Skip to content

ROK #269 - Ferdinand Milučký Multi-cache

Hidden : 9/26/2022
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

ROK#269
26. september 2022 (Pondelok)
Ferdinand Milučký
Čo je rok
Rok je časové obdobie 365 (alebo 366 dní).
Iná definícia: Rok je časová jednotka, ktorej trvanie určuje jeden obeh planéty okolo centrálnej hviezdy alebo hviezdnej sústavy.
Čo je ROK
Táto voľná séria kešiek (nazvime ju Rozšír Obzor Kešera, alebo Rádové Obyčajné Krabice) vzniká ako nástroj na dopĺňanie kalendárov, terénov, obtiažností, atribútov, FTFiek, či počtu odlovených kešiek do štatistiky (nevhodné škrtnite). Nepôjde o žiadny powertrail, krabičky sú rozmiestňované v širšom okolí Bratislavy tak, aby boli od seba dostatočne vzdialené. Niektoré sú snáď zaujímavé, miestom, témou, či umiestnením. Niektoré miesta a témy sa budeme snažiť oživiť, bolo nám ľúto, že niektoré krabice išli do archívu aj keď robili kešerom radosť. Veríme, že krabičky ulahodia kešerskému oku, alebo duši. Ale netajíme sa tým, že niektoré krabičky budú aj do počtu. Na tejto sérii platí celodenné (FTF), teda logovaním v tento deň máte možnosť logovať FTF. Zároveň si dovoľujeme aplikovať pravidlo TRIKRÁT A DOSŤ, teda po treťom zmiznutí pôjde krabica do archívu. Ak máte záujem o uvoľnenie miesta, napíšte nám správu.
PON UTO STR ŠTV PIA SOB NED
1
Edgar Rice Burr-
oughs
2
Ján Fadrusz
3
Ferdinand Porsche
4
Alexander Moyzes
5
Farrokh Bulsara
6
John Dalton
7
Buddy Holly
8
Antonín Dvořák
9
Luigi Galvani
10
Veľký hadró-
nový urých-
ľovač
11
Carl Zeiss
12
Irène Joliot Curie
13
Roald Dahl
14
Dante Alighieri
15
Marco Polo
16
BB King
17
Jozef Bednárik
18
Leon Foucault
19
Emil Zátopek
20
Móric Beny-
ovszký
21
Medzi-
národný deň mieru
22
Michael Faraday
23
Jesen-
ná rovno-
dennosť
24
Moše Schreiber
25
Svetový deň lekárnikov
26
Ferdi-
nand Miluč-
27
Deň želez-
ničiarov
28
Marcello Mastroiani
29
Mária Ďuríčková
30
BONUS
⬅️
August
➡️
Október
Dnes má meniny Edita
Ženské meno Edita má anglický pôvod a v preklade znamená "bohatá, šťastná". Je typom človeka, ktorý vie, ako manipulovať so svojím okolím. Vždy má na to, čo robí nejaké ospravedlnenie a sleduje aj prospech iných. Vie byť veľmi tvrdá voči sebe a nevie sa uspokojiť s priemernosťou. Ak vyrastá v rodine, ktorá ju nechápe, rýchlo sa osamostatní. Nie je teda typickou ženou, ktorá potrebuje pozornosť a podporu - ona sama sa dokáže presadiť a aj uspieť. Ak stratí motiváciu, môže na nejaký čas upadnúť do letargie, ale jej životná energia a schopnosť regenerácie ju raz dva dostanú zase do formy. Potrebuje lásku a úprimnosť, ale nevyžaduje stále pripomínanie a prejavovanie citov. Veľa dáva, no aj požaduje, je vždy za rovnocenné jednanie a priamy rozhovor.
 
Pranostika na dnes
Dážď na Kozmu a Damiána predpovedá pekne na Floriána.
BYOP

V logbooku prosím šetrite miesto, časom bude údržba komplikovaná, tak aby to okrem vás bavilo aj nás a aby nám séria čo najdlhšie vydržala. V krabičkách (ak to prevedenie dovolí) by mali byť aj ceruzky, ale jeden nikdy nevie. BYOP - prineste si vlastné pero. A vlastne načo to píšem? Správny kešer má pero pri sebe vždy. :)


BONUS
Áno, BONUS bude. A možno ich bude viac. Budem sa snažiť.
Väčšinou sú to malé krabičky, bonus by mal byť spravidla väčší. A úplne na koniec by mohlo byť prekvapenie.
ROK#269 - Ferdinand Milučký

26. septembra 1929 sa v Rajci narodil Ferdinand Milučký, slovenský architekt a projektant, predstaviteľ modernizmu a brutalizmu.

Portrét

Život

Jeho otec bol klampiarom. Formovala ho história rodného mesta i ľudová architektúra okolitých dedín.

Po absolvovaní gymnázia v Žiline v rokoch 1941 - 1949 sa zapísal na Slovenskú vysokú školu technickú (dnes STU) a postupne sa dostával do kontaktu s modernou. V rokoch 1949 - 1953 študoval na Fakulte architektúry a pozemného staviteľstva. Po absolvovaní štúdia sa stal odborným asistentom na SVŠT. Jeho profesorom bol Jan E. Koula. Ako jeho asistent sa Milučký zúčastnil na výskumoch ľudovej architektúry. Zrejme práve tu sa mu podarilo preniknúť do najhlbšej podstaty ľudovej architektúry, čo neskôr hojne využíva vo svojich dielach. Od roku 1958 pôsobil ako vedúci a hlavný projektant v ateliéroch Stavoprojekt Bratislava. Medzi rokmi 1970 - 1971 bol vedúcim ateliéru Združenia projektových ateliérov v Bratislave, tiež v 70. rokoch pôsobil v Projektovej organizácii spoločenských stavieb Bratislava ako hlavný projektant. Od roku 1992 je Milučký autorizovaným architektom v Slovenskej komore architektov.

