Skip to content

ROK #112 - J. Robert Oppenheimer Traditional Geocache

Hidden : 4/22/2022
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

ROK#112
22. apríl 2022 (Piatok)
J. Robert Oppenheimer
Čo je rok
Rok je časové obdobie 365 (alebo 366 dní).
Iná definícia: Rok je časová jednotka, ktorej trvanie určuje jeden obeh planéty okolo centrálnej hviezdy alebo hviezdnej sústavy.
Čo je ROK
Táto voľná séria kešiek (nazvime ju Rozšír Obzor Kešera, alebo Rádové Obyčajné Krabice) vzniká ako nástroj na dopĺňanie kalendárov, terénov, obtiažností, atribútov, FTFiek, či počtu odlovených kešiek do štatistiky (nevhodné škrtnite). Nepôjde o žiadny powertrail, krabičky sú rozmiestňované v širšom okolí Bratislavy tak, aby boli od seba dostatočne vzdialené. Niektoré sú snáď zaujímavé, miestom, témou, či umiestnením. Niektoré miesta a témy sa budeme snažiť oživiť, bolo nám ľúto, že niektoré krabice išli do archívu aj keď robili kešerom radosť. Veríme, že krabičky ulahodia kešerskému oku, alebo duši. Ale netajíme sa tým, že niektoré krabičky budú aj do počtu. Na tejto sérii platí celodenné (FTF), teda logovaním v tento deň máte možnosť logovať FTF. Zároveň si dovoľujeme aplikovať pravidlo TRIKRÁT A DOSŤ, teda po treťom zmiznutí pôjde krabica do archívu. Ak máte záujem o uvoľnenie miesta, napíšte nám správu.
PON UTO STR ŠTV PIA SOB NED
1
Svetový deň vtáctva
2
Dionýz Štúr
3
Tomáš Baťa
4
Cordon Bleu
5
Košický vládny program
6
Multi Krasňany
7
Narode-
nie Inter-
netu
8
ZOO
9
Vlasta Burian
10
Jubilejná
11
Parkinson
12
František Krištof Veselý
13
Robert Wattson Watt
14
Záhrad-
níctvo
15
Leonar-
do da Vinci
16
Rudolf Sloboda
17
Multi Záhor-
ská Bystrica
18
Veľko-
nočný pondelok
19
Simpso-
novci
20
Weed Day
21
Karol Duchoň
22
Robert Oppen-
heimer
23
Shake-
speare
24
Václav Trojan
25
Robinson
26
Tri okresy
27
Samuel Morse
28
Oskar Schindler
29
Arbor Day
30
BONUS
⬅️
Marec
➡️
Máj
Dnes má meniny Slavomír
Mužské meno Slavomír má slovanský pôvod a význam mena je "sláv mier". Títo muži si málo dôverujú a bývajú málo objektívni. Ale napriek tomu, ak ich niekto vedie a motivuje, majú prosperujúci život. Slavomírovia sú bystrí ľudia a veľakrát vedia o čo sa jedná. Veria na svoje schopnosti a tušenie. Títo ľudia sú úprimní a ochotní pomôcť druhým. Majú dobré nápady, ktoré si všimnú veľakrát aj neznámi ľudia a preto sú obľúbení. Ak sa vyhne alkoholu a spoločnosti, ktorá na neho zlé vplýva, dostane sa so svojimi schopnosťami dostatočne ďaleko.
 
Pranostika na dnes
Teplý dážď v apríli vzácnejší nad mannu (zázračný pokrm padajúci z neba), sľubuje žeň dobrú, jeseň požehnanú.
BYOP

V logbooku prosím šetrite miesto, časom bude údržba komplikovaná, tak aby to okrem vás bavilo aj nás a aby nám séria čo najdlhšie vydržala. V krabičkách (ak to prevedenie dovolí) by mali byť aj ceruzky, ale jeden nikdy nevie. BYOP - prineste si vlastné pero. A vlastne načo to píšem? Správny kešer má pero pri sebe vždy. :)


BONUS
Áno, BONUS bude. A možno ich bude viac. Budem sa snažiť.
Väčšinou sú to malé krabičky, bonus by mal byť spravidla väčší. A úplne na koniec by mohlo byť prekvapenie.
ROK#112 - J. Robert Oppenheimer

22. apríla 1904 sa narodil J. Robert Oppenheimer, americký teoretický fyzik, profesor fyziky v Berkeley a vedecký vedúci projektu Manhattan na vývoj atómovej bomby v USA.

Život a štúdium

Jeho otec, Julius Seligmann Oppenheimer pochádzal z Pruska, prišiel do USA ako teenager bez prostriedkov a bez znalosti jazyka. Zamestnal sa v textilnej továrni a v priebehu dekády sa stal jej riaditeľom a nakoniec zbohatol. Obaja rodičia boli pôvodne nemeckí židia.

