Skip to content

Pivovar Unhost Traditional Geocache

Hidden : 5/25/2013
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Vitejte v nasi historicke serii o byvalych pivovarech kladenska a slanska.

 Pivovary jste mohli najit v techto obcich a mestech: Kladno, Slany, Velvary, Unhost, Zlonice, Vrany, Pavlov,Hostoun, Bustehrad, Stehelceves, Smecno, Zvoleneves, Olovnice,  Budenice, Jarpice, Klobuky.
Obecni male pivovary: Hospozin, Prelic, Kobylniky, Kokovice, Lukov, Trebiz, Neprobylice.

Ano, byvalo jich zde v minulosti mnoho, my Vam priblizime nektere z nich. Vice informaci o cele serii, jak vznikla a proc tam nejsou nektere pivovary, najdete v BONUS kesi.

U kazde kese ctete „info o kesi“, „atributy“ a „waypointy“, usetrite si tak cas a pripadne problemy s odlovem! Kazda kes ma uvnitr BONUS SLOVO, ktera Vas dovedou k Pivovarskemu BONUSU.

INFO O KESI

 Kes nehledejte na zemi a hlavne pri hledani nespadnete do vody, neni potreba lezt na strom! Kes najdete na kastanu, ktery ma dutinu smerem k vode, snazte se byt nenapadni, okolni kryci porost byl na jare vycisten a je sem nyni hodne videt!

NEZAPOMENTE SI OPSAT BONUSOVE SLOVO!

 PIVOVAR UNHOST

 Pocatky vyroby piva v Unhosti nelze nijak dokazat, ale v nekterych dejinnych poznamek lze usuzovat, ze stejne jako jina stredoveka mesta a mestecka, mela take Unhost radnicni (obecni) pivovar a pravovarecne domy. V techto domech s vysadnim pravem si vlastnici varili pivo v mensich varkach ve vlastnich objektech, kde je take prodavali. Pozdeji si obce na vlastni naklady zaridily pivovary, ve kterych mohli take pravovarecnici nastridu (stridave) varit pivo z vlastnich surovin. Pro tyto prvovary jiz obce najimaly sladky. Take Unhost mela obecni pivovar, o kterem se v pozdejsich dokladech pise jako o starem pivovaru. O tomto obecnim pıvovaru nejsou zadne spolehlive doklady. Za tricetilete valky byl znicen a zarizeni rozkradeno. Pivovarsky kotel unhoststi obcane zachranili tim, ze ho potopili do studny. Tuto skutecnost dokumentuje Cenek Zibrt ve sve knize Listy z kulturnich dejin mestskych pivovaru v zemich Ceskych pod c. 8 s nazvem Pivovarni zadluzena panev do Zebraku. Na sklonku tricetilete valky v roce 1642 zahajili v Unhosti opravu tohoto obecniho pivovaru a zakoupili nove zarizeni. Dne 10. srpna 1650 byla dohotovena nova panev a zacalo se opet varit. Pivo se cepovalo v obecnich senkhauzich a vynos sel do obecni pokladny. Z pocatku mela obec pivovar ve vlastni rezii.