Krematórium

Tvorba

Ferdinand Milučký sa venoval nielen architektúre, ale aj tvorbe v pamiatkovom prostredí, urbanizmu, interiéru či výstavníctvu. Medzi jeho známe a oceňované projekty patria Krematórium a urnový háj v Bratislave, Dom umenia v Piešťanoch alebo bratislavské sídlisko Trávniky. Autorsky sa podieľal aj na budovách československých, dnes už slovenských, veľvyslanectiev v Moskve a Ríme. Dlhé obdobie sa venoval aj tvorbe v pamiatkovo chránenom prostredí Bratislavského hradu a jeho okoliu.

Podľa vlastných slov počas celého tvorivého života zápasil o kvalitu. Tento Milučkého zápas sa pretavil do mnohých jeho diel. Jedným z najoceňovanejších je Krematórium a urnový háj v Bratislave, ktoré je národnou kultúrnou pamiatkou. Na projekte bratislavského krematória, prvého na Slovensku, pracoval od roku 1962 až do roku 1968.

Krematórium nesie všetky charakteristické znaky Milučkého vnímania architektúry, v ktorej dominuje princíp viacerých rovnobežných stien. Jeho cieľom bolo vytvoriť čo najabstraktnejšiu architektúru, oslobodenú od stavebných detailov.

"Krematórium je jedinečný príbeh v mojom živote. V máji 1962 mi zomrela mama a v lete som mal už na stole skice krematória. Vedel som, že to spravím jednoduché, krajne abstraktné. Bola to atypická skladba od základu, vtedy bolo všetko typové a štandardné, napriek tomu to atypické som si presadil," povedal v roku 2015 v rozhovore pre TASR Milučký.

Architekt Matúš Dulla považuje krematórium nielen za špičkovú stavbu v rámci československej architektúry, ale aj za výnimočnú svetovú architektúru. O bratislavskom Krematóriu napísal aj publikáciu s názvom Na konci cesty. Krematórium v Bratislave.

Ocenenia

Výnimočného slovenského architekta Ferdinanda Milučkého neobišli ani mnohé ocenenia. V roku 1964 dostal Cenu Dušana Jurkoviča za interiérovú a výstavnú tvorbu v bratislavskom Dome knihy. O dva roky neskôr mu tú istú cenu udelili za urbanistickú tvorbu pri projekte bratislavského sídliska Trávniky.

Cenou Dušana Jurkoviča Milučkého ocenili aj v roku 1967 za Krematórium a urnový háj v Bratislave a za interiérovú tvorbu (Slovenská reštaurácia, Kinoautomat) pre svetovú výstavu Expo "67 v Montreale.

V roku 1971 dostal opäť Cenu Dušana Jurkoviča za Spoločenský dom v Moskve. Za Dom umenia v Piešťanoch mu v roku 1980 udelili cenu ministra výstavby. Jeho prácu na rekonštrukcii a interiéroch klenotnice na Bratislavskom hrade ocenil v roku 1988 svojou cenou aj Zväz slovenských architektov.

Cenu Emila Belluša za celoživotné dielo získal Ferdinand Milučký v roku 1993 a v roku 1999 mu Viedenská univerzita udelila Cenu Johanna Gottfrieda Herdera za architektúru v európskom kontexte.

Prezident SR Ivan Gašparovič vyznamenal Ferdinanda Milučkého v roku 2005 Radom Ľudovíta Štúra II. triedy za architektúru a umenie.

Kultúrny dom Piešťany

Ku keške

Na úvodných súradniciach (stage 1) sa nachádza schodisko vedúce k Čakárni verejnosti a k Obradnej sieni. Schodisko je rozdelené na dve sekcie. Zaujíma nás rozdiel počtu schodov medzi spodnou a hornou sekciou. Označte si toto číslo ako A.

Keď vyjdete hore schodami po pravej strane uvidíte plastiku (stage 2), zaujíma nás koľko "kopčekov" má táto fontána. Označte si toto číslo ako B.

Prejdite sa ešte pár krokov severovýchodne (stage 3) a všimnite si komíny. Ich počet si označte ako C.

Schodisko na severnej strane (stage 4) má jedenásť schodov. Vedľa schodiska vytŕča z múru niekoľko čiernych kovových tyčí. Označte si toto číslo ako D.

Areál dotvára totemová plastika od Vladimíra Kompánka, nachádzajúca sa na hlavnej lúke (stage 5), inšpirovaná drevenými krížmi dedinských cintorínov a hálkami ľudových dreveníc, ktoré sa objavovali na Slovensku. Zaujíma nás, koľko drevených totemov sa tu nachádza. Označte si toto číslo ako F

Súradnice doplňte do vzorca:

N 48° A.(A-7)BC" E 17° 2.DFD"

Zdroje
Peter Jurčovič: Slovenské PRANOSTIKY NA CELÝ ROK, vydavateľstvo PRÍRODA

 

Additional Hints (Decrypt)

zntarg

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)