Skip to content

ROK #101 - Svetový deň Parkinsonovej choroby Traditional Geocache

Hidden : 4/11/2022
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

ROK#101
11. apríl 2022 (Pondelok)
Svetový deň Parkinsonovej choroby
Čo je rok
Rok je časové obdobie 365 (alebo 366 dní).
Iná definícia: Rok je časová jednotka, ktorej trvanie určuje jeden obeh planéty okolo centrálnej hviezdy alebo hviezdnej sústavy.
Čo je ROK
Táto voľná séria kešiek (nazvime ju Rozšír Obzor Kešera, alebo Rádové Obyčajné Krabice) vzniká ako nástroj na dopĺňanie kalendárov, terénov, obtiažností, atribútov, FTFiek, či počtu odlovených kešiek do štatistiky (nevhodné škrtnite). Nepôjde o žiadny powertrail, krabičky sú rozmiestňované v širšom okolí Bratislavy tak, aby boli od seba dostatočne vzdialené. Niektoré sú snáď zaujímavé, miestom, témou, či umiestnením. Niektoré miesta a témy sa budeme snažiť oživiť, bolo nám ľúto, že niektoré krabice išli do archívu aj keď robili kešerom radosť. Veríme, že krabičky ulahodia kešerskému oku, alebo duši. Ale netajíme sa tým, že niektoré krabičky budú aj do počtu. Na tejto sérii platí celodenné (FTF), teda logovaním v tento deň máte možnosť logovať FTF. Zároveň si dovoľujeme aplikovať pravidlo TRIKRÁT A DOSŤ, teda po treťom zmiznutí pôjde krabica do archívu. Ak máte záujem o uvoľnenie miesta, napíšte nám správu.
PON UTO STR ŠTV PIA SOB NED
1
Svetový deň vtáctva
2
Dionýz Štúr
3
Tomáš Baťa
4
Cordon Bleu
5
Košický vládny program
6
Multi Krasňany
7
Narode-
nie Inter-
netu
8
ZOO
9
Vlasta Burian
10
Jubilejná
11
Parkinson
12
František Krištof Veselý
13
Robert Wattson Watt
14
Záhrad-
níctvo
15
Leonar-
do da Vinci
16
Rudolf Sloboda
17
Multi Záhor-
ská Bystrica
18
Veľko-
nočný pondelok
19
Simpso-
novci
20
Weed Day
21
Karol Duchoň
22
Robert Oppen-
heimer
23
Shake-
speare
24
Václav Trojan
25
Robinson
26
Tri okresy
27
Samuel Morse
28
Oskar Schindler
29
Arbor Day
30
BONUS
⬅️
Marec
➡️
Máj
Dnes má meniny Július
Mužské meno Július má latinský pôvod a význam mena je "vlasatý", "mladý". Títo muži sú dosť tvrdí a rozvážní, aby odolávali ťažkým situáciam v živote. Aj keď navonok pôsobia ako úprimní ľudia, majú pred okolím tajomstva. Dokážu dosť ovplyňovať druhých, dokonca aj svojich blízkych. Na ľudí pôsobia veľmi milo a inteligentne, čo niekedy môžu zneužiť voči iným. Júliusovia si dobre pamätajú informácie a majú dobré myšlienky.
 
Pranostika na dnes
Teplé noci v aprílu, požehnanie ovociu i vínu.
BYOP

V logbooku prosím šetrite miesto, časom bude údržba komplikovaná, tak aby to okrem vás bavilo aj nás a aby nám séria čo najdlhšie vydržala. V krabičkách (ak to prevedenie dovolí) by mali byť aj ceruzky, ale jeden nikdy nevie. BYOP - prineste si vlastné pero. A vlastne načo to píšem? Správny kešer má pero pri sebe vždy. :)