Od roku 1759 Zacala obec pivovar pronajimat. Prvni najemce byl Jan Dorr, ktery vsak po roce zemrel. Dalsich pet let byl pivovar v pronajmu radnich. V letech 1765 az 1771 byli najemci pani radni Antonin Lerch a Martin Kracher spolu se sladkem Antoninem Smucrem. V dalsich letech az do konce 18.stoleti byl pronajiman vzdy nekterym radnim, ale pivovaru to neprospivalo a chatral, protoze zadny z najemcu neinvestoval do oprav a udrzby. Tento stary obecni pivovar byl prodan roku 1798 v drazbe Josefu Berounskemu za 1101 zlatych. Z uvedenych vypisku je patrno, ze pravovarecne domy byly vybornym obchodnim zbozim. Prvni doklad o stavbe druheho pivovaru v Unhosti je z roku 1560, kdy majitel Hostoune probost kapituly sv. Vita v Praze, smenil dvorec ve Stredoklukach za mlyn v Potepli a tri domy v Unhosti. Na jejich miste vystavel pivovar (dnes dum c. 32). V roce 1596 si od svatovitske kapituly pronajal pivovar Jiri Cejka z Olbramovic, ktery byl v te dobe jiz obcanem mestecka Unhost. V roce 1618 zbozi kapituly sv. Vita zabavily odbojne ceske stavy a od nich koupil Tiburci Cejka vsi Horni a Dolni Ptice a pivovar V Unhosti. Tento majetek vsak musel po porazce ceskych stavu vratit svatovitske kapitule, od ktere si ho pozdeji znovu pronajal. Kdyz v roce 1638 Tiburci Cejka zemrel, prevzali majetek nezletili dedici. Spravy se ujal jejich porucnik stryc Karel. Ten nechal na najaty pivovar dat novy krov. V te dobe platil kapitule sv. Vita najemne ve vysi 200 kop.

V roce 1640 byl majitelem pivovaru Bartolomej Visek, od ktereho jej koupili inspektori nad pivovarem vcetne zamku. Pivovar byl opraven a rocne se varily 4 varky po 7 vertelich. Pivovar obsazeny Svedy nebyl v provozu az do roku 1650. V te dobe se varilo pivo v Kladne v pivovaru Zdarskych ze Zdaru. Dalsim majitelem byl Zikmund Valentin Hrzan, hrabe z Harrachova, ktery v roce 1714 koupil od svatovitske kapituly ves Hostoun a Svobodny pivovar s kotlem a vinopalnou v Unhosti. Na konci 18. stoleti byl majitelem statku v Novych Dvorech (Pavlov) Anton ze Salzberku. Ten take vlastnil unhostsky pivovar zvany Salcbersky, ktery od neho V roce 1793 zakoupilo mesto Unhost. V tomto roce je prvne Unhost jmenovana mestem. Dosud byla pouze mesteckem, protoze nesplnovala privilegium Ferdinanda I. Z roku 1557, ze mesto musi byt obezdeno pevnymi zdmi. Od te doby je take pivovar nazyvan mestanskym. Pravovarecnemu mestanstvu patril pivovar az do konce 19. stoleti. Vyrobni kapacita varny byla v roce 1880 pri rucni vyrobe 30 hl. Varna byla pozdeji upravena na parni ohrev a kapacita se zvysila na 40 hektolitru. V roce 1883 koupil pivovar sladek Ferdinand Jedlicka, ktery ho opet po dvou letech prodal Frantisku Chvalkovskemu mladsimu, ale ten zde zacal sladkovat az po smrti F. Jedlicky V roce 1886. Dalsim majitelem se v roce 1904 stala Okresni rolnicka zalozna, ktere pivovar prodal F. Chvalkovsky, ale zustal zde sladkem az do roku 1908. V roce 1909 nastoupil jako sladek Karel Mrkvicka a sladkoval az do likvidace pivovaru V roce 1917.

