Skip to content

ROK #191 - Nikola Tesla Mystery Cache

Hidden : 7/10/2022
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

ROK#191
10. júl 2022 (Nedeľa)
Nikola Tesla
Čo je rok
Rok je časové obdobie 365 (alebo 366 dní).
Iná definícia: Rok je časová jednotka, ktorej trvanie určuje jeden obeh planéty okolo centrálnej hviezdy alebo hviezdnej sústavy.
Čo je ROK
Táto voľná séria kešiek (nazvime ju Rozšír Obzor Kešera, alebo Rádové Obyčajné Krabice) vzniká ako nástroj na dopĺňanie kalendárov, terénov, obtiažností, atribútov, FTFiek, či počtu odlovených kešiek do štatistiky (nevhodné škrtnite). Nepôjde o žiadny powertrail, krabičky sú rozmiestňované v širšom okolí Bratislavy tak, aby boli od seba dostatočne vzdialené. Niektoré sú snáď zaujímavé, miestom, témou, či umiestnením. Niektoré miesta a témy sa budeme snažiť oživiť, bolo nám ľúto, že niektoré krabice išli do archívu aj keď robili kešerom radosť. Veríme, že krabičky ulahodia kešerskému oku, alebo duši. Ale netajíme sa tým, že niektoré krabičky budú aj do počtu. Na tejto sérii platí celodenné (FTF), teda logovaním v tento deň máte možnosť logovať FTF. Zároveň si dovoľujeme aplikovať pravidlo TRIKRÁT A DOSŤ, teda po treťom zmiznutí pôjde krabica do archívu. Ak máte záujem o uvoľnenie miesta, napíšte nám správu.
PON UTO STR ŠTV PIA SOB NED
1
PRÁZDNINY
2
Deň UFO
3
Franz Kafka
4
Slobodná Európa
5
Cyril a Metod
6
Ján Hus
7
Deň čokolády
8
Zeppelin
9
Ferdinand II.
10
Nikola Tesla
11
Deň popu-
lácie
12
George Eastman
13
Ernö Rubik
14
Dobytie Bastily
15
Rembrandt
16
Roald Amundsen
17
Gordon Gould
18
John Glenn
19
Edgar Degas
20
Šach
21
Štefánik
22
Hertz
23
Deň stromu
24
Alfons Mucha
25
Rosalind Franklin (Jakub)
26
Alice In Wonder-
land
27
Hans Fischer
28
Hepatitída
29
Ján Kollár
30
Henry Ford
31
BONUS
⬅️
Jún
➡️
August
Dnes má meniny Amália
Ženské meno Amália má germánsky pôvod a význam mena je "pracovitá". Tieto ženy sú veľmi zvedavé a spoločenské. V neznámom prostredí a prítomnosti neznámych ľudí sa necítia nepríjemne. Veria, že treba využiť každú príležitosť, ktorá sa im v živote naskytne. Takto si rozširujú svoje vedomosti a schopnosti. Amálie sú silné osobnosti a snažia sa byť, čo najviac dokonalé. Veľmi dbajú o svoj zovňajšok, a preto pôsobia upravene. V ich prítomnosti sa ľudia cítia nepríjemne, pretože majú pocit, že sa nad nimi povyšuje aj keď to tak nie. Preto má aj málo skutočných priateľov. Ak potrebujú Amálie oddychovať, stiahnu sa a v pokoji premýšľajú, pretože chcú mať na všetko svoj vlastný názor. V oblasti zdravia nie sú veľmi odolné. Neprospieva im časté ponocovanie.
 
