Skip to content

Pivovar Slany - Vozickarska c.7 Traditional Geocache

This cache has been archived.

PePeKacka: Čtvrtá v pořadí, která putuje do archivu ...

More
Hidden : 5/25/2013
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Tato keš, je od 14.11.2015 v archivu. 

Opakované ničení nebo krádež keší, nás donutila k tomuto kroku a většinu keší začínáme dávat do archivu, není již delší dobu v našich silách a také pro nedostatek volného času, se starat o údržbu, když si toho jiní neváží. 

Díky za pochopení, BONUS SLOVO naleznete ve WAYPOINTU!

Vitejte v nasi historicke serii o byvalych pivovarech kladenska a slanska.

Pivovary jste mohli najit v techto obcich a mestech: Kladno, Slany (ARCHIV), Velvary, Unhost, Zlonice, Vrany (ARCHIV), Pavlov,Hostoun (ARCHIV), Bustehrad, Stehelceves, Smecno (ARCHIV), Zvoleneves, Olovnice, Budenice, Jarpice, Klobuky.
Obecni male pivovary: Hospozin, Prelic, Kobylniky, Kokovice, Lukov, Trebiz, Neprobylice.

Ano, byvalo jich zde v minulosti mnoho, my Vam priblizime nektere z nich. Vice informaci o cele serii, jak vznikla a proc tam nejsou nektere pivovary, najdete v BONUS kesi.

U kazde kese ctete „info o kesi“, „atributy“ a „waypointy“, usetrite si tak cas a pripadne problemy s odlovem! Kazda kes ma uvnitr BONUS SLOVO, ktera Vas dovedou k Pivovarskemu BONUSU.

INFO O KESI

Kes je velikosti mikro, coz je u nas rarita (neradi zakladame mikro), ale rozhodujici bylo udelat kes pro vozickare a pokud to pujde udelat Slany trochu zelenejsi - dalsi tradicku.
Staci se projit od hlavni silnice smerem k namesti a podivat se na cerveny parapet a uz ji musite videt, krabicka je TIC-TAC ladena take do cervene barvy. Jinde pod parapet se nevejde, zde je nejsirsi misto. Chovejte se nenapadne a at nerusite majitele bytu. Misto byva premudleno, je zde skola na jejimz miste staval pivovar.

NEZAPOMENTE SI OPSAT BONUSOVE SLOVO!

SEZNAM PUBLIKOVANÝCH KEŠÍ PRO VOZÍČKÁŘE MŮŽETE NALÉZT V TOMTO SPECIÁLNÍM VOZÍČKÁŘSKÉM BOOKMARKU ,KTERÝ VYTVOŘILI TwiceRaP.

View the ratings for GC3A86R

 PIVOVAR SLANY

Slany byl puvodne stredovekou trhovou osadou, ktera byla povysena kralem Vaclavem II. na kralovske mesto kolem roku 1300. Za vlady Lucemburku se velmi rozsirila pravomoc mestske spravy. Jan Lucembursky a Karel IV. vydali mnoha privilegia podporujici ekonomicky rozvoj mesta.
Za husitske revoluce bylo Slany jednou z kalisnickych bast. Po bitve u Lipan potrestali vitezove Slany tim, ze byla zrusena vetsina privilegii a mesto bylo velice kraceno ve svych pravech, ktera opet ziskalo az v roce 1436. Strategicka poloha Slaneho v urodnych rovinach, navazujicich na vltavskou a polabskou nizinu, z nej vytvorila obchodni krizovatku a remeslnicke centrum.
Pocatek organizovane vyroby byl jiz ve 14. stoleti. Zacaly se tvorit jednotlive cechy, ktere stale rozsirovaly svoji monopolni moc. Mezi mnohe jine patrily take cechy: mlynarsky, sladovnicky a pivovarnicky. V roce 1617 melo mesto Slany asi 150 domu a z toho bylo 10 pivovaru. Mestane si mohli varit stanovenou davku ve vlastnim pivovaru nebo ti, kteri pivovar nemeli, varili u svych sousedu z vlastnich surovin.
Slanske pivo byvalo vyborne jakosti. Svedci o tom velky zajem odberatelu, ktery nutil pivovarniky ke stalemu zvysovani produkce. Napriklad v roce 1618 se primitivni technologii uvarilo ve slanskych pivovarech 2160 vertelu tmaveho a 6137 vertelu svetleho piva. Za predpokladu, ze vertel byl 248 litru, byl uvedeny vystav 15 219,7 hl svetleho a 5356,8 hl tmaveho.
Dalsim meznikem v rozvoji mesta bylo spojeni s protihabsburskym odbojem ceskych stavu. Po bitve na Bile Hore byly zruseny vsechny majestaty, zkonfiskovan mestsky i soukromy majetek a vetsina svobodnych obcanu dana do podruci slechtickych rodu, ktere zustaly verne Ferdinandu II. Slany ziskal do zastavy hrabe Jaroslav Borita z Martinic. Ihned pote zrusil dosud svobodne zivnosti, hlavne prodej soli, zeleza, vareni piva, paleni a prodej palenky. Dale rozkazal, aby slansti obcane do 14 dnu vsechno vino, pivo bile i jecne z mesta odvezli, nebo jemu prodali. Zabavenim zbozi a pokutou 20 kop misenskych mel byt potrestan kazdy, kdo by do mesta dovezl sul, zelezo, pivo nebo vino. Pred timto narizenim zasobil Jaroslav Borita sve statky soli z Nemecka a zelezem z komarovskych huti, ktere byly majetkem jeho manzelky, a potom je draze prodaval. Pivo do Slaneho se dovazelo ze Smecenskeho pivovaru.
Za zrusene pivovary zacal 18. brezna 1629 Jaroslav Borita z Martinic stavet novy pansky pivovar ve Slanem, a to na miste Zrusenych 4 domu - Jana Vaydnera, Jana Behaveho, Matyase Blunkusa a skladiste zvaneho Smolnice. Material z techto domu byl pouzit pro zaklady pivovaru a sladovny. Po dobu stavby se pivo varilo ve Smecne. V novem panskem pivovaru se varilo s prestavkami 255 let.

