Skip to content

ROK #094 - Cordon Bleu Traditional Geocache

Hidden : 4/4/2022
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

ROK#094
4. apríl 2022 (Pondelok)
Cordon Bleu
Čo je rok
Rok je časové obdobie 365 (alebo 366 dní).
Iná definícia: Rok je časová jednotka, ktorej trvanie určuje jeden obeh planéty okolo centrálnej hviezdy alebo hviezdnej sústavy.
Čo je ROK
Táto voľná séria kešiek (nazvime ju Rozšír Obzor Kešera, alebo Rádové Obyčajné Krabice) vzniká ako nástroj na dopĺňanie kalendárov, terénov, obtiažností, atribútov, FTFiek, či počtu odlovených kešiek do štatistiky (nevhodné škrtnite). Nepôjde o žiadny powertrail, krabičky sú rozmiestňované v širšom okolí Bratislavy tak, aby boli od seba dostatočne vzdialené. Niektoré sú snáď zaujímavé, miestom, témou, či umiestnením. Niektoré miesta a témy sa budeme snažiť oživiť, bolo nám ľúto, že niektoré krabice išli do archívu aj keď robili kešerom radosť. Veríme, že krabičky ulahodia kešerskému oku, alebo duši. Ale netajíme sa tým, že niektoré krabičky budú aj do počtu. Na tejto sérii platí celodenné (FTF), teda logovaním v tento deň máte možnosť logovať FTF. Zároveň si dovoľujeme aplikovať pravidlo TRIKRÁT A DOSŤ, teda po treťom zmiznutí pôjde krabica do archívu. Ak máte záujem o uvoľnenie miesta, napíšte nám správu.
PON UTO STR ŠTV PIA SOB NED
1
Svetový deň vtáctva
2
Dionýz Štúr
3
Tomáš Baťa
4
Cordon Bleu
5
Košický vládny program
6
Multi Krasňany
7
Narode-
nie Inter-
netu
8
ZOO
9
Vlasta Burian
10
Jubilejná
11
Parkinson
12
František Krištof Veselý
13
Robert Wattson Watt
14
Záhrad-
níctvo
15
Leonar-
do da Vinci
16
Rudolf Sloboda
17
Multi Záhor-
ská Bystrica
18
Veľko-
nočný pondelok
19
Simpso-
novci
20
Weed Day
21
Karol Duchoň
22
Robert Oppen-
heimer
23
Shake-
speare
24
Václav Trojan
25
Robinson
26
Tri okresy
27
Samuel Morse
28
Oskar Schindler
29
Arbor Day
30
BONUS
⬅️
Marec
➡️
Máj
Dnes má meniny Izidor
Mužské meno Izidor má grécky pôvod a význam mena je "dar egyptskej bohyne slnka Izis". Izidorovia sa vždy snažia, aby konali správne. Podľa toho si aj vyberajú priateľov. Izidor nie je problémový typ muža, všetko si dopredu premyslí. Väčšinou je spokojný ako sa správa. Priateľstvo s Izodorom patrí k dôležitému, lebo vám môže veľmi pomôcť k úspechu. Ale pozor, nikdy nespochybňujte jeho skutky a činy, lebo on vie vždy, čo sa má daný čas, na danom mieste konať. Nemyslí len na seba a dokáže sa obetovať najprv pre druhých. Izidorovia sú veľmi zodpovední ľudia aj čo sa týka ich práce. Rýchlo sa prispôsobí daným podmienkam a má dobrú fantáziu, ale potrebujú byť dostatočne motivovaní.
 
Pranostika na dnes
Na svätého Izodora Oráče, aj vtáča s radosťou si poskáče.
Svätý Izidor! Jar nastupuje, sedliak tvoju pomoc potrebuje.
Svätý Izidor, náš miláčik, volá ťa k pluhu sedliačik.
BYOP

V logbooku prosím šetrite miesto, časom bude údržba komplikovaná, tak aby to okrem vás bavilo aj nás a aby nám séria čo najdlhšie vydržala. V krabičkách (ak to prevedenie dovolí) by mali byť aj ceruzky, ale jeden nikdy nevie. BYOP - prineste si vlastné pero. A vlastne načo to píšem? Správny kešer má pero pri sebe vždy. :)


BONUS
Áno, BONUS bude. A možno ich bude viac. Budem sa snažiť.
Väčšinou sú to malé krabičky, bonus by mal byť spravidla väčší. A úplne na koniec by mohlo byť prekvapenie.
ROK#094 - Cordon Bleu

4. apríl je významným dňom pre konkrétne jedlo v oblasti gastronómie - oslavuje sa Medzinárodný deň Cordon Bleu. Cordon Bleu je vyprážaný kurací rezeň plnený šunkou a syrom, je populárnou stálicou jedálnych lístkov mnohých reštaurácií.

