Skip to content

ROK #046 - Európsky deň osamelých Traditional Cache

Hidden : 2/15/2022
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

ROK#046
15. február 2022 (Utorok)
Európsky deň osamelých
Čo je rok
Rok je časové obdobie 365 (alebo 366 dní).
Iná definícia: Rok je časová jednotka, ktorej trvanie určuje jeden obeh planéty okolo centrálnej hviezdy alebo hviezdnej sústavy.
Čo je ROK
Táto voľná séria kešiek (nazvime ju Rozšír Obzor Kešera, alebo Rádové Obyčajné Krabice) vzniká ako nástroj na dopĺňanie kalendárov, terénov, obtiažností, atribútov, FTFiek, či počtu odlovených kešiek do štatistiky (nevhodné škrtnite). Nepôjde o žiadny powertrail, krabičky sú rozmiestňované v širšom okolí Bratislavy tak, aby boli od seba dostatočne vzdialené. Niektoré sú snáď zaujímavé, miestom, témou, či umiestnením. Niektoré miesta a témy sa budeme snažiť oživiť, bolo nám ľúto, že niektoré krabice išli do archívu aj keď robili kešerom radosť. Veríme, že krabičky ulahodia kešerskému oku, alebo duši. Ale netajíme sa tým, že niektoré krabičky budú aj do počtu. Na tejto sérii platí celodenné (FTF), teda logovaním v tento deň máte možnosť logovať FTF. Zároveň si dovoľujeme aplikovať pravidlo TRIKRÁT A DOSŤ, teda po treťom zmiznutí pôjde krabica do archívu. Ak máte záujem o uvoľnenie miesta, napíšte nám správu.
PON UTO STR ŠTV PIA SOB NED
1
Milan Hodža
2
Mokrade
3
Milan Lasica
4
Proti
rakovine
5
Fart Day
6
Bob Marley
7
e-Day
8
Jules Verne
9
Edmond Halley
10
Ján Seberini
11
T. A. Edison
12
Darwinov deň
13
Lumiére
14
Valentín
15
S. A. D.
16
Multi Karlovka
17
J. Murgaš
18
A. Volta
19
Mikuláš Kopernik
20
Ivan Bella
21
Sprievodca
22
Palindrom
23
Jiří Menzel
24
Steve Jobs
25
Samuel Colt
26
Victor Hugo
27
Pokemon
28
BONUS
⬅️
Január
➡️
Marec
Dnes má meniny Pravoslav
Pravoslav je novšie slovanské mužské meno a jeho význam je "právo sláv". Je citlivý a vždy sa snaží pomáhať iným. Od malička sa treba k ním správať ako k dospelými a ako k zodpovedným ľuďom. Pravoslavovia sú buď introvertní alebo extrovertní. Vedia zároveň žiť rovnako dobre v spoločnosti ako osamote, uzavrieť sa do seba, alebo sa plne zapojiť do spoločenského života. Nenávidí, keď ho niekto klame alebo podrazí a nedokáže zniesť sklamanie v ľuďoch a taktiež neznáša, keď musí skoro ráno vstávať alebo tvrdo pracovať. Život nemá ľahký, často sa zrieka aj dôležitých vecí, len aby získal aspoň niečo zo svojich snov. V láske dokážu byť veľmi obetaví, vedia dobre podporiť priateľku ale iba v tom prípade, ak sa im darí v pracovných záležitostiach a sú dostatočne finančne zabezpečení, inak vedia byť veľmi nevrlí a neznesiteľní. Ak sa zaľúbia, sú vzornými partnermi a tiež aj otcami. Čo sa týka zdravia, potrebujú dostatok spánku a mali by konzumovať veľa zeleniny, sóju a morské . Neprospieva im priveľká namáha očí pri práci.
 
Pranostika na dnes
Čo veľký sečeň (január) zameškal, to malý sečeň (február) doháňa.
BYOP

V logbooku prosím šetrite miesto, časom bude údržba komplikovaná, tak aby to okrem vás bavilo aj nás a aby nám séria čo najdlhšie vydržala. V krabičkách (ak to prevedenie dovolí) by mali byť aj ceruzky, ale jeden nikdy nevie. BYOP - prineste si vlastné pero. A vlastne načo to píšem? Správny kešer má pero pri sebe vždy. :)


BONUS
Áno, BONUS bude. A možno ich bude viac. Budem sa snažiť.
Väčšinou sú to malé krabičky, bonus by mal byť spravidla väčší. A úplne na koniec by mohlo byť prekvapenie.
ROK#046 - Európsky deň osamelých

Deň po Dni zaľúbených patrí tým, ktorí sú bez partnera. Teda nemusia byť práve osamelí, stačí, že sú single, nemajú alebo nechcú partnera a je im tak dobre. Lenže tento sviatok nemá taký marketing ako Valentín. Sviatok osamelých zaviedol Dustin Barnes v roku 2001, v tom čase nezadaný stredoškolák, aby dal najavo, že žiť sám nemusí byť nutne smutné. Prieskumy však hovoria o epidémii osamelosti, ktorá má negatívny dopad nielen na zdravie.

Dustin Barnes si zvolil na oslavu svojho statusu 15. február, pretože tak mohol využiť veľké zľavy na valentínske cukrovinky a rôzne symboly zaľúbených. Nakúpil ich spolu s kamarátmi a navzájom sa nimi obdarovali.

