Skip to content

ROK #103 - Robert Alexander Watson-Watt Traditional Geocache

Hidden : 4/13/2022
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

ROK#103
13. apríl 2022 (Streda)
Robert Wattson Watt
Čo je rok
Rok je časové obdobie 365 (alebo 366 dní).
Iná definícia: Rok je časová jednotka, ktorej trvanie určuje jeden obeh planéty okolo centrálnej hviezdy alebo hviezdnej sústavy.
Čo je ROK
Táto voľná séria kešiek (nazvime ju Rozšír Obzor Kešera, alebo Rádové Obyčajné Krabice) vzniká ako nástroj na dopĺňanie kalendárov, terénov, obtiažností, atribútov, FTFiek, či počtu odlovených kešiek do štatistiky (nevhodné škrtnite). Nepôjde o žiadny powertrail, krabičky sú rozmiestňované v širšom okolí Bratislavy tak, aby boli od seba dostatočne vzdialené. Niektoré sú snáď zaujímavé, miestom, témou, či umiestnením. Niektoré miesta a témy sa budeme snažiť oživiť, bolo nám ľúto, že niektoré krabice išli do archívu aj keď robili kešerom radosť. Veríme, že krabičky ulahodia kešerskému oku, alebo duši. Ale netajíme sa tým, že niektoré krabičky budú aj do počtu. Na tejto sérii platí celodenné (FTF), teda logovaním v tento deň máte možnosť logovať FTF. Zároveň si dovoľujeme aplikovať pravidlo TRIKRÁT A DOSŤ, teda po treťom zmiznutí pôjde krabica do archívu. Ak máte záujem o uvoľnenie miesta, napíšte nám správu.
PON UTO STR ŠTV PIA SOB NED
1
Svetový deň vtáctva
2
Dionýz Štúr
3
Tomáš Baťa
4
Cordon Bleu
5
Košický vládny program
6
Multi Krasňany
7
Narode-
nie Inter-
netu
8
ZOO
9
Vlasta Burian
10
Jubilejná
11
Parkinson
12
František Krištof Veselý
13
Robert Wattson Watt
14
Záhrad-
níctvo
15
Leonar-
do da Vinci
16
Rudolf Sloboda
17
Multi Záhor-
ská Bystrica
18
Veľko-
nočný pondelok
19
Simpso-
novci
20
Weed Day
21
Karol Duchoň
22
Robert Oppen-
heimer
23
Shake-
speare
24
Václav Trojan
25
Robinson
26
Tri okresy
27
Samuel Morse
28
Oskar Schindler
29
Arbor Day
30
BONUS
⬅️
Marec
➡️
Máj
Dnes má meniny Aleš
Mužské meno Aleš je českou domácou podobou Alexej, ktoré je gréckeho pôvodu a znamená "obranca". Alešovia keď chcú, dokážu byť tvrdí ľudia, ale vedia byť aj citliví. Nie sú nároční, ale vedia ľudí šokovať. Veľa krát sa správajú na základe podrazov. Čo sa týka ich pamäti, je výborna a môžu sa na ňu spoľahnúť. Preto to občas využívajú a chvíľami sú dosť zvedaví. V oblasti práce majú Alešovia celkom úspech, ktorý však nemusí byť stály. Preto je to u týchto mužov dosť kolísavé.
 
Pranostika na dnes
Keď v apríli vrana kváka, bude v roku veľká psota.
BYOP

V logbooku prosím šetrite miesto, časom bude údržba komplikovaná, tak aby to okrem vás bavilo aj nás a aby nám séria čo najdlhšie vydržala. V krabičkách (ak to prevedenie dovolí) by mali byť aj ceruzky, ale jeden nikdy nevie. BYOP - prineste si vlastné pero. A vlastne načo to píšem? Správny kešer má pero pri sebe vždy. :)


BONUS
Áno, BONUS bude. A možno ich bude viac. Budem sa snažiť.
Väčšinou sú to malé krabičky, bonus by mal byť spravidla väčší. A úplne na koniec by mohlo byť prekvapenie.
ROK#103 - Robert Wattson Watt

13. apríla 1892 sa narodil Robert Alexander Watson-Watt. Bol to škótsky fyzik, ktorý výrazne prispel k objavu radaru. Od roku 1935 bol riaditeľom základne RAF v Suffolku, kde bol radar nakoniec vyvinutý a zkonštruovaný. Robert Watson-Watt bol potomkom vynálezca parného stroja Jamese Watta.

