmeny tlaku.

Halley založil aj spoločnosť na prieskum vrakov na južnom pobreží Anglicka. Týmto prispel k podmorskej archeológii, aj keď tá sa plne rozvinula až v druhej polovici 20. storočia.

Halleyho kométy

Dielo, pre ktoré je najviac známy, je Synopsis Astronomiae Cometicae (1705), a tiež používa slovo „kométa” v pluráli. Presnejšie povedané, venoval sa štúdiu dráh 24 komét. K tejto práci ho inšpiroval príchod kométy v roku 1680 počas jeho pobytu v Paríži.

Pri svojom skúmaní zistil, že kométy objaviace sa v rokoch 1456, 1531, 1607 a 1682 mali veľmi podobné nebeské dráhy, a navyše sa objavili s rovnakým časovým intervalom - po približne každých 76 rokoch. Dokázal, že ide o jednu kométu, a predpovedal jej ďalší príchod v roku 1758, čoho sa však už nedožil. Vďaka správnej predpovedi - kométa priletela 16 rokov po jeho smrti - sa mu za jeho výpočty dostalo veľkého posmrtného uznania a jeho meno bolo odvtedy spojené s týmto vesmírnym pútnikom.

Keška

Na úvodných súradniciach sa keška nenachádza. Nachádza sa tu Meteorologický rádiolokátor SHMU Malý Javorník.

Vyriešte malý astronomický kvíz:

🚀 Minimálna rýchlosť rakety, ktorá sa chce dostať na orbit:
7,91 km/s: A=3
11,19 km/s A=2
16,7 km/s: A=4

🚀 Hviezda, ktorá pulzuje radiálne, mení svoju veľkosť aj teplotu, sa volá. Používa sa tiež na meranie vzdialenosti vo vesmíre. Volá sa:
Kvazar: B=0
Pulzar: B=1
Cepheid(a): B=2
Magnetar: B=3

🚀 Meno posledného, hypotetického štádia vývoja Slnka sa volá:
Biely trpaslík: C=3
Šedý trpaslík: C=2
Červený trpaslík: C=1
Čierny trpaslík: C=0

🚀 V ktorej časti atmosféry vznikajú polárne žiary:
Troposféra: D=9
Stratosféra: D=7
Mezosféra: D=4
Termosféra: D=2

🚀 Druhá najjasnejšia hviezda na nočnej oblohe, po Síriovi:
Canopus: F=0
Arcturus: F=3
Vega: F=5
Procyon: F=7

🚀 Prvý rover na Marse sa volá:
Opportunity: G=9
Sojourner: G=0
Spirit: G=1
Curiosity: G=6

Kešku nájdete na súradniciach: N 48 15.ABC, E 17 09.DFG

GeoCheck.org
Zdroje
Peter Jurčovič: Slovenské PRANOSTIKY NA CELÝ ROK, vydavateľstvo PRÍRODA

 

Additional Hints (Decrypt)

Ilfbxý cra/N gbyy fghzc

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)