Pranostika na dnes
Aké je počasie na Sedem bratov, také bude sedem týždňov.
Ak neprší na Sedem bratov, býva suchá žatva.
Ak prší na Sedem bratov, bude vlhký september.
BYOP

V logbooku prosím šetrite miesto, časom bude údržba komplikovaná, tak aby to okrem vás bavilo aj nás a aby nám séria čo najdlhšie vydržala. V krabičkách (ak to prevedenie dovolí) by mali byť aj ceruzky, ale jeden nikdy nevie. BYOP - prineste si vlastné pero. A vlastne načo to píšem? Správny kešer má pero pri sebe vždy. :)


BONUS
Áno, BONUS bude. A možno ich bude viac. Budem sa snažiť.
Väčšinou sú to malé krabičky, bonus by mal byť spravidla väčší. A úplne na koniec by mohlo byť prekvapenie.
ROK#191 - Nikola Tesla

10. júla 1856 sa narodil Nikola Tesla v Smiljani, Rakúskom cisárstve, dnešnom Chorvátsku. Bol to vynálezca a konštruktér mnohých elektrických strojov a prístrojov.

Portrét

Vzdelanie

Pochádzal zo srbskej rodiny pravoslávneho kňaza z dedinky Smiljan pri mestečku Gospič, ktorá bola v tom čase súčasťou rakúsko-uhorskej monarchie (teraz Chorvátsko). Vysoké školy navštevoval v Grazi, vo Viedni a vzdelanie ukončil v Paríži. V roku 1880 študoval na Karlovej univerzite v Prahe. Tesla mal obdivuhodnú pamäť, vedel riešiť zložité matematické výpočty v hlave bez pomoci logaritmického pravítka alebo matematických tabuliek. Mal fotografickú pamäť, mimoriadnu fantáziu a schopnosť tvorivého myslenia.

Začiatky vynálezcu

Získal približne 300 patentov, za ktorými sa skrýva neúnavná práca mnohých rokov jeho života. Niektoré z nich zásadne zmenili elektrotechniku. Kariéra Nikolu Teslu ako vynálezcu sa začala v Bellovej telefónnej spoločnosti v Budapešti, kde prišiel na myšlienku točivého magnetického poľa, čo ho neskôr vyvinutím indukčného motora urobilo svetoznámym.

Podnetom na to bola ukážka jednosmerného Grammeovho dynama na prednáškach fyziky na polytechnike v Grazi. Nedokonalá komutácia jednosmerného stroja sa prejavovala silným iskrením kief. Jeho myšlienka generovať točivé magnetické pole elektrickým spôsobom bola úžasná. Dovtedy totiž magnetické pole vytvárané striedavým prúdom motorom len mykalo, ale neotáčalo ho. Tesla použil dva striedavé prúdy v navzájom opačnej fáze, na základe čoho magnetické polia pri pohone motora spolupracovali.

V laboratóriu

Vlastná firma

Tesla vycítil potrebu ísť vlastnou cestou. Preto v roku 1886 odišiel od Edisona a založil si vlastnú spoločnosť Tesla Arc Light Co., ktorá vyrábala oblúkové lampy. Po roku založil novú firmu Tesla Electric Co. na výrobu striedavých motorov a generátorov. Jeho vynálezy z toho obdobia boli veľmi novátorské. Preto mal úplnú komerčnú kontrolu nad výrobou striedavého prúdu.

Pre bohatého priemyselníka Georgea Westinghousa z Pittsburgu boli Teslove patenty vynikajúcim riešením problémov elektrifikácie. Ich vzájomná spolupráca sa prejavila okrem iného aj rýchlym rozšírením asynchrónneho motora. V roku 1888 pri navrhovaní prenosu elektrickej energie Tesla objavil výhodnosť zapojenia do hviezdy a trojuholníka, čo taktiež prispelo k uplatneniu trojfázového systému pri rozvode elektrickej energie.

Pri projektovaní velkej hydroelektrárne na Niagarských vodopádoch Teslova koncepcia striedavého trojfázového rozvodu zvíťazila nad Edisonovým projektom jednosmernej elektrárne. Niagarskú elektráreň dokončili v roku 1895, pričom znamenala začiatok modernej elektrifikácie Ameriky. Vtedy už musel aj Edison začať používať striedavý elektrický prúd. Nikolovi sa tak splnil jeho velký sen z detstva, keď ešte ako malý chlapec staval na potoku malé vodné vrtulky.