Zároveň však chcel vyjadriť, že byť bez partnera nemusí vyvolávať pocity menejcennosti, smútku ani prázdnoty. „Pamätám si, ako som bol sám, ale neriešil som to. No keďže som nebol barový typ, bol som odkázaný iba na stretnutia so spolužiakmi, potenciálnymi kamarátmi a pokladníkom v obchode s potravinami. Nakoniec som objavil cirkevné spoločenstvo a s ľuďmi, s ktorými som sa v ňom zblížil, sa kamarátim už niekoľko rokov. A, áno, v tejto partii som stretol aj svoju manželku,“ vysvetľuje Dustin Barnes.

Médiá však informujú o osamelosti ako o narastajúcom negatívnom jave. Pomáhajú si tiež medicínskym slovníkom a hovoria o epidémii osamelosti. Zúžený či minimálny sociálny kontakt sa totiž už netýka len seniorov, u ktorých často vyplýva zo straty životného partnera a prirodzenej straty vitality, ale aj čerstvo dospelých, ktorí sa práve osamostatnili od rodičov.

Zahŕňa tiež dvadsiatnikov a tridsiatnikov, ktorí preferujú kariéru a cestovanie pred založením rodiny, no nie vždy sa im napokon podarí zrealizovať aj spomenutý posledný cieľ.

Podľa Social Science Works 18 percent Európanov uvádza, že s priateľmi alebo rodinou sa stýkajú nanajvýš raz za mesiac a cítia sa „sociálne izolovane“. Priemery a regionálne rozdiely sú však veľké. V západnej a severnej Európe je miera osamelosti v niektorých krajinách len 3 percentá. Zatiaľ čo v niektorých krajinách južnej a východnej Európy sa cíti sociálne izolovane takmer 40 percent ľudí, pričom 10 percent tvrdí, že sa cítia často osamelí.

Na Slovensku sa faktormi osamelosti seniorov zaoberal prof. Peter Halama, PhD. z Ústavu experimentálnej psychológie CSPV SAV v rámci projektu Psychologické aspekty adaptácie na dôchodok v rámci kvalitatívneho psychologického výskumu na vzorke 40 ľudí. Výskum teda spočíval v hĺbkových rozhovorov.

„Ľudia pri odchode do dôchodku často strácajú aj veľmi blízke sociálne kontakty, ktoré mali na pracovisku. A ak si ich nemajú možnosť nahradiť inými blízkymi vzťahmi, napríklad v rodine, stáva sa, že zažívajú pocity osamelosti alebo pocit nedostatku sociálnych kontaktov,“ približuje vedec.

Dodáva však, že pocity osamelosti sú z hľadiska psychológie subjektívne, čiže nemusia nutne zodpovedať objektívnej situácii človeka, ktorý ich opisuje. Ľudia veci prežívajú rôzne a aj človek, ktorého hodnotíme ako osamelého, sa tak nemusí cítiť. Môže ísť o typ osoby, ktorá nepotrebuje veľa sociálnych kontaktov. „Naproti tomu človek, ktorý má partnera alebo partnerku, alebo iných blízkych ľudí, môže subjektívne zažívať osamelosť, ak ho kontakt s týmito ľuďmi dostatočne neuspokojuje,“ hovorí Peter Halama.

Peter Halama vysvetľuje, že osamelosť vzniká mnohokrát ako dôsledok životnej situácie, keď sa človek napríklad rozíde s partnerom alebo sa presťahuje a stratí sociálne väzby. Vtedy ide o situačnú osamelosť. Časom si totiž človek vybuduje nové sociálne kontakty a stiesňujúci pocit pominie.

V rámci tohto výskumu sme napríklad hovorili so ženou, ktorá sa starala o ťažko chorého manžela a musela byť pri ňom neustále. Nemala teda veľa možností stretávať sa s inými ľuďmi. Zdravotné ťažkosti, ale aj horšia finančná situácia môžu v spoločenskom kontakte obmedzovať aj dôchodcov. U nás sa očakáva, že s osamelosťou by si mal človek vedieť poradiť sám, ale nie vždy je to možné. Preto by sa o to mala spoločnosť zaujímať a snažiť sa osamelým pomôcť.“

V neželanej osamelosti sa totiž neraz plíživo začnú objavovať pocity úzkosti, depresie, poruchy spánku… Ak sa tieto príznaky prehlbujú, ich následkom sa môžu rozvinúť aj ďalšie choroby, čo napokon narúša nielen životnú pohodu jednotlivca, ale môže to zmeniť celý obraz spoločnosti.

Tento fakt si ešte možno dostatočne neuvedomujeme. Dôsledky uvedeného fenoménu najskôr pocítia zdravotnícke a sociálne systémy. Minimálne európska populácia starne a keďže trh práce sa tomuto faktu neprispôsobuje, čoskoro môže byť z epidémie aj pandémia. Nedívajme sa však na tento problém len po ekonomickej stránke. Človek je predsa spoločenský tvor, čím viac jednotlivcov v spoločnosti bude nešťastných, tým smutnejší bude pohľad na ľudstvo ako na celok.

Ako opozitum ku včerajšej valentínovskej keške sme vybrali aj opačnú stranu mesta a iné prevedenie.

Zdroje
Peter Jurčovič: Slovenské PRANOSTIKY NA CELÝ ROK, vydavateľstvo PRÍRODA
https://www.vedanadosah.cvtisr.sk

 

Additional Hints (Decrypt)

xôy i ...

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)