Dalsi pivovarske dejiny mesta Unhoste zacal psat rod Urbanu. Unhostsky obcan Emanuel Urban zalozil parni mlyn, ke kteremu v roce 1876 pristavil parostrojni pivovar. Provoz byl zahajen V roce 1877. Zakladatel vlastnil tento majetek az do roku 1890, kdy ho predal synum Emanuelu mladsimu a Josefovi, kteri V roce 1905 provedli rozsahlou rekonstrukci podniku a kapacitu varny z 60 hl zvysili na 150 hl. Bratri Urbanove take zakoupili od Okresni rolnicke zalozny konkurencni mestsky pivovar, ve kterem od 1. cervence 1917 vyrobu zastavili. Po smrti Josefa Urbana prevzala podil na majetku jeho zena Anna Urbanova. Spolu s Emanuelem mladsim vladli podniku do roku 1931. Potom nastoupila treti generace spolumajitelu, a to ing. Emanuel Urban nejmladsi, JUDr. Josef Urban a JUDr. Frantisek Urban. Za druhe svetove valky byl pivovar v Unhosti od 9. brezna 1942 z prikazu Gestapa uzavren. Provoz byl obnoven ihned po valce 2. zari 1945. Rodinny triumvirat byl vlastnikem pivovaru az do roku 1948, kdy byla na majetek Urbanu dosazena narodni sprava. Jiz v unoru 1949 vsak unhostsky pivovar padl za obet centralizaci vyroby piva ve prospech velkopivovaru a provoz byl zcela zrusen. Jeste asi 10 let byl pivovar pouzivan jako stacirna Staropramenu Smichov. Frantisek Urban se z pozice povalecneho namestka generalniho reditele cs. pivovaru "propracoval" po roce 1948 na pozici traktoristy v JZD a vzapeti v prubehu dalsi perzekuce na vymyvace kotlu posunovacich lokomotiv v kladenskych hutich. Toto spolu se starostmi typu zaplaceni komunisticke milionarske dane z majetku, ktery uz nevlastnil, ci uhrada pivovarskych bankovnich uveru v dobe, kdy uz zadny pivovar nevlastnil, podlomily Frantiskovo zdravi natolik, ze brzo zemrel.

V roce 1990 pozadali potomci tri bratru Urbanu o navraceni existujiciho majetku dle restitucniho zakona o naprave nekterych krivd. Jelikoz nebyli potomci ochotni uchylit se k uplatkum za "hladky prubeh" restituce, trvalo sedm let (proti puldruhe hodine aktu prevzeti pri znarodneni), nez jim byl na podzim roku 1997 zbytek zdevastovaneho majetku navracen. Hlavnim duvodem prutahu bylo, ze byl pivovar "podstatne zmenen" tim, ze byl zbouran nevelky pristavek sudarny. "Diky historii a rodinne tradici se potomci puvodnich vlastniku rozhodli tento majetek zachranit pred totalni zkazou. Jak je patrno z nekterych obrazku, rostly z fasady brizy a v prvnim patre kapradi. Budova byla jen prazdna, rozkradena skorepina zbavena veskerych technologii. Z toho duvodu nebylo realne obnovit puvodni funkci pivovaru. Na druhe strane by puvodni vlastnici radi v budoucnu alespon symbolicky tuto funkci obnovili. Diky nasazeni vnuka puvodniho spolumajitele Frantiska Urbana (Ing. Jana Mastovskeho) a s pomoci bankovnich a rodinnych financi se podarilo zhruba po 6ti letech postupnych rekonstrukci tuto nemovitost zachranit a opravit tak, jak vypada nyni. Pivovar je stale vlastnen pouze potomky puvodnich spolumajitelu prostrednictvim ucelove spolecnosti PUMAS, s.r.o. Jednatelkou spolecnosti je pani Marcela Mastovska, dcera Frantiska Urbana - puvodniho spolumajitele a manazera Pivovaru Unhost. V soucastnosti ma v objektu sidlo vice nez 15 firem mezi ktere patri napriklad prodejna a sklad nabytku, autoopravny, vyrobny oken, restaurace, prodejny krmiv, nahradnich autodilu apod. V objektu se take nachazeji tisice metru skladovacich ploch, kde mezi nejzajimavejsi patri zrekonstruovane puvodni lezacke sklepy. Majitele neustale veskere prijmy z pronajmu investuji zpet do nemovitosti a neustale tak prostory vylepsuji. Presto v pivovaru stale zustava nekolik tisic m2 ploch, ktere nejsou zatim vyuzity a jejichz vyuziti je v soucasne dobe ekonomicky nerealizovatelne.

Additional Hints (Decrypt)

xnfgna - qhgvan ir 2z

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)