Skip to content

ROK #211 - Henry Ford Mystery Cache

Hidden : 7/30/2022
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
4 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

ROK#211
30. júl 2022 (Sobota)
Henry Ford
Čo je rok
Rok je časové obdobie 365 (alebo 366 dní).
Iná definícia: Rok je časová jednotka, ktorej trvanie určuje jeden obeh planéty okolo centrálnej hviezdy alebo hviezdnej sústavy.
Čo je ROK
Táto voľná séria kešiek (nazvime ju Rozšír Obzor Kešera, alebo Rádové Obyčajné Krabice) vzniká ako nástroj na dopĺňanie kalendárov, terénov, obtiažností, atribútov, FTFiek, či počtu odlovených kešiek do štatistiky (nevhodné škrtnite). Nepôjde o žiadny powertrail, krabičky sú rozmiestňované v širšom okolí Bratislavy tak, aby boli od seba dostatočne vzdialené. Niektoré sú snáď zaujímavé, miestom, témou, či umiestnením. Niektoré miesta a témy sa budeme snažiť oživiť, bolo nám ľúto, že niektoré krabice išli do archívu aj keď robili kešerom radosť. Veríme, že krabičky ulahodia kešerskému oku, alebo duši. Ale netajíme sa tým, že niektoré krabičky budú aj do počtu. Na tejto sérii platí celodenné (FTF), teda logovaním v tento deň máte možnosť logovať FTF. Zároveň si dovoľujeme aplikovať pravidlo TRIKRÁT A DOSŤ, teda po treťom zmiznutí pôjde krabica do archívu. Ak máte záujem o uvoľnenie miesta, napíšte nám správu.
PON UTO STR ŠTV PIA SOB NED
1
PRÁZDNINY
2
Deň UFO
3
Franz Kafka
4
Slobodná Európa
5
Cyril a Metod
6
Ján Hus
7
Deň čokolády
8
Zeppelin
9
Ferdinand II.
10
Nikola Tesla
11
Deň popu-
lácie
12
George Eastman
13
Ernö Rubik
14
Dobytie Bastily
15
Rembrandt
16
Roald Amundsen
17
Gordon Gould
18
John Glenn
19
Edgar Degas
20
Šach
21
Štefánik
22
Hertz
23
Deň stromu
24
Alfons Mucha
25
Rosalind Franklin (Jakub)
26
Alice In Wonder-
land
27
Hans Fischer
28
Hepatitída
29
Ján Kollár
30
Henry Ford
31
BONUS
⬅️
Jún
➡️
August
Dnes má meniny Libuša
Pôvod mena Libuša nachádzame u našich susedov v Čechách a jeho význam je "milá", "príjemná". Dožadujú sa stálej pozornosti. Libuše sú silné osobnosti. Keď idú do zamestnania, majú už presnú predstavu, čo by v nej chceli robiť. Ak sa stane, že v niečom neuspeje, dokážu zmobilizovať všetky svoje sily. Na svoj cieľ potrebujú stálu motiváciu. V spoločnosti sa pokúšajú nadviazať nové kontakty, aby ich mohli v budúcnosti použiť. Vždy vedia, čo chcú a to isté žiadajú aj od druhých. Ako priateľky sú spoľahlivé a môžete sa na ne spoľahnúť. Keď majú úspech, tak zdravie ako zo železa.
 
Pranostika na dnes
Jaký Abel a Sét, taký bude i sept.
BYOP

V logbooku prosím šetrite miesto, časom bude údržba komplikovaná, tak aby to okrem vás bavilo aj nás a aby nám séria čo najdlhšie vydržala. V krabičkách (ak to prevedenie dovolí) by mali byť aj ceruzky, ale jeden nikdy nevie. BYOP - prineste si vlastné pero. A vlastne načo to píšem? Správny kešer má pero pri sebe vždy. :)


BONUS
Áno, BONUS bude. A možno ich bude viac. Budem sa snažiť.
Väčšinou sú to malé krabičky, bonus by mal byť spravidla väčší. A úplne na koniec by mohlo byť prekvapenie.
ROK#211 - Henry Ford

30. júla 1863 sa vo Wayne County, Michigan narodil Henry Ford, americký vynálezca a podnikateľ, priekopník automobilového priemyslu.