Názov

Zároveň patrí k jedlám, ktorých názov je častokrát, najmä v našich končinách, skomolený. Určite ste sa už stretli s názvami ako Gordon Blue, Cordon Blue, či Gordon Bleu. Tieto názvy sú nesprávne, správny je iba jeden - Cordon Bleu. Názov pochádza z francúzštiny a v preklade znamená modrá stuha. Pomenovanie tohto jedla odkazuje na francúzsky rytiersky Rád Ducha Svätého, ktorý v roku 1578 založil kráľ Henrich III. Členovia tohto rádu nosili zlatý maltézsky kríž zavesený na modrej stuhe.

Pôvod

Cordon Bleu paradoxne nie je francúzske jedlo, ako by mohol názov napovedať. Vzniklo v 40. rokoch 20. storočia vo Švajčiarsku, v mestečku Brig. Prvýkrát sa spomína v kuchárskej knihe z roku 1949. A prvá písomná zmienka o kuracom Cordon Bleu sa objavila v The New York Times v roku 1967. Dovtedy sa zväčša používalo teľacie mäso.

A ako vznikol nápad naplniť rezeň syrom a šunkou a vypražiť ho? Podľa rozšírenej historky sa jedného dňa v jednej z reštaurácii v mestečku Brig objavili dve veľké skupiny hostí. Kuchárka však nemala dostatok mäsa, aby ponúkla adekvátnu porciu každému. Napadlo jej tento deficit doplniť šunkou a syrom, čím vzniklo sýte jedlo, ktoré uspokojilo všetkých hostí. Majiteľ reštaurácie bol s kuchárkinou vynaliezavosťou veľmi spokojný a chcel ju odmeniť modrou stuhou, nakoľko tá bola symbolom pre exkluzivitu a vysokú gastronómiu. Ako bolo spomenuté vyššie, Rád Ducha Svätého používal modrú stuhu ako svoj symbol a zároveň bol známy pre svoje extravagantné a luxusné bankety. Po rozpustení Rádu sa symbol modrej stuhy ujal vo francúzskej gastronómii ako synonymum pre vysokú gastronómiu. Kuchárka, ktorá vytvorila toto jedlo, bola veľmi skromná a povedala, že stačí, že sa jej výtvor bude volať Cordon Bleu. Či je táto historka naozaj pravdivá, ťažko povedať. :-)

Recept

Recept na Cordon Bleu je relatívne jednoduchý, hoci si vyžaduje štipku kulinárskej zručnosti.

Suroviny:
🐔 4 kuracie prsia
🧀 8 plátkov švajčiarskeho syra (napr. ementál)
🍣 4 plátky šunky
🍚 100 g hladkej múky
🥚 2 vajcia
🍞 100 g strúhanky
🥣 Olej
🧂 Soľ a korenie

Postup:
✔ 1. Kuracie prsia očistíme, zbavíme blán a prerežeme na polovicu. Zakryjeme ich potravinárskou fóliou a jemne naklepeme. Osolíme a okoreníme.
✔ 2. Na jednu polovicu vyklepaného plátu mäsa položíme plátok šunky a plátky syra.
✔ 3. Mäso preložíme a okraje buď jemne naklepeme, aby sa spojili, prípadne prepichneme a spojíme pomocou špáradiel.
✔ 4. Pripravíme si tri misky/taniere na trojobal. Do prvej nasypeme múku, do druhej rozšľahané vajíčka a do tretej strúhanku. Mäso najprv obalíme v múke, potom obalíme v rozšľahaných vajíčkach a napokon obalíme v strúhanke. Dbáme na to, aby boli rezne všade rovnomerne obalené.
✔ 5. Rezne vyprážame v rozohriatom oleji do zlatohneda. Keď sú rezne vypražené, môžeme ich položiť na tanier s papierovou kuchynskou utierkou, aby z nich odkvapkal prebytočný olej.
✔ 6. Rezne šikmo prekrojíme a položíme na tanier. Podávame ich s varenými zemiakmi, prípadne s hranolkami a kúskom citrónu.

Dobrú chuť!

Zdroje
Peter Jurčovič: Slovenské PRANOSTIKY NA CELÝ ROK, vydavateľstvo PRÍRODA

 

Additional Hints (Decrypt)

ebmcnqahgl cra

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)