BONUS
Áno, BONUS bude. A možno ich bude viac. Budem sa snažiť.
Väčšinou sú to malé krabičky, bonus by mal byť spravidla väčší. A úplne na koniec by mohlo byť prekvapenie.
ROK#101 - Svetový deň Parkinsonovej choroby

James Parkinson sa narodil 11. apríla 1745 v Londýne vo Veľkej Británii, kde po štúdiu na školách pre lekárov a chirurgov (London Hospital Medical College, Royal College of Surgeons) od roku 1784 pôsobil ako chirurg. Zomrel 21. decembra 1824 v rodnom meste vo veku 79 rokov. V tento deň si pripomíname Svetový deň Parkinsonovej choroby.

Príznaky pripomínajúce symptómy Parkinsonovej choroby sa spomínali v lekárskych spisoch už od staroveku, ale žiaden predchodca Jamesa Parkinsona nedokázal nájsť súvislosti medzi jednotlivými symptómami a opísať celý syndróm. Presne chorobu popísal až práve Parkinson. Dôslednosť jeho analýz je taká veľká, že dodnes vedci a klinickí lekári trvajú na štúdiu originálu jeho poznámok o tomto stave. Pri svojom pozorovacom talente bol Parkinson schopný odlíšiť typické prejavy parkinsonizmu od prejavov starnutia a rozpoznal asociáciu typických príznakov ochorenia ako klinickú jednotku.

O štyri desiatky rokov zaujala jeho stať francúzskeho lekára Jean-Martina Charcota, ktorý symptomatické ochorenie spojil s menom jej autora.

V súčasnosti je už známe, že ochorenie spôsobuje odumieranie nervových buniek v špecifických oblastiach mozgu. Vo väčšine prípadov sa nevie, čo je jeho príčinou. Predpokladá sa, že na jej vzniku sa podieľa viacero faktorov. Chorobou trpí vo svete vyše šesť miliónov ľudí. Žili alebo s ňou žijú významné osobnosti ako americký boxer Muhammad Ali, pápež Ján Pavol II., španielsky surrealistický maliar Salvador Dalí, bývalý americký prezident Harry Truman alebo čínsky komunisticky vodca Mao Ce Tung.

Okrem svojej lekárskej činnosti, Parkinson písal aj sociálnorevolučné state pod pseudonymom Old Hubert. Zasadzoval sa v nich za zásadné zmeny britského verejného zdravotníctva. V odborných kruhoch vysoko oceňovali aj bádateľské výsledky tohto všestranného vedca v oblasti geológie a paleontológie, najmä jeho štúdie o fosíliách s názvom Organické zvyšky dávneho sveta.

Parkinsonova choroba je neurodegeneratívne ochorenie, ktoré sa najčastejšie prejavuje u ľudí starších ako 50 rokov. Postihuje mozog a spôsobuje postupné odumieranie mozgových buniek, konkrétne tých, ktoré produkujú dopamín v časti mozgu zvanom substantia nigra. V mozgu tak prevláda acetylcholín, čo má za následok typické príznaky Parkinsonovej choroby, problémy s motorikou a psychickými problémami.

Prejavy Parkinsonovej choroby

Chýbajúci dopamín a prevládajúci acetylcholín v mozgu spôsobuje, že pacient postupne stráca schopnosť kontroly nad svojimi svalmi, pohybom a rečou. Rozlišujeme niekoľko štádií Parkinsonovej choroby.

Na začiatku rozvoja Parkinsonovej choroby môžu chorí budiť dojem zdravých ľudí a svoje problémy nepripisujú ochoreniu mozgu, ale postupujúcej starobe. Okolo veku 50 rokov choroba začína v bunkách sprostredkujúcich čuchové vnemy, následne príznaky postupujú do žalúdka a preto v tomto štádiu pociťujú chorí plný žalúdok. Až potom v poslednom štádiu Parkinsonovej choroby je postihnutý mozog. V ňom je zasiahnuté predovšetkým centrum pre pohyb, ktoré sa čím ďalej, tým ťažšie ovláda a dostáva pod kontrolu. Telo ovládajú samovoľné pohyby a tie kontrolované je ťažké vykonávať. Parkinsonova choroba nie je priamo dedičná, ale predispozícia sa môže v dôsledku vonkajších vplyvov premeniť postupom času na chorobu. Samostatnú skupinu "Young Onset" tvoria mladí ľudia, ktorí medzi 30-40 rokmi pociťujú stuhnutosť svalov a spomalenosť.