Mezi slanskou radnici a vrchnosti vznikaly stale trenice o vykladu prava a puvodnich vysad. Slansti zasilali petice na vrchnostenske urady a k cisari, ale marne. Vitezem byl vzdy Jaroslav Borita a po kazde stiznosti se robotne podminky jeste zhorsily. Napr. 11. brezna 1635 pribyla slanskym povinnost vozit drivi k pivovaru. Nejvetsi poroba slanskych obcanu nastala v roce 1638, kdyz bylo mesto Slany cisarem Ferdinandem III. dedicne prodano Jaroslavu Boritovi z Martinic a stalo se mestem poddanskym. Po tricetilete valce byla vseobecna snaha vladnoucich slechtickych rodu zvysit ekonomiku valkou zpustosenych mest a obci. Z tohoto duvodu zacali obnovovat ruzne vysady a lidem poskytovali nektere ulevy z roboty.
Majiteli porobeneho mesta Slany se stali dedicove Jaroslava Bority z Martinic, kteri v roce 1651 osvobodili Slanske obcany od odumrti a potupne roboty dekretem, ve kterem je pod clankem 5 uvedeno: ,,... aby pak tez poddani moji slansti s nynejsimi i budoucimi potomky tedy jeste dale i tuto milost jim cinim a vsechny mestany v temz meste i na predmesti bydlici, od vselikych robot a podelku (krom vozeni drivi k pivovaru memu mestskemu, ktery se pri mne vyminuje), nyni i na budouci casy osvobozuji.“ V dekretu je dale clanek tykajici se odbytu piva ve Slanem, a to: ,,... aby zadny senker aneb krcmar na jeho grunty vin ani piv cizich at psenicnych neb jecnych a to pod pokutou 8 kop misenskych neodebiral a ktery senkyr neb krcmar pivo z pivovaru jeho nebral a bez piva jeden neb dva dny nalezen byl, propadne pokute 2 kop misenskych.“
Pod dekretem jsou podepsani Jiri Adam hrabe z Martinic, Bernard Ignac hrabe z Martinic a Maxmilian Valentyn hrabe z Martinic. Hrabeci pivovar ve Slanem dodaval v roce 1690 pivo do 22 slanskych hospod. Jen u horkeho piva to bylo 995 sudu a 2 vedra, coz je asi 2254 hl psenicneho piva. V te dobe byla cena jednoho sudu 9 zlatych 15 krejcaru.
V letech 1794-1798 byl v panskem pivovaru sladkem reformator ceskeho pivovarnictvi Frantisek Ondrej Poupe, ktery se zaslouzil o zdokonaleni vyroby piva. Moderni metody popsal v nekolika pojednanich. Do te doby se v rodinach sladku predpisy na vareni piva vetsinou dedily z pokoleni na pokoleni. Uvareni dobreho piva bylo vice veci nahody nez odbornych znalosti. Casto se take na vyrobe podilely povery a mysticke ritualy. Na zaklade praktickych zkousek a moderni technologie vyroby piva, kterou vypracoval F. O. Poupe, se v 19. stoleti zacinaji budovat a prestavovat skoro vsechny pivovary nejen v Cechach, ale v cele Evrope.
Provoz panskeho pivovaru ve Slanem byl zastaven v roce 1884, kdy jiz svou zastaralou technologii nevyhovoval stale vyssim pozadavku odberatelum. Objekt koupila slanska obec, ktera pivovar zrusila a na jeho miste postavila roku 1894-5 skolu, ktera zde stoji dodnes. Pred zrusenim produkoval pivovar hrabat Clam-Martinicu 7200 hl piva rocne. 

Additional Hints (Decrypt)

cenin fgenan preirarub cnencrgh Arcbhžíirwgr enmígxn! qíxl

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)