Portrét

Život

Narodil sa v rodine farmára ako jedno zo šiestich detí Mary a Williama Fordovcov. Vyrastal na rodinnej farme v Greenfielde v štáte Michigan. V dvanástich videl lokomotívu, čo zmenilo jeho život. Bolo to prvé vozidlo bez zvieracieho ťahu, aké kedy videl. Po vyučení za zámočníckeho učňa v Detroite sa vrátil na otcovu farmu, kde sa venoval opravám parných strojov. Čítaním vedeckých časopisov sa dozvedel o stroji nazývanom Otto (tichom plynovom motore). Ford pracoval na vývoji benzínového motora. Nedal sa od svojej práce odradiť napriek naliehaniu svojho otca a prísľubu pôdy, ak sa vzdá strojov. V roku 1888 sa oženil s Clarou Bryant, s ktorou mal jediného syna.

V roku 1891 sa zamestnal v Edison Illuminating Company. Ako hlavný inžinier sa mohol naplno pustiť do svojich experimentov. Každý večer po návrate z továrne domov trávil hodiny prácou na benzínovom motore. V roku 1896 zostrojil svoje prvé samohybné vozidlo podobné bicyklu, zvané Quadricycle. V roku 1899 založil Detroit Automobile Company. Chcel dokázať nesprávnosť tvrdenia, že automobil je hračka bohatých. Spoločnosť Detroit Automobile Company nikdy nepredala viac ako šesť alebo sedem automobilov ročne. Záujem spoločníkov bol vyrábať automobily na zákazku čo bolo v rozpore s Fordovou predstavou automobilu pre širokú verejnosť. Ďalší pokus prišiel v roku 1901 s firmou Henry Ford Company. Čoskoro prišiel ďalší konflikt s investormi, ktorí namiesto Fordovej vízie lacného auta pre všetkých presadzovali luxusné modely. Podnik sa premenil sa na značku luxusných automobilov Cadillac Automobile Company.

Do tretice založil novú firmu Ford Motor Company a s touto spoločnosťou si naplnil svoju víziu.

Na svojom konte má 161 patentov. Bol dobrým známym vtedajších obchodníkov a osobností v USA, napríklad Firestone, Edison, Rockefellera a ďalších.

Quadricycle

Začiatky pásovej výroby

K sériovej výrobe inšpiroval Henryho Forda Ransom Eli Olds. Zakladateľ automobilky The Olds Motor Works, známej pod označením Oldsmobil, chrlil v michiganskom Lansingu jednovalcový Curved Dasch už v prvej dekáde minulého storočia. A to v tisíckusových sériách. Vozidlá sa pohybovali na vozíkoch od jednej skupiny robotníkov k ďalšej, pričom každá zodpovedala len za jeden výrobný úkon.

Forda tiež fascinovala organizácia práce na chicagskom bitúnku. Zvieratá tu putovali zavesené na pohyblivých kladkách od jednej skupiny mäsiarov k ďalšej, až bolo celé zviera kompletne spracované. Ford potreboval urobiť to isté, len celkom naopak.

Piquette Avenue

Henry Ford vedel, že sériovou výrobou by dokázal nielen zvýšiť produkciu, ale aj stlačiť cenu na úroveň, ktorá by z dovtedy luxusného tovaru, akým automobil nepochybne bol, spravila bežný spotrebný produkt.

Slávny Ford Model T sa narodil už v roku 1908, no k technológii sériovej montáže mal ešte ďaleko. V závode na Piquette Avenue síce Ford dokázal vyrobiť ročne 10 000 kusov, čo bol absolútny rekord, no každý jeden exemplár montovala od prvej po poslednú skrutku jedna zo skupín robotníkov. A hoci cena „plechovej „Lízy“, ako Američania prezývali Ford T, klesla na tretinu cien konkurencie, Fordovi to stále nestačilo.