Život

Vyštudoval na University College v Dundee, ktorú absolvoval v roku 1912. Potom sa tu stal asistentom profesora Williama Peddieho. Práve ten ho priviedol k štúdiu bezdrôtovej telegrafie. Watson-Watt najprv veril na využitie v meteorológii, pomocou rádia predvídať vznik búrok. Prvý čiastočne použiteľný prístroj bol vyvinutý v roku 1926. Watson-Watt sa preto stal riaditeľom Radio Research Station v Ditton Parku.

Ionosféra

Watsona-Watta a jeho tím začal zaujímať pôvod statických rádiových signálov. Zistili, že sú to vzdialené signály, ktoré se odrazily od hornej vrstvy atmosféry a dostaly se tak ďalej, ako očakávali. O existencii vrstvy v atmosfére, ktorá odráža rádiové signály, vedci uvažovali pomerne dlho, ale v tej dobe bola táto teória opustená. Watsonův-Wattův výskum ju vrátil do hry, a tím se tiež začal rodiť výskum vedúci k vývoju radaru.
Cesta k nemu bola úplne otvorená, keď se tímu podarilo odhadnúť výšku vrstvy, od ktorej sa signály odrážajú, a tým pádom určiť čas a miesto, z ktorého bol prijatý a odrazený signál vyslaný.

Začiatky vývoja radaru

Úřadná cesta k vynálezu bola trochu zvláštna - súvisela s povesťami, že nacistické Nemecko vyvinulo "paprsky smrti", rádiový signál, ktorý dokáže ničiť mestá. H. E. Wimperis, riaditeľ vedeckého výskumu na ministerstve letectva, požiadal Watsona-Watta, či by nedokázal vyvinúť podobný paprsok, s kterým by sa dali z neba zmiesť nepriateľské lietadlá. Watson-Watt, s pomocou Arnolda Wilkinsa, uistil Wimperisa, že nič také nie je možné. Keď písal správu na ministerstvo, doplnil do nej informáciu, že Wilkins si všimol, že lietadlá rušia krátke vlny a že by pomocou rádia bolo možné detekovať pohyb lietadiel na oblohe.
Ministerstvo si to všimlo a vyžiadalo si v roku 1935 skúšku. Bola vykonaná 26. februára v Daventry, s pomocou dvoch antén a krátkovlnného vysielania BBC. Skúška bola úspešná a bol o nej informovaný aj premiér Stanley Baldwin.

Začiatky siete radarov

Watson-Watt se stal riaditeľom základne RAF v Suffolku, kde sa v utajení začal vývoj rádiolokátoru. V júli 1935 bol Watsonov tím schopný odhaliť lietadlo vo vzdialenosti 26 kilometrov, čím prekonal všetkých výskumníkov, ktorí sa snažili o lokalizáciu s pomocou zvukových vĺn.
Jeho výskum dostal absolútnu prioritu. Na konci roku už bolo zariadenie schopné zachytiť lietadlo vzdialené 97 kilometrov. Pretože panovali veľké obavy z vojny, ďalšie zlepšovanie bolo zastavené a začal sa stavať systém známky ako Chain Home - sieť rádiolokačných staníc na pobreží.

Chain Home

Prvé testy siete priniesli veľké sklamanie. Problematický bol tok informácií z rádiolokátoru. Na začiatku bol tak pomalý, že signál dorazil až potom, ako bolo lietadlo viditeľné voľným okom.
Tento problém úspešne vyriešili iní vedci a vojaci, hlavne Henry Tizard, Patrick Blackett a Hugh Dowding. Následne Británia vybudovala na pobreží sieť 19 radarov.

Vplyv na priebeh vojny

Chain Home hrala kľúčovú úlohu v bitke o Britániu a radary umožnili Britom efektívnu obranu s menším počtom lietadiel a pilotov.
Historik A. J. P. Taylor ocenil Watsona-Watta, Sira Henryho Tizarda a ich spolupracovníkov za to, že zohrali zásadnú úlohu pri víťazstve v Druhej svetovej vojne.
V roku 1956 bol Watson-Watt dokázateľne zastavený v Kanade za prekročenie rýchlosti, ktorú mu odmeral policajt s radarovou "pištoľou". Watson-Watt poznamenal "Keby som vedel, čo s ním spravíte, nikdy by som ho nevynašiel!".

Zdroje
Peter Jurčovič: Slovenské PRANOSTIKY NA CELÝ ROK, vydavateľstvo PRÍRODA

 

Additional Hints (Decrypt)

Zntarg. Prfgbh frz cbmbe an enqne!

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)