Skip to content

ROK #201 - Medzinárodný deň šachu Mystery Cache

Hidden : 7/20/2022
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

ROK#201
20. júl 2022 (Streda)
Medzinárodný deň šachu
Čo je rok
Rok je časové obdobie 365 (alebo 366 dní).
Iná definícia: Rok je časová jednotka, ktorej trvanie určuje jeden obeh planéty okolo centrálnej hviezdy alebo hviezdnej sústavy.
Čo je ROK
Táto voľná séria kešiek (nazvime ju Rozšír Obzor Kešera, alebo Rádové Obyčajné Krabice) vzniká ako nástroj na dopĺňanie kalendárov, terénov, obtiažností, atribútov, FTFiek, či počtu odlovených kešiek do štatistiky (nevhodné škrtnite). Nepôjde o žiadny powertrail, krabičky sú rozmiestňované v širšom okolí Bratislavy tak, aby boli od seba dostatočne vzdialené. Niektoré sú snáď zaujímavé, miestom, témou, či umiestnením. Niektoré miesta a témy sa budeme snažiť oživiť, bolo nám ľúto, že niektoré krabice išli do archívu aj keď robili kešerom radosť. Veríme, že krabičky ulahodia kešerskému oku, alebo duši. Ale netajíme sa tým, že niektoré krabičky budú aj do počtu. Na tejto sérii platí celodenné (FTF), teda logovaním v tento deň máte možnosť logovať FTF. Zároveň si dovoľujeme aplikovať pravidlo TRIKRÁT A DOSŤ, teda po treťom zmiznutí pôjde krabica do archívu. Ak máte záujem o uvoľnenie miesta, napíšte nám správu.
PON UTO STR ŠTV PIA SOB NED
1
PRÁZDNINY
2
Deň UFO
3
Franz Kafka
4
Slobodná Európa
5
Cyril a Metod
6
Ján Hus
7
Deň čokolády
8
Zeppelin
9
Ferdinand II.
10
Nikola Tesla
11
Deň popu-
lácie
12
George Eastman
13
Ernö Rubik
14
Dobytie Bastily
15
Rembrandt
16
Roald Amundsen
17
Gordon Gould
18
John Glenn
19
Edgar Degas
20
Šach
21
Štefánik
22
Hertz
23
Deň stromu
24
Alfons Mucha
25
Rosalind Franklin (Jakub)
26
Alice In Wonder-
land
27
Hans Fischer
28
Hepatitída
29
Ján Kollár
30
Henry Ford
31
BONUS
⬅️
Jún
➡️
August
Dnes majú meniny Iľja, Eliáš
Iľja
Mužské meno Iľja má hebrejský pôvod a znamená "môj Boh". Najčastejšie je zaužívané v rusky hovoriacich krajinách. Títo muži sú činorodí, zodpovední, trpezliví, vytrvalí a snaživí. Neboja sa vrhnúť aj do problémov, ktoré sa zdajú navonok neriešiteľné. Aj keď sa im nepodarí vyriešiť nejaké problémy, nemajú z toho ťažkú hlavu. Veľmi ťažko sa dajú ovplyvniť. Ak majú od prírody vlastníckeho ducha, nechcú si všetko privlastniť za každú cenu. Majú primeranú sebadôveru. Zdravie je celkom dobré. Pretože, ak sa už pre niečo rozhodli, nemôžu byť chorí. Veľmi dobre vedia odolávať únave.
 
Eliáš
Mužské meno Eliáš má hebrejský pôvod a znamená "môj Boh". Najčastejšie je zaužívané v rusky hovoriacich krajinách.Títo muži sú činorodí, zodpovední, láskaví a inteligentní. Vedia sa vrhnúť do problémov, ktoré sa zdajú byť neriešiteľné. Aj keď sa im nepodarí vyriešiť nejaké problémy, nemajú z toho ťažkú hlavu. Sú zodpovední už od školských rokov. Vyhľadávajú povolania, v ktorých je nevyhnutný kontakt s ľuďmi. Svoje skúsenosti a schopnosti využívajú pre druhých. Pomáhajú svojmu okoliu, ale keď sa náhodou sklamú, nezanevrú na svoje okolie.
 
