Skip to content

GLONASS Mystery Cache

Hidden : 2/11/2011
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

[Czech only]
Keš je typu mystery, na úvodních souřadnicích nic nehledejte, finální souřadnice získáte dle zadání v listingu. Tato keš je součástí tématické série věnované satelitům, zaznamenejte si proto bonusový kód, bude se vám hodit po dokončení celé série.

V první kešce této série (GC2MBZP) jsme se podívali na všem kačerům jistě dobře známé satelity navigačního systému GPS. Systém GPS byl vyvinut a je provozován Ministerstvem obrany USA. Není to však jediný navigační systém využívající umělé družice Země. Už v době studené války začal také Sovětský svaz vyvíjet svůj družicový navigační systém - GLONASS, což znamená "globalnaja navigacionnaja sputnikovaja sistěma", v překladu "globální navigační satelitní systém".

Logo GLONASS

První testovací družice systému GLONASS byla vypuštěna na oběžnou dráhu v roce 1982, tedy se zpožděním pouhé 4 roky za americkým systémem GPS. Projektovaná konstelace systému GLONASS zahrnuje 24 družic obíhajících ve třech orbitálních rovinách, které jsou vzájemně posunuty o 120°.

Konstelace GLONASS

Od zahájení projektu do rozpadu Sovětského Svazu v roce 1991 bylo vypuštěno celkem 44 provozních družic systému GLONASS a 8 testovacích. Přesto v roce 1991 bylo v provozu pouze 12 družic systému GLONASS a funkčnost navigačního systému byla stále značně omezená. Po roce 1991 Rusko, jako hlavní nástupnický stát bývalého Sovětského svazu, pokračovalo v budování systému GLONASS, a v roce 1995 byla dokončena plná konstelace družic. V důsledku špatné ekonomické situace Ruska však byly bohužel další investice do budování systému zastaveny a v roce 2002 již zůstávalo v provozu pouhých 8 družic, takže celý navigační systém byl prakticky nepoužitelný. Putinova vláda nicméně našla finanční prostředky na záchranu systému GLONASS a započala jeho postupná obnova. V době zakládání této kešky (únor 2011) bylo na oběžné dráze 22 plně funkčních družic systému GLONASS a další 4 byly v režimu údržby.

Družice GLONASS

Některé velmi zvídavé kačery možná napadne, zda by se nedaly signály systémů GPS a GLONASS zkombinovat a zvýšit tak přesnost navigace? Ano, je to možné! Už se začaly vyrábět a prodávat přijímače schopné současně přijímat signály GPS, GLONASS, i zatím teprve budovaného evropského navigačního systému Galileo. Nicméně drobná komplikace spočívá v tom, že každý z uvedených navigačních systémů používá jiný referenční souřadnicový systém. Systém GPS používá souřadnice WGS-84 (World Geodetic System 1984), zatímco systém GLONASS je založen na souřadnicích PZ-90 (Parametry Zemli 1990). Vzhledem k tomu, že v době studené války, kdy vývoj obou navigačních systémů započal, neměla ani jedna strana přístup k přesným navigačním datům strany druhé, není divu, že se americké a ruské souřadnice navzájem poněkud rozcházejí. Dlouhou dobu dokonce nebyl znám ani přepočet souřadnic z jedné referenční soustavy do druhé. Dnes však už znám je. Navíc v roce 2007 provedlo Rusko modifikaci svého referenčního souřadnicového systému, aby se odchylky od souřadnic GPS snížily na minimum (zhruba do půl metru), takže vzájemné přepočty souřadnic obou navigačních systémů jsou dnes mnohem jednodušší.

Váš úkol, který máte vyřešit, abyste nalezli tuto kešku, je převést souřadnice z původního referenčního systému PZ-90 do referenčního systému WGS-84, používaného v GPS. Jak to uděláte, to je na Vás, jste přece kačeři!

Protože tato keška je věnována ruskému navigačnímu systému, výchozí souřadnice se nachází nad Moskvou (přesněji řečeno hotelem Moskva - referenční bod RP1), tak, aby nebyly kolizní s okolními keškami. Pokud máte rádi, když je keška u nějakého zajímavého místa, pak vězte, že v bezprostřední blízkosti výchozích souřadnic se nachází věhlasná zlínská Klinika reprodukční medicíny (referenční bod RP2).

Keš je ukryta na souřadnicích N 49° 12.995 E 017° 39.764. Ale pozor, opakuji, uvedené souřadnice jsou v původním referenčním systému PZ-90, který používal ruský navigační systém GLONASS!

Podaří-li se vám keš najít, pokuste se ještě spočítat nebo změřit vzdálenost mezi výchozími a finálními souřadnicemi, která bude soužit jako bonusový kód k závěrečné kešce této série. Abych předešel nejednoznačnostem, směrodatná bude vzdálenost výchozích souřadnic uvedených v tomto listingu a finálních souřadnic napsaných v logbooku kešky, zaokrouhlená na celé metry.

Poznámka: Na základě některých logů a zejména po neúnavném e-mailovém bombardování od Firestone jsem se přinutil znovu prověřit zadání a zjistil jsem, že jsem se sám ve výpočtu souřadnic udělal drobnou chybu. Nicméně rozdíl není větší, než několik kroků a nijak výrazně to myslím nezmenšilo úspěšnost při hledání této kešky. Všem poškozeným a zejména Ruské vesmírné agentuře se omlouvám, ale ponechávám původní zadání beze změny, s ohledem na bonusový kód z této úlohy.


Aktualizace k 23. 4. 2013 při obnově kešky: Konstelace GLONASSu je nyní kompletní, tedy 24 satelitů v plném provozu. Mimo to je na orbitě dalších 5 satelitů systému GLONASS, z toho jeden je v režimu testování, další v režimu údržby a zbývající tři jsou plně funkční a připraveny jako záložní. Aktuální konstelaci si můžete prohlédnout zde.

A teď k novému uložení kešky. Nové finální souřadnice již nejsou v starém souřadnicovém systému PZ-90, takže nic přepočítávat nemusíte, ale protože to má být mysterka, napsal jsem je alespoň rusky. Zde jsou: С гз° аб.зёж В аё° вз.ёге. Bonusový kód je napsaný na krabičce i na logbooku.

Přeji příjemný lov!




Součástí série jsou kešky:

Additional Hints (Decrypt)

svaáyaí fbhenqavpr: 1234 xbpxn cerqr xenovpxn: mxhf gb wnxb Synfu Tbeqba (TP1E568)

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)