Štúdium

Počas štúdia na ekvivalente strednej školy dokončil Oppenheimer tretí a štvrtý ročník za jeden rok a preskočil polovicu ôsmeho. Zaujímal sa o anglickú a francúzsku literatúru, mineralógiu a chémiu.
Pre chorobu nastúpil na Harvard až rok po ukončené štúdia, z choroby sa zotavoval v Novom Mexiku. Na Harvarde študoval hlavne chémiu, ale aj históriu, literatúru, filozofiu a matematiku.
Neskôr študoval experimentálnu fyziku v oblasti termodynamiky a nakoniec absolvoval univerzitu s najvyšším ocenením (ekvivalent červeného diplomu).
V roku 1924 bol prijatý na univerzitu v Cambridgi. Už počas tohto štúdia sa prejavovala jeho zvláštna povaha a obdobia depresií. Raz povedal, že fyziku potrebuje viac, ako priateľov.
V roku 1926 odišiel študovať na Univerzitu v Göttingene. Bola to jedna z najlepších univerzít pre štúdium teoretickej fyziky. O rok neskôr, ako 23 ročný, získal doktorát z filozofie. Po skúške sa James Franck, vedúci profesor vyjadril, že je rád, že to už skončilo, lebo v jednom momente začal Oppenheimer skúšať jeho.

Preskočíme teraz jeho vedeckú prácu.

Projekt Manhattan - začiatky

Projekt Manhattan staval na výskume európskych vedcov. Rádioaktivita bola objavená už v roku 1896, o dva roky neskôr objavila Maria Curie rádium a v roku 1902 vypracoval Ernest Rutheford teóriu rádioaktívneho rozpadu. Leó Szilárd popísal v roku 1934 reťazovú reakciu a v roku 1936 princíp atómovej bomby.
Skutočné pokusy prebehli okolo roku 1937 aj skupinou okolo Nielsa Bohra. Výsledky boli zverejnené na začiatku roku 1939 v časopise Nature.

V Amerike, hlavne na Kolumbijskej univerzite sformulovali nové poznatky: atóm uránu je možné rozštiepiť na dve časti, pričom sa uvoľní veľké množstvo energie a vznikajú neutróny, ktoré štiepia ďalšie atómy.

Poradný výbor pre urán

Koncom leta 1939 sa rozhodli Leó Szilárd spolu s Wignerom a Tellerom napísali list prezidentovi Franklinovi D. Rooseveltovi a ktorý bol podpísaný Albertom Einsteinom, známym pacifistom. Upozornili v ňom na možnosť zostrojenia silných bômb nového typu.
Vznikol poradný výbor pre urán, ktorý po podaní správ o možnosti zostrojenia atómovej bomby postupne získal silné financovanie a z ktorého nakoniec vznikol v júni 1942 projekt Manhattan, s krycím názvom Projekt DSM.

Zloženie projektu

Robert Oppenheimer bol vedúcim vývoja bomby v laboratóriách v Los Alamos.
Ernest Lawrence riadil radiačné laboratórium, kde sa zdokonaľovala elektromagnetická metóda štiepenia uránu.
Závod Y-12 v Oak Ridge produkoval urán potrebný na výrobu bomby, riadil ho Harold Urey.
Fermi, Szilárd, Compton, Wigner a ďalší pracovali v laboratóriu X-10, kde položili základy výstavby veľkých reaktorov v Hanforde. V nich bolo získané plutónium pre skúšobnú bombu v Alamogorde a pre bombu v Nagasaki.

Fat Man - plutóniová bomba

Prvý test prebehol na opustenej leteckej základni v Novom mexiku. Bomba bola odpálená na vrchole 30 metrovej veže. Ohnivá guľa dosiahla výšku 1,5 kilometra a stĺp dymu 12 kilometrov. Bomba tohoto typu bola zhodená na Nagasaki.

Little Boy - uránová bomba

Bomba bola zložená z uránu 235, ktorý je veľmi vzácny izotop získavaný z uránu 238. Táto bomba bola považovaná za natoľko spoľahlivú, že ju ani neotestovali. Druhým dôvodom bolo, že na jej stavbu spotrebovali všetok urán 235, ktorý bol vtedy k dispozícii, takže na testovaciu bombu už žiaden nezostal. Táto bomba bola zhodená na Hirošimu.

Náklady

Projekt stál vtedy 2 miliardy dolárov, na dnešné ceny 30 miliárd dolárov. Napriek tomu to nebol najdrahší projekt druhej svetovej vojny. Tým bol vývoj a stavba 130 bombardérov B-29, ktorý stál 3 miliardy dolárov, alebo 44,5 miliárd v súčasných cenách. B-29 dopravili atómové bomby nad Japonsko.

Zdroje
Peter Jurčovič: Slovenské PRANOSTIKY NA CELÝ ROK, vydavateľstvo PRÍRODA

 

Additional Hints (Decrypt)

Oby fbz qibwfgebz.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)