Pranostika na dnes
Na svätého Eliáša dopoludnia leto, popoludní jeseň.
BYOP

V logbooku prosím šetrite miesto, časom bude údržba komplikovaná, tak aby to okrem vás bavilo aj nás a aby nám séria čo najdlhšie vydržala. V krabičkách (ak to prevedenie dovolí) by mali byť aj ceruzky, ale jeden nikdy nevie. BYOP - prineste si vlastné pero. A vlastne načo to píšem? Správny kešer má pero pri sebe vždy. :)


BONUS
Áno, BONUS bude. A možno ich bude viac. Budem sa snažiť.
Väčšinou sú to malé krabičky, bonus by mal byť spravidla väčší. A úplne na koniec by mohlo byť prekvapenie.
ROK#201 - Medzinárodný deň šachu

20. júla si pripomíname Medzinárodný deň šachu. Šach je strategická hra s pre dvoch hráčov, v ktorej o výsledku rozhodujú taktické a strategické schopnosti hráčov a ich pozornosť a sústredenie. Cieľom hry je dať súperovi mat. Šach rozvíja logické myslenie a cvičí pamäť.

Šachovnica

Dejiny

♔ okolo roku 500 - prvá podoba šachu v severnej Indii, známa pod menom čaturanga
♔ 847 - prvá šachová kniha
♔ okolo 11. storočia - šach sa objavuje v Európe
♔ 1497 - prvá európska šachová kniha od Louia de Lucena
♔ 1851 - prvý medzinárodný šachový turnaj v Londýne
♔ 1867 - prvé použitie šachových hodín na medzinárodnom šachovom turnaji v Paríži
♔ 1997 - prvá výhra počítača Deep Blue nad majstrom sveta

Šachový automat Turek

Turek (šachový automat)

Turek bol mechanický stroj, prevádzkovaný v 18. a 19. storočí, ktorý jeho majitelia vydávali za šachový automat, mal aj turecké meno, Ilker. V skutočnosti bol však veľmi prepracovanou mystifikáciou. Mechanizmus skonštruoval roku 1771 slovenský vynálezca Johann Wolfgang Kempelen a verejnosti ho predviedol ešte toho roku na zámku Schönbrunn za prítomnosti kráľovnej Márie Terézie. Stroj dokázal zohrať dobrú šachovú partiu proti ľudskému protihráčovi alebo predviesť tzv. jazdcovu prechádzku - šachový problém ukladajúci hráčovi povinnosť obísť jazdcom celú šachovnicu tak, aby každé pole navštívil presne raz.

Svoj názov Turek dostal podľa svojho vzhľadu. Verejne bol prezentovaný ako automat, ale v skutočnosti išlo o mechanické zariadenie ukrývajúce skutočného šachistu, ktorý sa v prípade kontroly vnútra skrinky premiestňoval z jednej strany na druhú. Turka ovládal počas hry, pričom o ťahoch na šachovnici bol informovaný pomocou magnetov, na ktoré si svietil sviečkou. Turek hral v rôznych štátoch Európy a Ameriky po takmer 84 rokov, pričom porazil mnoho svojich vyzývateľov vrátane štátnikov ako Napoleon Bonaparte a Benjamin Franklin. Aj keď mnoho ľudí podozrievalo, že vnútri stroja je skrytý človek, verejne bol podvod vysvetlený až v roku 1857 v americkom časopise The Chess Monthly.

Karpov a Kasparov

V našich končinách boli známi šachoví veľmajstri Karpov a Kasparov. Karpov držal titul majstra sveta od roku 1975 až po 1985, keď ho ako najmladší majster v histórii porazil Kasparov.
Ich prvý zápas o majstrovstvo trval 6 mesiacov, bol najdlhší v histórii a bol prerušený. Druhý zápas v roku 1985 vyhral Kasparov v pomere 13:11.

Deep Blue

Garriho Kasparova porazil v roku 1997 superpočítač Deep Blue. Je to považované za prelomovú udalosť v dejinách šachu. Kasparov túto porážku neniesol dobre a obvinil IBM z podvodu.

Superpočítač Deep Blue

Na úvodných súradniciach sa keška nenachádza. Na prechádzke v parku tu možno stretnete Prvú dámu.

Finál

Na získanie súradníc potrebujete vyhrať šachovú partiu (postačí aj remíza).

Zdroje
Peter Jurčovič: Slovenské PRANOSTIKY NA CELÝ ROK, vydavateľstvo PRÍRODA

 

Additional Hints (Decrypt)

zntarg

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)