Typické príznaky Parkinsona sú:
strnulosť tváre,
stuhnutosť tela,
predklonený postoj,
ohnuté lakte,
tras rúk v pokoji,
tras celého tela,
zľahka pokrčené kolená,
spomalená chôdza,
problém urobiť krok,
porucha rovnováhy,
samovoľný pohyb prstov, ako pri počítaní peňazí.

Život s Parkinsonovou chorobou

S poruchou pohybu súvisia aj ťažkosti s bežnými vecami, ktoré si ani neuvedomujeme. Okrem chôdze a rovnováhy sú narušené tiež schopnosti prehĺtania a reči kvôli zlej koordinácii svalov jazyka a tváre, písmo či spánok. Chorý tiež pociťuje brnenie pier, brnenie tváre, mravčenie v tvári, čo sa odborne nazýva parestézia.

Spôsobov, ako sa starať o človeka s Parkinsonom, je niekoľko. Keďže má chorý problémy s pohybom, prispôsobte mu domácnosť tak, aby mu nič neprekážalo v ceste a mal pohodlie pri hygiene či regenerácii. Aj psychická podpora je rovnako dôležitá. Robte mu spoločnosť a rozveseľujte ho, pretože jedným z príznakov Parkinsonovej choroby je aj zlá psychika, za čo môže neliečená depresia. Dokonca sa prejavuje aj suicidálne správanie, teda myšlienky na samovraždu. Neskôr potrebujú stálu starostlivosť, s čím pomôže opatrovateľská služba.

Liečba Parkinsonovej choroby spočíva v tlmení príznakov pomocou liekov. Tie dodávajú do mozgu chýbajúci dopamín a zároveň ďalšie lieky tlmia nadmernú aktivitu acetylcholínu. Okrem liekov existuje ďalšia aktivita, čo pomáha na Parkinsona a tou je cvičenie a rehabilitácia. Pomáhajú pacientovi rozpohybovať sa a spolu s liekmi na Parkinsona významne zvyšujú kvalitu života. Vďaka liekom sa tiež významne predlžuje doba prežitia s Parkinsonovou chorobou. U niektorých pacientov zaberá na tras u Parkinsonovej choroby malé množstvo alkoholu, ale nič sa nemá preháňať a to hlavne v tomto prípade. Nadmerné množstvo potom vedie k ešte väčšej strate rovnováhy a zvyšuje sa riziko zranenia pri páde.

Niekedy sa môžete stretnúť s pojmom parkinsonizmus, ktorý na prvý dojem evokuje spojenie s Parkinsonom. Presnejšie, ide o skupinu chorôb, ktoré majú podobné klinické príznaky ako Parkinsonova choroba, ale príčina ich vzniku je odlišná. Súbor príznakov zahŕňa zvýšené svalové pamäti, tras a zníženú schopnosť pohybovať sa. Typickým príkladom je liekový parkinsonizmus, pri užívaní liekov blokujúcich tvorbu dopamínu. Tiež môže byť navodený toxínmi, po infekcii, po úraze, degeneráciou mozgu alebo inými formami demencie. Najčastejšou formou parkinsonizmu je Parkinsonova choroba .

Zdroje
Peter Jurčovič: Slovenské PRANOSTIKY NA CELÝ ROK, vydavateľstvo PRÍRODA

 

Additional Hints (Decrypt)

i qvrer

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)