Nikola Tesla nebol len priekopníkom využitia striedavého elektrického prúdu. V roku 1889 prerušil spoluprácu s Westinghousom a odišiel do New Yorku, kde si založil laboratórium vysokého napätia a začal sa zaoberať vysokofrekvenčnou technikou a bezdrôtovým prenosom elektrického signálu.

V rokoch 1893 - 1895 mal Tesla neuveriteľne tvorivé obdobie svojho života. Dokázal možnosť rozhlasového vysielania skôr než Giuglielmo Marconi vyslal bezdrôtovú správu. Súdne spory o prvenstvo za prenos rádiového signálu sa skončili v prospech Teslu v roku 1943 (teda už po jeho smrti).

Najvyšší federálny súd USA zrušil základné Marconího patenty s tým, že boli obsiahnuté v patentoch Nikolu Teslu už o desať rokov skôr. Marconi v praktickej realizácii totiž drôtovou dodávkou energie poháňal malý motor. Predpokladal, že technikou vysokých napätí sa bude môcť realizovať bezdrôtový prenos elektrickej energie, ale nakoniec neuspel.

V roku 1890 objavil fyziologické účinky striedavého prúdu vysokej frekvencie a skonštruoval elektroterapeutický prístroj. Tesla objavil aj veľmi dôležitý princíp týkajúci sa vysokofrekvenčného prúdu, známy ako povrchový jav (skin efekt), ktorý je charakteristický tým, že elektrický prúd vysokej frekvencie neprechádza celým prierezom vodiča, ale iba jeho vonkajšími okrajmi.

Geniálnym vynálezom bola Teslova cievka, t. j. Teslov transformátor bez železného jadra, na ktorý získal patent v roku 1891. Teslov transformátor predstavoval v odbore vysokofrekvenčného elektromagnetického poľa objav základného významu. Teslova cievka je netočivé elektrické zariadenie na princípe rezonancie vyvolanej v oscilačnom obvode pomocou primárnej cievky a kondenzátora a následnej transformácie energie do sekundárnej cievky. Objavil tak pomerne jednoduchý a výkonný zdroj vysokých frekvencií.

Zomrel 7. januára 1943 v New Yorku.

Wanderclyfská veža

Ocenenia

Pri príležitosti 150. výročia narodenia Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie a kultúru (UNESCO), vyhlásila rok 2006 za Rok Nikolu Teslu a archív Múzea Nikolu Teslu v Belehrade za pamäť sveta. Teslovo múzeum, otvorené v roku 1952, vlastní viac ako 150 000 dokumentov a rukopisov, niektoré prístroje a časti jeho laboratória, osobné predmety, ako aj pozlátenú urnu s jeho popolom, ktorú z USA priviezli po 2. svetovej vojne. Za celoživotné dielo udelili Nikolovi Teslovi 11 čestných doktorátov. Čestný doktorát Českého vysokého učení technického v Prahe dostal pri príležitosti 80. narodenín. Taktiež bol držiteľom niekoľkých európskych štátnych vyznamenaní. Československo mu v roku 1937 udelilo Rad bieleho leva I. triedy.

Na úvodných súradniciach sa keška nenachádza. Nachádza sa tu Teslova ulica.

Úloha

Tesla bol fascinovaný tromi číslicami, ktoré mali byť kľúčom k vesmíru.
Zoraďte ich zostupne podľa veľkosti, budú to A, B a C.

Súradnice:
N 48 (B+C).(A-C)(B+1)(B-1)
E 017 (B+2).(C+3)(A-B-2)(A)

Zdroje
Peter Jurčovič: Slovenské PRANOSTIKY NA CELÝ ROK, vydavateľstvo PRÍRODA

 

Additional Hints (Decrypt)

zntarg

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)