Highland Park

Peniaze, ktoré zarobil na úspechu modelu T, investoval do vybudovania novej továrne v Highland Parku. Po skúškach a dolaďovaní procesu sériovej montáže, ktorú Ford testoval už od roku 1910, sa presne 7. októbra 1913 rozbehla naplno. Vozidlá sa posúvali na pohyblivých stoloch v 84 pracovných taktoch. Každý robotník vykonával len jeden montážny úkon, čo umožnilo zamestnať obyčajných ľudí bez vzdelania, namiesto drahých remeselníkov. Všetky diely boli unifikované, pričom zložitejšie diely prichádzali k pásu v podobe montážnych celkov. Karoséria bola lakovaná výlučne čiernou farbou. Jednoducho preto, že schla najrýchlejšie.

Kým v pôvodnej továrni Piquette Avenue trvala výroba Fordu T 12,5 hodiny, v Highland Parku dokázal Ford skrátiť výrobný proces na 93 minút. Už v roku 1914 opúšťalo bránu továrne nové auto každé tri minúty. V tomto roku ich Ford vyrobil 260-tisíc. Zamestnával pritom 13 000 zamestnancov. Len na porovnanie, ostatné automobilky v USA vyrobili spolu podobné množstvo vozidiel, ale potrebovali až 66 000 pracovníkov. Pritom kvalita ich áut sa s tou Fordovou nemohla vôbec porovnávať. Mali omnoho viac kazových dielcov a vyššiu poruchovosť.

Tu sa však Ford nezastavil. Zakrátko zaviedol dopravný pás poháňaný elektromotormi a zavádzal ďalšie a ďalšie zlepšenia vrátane poloautomatických strojov, ktoré výrobu zjednodušovali a urýchľovali. Zamestnanci sa nemuseli vzdialiť od svojho pracovného miesta ani na krok. Všetky potrebné súčiastky mali poruke a vozidlá na linke v správnej výške.

Spokojnosť zamestnancov

Práca však bola monotónna a zle platená. Robotníci dreli na linkách deväť hodín denne za dva a pol dolára. Konkurencia ich označovala za otrokov. Robotníci masovo utekali za menej frustrujúcou prácou. Na každých tisíc najatých zamestnancov ostalo len sto pracovať pre Ford dlhší čas než pár dní či týždňov.

Ford preto znížil denný pracovný čas z deväť na osem hodín a mzdu zdvojnásobil na päť dolárov denne. A hoci za to spočiatku vyžadoval od zamestnancov nielen perfektnú prácu, ale dokonca aj usporiadaný rodinný život, čo kontroloval najatými detektívmi, prinieslo to svoje ovocie - spokojných a produktívnych robotníkov.

V roku 1916, teda tri roky po spustení pásovej výroby, stúpli zisky Fordu na dvojnásobok, pričom cena Fordu T stále klesala. Obstarať si ho mohli už aj samotní zamestnanci Fordu za štyri mesačné platy. Tak sa peniaze na vyššie mzdy opäť vrátili do pokladnice automobilky, stúpol odbyt a opäť klesli náklady na výrobu jedného kusa. Henry Ford sa doslova vyjadril, že zdvojnásobenie platov bolo tým najlepším úsporným opatrením, aké kedy urobil.

Ford T Touring

Ku keške

Na uvedených súradniciach sa keška nenachádza. Nachádza sa tu niekoľko showroomov rôznych značiek.

Henry Ford položil základ masovej výroby áut, jeho syn posunul latku výkonu o kus ďalej.
Nás preto budú zaujímať informácie okolo pretekov Le Mans.
Odpovedzte, koľkokrát sa manageri Fordu úspešne dohodli s Enzom Ferrari na spolupráci. Číslo si označte ako A.
V ktorom roku team Fordu prvýkrát vyhral tento okruh? Rok si označte ako 19BC.
Koľko rokov po sebe vyhral tento model automobilu preteky Le Mans? Označte si ho ako H.
Aké bolo typové označenie modelu, ktorý tento závod vyhral? Označte si ho ako GT-DF

Súradnice kešky sú:
N 48° 12.AB(C-H)" E 17° 2.CDF"

Zdroje
Peter Jurčovič: Slovenské PRANOSTIKY NA CELÝ ROK, vydavateľstvo PRÍRODA

 

Additional Hints (Decrypt)

ovyyobneq

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)